der gehouden VERKlËZliNGËiN voor leden van de TWEEDE KAMER der Staten-Generaal. Kerk- eti Schooliiieuws. Gemengde Berichten. Te Vb»singen, waar reeds vroeger bij herhaling partijen van elders uitgevoerd vleesch door den plaatselijken keurmeester van het geslacht werden aangehouden en ongeschikt voor gebruik bevonden, geschiedde dit gisteren weder niet eene hoeveelheid van dertig kilo zoogenaamd verscli geslacht vleesch, afkomstig van deu slager P. Kool wijk te Middelburg en per stoombarge te Vlissingen aanbracht, om aldaar langs de woningen der ingezetenen te worden gevent. Het in beslag genomen vleesch werd onder toezicht van de gemeente-politie in zee geworpen. jV. R. C. SLUIS. Bij de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad zijn van de 105 kiezers 77 opgekomen. Uitgebracht zijn op de heeren P. Ie Roy (lj 37; J. du iturek (a) 22, A. Zonnevijlle 8 en Beun 2 stemmen. Herstemming tusschen P. Ie Roy en du Burck. U ITÏÏTTG DORDRECHT. Herkozen G. M. v. d. Linden '1003 en J. B. v. Osenbruggen '1092. Mr. Heemskerk en S. v. Velzen (a.) hadden 654 en 047 stemmen. ROTTERDAM. Geldige stemmen 1619. Herkozen: Viruly Verbrugge ,992, V. d. Loell' 1001, Van Gennep 1009, en Mees 1016. Verder verkregen Bahlmann (r. c.) 399, Jansen (r. c.) 393, Nolet (r. c.) 390, Nunen (r. c.) 391, Van Beek Calkoen fa.) 200, Keuchenius (a.) 200, Voorhoeve (a.j 2 A, en Wijnmalen 201 stemmen. TILBURG. Geldige stemmen 1385. Her kozen Bahlmann met 1346 en F. H. H. Borret met 1319 stemme DELFT. Herkozen de anti-liberalen J. Fabius rnet 1558 en van Berckel met 1509 stemmen. AMSTERDAM. Herkozen mr. Kerdijk met 1133, Gremer met 1201 en 5 andere liberalen. Dhr. Hovy had 313 en Prof. Lohman 256 stemmen. GOR1NCHEM. Geldige stemmen 1633. Herkozen De Geer met 1494 en Seret met 1499 stemmen. ALMELO. Aantal kiezers Geldige stemmen2786. Gekozen V. Alphen (a) met met 1420 en Cremer (r. c.) .302 stemmen. De liberale candidaten verkregen 1268. Van onwaarde 51. UTRECHT. Gekozen de hh. J. E.N.Schim- melpenninck v. d. Oye met 1275 en A. Baron Mackay met 1369 stemmen. De hh. Royaards en Duivis verkregen resp. 1139 en 1081 stemmen. HILVERSUM. Herkozen mr. Th. P. baron Mackay (aj met 986 stemmen, Hacke v. Mijnden (lj had 539. GOUDA. Herkozen mr. U. H. Huber en Jhr. mr. K. A. Godin de Beaufort (aj. LEIDEN. Herstemming tusschen de heeren mr. J. P. Smeele (aftr. r. c.) met 994, v. Nunen (r. c.j met 970, v. Wasse naar (aftr. a.) met 877 en Donner met 828 stemmen. Was (1.) en H. J. Bool (1.) hadden resp. 810 en 791 stemmen. T1EL. Herkozen mr. G. J. Th. Beelaerts v. Biokland (a) en F. A. J. van Aylva van Pallandt (a.j LEEUWARDEN. Herkozen F. Lieftinck met 1009 en dr. J. Zaaier Az. met 1004 Huber (aj ën Heemskerk (a) bekwamen resp. 309 en 294 stemmen. ZWOLLE Herkozen Jhr. mr. T. A. J.v. Asch van VVijck (aj met 1442 en A baron van Dedem (aj 1487 stemmen. De heeren mr. D. Wicherlink (1) had 1038, mr. W. G. Fockema (lj 1052 stemmen. ARNHEM. Herkozen P. G. v. d. Sleyden (1) en W. Roozeboom (1) met 1644 en 1643 stemmen. A. Baron Schimmelpenninck v. d. Oye (a) en mr. R. Mel will baron van Lijnden (aj hadden resp. 889 en 820 stemmen. Ned. Ger. Kerken. Beroepen te Serooskerke ds. G. J. Barger te Driebergen. Gisteren is te Arnhem voor de hoofd- acte geslaagd de heer G. Jurry, onderwijzer te Goes, geboren te Hoek. De Unie-Collecte te 's He rliendriks- kinderen heeft f'14,'18 opgebracht. "Waarde. De gehouden collecte ten be hoeve van het kerkgebouw der Ned. ilerv. kerk alhier heeft opgebracht de som van honderd vijf en zestig gulden. Dr. Ch. M. Van Deventer, leeraar in de scheikunde en natuurlijke historie aan de H. B. S. te Goes heeft zijn ontslag ge nomen. Er zijn thans drie plaatsen van leeraar aan die inrichting vacant. Door Z. M. is J J. Garjeanue, te Vlis singen, met 1 