CHRIST ELIJK- NIEUW SBLAD HISTORISCH VOOR ZEELAND. 1887. No. 116. Donderdag I September. f Jhr. mr. A. F. De Savornin Lohman A. baron Schimmelpen- ninck van der Oye van Nijenbeek. mr. Th. Heemskerk mr C. Lucasse. Mr. G. Lucasse Mr. Th. Heemskerk. Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman, VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman, en A. Baron Schimmelpenninck van der Oye van Nijenbeek. Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman, A. Baron Schimmelpenninck van der Oye van Nijenbeek. Binnenland. ernstig aan het been ommissie uit den raad, ren Jos. de Feijter, J. ees werd benoemd om aangaande de opric.h- w voor graanber ischmarkt. ingen te laten doen, A in de kom der ge en te maken zijn, en t>'~ weg op de buurt Sluiir engte van 306 M. ig reed de stoomtram a een tilbury aan, die 1. De man en de vrouw, ten, verwondden zicb had dezer dagen een toen hij de machine grepen door die machi- vorden rondgeslingerd, em letterlijk van het Tot zijn groot geluk gewond, op eens ne stand is nietzorgwek- i, die wegloopen wilden iindelden van Leiden naar Rotterdam, om )or te brengen. Het mder goed te beval- rolgenden dag namen n. Met moeite sleep- t Delft vanwaar zij jrgiffenis en eten schre den de bengels zich V. te Eindhoven uit werd hij door eenige pas uit zijn dienst volgd en mishandeld, messnede over het muggen op 't groote n top van de hoofd- Velen meenden dat >nd, en eerst toen de was men gerust, f eeft een lid van den 8 zittingen in dit col- ;ewoond. Thans heeft over gedacht dezen "zoeken af te treden zers deze gedragslijn ywjj van een dienst in een glas melk van en gemengd had ten ;en. Zij zalZaterdag let is gebleken dat gruweldaad gebracht enooten met, wien zjj st stond zou namelijk ze Iogeé, koel tegen te 'g Grarenhage al met geld en gelds waarde van f4000 ijn toonbank bewaar- was, op onverklaar- is een arbeider van i door een der wielen J waarvan hjj is idelaarster te Utrecht een ontzettend on- rand, wijl zij met eumvlekken in wa- indende lamp wilde aen geraakte zij in „1de zjj de straat op :r haar de brandende rukte. Zij bekwam eidstoestand van den at het voortdurend erkzaamheden neemt Ooievaar, die men eriingen en wel op het over het Kurhaus t daar niet te bevallen.' ken had en de Haag- rtrokken, maakte hij Hij vloog van zijne or een opkomenden i, doch scheen vleu- wam terecht op den ;ht van een aldaar tan politie, welks S beschadigd werden, sten worden en de kon zijn dienst niet slaat met doeken was weesinrichting te elk en MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Trijs per drie maanden franco p. p. f0,95 l'nkele nommers- 0,02y2 Let er wel op, Kiezers van Goes 1 dat gij u niet verleiden laat, den naam Pompe v. Meerdervoort op uw stembriefje te zetten. De liberale can- didaat heet wel docter Pompe van Meerdervoort, maar hij is onze Pompe niet. Niemand onzer christelijk his torische kiezers mag hem stemmen. Hij toch,de liberale docter Pompe van Meerdervoort is de voorstander van het staatsonderwijs met zijn na sleep van hooge belastingen. Van hem is geen recht te verwachten. Hij denkt op alle punten van geloof en staat kunde net andersom als zijn broeder, onzen geachten oud-afgevaardigde, die integendeel met al de warmte van zijn hart heeft aanbevolen de heeren UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere rege meer 10 cent. EN De stembus is open van 9 tot 5 ure. Die zjjn stembriefje kwijt is, kan ter secretarie gratis een ander bekomen. Men kan een eens geschreven naam doorhalen en er een ander voor in de plaats zetten. Niet ontmoedigd. In de Goesche Courant komen twee in gezonden stukken voor, blijkbaar van een en dezelfde hand afkomstig, waarin onder anderen op gronden aan een geschrift van Kleine (dr. Klejjn?) ontleend de candida- tuur Lohman bestreden wordt. Op dit schrijven, als niet aan ons gericht, gaan