Kerk- en Schoolnieuws. Gemengde Berichten. fepfetec»* l«or Jet» gemeenteraad w ds rekening o*er 1886 vastgesteld, in omt- vangsten op f22385,26s, en in uitgaven op f21/21,92 gulden. Alzoo een goed slot van 663,34s gulden. Kruiningen. De voordracht voor veldwach ter in der gemeente bestaat uit de heeren J. van deze Hoofd te Neuzen, F. van der Maas te Driewegen en M. Slimmers te Goes. (Alphabetisch). St.-Iaureus. 31 Aug. Bij de herstem ming alhier hebben 39 van de 48 kiezers hun stem uitgebracht, waarvan op den heer C. Wijkhuis 22 er op den heer J. Marinisse 17 stemmen zoodat eerstgenoem- den is gekozen. De gemeenteraad van Stavenisse be sloot tot het verleenen van eene subsidie ad f100 voor een te bouwen regenbak, groot 15 M3, te plaatsen aan het armen huis, tut welken bouw de plaatselijke en diaconiearmbesturen samen aldaar besloten hebben. Van dezen te maken bak is eene begrooting opgemaakt ten bodrage van ruim 1500, M. C. Hoewel de verbouw der meekrap te genwoordig vrij gering is, zoo zijn op de laats gehouden vergadering van eigenaars der meestoot De Eendracht onder Colijns- plaat tegen ket aanstaande seizoen 32 ge meten ter bereiding aangegeven. Af. C. Benoemd tot landmeter 4e kl. Th. J. Hondius aspirant te Utrecht. Tot dijk graaf' van het hoogheemraadschap Delfland mr. J. P. R. T ik v. Poortvliettot voorzitter van het bestuur der waterkeering van den calamiteusen Burgh en Westlandpolder A. van Lillo; tot gezworen van den Krupolde rP. J Cappendijk; in het bestuur van den Bastiaan-de- Lange polder tot dijkgraaf G. Born en tot plaatsvervangend dykgruat C, Willeboordse; in het bestuur van den Calandpolder tot djjkgraaf G. Born en tot plaatsvervangend dijkgraaf C. Willeboordse. In dan gemeenteraad te Zlerlk»ee werd door Burgemeester en Wethouders voorgesteld gunstig te beschikken op een request van de heeren D. Q. Mulock Houwer en Hammelinck, om voorloopige concessie tot het aanleggen en exploiteeren eener drinkwaterleiding, waarbij zij zich verbin den om binnen éen jaar eene definitieve oencessie aan te vragen en alsdan de noodige plannau, ontwerpen en bescheiden over te leggen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oudega J. Schuurmans Stekhoven teExmorra; fee Kats, J. Van Hazelen te Zoeterwoude; te Arnemuiden, G. W. Locher te Aalst. Bedankt voor Nieuwerkerk a. d. LJsel door S. Sleeswgk Visser te Hijsoord. Ds. J. H. Wolff te Gameren heeft naar men verneemt aan de Synode de gehoor zaamheid opgezegd. Chr. Ger. Kerk. Bedankt voor Waddinksveen door H. A. Jonkman te Noordeloos. Waalsche Kerk. Aan den heer J. H. Gerlach te Mid delburg is Zondag bij gelegenheid van zijn 40jarige werkzaamheid als predikant, namens den kerkeraad en vele gemeenteleden als blijk van waardeering een schilderij van J. T. Schutz, een gezicht op de reede te Vlissingen, aangeboden. Men schrijft ons dat het goed slot op de jaarrekening der christelijke gerefor meerde gemeente te Goes over 1886,87, niet f'140, maar f177,09 is. De kerkeraad van het hervormde kerk genootschap te Amsterdam heeft de heeren C. van Eyken, A. Sweers, H. Lankamp, L. Meijer, W. de Jong Jr., hoofdonderwijzers, en de hulponderwijzers A. L. de Vriendt en J. Kropf ontzet verklaard uit hunne betrekking aan de diakoniescholeD, omdat zij niet tneer tot genoemd genootschap behooren. N. R. C. Goes. De leerlingen der H. B. S., die zich van morgen aan het her-examen hebben onderworpen, zijn allen toegelaten. Goes. 30 Aug. Bij het heden gehouden toelatingexamen voor de Hoogere Burger school, slaagden: Voor de voorbereidende klasse G. Leverland, H. Stigter, H. Schnei der, F. Knitel, L. v. Dellen, H. Sturm, en K. Pilaar M.C.J.z. van Goes. A. Markusse tsm Kapele» C. Bom Tan Iersak» *i P. Walraven van Hoedekenskerke. Voor de le klasse Noach v. Pufïelen en W. v. Puffelen van KruiningenJoh. Os- sewaarde van Goes en Willem van den Hamme van Wemeldinge. Geslaagd te 's Hage voor het