11 f Ingezonden stukken. Burgerlijke Stand POSTERIJEN. Marktberichten. Overzicht van Verkoopingen ADVERTENTIEN. jgsraad een aan- iren van getuigen |lene in »de Sein den gedagvaarp sbertis Hodenpijl iggen, ridder der reertruidenberg iemde heeft als >mpagnie Gronin- deelgenoinen aan in 1830. Laatst- ler van Waterloo lorden. len een geval van De dolle hond, se kinderen gebe- ir Parijs begeven, ig van Pasteur te Bn courantdruk- (n en Zoon te [ids opgericht tot eene uitkeering veduwen of na- aal is bijeenge- kleine fondsen Inds te storten, Ihap is verplicht dan 6 gulden eel nogal talrijk ote deelneming houden. (A) eesinrichting te tweede kwar- alleen de som |ven kwamen nog behoeve dier lesjes. |het bestuur van der koepokin- tusschenkomst jaflezen en aan- inis te worden houdende een )n raadgevingen |dat de hand medici, wier bben. dorp in Gelder- erd aangeplakt, aders die er bij „Nou, dat pen onze koeien Bzer dagen in man, bij het hoofd gestooten eren zwemmer fond dood. De imen dan een Gastein ont- f van zjjn ach Wilhelm, 5 It kind had er larin zij ver gden brief zelf kte de keizer inzoon schrijft niet minder tegenwoordig 1 klinkers bak- De eerste naar Boston dienen voor gerechtshof, pr met zijne voor 99 sh. Hbld Jit onderzoek :;sten grooten heeft uitge- I van kwaad- ;eft f 24000 ie de brand- hkelen zijner met f42000 stoomschip ïooveel doel- goordig in de kerk voor nog onbe- schrikkelijk jibeelden zijn idene bellen te lantarens De motie Gladstone tegen de procla matie tot opheffing van de Iersche nationale liga, is door het Lagerhuis met 272 tegen 194 stemmen verworpen. De Berlijnsche correspondent der IV. R C. schrijft De Nederlandsche geleerde, dr. Snouck Hurgronje, bekend door zjjne reizen naar. Mekka, enz., heeft zich reeds eenige weken hier te Berljjn opgehouden, om naar ik hoor, ingevolge opdracht van de Pruisische regeering, een wetenschappelijken catalo gus van de hier ter stede aanwezige Ma- leische handschriften samen te stellen. Hij rekent in de volgende week met de voor bereidende werkzaamheden zoover gereed te komen, dat hij de verdere bewerking te Leiden kan voortzetten en ten einde brengen. Heden viert professor Chavreuil te Angers zijn 102en verjaardag. Hij heeft niet alleen nog goed zijn geestvermogens; maar woont ook iederen dag trouw de academische lessen bij. De studenten noe men hem den deken der studenten. In het stadje Fredensborg, (Denemar ken) zal nu gedurende eenige weken genoeg drukte heerschenSinds eenige dagen bevinden zich daar de Koning en Koningin van Denemarken, de Kroonprins en Kroonprinses met hunne zeven kinderen, prinses Marie van Orleans (wier gemaal, prinses Walde- mar, thans in functie is als marine-officier) met haar zoontjede Koning van Grieken land met een zoon en twee dochters, prinses Alexandra van Wales met twee doch ters. Hierbij komen heden middag nog czaar Allexander III met zijn gemalin en hun ne vijf kinderen, benevens de Koningin van Griekenland met haren oudsten zoon (Kroon prins Konstantijn) en eenige kleine kinderen. De familiekring zal dan reeds uit meer dan 30 personen bestaan. Bovendien komt nog de prins van Wales met eenige kinderen. Het dorstige Berlijn verbruikt jaar lijks 167 liter bier per hoofd. Men verze kert echter dat het bierverbruik te Munchen 756 liter per hoofd bedraagt. In Berlijn zijn 2900 restauraties, waar alleen bier wordt gedronken, en 1110, waar allerlei spiritua liën worden verkocht. Wanneer