Oct. e. k, benoemd tot leeraar aan de Rijks H. B. School te Utrecht. Men schrijft uit Katwijk aan Zee, dd. 1 September .aan het L. D.: De heer C. Bleckmann, jur. student te Leiden, heeft gisteren. Woensdag, zwem mende een zeetochtje gemaakt van hier naar Noordwijk aan Zee. Genoemde heer had reeds voor een dag ot zes zijn voornemen daartoe aan Kees, onzen badknecht, te kennen gegeven. Deze had hem aangeraden te wachteu, tot er een flinke zuidwestenwind] zou waaien. En gisteren woei er een, bijna te flink voor zulk eene onderneming. Ook had Kees den zeer verstandigen raad gegeven, niet te wachten tot het ge heel vloed was, doch den tocht vóór dien tijd te doen aflooper, ten einde alzoo niet te veel wat,er over het hoofd te krijgen, en tusschen de binnen- en buitenbank te kunnen doorzwemmen. De zwemmer begaf zich nu om half elf te water. Het dochtertje van Kees ging gelijktijdig met zijne kleeren langs het strand naar Noordwijk. Hij was te ver in zee, en de golven waren te hoog, dan dat zij hem met het oog had kunnen volgen. Zij vertelde dus het geval aan Piet, den bad knecht aldaar, en vroeg of die heer mis schien reeds aangekomen was. In weer wil van het onheilspellend antwoord, n.l. dat ze daar niet op behoefde twachten, kwam de heer Bleckuian echter om half- twaalf goed en wel voor het badhuis aaa, Uit Oosterhout wordt aan de N. R. C. gemeld In de nabijheid der Dongerbrug had gis teren in den laten avond een ongeluk plaats. De muziek-vereeniging M. S. van Dongen had bij gelegenheid van den verjaardag van het Prinsesje eene uitvoering te Geertruiden- berg gegeven. Op de terugreis had een der leden, zekere H. Domen, de onvoorzichtig heid van de in gang zijnde stoomtram te stappen, om zijnen afgevallen hoed op te nemen, met het noodlottig gevolg, dat de tram over zijn hoofd ging, en hij op de plaats dood bleef. Hij laat eene weduwe na met tien nog zeer jonge kinderen. Een Rotterdamsche juffrouw, liet Maan dagmiddag te 's-Hage haar portemonnaie vallen. Een jongen raapte die op, ging er mee aan den haal en werd niet achterhaald. Ook hetetourkaartje ging daardoor ver'oren. Een deftige dame lfct een winkelier twee uur lang allerlei stoffen uitpakken en vroeg ten slotte En is dat nu alles wat ge mij kunt laten zien Neen, mevrouw, zeide de winkelier, wien de gal eindelijk overliep, ik heb in mijn lessenaar nog een oude rekening van u, die ik u ook gaarne eens wil laten kijken. 't Was niet noodig dat hij meer uitpakte. (Af. C.) Eergisteren is aan den heer F. Domela Nieuwenhuis kwijtschelding van zijn ver deren straftijd verleend. Het hoofd der sociaal-democratische partij in Nederland, die den 20en Januari in de cel werd gesloten om een jaar celstraf te ondergaan, zag dus na ruim 7 maanden verblijf in de gevangenis zich de vrijheid weergegeven. MC.) Tusschen 10 en 41 uren verscheen hij op het onverwachts in Walhalla» in Den Haag, waar zijne partijgenooten vereenigd waren. Hij kwam er per rijtuig, vertoefde er kort en keerde daarna huiswaarts. Men merkte op dat Nieuwenhuis er g ezond uitzag doch dat men hem haast niet her kende, wijl baard en hoofdhaar waren ge schoren. De tegenstelling was te groot wijl de heer N. lang haar had en een grooten baard droeg. Duizend dubbeltjes op een plank neer gelegd, in de winkelkast van een sigaren handelaar te Amsterdam en die als prijzen waren uitgelooid voor bons, afgegeven bij den verkoop van sigaren, zijn door inbraak gestolen. De dief is gearresteerd. Bij een logementhouder te Hellevoet- sluis is Dkisdag een, vóór weinige dagen gepasporteerd, schepeling der marine van den trap gevallen, en aan de bekomen ver wonding onmiddellijk overleden. Door de post-omnibus is Dinsdag nabij Haren (Groningen) een man overre den met het noo Uottig gevolg, dat hij eeni- ge oogenblikken later den geest gaf. Hij moet