Duitsch de heer A. Verschuur van Middelburg. De leerling der H. B. S. te Goes, L. J. van Asperen, die slaagde bij het jongste eindexamen der H. B. S. in Zee land, is, geplaatst op den intanteriecursus te Haarlem. Kruiningen. De alhier gehouden Unie collecte heeft opgebracht f 120,45. De 3e lgst der Unie-colleste wijst een totaal van f 16600. Hieronder is Seroos- kerke (W.) 149,21s. Oostburg f 104,05; Kloetinge f59,11". Terneuzen met 1336,74, en 0)st-Kapelle met f 13,62. Den hr. A. J. Bevelander, onderwijzer te Biervliet is eervol ontslag verleend wegens verlrek naar Vlissingen. Benoemd tot onderwijzer te St. Anna ter Muiden de hr. P. de Bruijne te St. Kruisen tot hoofd der school te Sluis de hr. A. G. Wit te Alkmaar. M. C. Goes, 30 Aug. '87. Heden namiddag kwam de landbouwer S. Smit van Baarsdorp naar Goes gereden met paard en chais, waarin hjj en 2 kinderen gezeten waren ter hoogte gekomen van den z. g. n. driehoek, schrikte het paard en geraakten allen te water. Door spoedige hulp, gelukte het de in nood verkeerenden te redden, ofschoon de chais niet bruikbaar was om daarmede huiswaarts te keeren. Bij Goes zijn twee soldaten, die Zater dag, waarschijnlijk door de Goesche kermis gelokt, uit de klas van discipline te Vlis singen ontsnapt waren, aangehouden en aan de politie aldaar uitgeleverd, die hen lieden naar hun rechthebbend verblijf terugbracht. De deserteurs hadden een bombazijnen pantalon en een pet opgescharreld. Doch daar zjj waarschijnlijk geen jas konden vastkrijgen, hadden zij zich met de kapotjas moeten vergenoegen; dit kleedlngstuk maakte hen dan ook al spoedig openbaar. Uit Sluis schrijft men aan de Midd. Crt.: Zondagavond, 11 uur, bespeurde de politie licht in een kelder van 't logement «'t Hof van Brussel». Dit wekte achter docht en bij onderzoek bleek dat men met inbrekers te doen had. Zoo ras deze eenig gerucht vernamen, kozen zjj het hazenpad, maar te laat, want éen van hen, een zekere E. v. M., werd herkend. Naar t schijnt zijn de wijnliefhebbers over een muur geklommen en door een luik, dat wel dicht maar niet op slot was, in den kelder gekomen. Bij het garnizoen te Middelburg doet zich het zonderlinge verschijnsel voor, dat een 50tal soldaten heden ongesteld zijn ge worden. De oorzaak is nog onbekend. Door den geneeskundigen dienst wordt een nauw keurig onderzoek ingesteld. De loopende geruchten omtrent vergifti ging door het gebruik van vleesch in de soep kunnen wij dus niet bevestigen. (Af. Ct.) Uit Zjjpe wordt gemeld: In den nacht van den 27en op den 28en dezer, terwijl de bewoners in hunnen eersten slaap waren, is er brand uitgebroken in een boerenhuis, bewoond door twee huis gezinnen. Van de inboedels is niets gered kunnen werden. De inwoners hadden nauwelijks den tgd om het brandende ge bouw te ontvluchten. De vrouw van Da- lenberg en een paar kinderen hebben nog brandwonden bekomen. Alles was teger, brandschade verzekerd_ Te Brouwershaven ligt eenige meters diep onder het zand het wrak van het in 1876 ter reede aldaar gestrande stoomschip Thomas Sorbij. Onder leiding van den heer v. d. Linde zijn, met behulp van den stoomschelpzuiger Nautilus, en van dynamiet, 69 blokken tin en een partjj huiden opgehaald. Het werk wordt krachtig voortgezet. Men meldt uit Haamstede aan de N. R. Ct.: Gisteren namiddag ontstond een hevige brand op het hofsteedje, bewoond door P. Ringelenberg en gezin. De brand schijnt ontstaan te zijn in de schuur, verbonden aan het woonhuis. Huis, inboedel en een gedeelte van den oogst zijn geheel ver nield. Het vee, dat zich buiten bevond, bleef gespaard. Spoedig was de brandspuit dezer gemeente op de plaats des onheils en dank zij der flinke behandeling, bleven nog 4 hooischelven, die zich in de onmid dellijke nabijheid van het brandende per ceel bevonden, gespaard. Naar men ver neemt, was alles verzekerd. Te Vlissingen worJt morgen de kroon prins van Duitschlaud van