men de bevolking van Berljjn op 1.400,000 personen raamt, dan is er een restauratie op elke 450 inwoners. Te Breslau vindt men een bierhuis elke 243 inwoners. Een halsketen van menschenvingers, en dat in de 19e eeuw't Klinkt onge- loofelijk en toch is het zoo. Aan het minis terie van oorlog te Washington (Amerika) bevindt zich een zoodanige relequie. Oor spronkelijk bestond de halsketen uit elf vingers, die aan een koord waren geregen. Dit afschuwelijke sieraad werd in 1876 in een gevecht tusschen de bondstroepen en de Theyme Indianen door een Amerikaan- schen officier aan een Indischen dokter ontnomen, nadat hjj hem gedood had. Iedere vinger had behoord aan een vijand die door dezen Indiaan gedood was. En van elk der gedooden droeg bjj een vinger aan zij n snoer. Zoo barbaarsch waren de Indianen nog in 1876. Een sluwe Zweedsche vrouw. Een Zweedsch meisje, met een zuigeling op den arm, wilde te Castle Garden (Amerika) aan land stappen, doch het werd haar geweigerd, omdat zij geen geld genoeg had en omdat zij een zuigeling droeg, wiens vader niet bij haar was. Pauline (zoo heette zij) vond een middel om hare zuster Christine, die te Brooküjn woont, met haren toestand bekend te maken. Deze gelukte het op schrandere wijze haar zuster er door te krijgen. Christine begaf zich naar een logement waar steeds Zweedsche landverhuizers komen en maakte daar kennis met een kortelijk aangekomen Zweed, Bjövndahl. Zij vertelde hem het geval met hare zuster, die 22000 kronen bezat, zooals zij voorgaf. Wilde de Zweed nu soms Paulina trouwen, dan kon deze vrij aan wal komen. De Zweed, happig om een vrouw te huwen met 22,000 kronen, beloofde zijne landgenooten uit den nood te helpen. Hij ging met Christine naar Castle Garden en sprak met Paulina. Daar werd de zaak beklonken. Hij gaf zich aan als de vader van het kind en de huwelijksplechtigheid werd kerkelijk voltrokken. Nu mocht de jeugdige Zweedsche ongehinderd Castle Garden ver laten. Het drietal deed hierop zoogenaamd een huwelijksreisje. Onderweg gaf Paulina aan Bjövndahl geld om een hoed te koopen. Toen hij in den winkel aan het passen was, liepen Pauline en Christine met den zuigeling weg. Toen de Zweed met zijn nieuwen hoed terug kwam, waren beiden verdwenen. En weg was dan ook zijn uitzicht op de 22,000 gouden kronen, die Paulina echter evenmin als hij ooit bezeten l ad. Voorwaar een schandelijke oplichterij. Te Antwerpen beeft, juist toen de passagiers deze boot verlaten hadden, aan boord van de Ashton een ontploffing plaats gehad. Een der matrozen had namelijk de j onvoorzichtigheid met een brandende niet gesloten lantaren in het kolenruim te gaan. De aldaar opgehoopte gassen ontploften. Het dek barstte uit elkaar, en de lading, uit manden visch bestaande, wijd en zijd heengeworpen. De kajuiten werden vernield. De loods werd tegen de zoldering heenge- slingerd en bekwam eenige kwetsuren. Overi gens liep alles goed af. De onvoorzichtige matroos werd wel met geweld achterover geslagen doch bleef ongedeerd. De schade bedraagt 50,000 franc. Men meldt uit Antwerpen aan de N. R. C. Engeland overvoert als het ware onze markt met gerookte bokking. Op één dag werden 4500 kistjes aangevoerd, die niet dadelijk koopers vonden. Van verschillende havens zendt men bokking, waarvan de verkoop nauwelijks de kosten dektdoor het warme weder moesten die dadelijk wor den opgeruimd, wat niet altijd kon, waar door veel goed is