NIEUWSBLAD YOOR ZEELAND, T CHRIST ELI JK- HISTORISCH rE, Groes. 6. GOES. ksteek,) EEP, korsetten. elde. euwe doeken. Ss» IJLDEN, 30 cents. LM, Goes. L no 6 7. rijscourant gratis.) )tdienst IEN-VLAKE. dienst. 1887. No. 117. Zaterdag 3 September. Eerste Jaargang. VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES r v tm tgen, bij het aangaan tement van Koloniën ïobbelpaarden, Emmer- ongekleede Poppen, en Zuurstellen, Brift feuilles, Sigarenkokers, IJ K S r.6nam. 1.30 en 6 u. J.40, nam. 4.40 en 6.50. vin. 4,30ennnx 12.—, niddeiljjk na aankomst -li. vm. en 6u. nam. en naar het Spoor- jden. jchen Middelburg en singen. 30f 8,00 9,15-}-10,00 nm .1,35-}- 2,30 3,30 8,30 Zondags boven- 1+ 9,00 10,00+ 1100 [230-j- 3,30 430f 5.30 Zondag bovendien zen aan waarbij aan de Keersluis wordt u. m. u. m. u. m 12,30 3,45 6.20 1,— 4,15 6.50 Woensd. en Zat. 7,30 2,20 6.30 8,— 2,50 7,- 10,30 6,— 12',30 4.30 6,30 1,— 5.— DE ZEEUW, Et.ken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 l 'r.kele nommers- 0,02y2 UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere rege meer 10 cent. Wegens den Zondag kunnen wij geen Bulletin verzenden. Een woord van dank. Bij de gesloten stembus brengen wij een woord van hulde aan de kiezers van Goes, die bij de vele drukke verkiezingsdagen van de maand Augustus, het op den dag van gisteren in het belang des vaderlands geacht hebben, nogmaals Hun kiezersplicht te komen vervullen. Die het verst af woonden, hebben velen, die als in de schaduw van de stem bus zaten, beschaamd. In vele dorpen kwamen iets meer, in enkele zelfs minder kiezers op dan bij de verkiezing voor de Provinciale Staten. Zoo zij het eens wisten, hoeveel schade aan de goede zaak kan worden toegebracht, wanneer men van de stembus wegblijft. Men speelt zoodoende de kaart der tegenpartij. Toch worde door deze opmerking het woord van hulde niet verduisterd, waarop onze vrienden, voorzoover zjj ter stembus gingen, aanspraak hebben. Er zijn op Zuid-Beveland mannen, die met het kerkbegrip van den heer Lobman niet ingenomen zjjn, en met hart en ziel het beginsel der doleerenden weerstaan. Onder hen waren er die de candidatuur Lohman hebben bestreden, tegengewerkt zelfs. Zij mogen dit verantwoorden. Doch onder hen waren ook mannen, wie hooger beginsel dreef. Die onder biddend opzien tot God hun weerzin konden en wilden overwinnen en, zich nog één voelend met den doleerenden broeder, met beslist heid op Lohman, zoowel als op Schim- melpenninck hunne stem uitbrachten. Wij danken God voor dien zegen. Er is ook op Zuid-Beveland nog eene hoogere eenheid die de antirevolutionairen, ondanks kerkelijke geschillen, bijeenhoudt. Moge de nieuwe kieswet (reformbill), nieuwe toestanden kunnen scheppen, opdat bijeenblijve, wat bjjeenhoort, maar ook het ongelijksoortige gescheiden worde. Vooral voegt ons een woord van dank aan onze beide geachte oud-vertegenwoordi gers, de heeren mr. Saaymans Vader en Jhr. mr. Pompe van Meerdervoort. De heer Vader ontzag nogmaals zyn hoogen leeftijd niet, doch bepleitte met steeds jeugdig vuur de candidatuur van onzen Lohman en Schimmelpenninck. Een daad, waardoor hij velen heeft verkwikt. De heer Pompe heeft, toen scheuring dreigde, en men hem zelfs in die scheuring wilde betrekken, den moed van zijn beginsel ge had en ruiterlijk tot de kiezers gezegd: Stemt mij niet. Ik ben dezelfde beginselen als Lohman toegedaan. De heer Lohman heeft, door een candi datuur tegenover een zijner christelijk his torische vrienden af te wijzen, zooveel mo gelijk stem verbrokkeling voorkomen en de eere en den zegen van den eendracht tijdelijk gered. Aan die allen en aan onze vrienden in de verschillende gemeenten, die ijverden voor het ons zoo dierbaar beginsel en voor de herkiezing onzer geliefde vertegenwoor digers, onzen hartelijken dank Hoe de uitslag morgen ook zijn moge, wij meenden toch nu reeds deze opmerkingen verschuldigd te rijn. GOES, 2 September 1887. Goes. Door het telegraafkantoor alhier zijn gedurende de maand Augustus ver zonden 982 telegrammen, ontvangen 886 opgenomen en verder gezonken 536. Samen 2404. Van Wolfertsdijk wei-den verzonden 17 en ontvangen 29 telegrammen. Samen 46. Door ingelanden van het Waterschap Brninisse is herkozen de heer M van der Bijl gekozen de heeren A. van