een koopman uit Meppen (Han over) zijn, en het bleek bij onderzoek, dat hij in beschonken toestand verkeerde, toen hem het ongeluk overkwam. Een der fraaiste reclames, die ons ooit onder de oogen kwam, zegt de Delf Is Opm. is de volgende, van boenwashet edele dezer was, het laat zich gemakkelijk verklaren, als men bedenkt, dat zij van bijen komt, die hun voedsel vinden in de overheerlijk schoone bloemendreven van Haarlem.» Terwijl Maandag te Menaldum een leidekker en een timmermansknecht aan het kerkgebouw bezig waren mét een her stelling, kantelde de ladder, waarop de knecht stond, en door den schrik viel ook de lei dekker naar beneden. Deze was onmiddel lijk dood. De ander was geheel bewuste loos, doch is tot nog toe niet bezweken. De overledene was vader van vier kinderen. De verschillende pogingen tot het ver krijgen van een geschikt locaal voor de bijeenkomsten va de te Utrecht te stich ten afdeeling van het leger des heils zijn totnogtoe vruchteloos geweest, omdat men voor wanordelijkheden vreest. Een zeer vermogende dame aldaar moet de kosten op zich genomen hebben voor het vervaar digen van 15 uniformen. M. C. Volgens het 15e jaarverslag van de Ver- eeniging Barnabas gevestigd te Amsterdam, loopende van 1 Mei 1886 tot 30 April 1887, zijn in dat jaar weder 3 onderwijzers over leden, en reeds 45 sedert de oprichting van de Vereeniging. Het getal der weduwen en weezen onderging de volgende verande ringen. Aan liet einde vtn het le kwar taal waren er 30 weduwen en 64 kinderen; door het hertrouwen eener weduwe, wier toelage toen verviel, daalde het getal in het 2e kwartaal tot 29 weduwen eu 64 kinderen, omdat volgens het reglement de toelage van de kinderen der genoemde weduwe van kracht bleef. In het 3de kwartaal overleed eene wedu we, maar bij het sluiten van het boekjaar kwamen er weder bij, zoodat thans de Ver eeniging weder te ondersteunen heeft 30 weduwen en 64 kinderen. Het getal dei- leden was in het afgeloopen jaar als volgt: leden, alleen van het uitkeeringsfonds 7, waarvan er een overleden is; werkende le den van het uitkeerings- en hulpsfonds 379 waarvan er 3 overleden en 2 afgeschreven zijn, zoodat het etal thans is gedaald tot 374. Behalve dat deze werkende leden allen aan het uitkeeringsfonds hunnen steun ver leenden, zijn er nog enkele donateurs en donatrices, die, evenals de leden, als extra- bijdrage bij de uitkeering ineens, een be drag van f 1 schenken. De ontvangsten bedroegen voor het uit keeringsfonds f 1548,50; voor toelagen aan de weduwen en kin leren f8958,34, ver- deelingskas f11,669, vast kapitaal f96198.03, administratiekus f810.65, totaal f92,214 52. De uitgaven zijn geweest aan 3 uitkeeringen f783,63. aan de verdeelingskas f376, aan toelagen f8958,34, aan de administratie- kas f 110.65, totaal f'10,928,48. Op 1 Mei 1887 was beschikbaar voor liet uitkee ringsfonds f389, en voor de verdeelingskas van 1887/88 f 11,699, te zamen t 12,088. Het vaste kapitaal groot f69.198.03. is be legd voor een bedrag van f 20,000 in de spaarbank van het Ned. Onderwijzersge nootschap, verder aan le hypotheek 5 pet groot per restu f33,900, aan le hypotheek f47, pet. f5000, aan 39 obligatiën, Fraosch- Oostenrijksche spoorweg. 13 obligatiën, a 125 roebels M., en 2 idem Russ. hyp. spoor weg, terwijl in kas nog eene som van 1709,59 aanwezig is. N. R. C. De moordenaar* Rosen uit Terhorst (Limburg,) die onlangs een kameraad dood stak, is vóór zijne terechtstelling in het gasthuis te Kempen overleden, ten gevolge eener verwonding, die hem bij den twist, die aan den moord voorafging, met een bierglas op het hoofd was toegebracht, 't Is ontzettend, nu bljjkt, dat de twee vech ters elkander hebben gedood. F.en zestal socialisten die Dinsdagavond te Rotterdam het Vrijheidslied liepen te zingen, werden door enkele