wij niet in. Toch wete een ieder het vol gende: Van dr. Kuyper en van onzen vromen, beginselvasten afgevaardigde De Savornin Lohman gewaagt deze schrijver, op een toon, waarover hij zich in de binnenkamer voor het aangezicht Gods, misschien reeds geschaamd heeft. Liberale toongevers te Goes zjjn één be wondering over dit «prachtig houtsnijdend» stuk van ds. Verwey. Natuurlijk, elke las tering die uit ons kamp tegen Lohman op gaat, is koren op der liberalen molen. Met beginselen kunnen zij hem niet aan. Dank- B uaar hebben zij dan ook den steun van dezen edienaar van den godsdienst, die zich ook 'eritas noemt aanvaard. Men wascht zoo licht zijne handen in on- chuld als men iemand krenken wil, en len merkt dan met genoegen dat een an- sr het voor ons doet. Jammer dat thans die iemand een voor- ilig christelijk gereformeerd leeraar was, ?ns beginsel eens zoo na verwant was ,t dat van den thans door hem verfoeiden Savornin Lohman 1 (Wij zijn deswege diep bedroefd. Onze illusie is weg, als zou de liefde voor vaderland toch ten slotte bij deze man- 1 nog die voor het kerkgenootschap heb ben overtroffen. God de Heere regeert over de stembus. En daarom, kiezers van Goes, den moed niet opgegeven Waar oude vrienden, in het gezicht van den vijand, als vereende krachtsinspanning zoo broodnoodig is, ons verlaten, ja zelfs tot den vjjand, overloopen, daar sluiten wij de gelederen en zweren houw en trouw aanjden doleerende, zoowel als aan den ireni sche, aan de beide verdienstelijke staatslieden, SAAYMANS VADER, Oud Lid der Kamer. Zou het waar zijnl De Goesche Courant weet meê te deelen dat in Bergen op Zoom vele Roomschen op den überaal Pompe en op Wilkens zullen stemmen. Wij vragen: Zou het waar zjjn? Nooit zal een zuiver Roomsch-Catholiek op een liberaal stemmen! Wij hebben wel een advertentie ont vangen ter aanbeveling van Wilkens. Onze roomsche kiezers zullen ons echter toege ven dat deze candidatuur 4 maanden te vroeg komt Van een meting der partij kan immers nu geen sprake zijn. Het is voor 't laatst dat de Zoomsche Roomschen met hunne Bevelandsche en Axelsche broeders samengaan. Eerst na nieuwejaar zal de candidatuur Wilkens grond en kracht en beteekenis kunnen hebben. Men zal 't dan ook zien: Voor 't meeren- deel zullen onze roomsche districtgenooten zich houden aan den raad der R. O. kiesvereenigingen en kiezen de antirevolu tionaire candidaten EN Ter zijde gelegd. Aan de Middelburgsche kiezers is een strooibiljet rondgezonden, waarin het mani fest Singendonk, dat handhaving van de rechten van het Nederl. herv. kerkgenoot schap beoogt, nog eens wordt opgerakeld, om aan de candidatuur van de heeren Lucasse en Heemskerk afbreuk te doen. De schrijver van dit strooibiljet heeft zijn naam verzwegen. Daarom leggen wij het dan ook ter zijde. Immers, wie durft ingaan op een geschrijf, dat mogelijk wel van een vroegeren vriend en medestrijder uitging? Zelfs een onderstelde strijd met oude vrienden heeft zooveel pijnlijks. Slechts zij meegedeeld, dat in dit naamloos strooibiljet zelfs de candidatuur van mr. Lucasse uit doleerophobie wordt bestreden. Want, ziet uLucasse is wel niet do- leerend; maar hij is toch der doleerenden vriend Dat men bij een verkiezing voor een grondwetsherziening waarin het hoofdstak over de Kerk niet voorkomt, de «staande kerk» in het debat brengt, dit gaat reeds te ver. Maar dat men niet alleen den doleeren de bestrijdt, maar zelfs den vriend van den doleerende uitwerpt, dit gaat alle per ken te buiten. De schrijver noemt de candidaturen van Heemskerk en Lucasse uittartend. Laten allen die de heerschappij van Koning Jezus eeren, in 't Kiesdistrict Middelburg op dit beleedigend zeggen antwoorden met hunstem uit te brengen op de heeren vorigen'jare door Middelburgs straten schreed? Zijt echter niet versaagd, kiezers van Middelburg. Bewaart slechts