Popering Mz, en Jan van Vessem Jz. allen te Bruinisse. Kruiuingen. Aan het telegraafkantoor met telefoondienst zijn, gedurende de maand Augustus, verzonden 27 telegrammen, ont vangen 41 telegrammen. Totaal behandeld 68 telegrammen. Hoek. Bij de herstemming voor een lid van den gemeenteraad tusschen de heeren M. Verbrugge en J. C. de Jonge, die ieder 23 stemmen bekwamen, is laatstgenoemde, als zijnde de oudste in jaren, verkozen verklaard. Rilland-Batli. In de Woensdag gehouden vergadering van den gemeenteraad is de rekening over 1886 vastgesteld, in ontvangst op f12098,76s en in uitgaaf op f 11449,316 derhalve met een goed slot van f 649,45- De uitgaven voor het onderwijs bedragen f 4010,10. De majoor der infanterie v. Nouhuis te Middelburg zal de manoeuvres nabij Bergen op Zoom, onder leiding van kolonel Har- denberg bijwonen. Vlissingen. Voor kosten van onderwijs is op de begrooting een benrag van f 50.600.145 uitgetrokken In de groote steden is slecht gestemd Te Amsterdam stemden van de 6001 kie zers 1295. Te Rotterdam van de 3755, 1635. Te Den Haag van de 3000, 1943. Woensdag zijn in de schuur ran Jan van Koeveringe te Schore ontvreemd een paar kleine manslaarzen. Van dien diefstal worden verdacht een man en eene vrouw, die in de schuur hadden geslapen. Beiden zijn van middelbaren leeftijd en vrij wel gekleed, de man herstelt parapluie's en de vrouw verkoopt liedjes. Indien zij in het bezit van de laarzen werden gevonden, ver zoekt de officier van justitie te Middel burg hen aan te houden en naar Middel burg over te brengen. M. C. Over de ongesteldheid van de soldaten te Middelburg meldt de Midd. Crt. het volgende Ofschoon de toestand der (gisteren) ziek geworden soldaten in dit garnizoen aan merkelijk beter is geworden, doet zich voortdurend het onverklaarbare verschijnsel voor, dat velen ongesteld worden; het getal verpleegden bedraagt thans 150. Meeren- deels openbaart zich de ongesteldheid door braking en hoofdpijn, gepaard met hevige koorts. Met ijver en nauwgezetheid wordt door den commandant en den geneeskundigen dienst steeds het onderzoek naar de oorzaak van deze onverklaarbare ziekte voortgezet. Naar wij vernemen, werden niet alleen personen aangetast, die Maandag soep ge bruikten, maar ook militairen die daarvan niet aten, terwijl onder degenen, die niet ongesteld geworden zijn, er velen voorkomen die wel soep en vleesch gebruikt hebben. Ook in het gezin van een gehuwd korporaal waar van het overgebleven eten is genut tigd, komen bij vijl personen dezelfde ver schijnselen voor. De generaal-majoor deelt als zijne vaste overtuiging mede, dat ge bruik van vleesch oorzaak der ziekte was. De huisgenooten, die er niets van nuttigden, zijn nl. gezond. Ook het gezin van den slager J. Keijnse, Seisstraat, leverancier van het vleesch, moet ongesteld zijn, hetgeen een bewijs kan leveren, dat de slager zelf onbewust was van de kwaliteit van het vleesch. Acht hospitaalsoldaten uit Breda zijn ter versterking van het personeel om de zieken te verplegen aangekomen. Volgens later bericht is de toestand der zieken momenteel beterde koortsen zijn minder hevig en de bijkomende gevallen na gisterenmorgen zeer gering. Volgens gèneeskundig oordeel is de crisis voorbij. Uit Wissenkerke meldt men, dat de zevende jaardag van onze geliefde prinses op eene bijzondere wijze is gevierd geworden. Bij gelegenheid van den jaardag van onzen geliefden Koning op 19 Febr.'87 heerschten in deze gemeente onder de kinderen de mazelen. Eene regelingscommissie destijds had gelden verzameld, om dien jaardag luisterrijk te vieren, maar doordat de ma zelen heerschten, kon aan het oogmerk geen gevolg worden gegeven om de schoolgaande kinderen te doen deelen in de vreugd van het Nederl. volk, en werd toen besloten daarmede te wachten, tctdat onze geliefde prinses haar jaardag zou vieren. Al de landlieden uit deze gemeente ten getale van meer dan 60 hadden hunne wagens en rijtuigen beschikbaar gesteld, om met al de schoolgaande kinderen ten getale van 600, een rijtoer te maken van Wissenkerke naar Kamperland en Geersdijk, en zoo terug. Het was een genot voor de ouderen van dagen, de feestvreugde verhoogd te zien door het prettige gezicht, om al die kinderen geplaatst te zien op die boerenwagens. Alles is zonder