zijn reis terug verwacht. Te 5 uur des namiddags z*l hij zijn reis naar Berlijn voortzetten. Zondagnacht is zekere v. d. D. uit den Donk, gemeente Posterholt, zoo zwaar verwond geworden, dat hij in levensgevaar verkeert. De zaak is in handen der politie en de dader bekend. Woensdagavond kwam er te Maas land een rijtuig aan, waarvan de voerman te veel aan Bacchus geofferd had; de man was niet in staat om het flinke paard in eene richting te sturen buiten het water om. De gemeentebode zulks ziende, ried den man, om in Maasland onder dak te zien te ko men, maar de vreemdeling wist geen weg, vertelde in gebrekkige taal dat hg van Rijswijk kwam en daar te veel had geproefd. De bode zocht een onderkomen, maar kon voor voerman, paard en tilbury geen plaats bekomen. De voerman M. v. O. wist spoedig goeden raad en bracht den man naar Maas sluis om in de herberg «de Zou» te ver nachten. M. v. O. zou sturen. Zoo gezegd zoo gedaan. V. O. maakte onder weg een praatje over de schoonheid van het paard en beduidde den dronken eigenaar dat hg wel lust had om een ruiling aan te gaan. Daar had de man ooren naar en Donderdag morgen om 6 uur was hij al bjj v. O., en de ruiling ging door. v. O., gaf een kleine honderd gulden toe en de voerman was weldra uit het gezicht. Denzelfden morgen hoorde v. O. dat er in een naburige gemeente een paard met tilbury gestolen was en niet we tende of hg soms het gestolen paard ge kocht heeft, ging hg terstond aangifte van zijn handel doen. Wat er nu verder van de zaak komen zal is nog onbekend. Delvenaar. De wed L. DuboisColonia, wonende aan de Oudevest te Breda, hoopt in Novem ber van dit jaar haren honderasten verjaar dag te vieren. Zjj is nog jin het bezit van al hare geestvermogens; alleen het gezicht begint te verzwakken. Gaarne verleenen wjj, zegt de Zw. Ct. een plaatsje aan de volgende ons toegezon den eenvoudige mededeeling Wij schrgven einde van Juli 1887. 't Is bladstil op den straatweg, die van Vorden naar Ruurlo voert en over die stilte spreidt de maan haar tooverachtig licht. Tien slagen deed de torenklok van Vorden zoo even tintelen door de lucht met helderen zilverklank, 't Is weer stil gewordenhier en daar laat alleen een krekel zich hooren. Maar, wat geluid dringt van dat bouwland tot ons door Wjj gaan er op af en hooren nu eindelijk de snede der zeis door de roggehalmenwe zien weldra een man, die stapvoets voortgaande de halmen velt en achter hem een vrouw, die ze tot schoven bindt. »Zoo laat nog aan 't werk»? is een natuurljjke vraag. »Stil watspreek zachtkens», is het antwoord uit den mond der vrouw. »Daar ligt mijn jongske in den kruiwagen. Hg slaapt.» En toen fluisterend een praatje gemaakt en een en ander gevraagd werd, klonk het opnieuw over de schoven heen «Mijn man en ik, we werken allebei by oen boer en moeten des morgens kwart over vieren op 't land zjjn. Maar we hebben ook een eigen hoekje gepacht, dit stukske ziet u en nu is de rogge rijp en moet ze gemaaid worden. Overdag hebben we geen tijd, dus moet dit werk 's nachts gebeuren. Morgen ochtend moeten we weer bij den boer zijn. Neen juffer! geloof niet, dat mijn kind kou zal ijjden. Hg ligt in vijf kussens, 't Is onze eersteling. We kon den hem tech niet alleen in huis laten. «Maar beste vrouw, ben je nu niet dood moe vroeg met oprecht medelijden de dame, die gaarne eens in den kruiwagen den kleinen man had zien slapen. «Wel neen, ik was het antwoord. We zijn jong en gezond. Als wg morgen avond slapen gaan, dan rusten we heerlijk uit, want over morgen is het Zondag en dan behoeven we niet zoo vroeg uit de veeren.» En voort ging ze aan 't binden der scho ven, die de man op zijde gelegd had, nu en dan een blik werpende op den kruiwa gen, waarin niets zich bewoog. En over het werkzame, moedige echtpaar bleef de zilveren maan haar licht als een zegen uitstralen. Te Scheveningen hebbben officieren, commissarissen van den krijgsraad