tegenstander aangevallen. Een hunner werd een wond aan den neus toegebracht. Als een niet dikwijls voorkomend geval deelt men mede, dat zich onder de miliciens der lichting 188't b'j de jagers, iemand bevindt uit Zeg waart, die kiezer is voor de 2e Kamer. Hem werd gisteren door den kolonel van het regement een dag verlof verleend om zijn kiezersplicht te kunnen waarnemen' Te Den Haag is een jongetje uit den draaimolen gevallen en heeft een arm gebroken. Te Kapelfe a/d IJsel liep iemand bij een landbouwer in, om wat drinken te vragen. Hij stal daar f'17,50 die hij op de tafel zag liggen, en zette het op een loopen. En andere landbouwer, die hem loopen zag, en zijn buurman «.Houd den diefhoorde roepen, pakte onzen maat bij zijn kraag eu hield hem staande. Het geld werd niet bij hem gevonden; doch toen de landbouwer hem een geducht pak slaag toezeide, koos de dief eieren v >or zij n geld, en wees de f 7.50 aan, die in het gras lagen, terwijl hij het muntbiljet van i 10 in den mond gestoken had. Daarna liet men hem weer loopen. De bewoners der Schwal-streek, schrijft men aan de Kass. Allg. Ztg. - zijn een zuinig volkje, maar wordt de geld buidel voor een bepaald doel voor den dag gehaald, dan kan de Schwalmer boer er een forschen greep in doen, dan mag het kosten wat het wil. Een boertje uit Schrecks- bach, reeds een man op jaren, won onlangs voor het gerechtshof te Kassei een proces. Stralende van blijdschap haast hij zich naar het station om terstond de thuisreis te aanvaarden. Hij mist echter den trein en het zal drie uur duren, voor de vol gende afrijdt. Zoolang kan hij niet wachten. Hij vraagt aan het loket wat een extra- trein kost. Ongeveer 150 mark, is het antwoord. Laat er dan een voorkomen, zegt het boertje besloten en het gebeurt. De Schwalmer-boer stapt in en de locomo tief zet zich in beweging. Middelerwijl werd naar Schrecksbach de aankomst van een extra-trein getelegra feerd. Het nieuws verspreidde zich als een loopend vuurtje. Elkeen geloofde, dat een of ander vorstelijk personage het plaatsje zou bezoeken. Enkelen wisten zelfs te vertellen, dat het de keizerin was, die verwacht werd. Een dichte menigte was dan ook bjj de nadering van den trein op het perron aan wezig. De nieuwsgierigheid had haar hoogste punt bereikt, toen onze Schwalmer boer in zijn lange, blauwe kiel en met den mantelzak op den rug doodbedaard uit den wagen klimt. En toen hij bemerkte, hoe aller oogen op hem waren gericht, wendde hij zich tot de omstanders met den naieven uitroep«Waarvoor staan jelui me zoo aar. te gapen?» In de Oranjerie van de Tuileriën te Paijs wordt op dit oogenblik een tentoon stelling gehouden van insecten. Er is ook een congres aan verbonden van agricultuur en insectologie. De expeditie is in vijf af- deelingen gesplitst en moet zeer belang wekkend zijn. Het hoofddoel is natuurlijk de schadelijke insecten meer bekend te maken en middelen tot hun verdelging op te sporen. Een torpedoboot, van de Fransche vloot is, bij wijze van proef, van Toulon naar Cherbourg vervoerd per spoor het is een boot van 33 M. lengte, 2.26 M. hoog en 38.000 ton gewicht. Het vervoer vor derde 4 dagen de kommandant en beman ning, 14 koppen, hebben de reis meege maakt. Onze voorvaderen dronken bier uit de schedels hunner geslagen vijandende naza ten hebben dit naar de eischen der bescha ving gewijzigd en rooken tabak uit de kop pen hunner dierbare vrienden. Een pijpenfabrikant te Utrecht levert ze op bestelling naar portret. Volgens de N. R. Ct. worden er te Berlijn opnieuw onderhandelingen gevoerd over het vervoer van de geheele Engelsch- Duitscl e post via Vlissingen, wegens de aanhoudende onregelmatigheden in de ver zending naai en van Westelijk en Zuid- Westelijk Duitschland over Ostende.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 2