uwe nuchter- i heid, en stemt onder biddend opzien tot God, uwe vrienden en medestrijders EN Merkwaardig. Ofschoon de heeren Buteux en Smit in de Tweede Kamer zoo goed als niets uit voerden, zegt het Zeeuwsch Dagblad ter hunner aanbeveling «Hunne daden hebben voor hen gespro ken en in hun verleden heeft men voldoen den waarborg voor de toekomst.» Dit verbaast ons volstrekt niet, daar men in hetzelfde nummer van hetzelfde Dag blad het volgende leest «Vrijdag heeft te Ostende de begrafenis plaats gehad van de twee visschers die bij de ongeregeldheden doodgeschoten wer den. Op verzoek van de twee visschers werd de stoet niet door soldaten of politie-dienaren bege leid. De kisten werden naar het graf gedragen. Duizenden belangstellenden waren opgeko men. Bij de treurige plechtigheid werd de orde geen oogenblik verstoord.» Als doodgeschoten visschers iets aan de politie of militaire macht kunnen ver zoeken betreffende hunne begrafenis, dan mag men gerust verwachten dat de aanbe volen candidaten allicht iets meer van zich zullen laten hooren. Predikant en Staatsman. EN Niet versaagd. In de Middelburgsche Courant komt een advertentie voor, waarin 700 kiezers het voornemen uitspreken Donderdag op Buteux en Smit te stemmen. Het krijgt veel van een publieke stem ming. Onzes inziens een zeer bedenkelijk verschijnsel. Er ligt ook iets tergends in. Immers, ieder weet dat de toongevers in Walche ren liberaal zijn en het Walchersche land- bouwpubliek door en door orthodox is en wars van de staatkunde dier snoevende advertentieschrijvers. Door dit aantal na men verblind, en gewend aan het revoluti onaire denkbeeld dat de meerderheid gelijk heeft, zullen nog wel enkele onnoozelen zich door dit marktgeschreeuw laten inrekenen. Te meer wijl ook enkele antiliberale na men onder de aanbeveling voorkomen. De tactiek is dus veranderd. In groot vertoon, gelijk ten vorigen jare in vroomheid, zoekt thans het Walchersche liberalisme kracht. A Rornn Qphimmolnan Wie zou in deze zevenhonderd tromme- DdlUII OOIIlHlllltJI|Jël|- laars den pelgrimsstoet herkennen die ten Tegenover den raad van den predikant Verweij «stemt Lohman niet», staat het hartelijk en pittig woord van den staats man Saaymans Vader, die bekend met de doolpaden van niet- meegaande vrienden, uit volle overtuiging den kiezers van Goes toeroept «Indien ik dus bij mjjne jaren, en rijke ondervinding, ook als lid der 2e Kamer, op vertrouwen bij onze kiezers mag aanspraak maken, dan rade ik in volle vertrouwen u aan, op niemand anders uwe stem te richten dan op de Heeren EN Goes, 31 Aug. 4887. Onze geliefde Kroonprinses W1LHELMINA HELENA PAULINA MARIA VAN ORANJE, viert heden haar zevenden verjaardag. Dat wij allen haar, de kleine, de laatst overblijvende uit het door- luchte Huis van onzen godzaligen Willem den Zwijger, in onze gebeden gedenken! In de Maandagavond gehouden ver gadering van den gemeenteraad telerseke is meegedeeld een goedkeuring door Gedepu teerde Staten tct het aangaan eener lee ning van f 4000; en een afwijzing op 't verzoek om een hulp-brievenbus in het zuidelijk deel der gemeente. De gemeente rekening over 1886 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op- f 21.456,18 en f21,348,48. Goedgekeurd werd de reke ning van het burgerlijk armbestuur, over 1886 en de begrooti ïg over 1»88 met een goed slot van f 7075,75'/2, wat wel wat veel gevonden werd, om in kas te hebben. Het repareeren van het oude torenuur werk zal f225 en een nieuw met koperen raderen en remontojr van den heer v. Bergen zal f 600 kosten. Besloten werd een nieuw aan te schaffen. Een verzoek van den kerkeraad der christ lijke gereformeerde gemeente tot afschaffing der kermis werd afgewezen. Er waren 3 stemmen voor. De raad besloot nog den put van de wed, v. Hoorn te koopen voor f 100.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1