eenig ongeluk naar genoegen afgeloopen. Na de terugkomst der kinderen werden deze allen onthaald in de verschillende, netjes met groen versierde scholen, op chocolade, melk en koekjes. Wat vooral de feestvreugde nog luister bijzette, was, dat het dochtertje van den landbouwer G. Hoveijn ook haar zevenden jaardag mocht vieren, die in het midden van al die wagens heel statig als prinses fungeerde, in een daartoe afzonderlijk bestemd rijtuigje, waar van per telegram kennis werd gegeven aan H. K. H., en met antwoord werd vereerd. Ook de regelingscomnjissie verzond een telegram, waarin uitgebreide feestviering aan II. K. H. werd meegedeeld. De regelingscommissie verdient allen lof voor de wijze waarop zij deze feestviering heeft geleid. Niet licht zal uit het geheugen worden gewisclit het feest van 31 Augs. 1887, dat in waarheid een echt Oranjefeest mag wor den genoemd. Men schrijft uit Nisse aan de VI. Ctr. De prikkelbaarheid der vrouwelijke harts tochten is een ieder bekend. Menige ach terbuurt onzer steden en dorpen is vaak de plaats waar kampveehtsters in lange jakken optreden. Niet zelden hebben laatstgenoemde straattooneelen een zeer onaangenaam slotbedrijf voor de speel sters, wanneer de politie als wreekster der gerechtigheid en handhaafster der orde op treedt. Het weinige bedwang over zich/elven moeten zij bezuren met eene geldboete of eenige dagen brommens, soms met beiden. In den ouden tijd ging de justitie ook hierin anders te werk. Lieten zich toen vrouwen door hare driften tot gekijf, gevloek of gevecht vervoeren, zoo werden ze tot eene geldboete veroordeeld. Waren de mannen ongenegen of onmachtig deze te betalen, dan werden hunne vrouwen of dochters veroordeeld den steen te dragen. Wat dit beteekende, willen wij even duidelijk maken. Te Baarland in Zuid-Beveland ziet men tegen den muur van het gemeentehuis een paar platte fleschvormige steenen hangen van tamelijken omvang, door kettingen aan elkander verbonden. Het zijn de oude steenen der wet of sehandsteenen, geljjk ze in aloude tijden op de meeste plaatsen aanwezig waren en hier bij toeval gespaard zijn. Den veroordeelden werd de ketting, waarmede de steenen verbonden waren om den hals geslagen, zoodat zij in elke hand een der steenen konden dragen. Daarna werden zij door gerechtsdienaren voortge dreven en gedwongen onder de bespotting en beschimping der kijkende menigte een vastgesteld eindweegs rond te kuieren. Waarlijk ook niet alles voor de betrokken personen. Eeuwen lang heeft deze straf oefening stand gehouden. Volgens een betrouwbaar schrijven werd nog op den 17 October 1521 zekere Jeanne te Middelburg veroordeeld tot steendragen. Voor honderd jaren werden de slechte vrouwlieden in sommige der noordelijke provinciën op die wijze de gemeente uitgeleid. Of het echter hielp, melden helaas de kroniekschrijvers er niet bij. Vlissingen. Waarschijnlijk door de on stuimige zee, is de terugreis van den kroonprins van Duitschland enkele dagen uitgesteld. Rilland-Bath. In onze gemeente worden pogingen in het werk gesteld tot het op richten van een muziekgezelschap. Uit Domburg schrijft men aan de M. C. Wanneer de zee kalm en het weer goed is, wordt wel eens met het sleepnet in zee gevischt. Zoo ook dezer dagen. Onder de verschalkte zeebewoners waren ook een paar zalmen. Salmo salar. Een er van is bewaard om onderzocht te wor den ten opzichte der kuit rijpheid. De zalm, die door de ïust en het voedsel, welke de diepte iler zee hem aanbiedt, een vette visch met vleesch is geworden, zwemt tegen den tijd der voortplanting de rivier op en wordt dan op hoogen prijs geschat. Na het schieten der kuit en door een langer verblijf in zoet wafer zijn zij sterk vermagerd, en is het vleesch in lange na zoo rood niet meer. Daarom vangt men op onze Nederlandsche rivieren de lekkerste exemplaren dier visschen en blijven die, welke stroomopwaarts in Duitschland gevangen worden, van veel mindere qualiteit. Onze naburen mogen door het zoogenaamd zalmtractaat al eens grootere quantileit bemachtigen, toch zal het hun niet gelukken de vette visch in het net te krijgen. Een zalm laat zich de wet niet stellen omtrent den graad van welgedaanheid, waarmee hij hier of daar zou moeten aankomen,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1