een aan vang gemaakt met het hooren van getuigen betrekkelijk het voorgevallene in »de Sein post» Drie luitenants zouden gedagvaarp zgn wegens mishandeling- De oud-strijders Gijsbertis Hodenpijl uit Delft en Coets van Baggen, ridder der Militaire Willemsorde te Geertruidenberg zjju overleden. Eerstgenoemde heeft als sergeant bij de flankeur compagnie Gronin ger- en Franeker studenten deelgenomen aan den Belgischen veldtocht in 1830. Laatst genoemde was een oud-strijder van Waterloo. Hg was 91 jaar oud geworden. Wederom is te Leiden een geval van hondsdolheid voorgekomen. De dolle hond, welke is gedood, heeft twee kinderen gebe ten. Dezen zullen zich naar Parijs begeven, om zich aan de behandeling vai, Pasteur te onderwerpen. De gezellen der boek- en courantdruk kerijen van de firma Spin en Zoon te Amsterdam hebben een fonds opgericht tot ondersteuning bij ziekte en eene uitkeering bij overlijden aan hunne weduwen of na bestaanden. Het grondkapitaal is bijeenge bracht, door van bestaande kleine fondsen het saldo in het nieuwe fonds te storten, en door giften. Het lidmaatschap is verplicht vooralle gezellen, die meer dan 6 gulden verdienen. Daar het personeel nogal talrijk is, hoopt men door de groote deelneming de zaak in stand te zullen houden. (A) De directeur der weesinrichting te Neerbosch ontving over het tweede kwar taal dezes jaars, aan giften alleen de som van f 28699,48',daarenboven kwamen nog vele kleedingstukken in ten behoeve dier arme en toch zoo rjjke weesjes. Dezer dagen is door het bestuur van inrichtingen ter bevordering der koepokin enting in Nederland, om door tusschenkomst van de burgemeesters, door aflezen ea aan plakken, ter algemeene kennis te worden gebracht, een biljet verzonden, houdende een zevental heilzame wenken en raadgevingen omtrent de bedoelde zaak, dat de hand- teekeningen draagt van 16 medici, wier naam een goeden kiank hebben. Toen dit biljet op zeker dorp in Gelder land ter gewoner plaatse werd aangeplakt, hoorde men een der omstanders die er bjj tegenwoordig waren, zeggen„Nou, dat gift hier ook al nikswe laoten onze koeien tocli niet inenten 1" Te Hannover heeft dezer dagen in een zweminrichting een jonkman, bg het te water springen, met het hoofd gestooten tegen het hoofd van een anderen zwemmer in het bassin. Hij was terstond dood. De ander had geen letsel bekomen dan een geduchte buiL Tijdens zgn verblijf te Gastein ont ving keizer Wilhelm een brief van zgn ach terkleinzoon, den jongen prins Wilhelm, 5 jaar oud. De moeder van het kind had er een schrgven bijgevoegd, waarin zij ver klaarde, dat de 5jarige prins den brief zelf geschreven had. «Ik geloof het wel» merkte de keizer lachend op «mijn achterkleinzoon schryft mg vijf regels, en hij vraagt niet minder dan tien dingen.» De heer Gladstone laat tegenwoordig op zijn landgoed te Hawarden klinkers bak ken van «uitnemende kwaliteit». De eerste groote hoeveelheid, 155.000, is naar Boston verzondenwaar ze moeten dienen voor het bouwen van een nieuw gerechtshof. De heer Gladstone is niet duur met zijr.e steenen, want hg levert ze af voor 99 sh. 7 d. per duizend. Hbld De jury, belast met het onderzoek naar de oorzaak van den jongsten grooten brand bjj Whiteley te l-onderi, heeft uitge maakt dat de ramp gevolg is van kwaad willigheid. Whiteley zelf heelt f24000 uitgeloofd aan hem of haar, die de brand stichters kan aanwijzen. Door enkelen zijner klanten is deze belooning nog met f12000 verhoogd. Het groote Engelsche stoomschip Great Eastern, dat reeds tot zooveel doel einden is gebruikt, ligt tegenwoordig in de haven van Dublin en dient tot kerk voor de matrozen. Te Luneville hebben eenige nog onbe kende belhamels Woensdagnacht schrikkelijk huis gehouden. Drie fraaie standbeelden zijn er in stukken geslagen, verscheidene bellen stuk getrokken en de meeste lantarens vernield.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 2