bedorven. Zaterdag den 2 Juli 1.1. had op uit- noodiging van het Gemeente-Bestuur te Apeldoorn in het Oranjepark een publieke wedstrijd met brandspuiten plaats. Daaraan namen deel een brandspuit van den heer Beider te Amsterdam en een van den heer Van Bergen te Heiligerlee. De proefnemin gen bestonden eerst, als aanjager en daar na als zuig- en persspuit met een entwee stralen werkende. Ofschoon de cylinders der brandspuit van den heer Beider 16 c. M. en die van den heer Van Bergen 14 c. M. en de eerste dus 2 c. M. grooter in diameter waren bleek toch dat de brandspuit van den heer Van Bergen als aanjager meer water gaf en als zuig- en persspuit groo- tere straal kon werpen met mindere krachts aanwending. De Heer Beider gaf den prijs van zijn spuit op voor f 650. - met toebehooren en de Heer van Bergen idem met toe behooren voor f 1000. In de Raadsver gadering van 5 Juli (zie Apeldoornsche Courant van 9 Juli 1.1.) sprak een Lid van den Raad, dat het verschil van beide spui- sen colossaal was en dat een zoo goed# spuit als die van den Heer A. H. van Bergen hier vroeger nog nooit geweest of gezien was, de constructie uiterst soliede van zwelling of krimping geen sprake, het schoonmaken uiterst gemakkelijk de lucht- ketel van gegoten koper, van zeer soliede qualiteit bij den Heer Beider is die maar van geslagen koper alles is bij de eerste zwaar en goed aft ewerkt en daar bij werkt de spuit zeer gemakkelijk. De duurste is de allerbeste en adviseert deze spuit te nemen. Dit voorstel in stem ming gebracht, werd met meerderheid van stemmen aangenomen, zoodat de nieuwe Constructie-Brandspuit met toebehooren van den heer Van Bergen te Heiligerlee voor f1000,werd aangekocht. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur Het bestuur der liberale kiesvereeniging «Goes» heeft een naïef strooibiljet rond gezonden. Er wordt in gezegd «De aanstaande verkiezing is van het hoogste gewicht, wijl beslist moet worden de Grondwetsherziening, die voor het gansche vaderland van belang is. En dan wordt daartoe aanbevolen de liberale candidaat dr. L. J. C. Pompe, die de oesterindustrie zeer heeft bevorderd.» En niet «iemand, onbekend, vreemd aan ons district.» Let dus welvoor de Grondwetsher ziening niet de rechtsgeleerde minder bekende Lobman, die in alle schuilhoeken dezer Grondwet tehuis is, maar de meer bekende dokter Pompe, die tehuis is in alle schuilhoeken der oesterindustrie Naïef niet waar? En niet minder naief, waar gezegd wordt, dat de liberalen recht hebben op 1 ver tegenwoordiger «wijl zij V3 der bevolking uitmaken.» Een billijkheidsargument, dat wij van harte beamen. Maar eilieve! waarom dit bij verkiezingen voor gemeenteraad en provinciale staten ons ook niet toegegeven Zijn daar de liberalen billijk vertegenwoordigd? Waar blijven de heeren met Sneek, waar 2000 liberale kiezers 3 leden kiezen en 1600 anti-liberalen slechts nul? En met de groote steden Amsterdam en Rotterdam, waar 4000 kiezers alle zetels, elf in getal, bezetten en wij met onze 1600 kiezers geen enkelen vertegenwoordiger hebben Het strooibiljet zegt »Tot heden heeft de antirevolutionaire partij te Goes ons overheerschtEilieve, toch in de dagen van De Kanter en Bredius niet? Bovendien, wat doet de liberale minder heid sinds 1857 al niet anders dan room- schen en autirevolutionairen, die de meer derheid hebben, onderdrukken Naïef, niet waar? En niet minder naïef waar gezegd wordt: «De antirevolutionaire partij, heeft in den stryd tegen de herziening volhard, zij het ook te vergeefs. Eerst thans, nu de voorstellen wet geworden zijn, wordt van antirevolutionaire zijde ingezien dat verder verzet den dood van de partij, de veront- v. aardiging in het land zelfs haar te mach tig zoude zijn.» Berispelijk van stijl, leugenachtig van inhoud, mogen wij wel zeggen. De geachte schrijver van 't strooibiljet kent de kaart van 't land niet, als hij verontwaardiging voorziet, wanneer de grondwetsherziening mocht verworpen worden. De beschuldiging tegen de antirevolutio naire partij is bovendien al ever. onwaar, als de daaropvolgende profetie: »De antirevo lutionaire partij zal trachten het werk der Grondweteherziening ongedaan te maken». Hierin zal de toekomst beslissen. Eén ding weet ik, mijnheer de redacteur! dat dit zwakke stroobiljet der liberale kies vereeniging «Goes» geen enkele stem roo- ven zal van Jlir. Mr. A. F. DE SAYORNIN LOKMAN en i. BARON SCHIMMELPEN- NINCK VAN DER OTE. Uw. Dw. Dienaar Q. N. Van 28 30 Aug. 1887. Goes. Geboren Maria Catharina d.v. Jac. Bosdjjk en Jacoba Willems. Overleden :Jacoba Christina 8j. d. v.Korne- lis Kramer en Christiana Klarina Verplakke. Van 30 31 Augs. 1887. MIDDELBURG. Bevallen C. Heersma geb. van Schaik z. E. Meier geb. de Rijke d. Overleden C. H, van der Koorde 42 j. vrouw van J. A. Petersen A. Brouwer 2Va m. z. Lijst van brieven, geadresseerd aan on bekenden. Ie helft der maand Augustus 1887. Van 't Hulpkantoor Ierseke. M. Franssen Kruiningen, verzonden geweest naar Ame rika, C. M. van Noppen, Durham naar Engeland. Van 't Hulpkantoor Kortgene, Mevr. Faijhaijs, Londen. Goes, 30 Aug. 1887. De aanvoer van Granen was iets ruimer dan vorige wekener was van alle artikelen goede vraag, enkele partijtjes goed kokende Poldererwten werden boven noteering verkocht. Oude Tarwe f 7,00 a f7,25, Nieuwe Tarwe f6,60 a f7,00 Rogge f4,80 a f5,00, Winter Gerst f4,80 a f5,00, Zomer Gerst f4,25 a 14,50 Haver f 2,70 a f2,80 Bruine Boonen fafPaardenboonen f0,a f0,Koolzaad f8,65 a f8,80 Kookerwten t8,25 a f9.00. Boter f 0,72s a f 0,75. Eieren f 0,75 a f 0.80. OOSTBURG, 24 Augustus 1887. Tarwe (jarige)f7.50 k 8.00 Gerst (nieuwe) f4,50 a f4,90. Rogge (jarige) f5,— a f5,48. Rogge (nieuwe) f 5,25 a 5,40. Ha ver niet aan de markt. Boonen f 5,25 a 5,75. Erwten niet aan de markt. ROTTERDAM, 29 Aug. Binnenlandsche Granen Tarwe. De aanvoer zoo van jarige als nieuwe Witte was ruimer dan de vorige week, doch de kooplust niet zeer levendig, dat wederom eenige prijsverlaging tenge volge gehad. Jarige Zeeuwsche: de beste f7.40, f7.80, soms daarboven; goede en mindere f6.80, f7.30. Nieuwe dito, de beste 1 7.50, t 7.75, soms daarboven, goede en mindere van f6,80, f7,40. Rogge. Nieuwe Inlandsche voldoende ter markt 10 cents lager van f 4.50, f 5.10 voor de zaai daarboven. Gerst. Van nieuwe Zeeuwsche Winter, was meer ter markt en alleen de puikste qualiteiten goed prijshoudend, terwijl de mindere f4.20, t 4.70. Zomer f3.80, f4.40. Haver onveranderd van f2,25, f3.50. Paardenboonen weinig ter markt en ge vraagd van f 5,50 a 16,- Duivenboonen van f7,25, f8, Bruineboonen met weinig aftrek van f 9,50 a tl 1,50. Witteboonen niet begeerd f 6,50, f 7,75 Nieuwe Blauwe Erwten tot vorige prijzen goed gevraagd van f7.50, a f8,50. Niet- kokende f6,f6,50. Nieuw Koolzaad tot vorige prijzen te verkoopen f8,60, f8,80 a f9,afwijkend f7,80 a f8,50. Hennepzaad als voren f5.50, f6.50. Kanariezaad flauw als voren. Het beste f9,a 19.50; minder f8,25 a f8,75. MEELBERICHT. Gedurende de vorige week waren de zaken van weinig beteekenis en kwam er in de noteering weinig verandering. Amerikaansch Meel op aflading wordt vast op vorige prij zen gehouden en wordt, zoo in do beste als ook in de ordinaire soorten minder aan geboden. Zeeuwsche Tarwebloem f 12.75af 13.75. Zeeuwsche Tarwemeel f 10.75af 11. Rotterdam Ter markt van Dinsdag wa ren aangevoerd 8 paarden, veulens, ezels, 560 vette runderen, 1054 magere dito, 229 vette en graskalveren, 14 nuchtere kalveren, schapen of lammeren, 7 var kens, 85 biggen, 0 bokken of geiten. De prijzen waren als volgtvette runderen le qual64, 2e qual. 60, 3e qual. 56 a c.; kalveren 1 e qual. 825,2e qual. 75,3e qual. 70 c. schapen le qual 55 2e qual 50varkens le qual. 22 ac, 2e qual. 20 a 3e qual. 19; licht soort 18 a 19 c. Stieren f 60 a 180, hokkelingen dito f a melkkoeien f 100 a 200, kalf- koeien f125 a f275, vaarzen f50 a 120, pinken f a graskalveren t20a f30; paarden f30 a 60. Boter 55 a 70 cer,t per 0,5 Kilo. Aardappelen. Westlandsche zand- f4, a f 4.50, dito klei- f 3,a f 3.50. Zeeuw sche blauwe f 1,90 a f2,10; Spuische Jamm. f3,a f3,30; Flakkeesche dito f2,75 a f3,-. Bij veel aanvoer, handel flauw. AFLOOP AANBESTEDINGEN EN VERKOOPINGEN. Door het bestuur van den polder Kruinin gen is aanbesteed; het delfwerk, van 61/, cent tot 11 cent per M3. Het schoonmaken van de waterleidingen voor f 42 en 37 gld, dat is meer dan de helft minder dan in 1886. Zaterdag 3 September. Wissenkerke, 6 uur, door Notaris Huvers voor M. Kabboord in de herberg van De Smit1 Woonhuis en Erve in de Oost- Voorstraat, 3,22 Are. Woensdag 7 September. Borssele, 11 uur, herberg Rottier door Not. van der Kloes voor erven De Vriend1 Woon huis no. 49, Erf, Tuin, Schuren en Varkens hok. Te veilen in 2 perceelen en in massa, en een der schuren afzonderlijk. Samen 18,50 Aren. En voor dhr. Wisse, Woonhuis, erf en tuin no 66. Groot 7,62 Aren. Vrijdag 9 September en niet Donderdag. Goes (verpachting) in het «Slot Ostende» voor het Burgerl. Armbestuur, door Not. Pilaar voor 7 jaren: 23 perceelen Bouw en Weiland, in Nisse, en voor 6 jaren: 1 perceel Weiland, in 's Heer Abtskerke. Informatiën te bekomen bij den Secretaris- Penningmeester den heer E. van den Bosch en den Notaris. 's Heerenlioek 11 uur in de herberg van Hekken door Not. P. Overman, voor Klaas Dujjvenwaarde te Driewegen, 1 Woonhuis, Erf en Tuin te 's Heeren hoek, groot 455 Aren. Thans bewoond door G. den Herder. Woensdag 14 Sept. Kolijnsplaat 2 uur door Not. Huvers in «de Patrijs» voor den WelEdelgebhr. Swe- mer1 Hofstede, Land- en Tiendrecht. Donderdag 15 Sept. Goes. 10 uur in «de Prins van Oranje» voor wed. v. d. Meulen te Sluis door Not. de Graaff te Aardenburg lo een Hofstee met 45,20,12 Heet. Bouw- en Weiland te Driewegen, in pacht bij dhr. M. v. d. Meu len. 2o een dito met 21,53,47 Heet. Bouw en Weiland te 'sHeer Abtskerke in pacht bij dhr. A. v. d. Meuien. Deze pachters en dhr. P. v. d. Meulen te Goes geven in lichtingen. Tot onze droefheid overleed onze ge liefde Vader, Grootvader en Behuwdvader JAN NIEUWENHUIJZE in den ouderdom van 73 jaren. Dat hij verlangde ontbonden en met Christus te zijn, lenigt onze smart. Kloetinge, 29 Augustus 1887. W. NIEUWENHUIJZE. N. OSSEWAARDE. D. ZANDEE. M. NIEUWENHUIJZE, en verdere Betrekkingen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 3