HEEMSKERK LUCASSE. Binnenland. Kerk- en Sciioolnieiiws. Gemengde Berichten. Ingezonden stukken. aij hun stem bij de tweede lezing zullen uitbrengen, ot ze de nieuwe artikelen, de ver anderingen zullen aannemen of verwerpen. Nu is er op de gehouden Deputaten- Vergadering beslist, dat de nieuwgekozen Kamerleden enkele hoofdstukken zullen aannemenenkele andere is aan hun wijsheid overgelaten. We weten dus dat onze candidaten zullen stemmen voor de uitbreiding van het kiesrecht, en dat is het hart der zaak op 't oogenblik. Nu stemmen er '130,0U0 kiezers in ons goede land van 4 millioen inwoners. Dan, als deze nieuwe Wet in werking treedt, zullen er 180,000 meer een woordje meespreken mogen. Het is nog niet te veel, dat lijkt er niet op. Maar 't is toch de eerste stap op een beteren weg. Onmisbaar. De onmisbare voorwaarden voor ons Nederlandsch Volksbestaan zijn volgens Groen van Prinsterer (Nederlander 1852): lo. De groote waarheden van ons aller heiligst geloof, zooals die in het onvergete lijk tijdperk der gezegende kerkhervorming op nieuw zijn aan liet licht gebracht. 2o. de zelfstandigheid en onafhankelijk heid der kerk onder haar eenig en alge- noegzaam Hoofd Jezus Christus, in verband met het vrij beheer van hare goederen en aalmoezen. 3o. de noodzakelijkheid en onmisbaarheid van Christelijke opvoeding en heilzaam on derwijs voor het opkomend geslacht; 4o. de leer van den goddehjken grondslag en het geheiligd gezag der overheid in het algemeen, van de roeping van het Huis van Oranje tot een, van den wispeltui igen volks wil en de afwisselende openbare meening, onafhankelijken troon te midden der Ne- derlandsche Natie in het tizonder. We gelooven niet da,t iemand ons zal tegenspreken, als wej zeggen dat ook nu, in 1887, deze diqjgen nog onmisbare voorwaarden zijn. En {ml is het uitgemaakt dat een burger, die kièzer is, al heeft hij nog zooveel liefde voor zijn vaderland, niet anders op de richting van het Bestuur in dier voege van invloed zijn kan, anders dan door de uitoefening van zijn Stemrecht om mannen te kiezen, die namens hem en zijn medeburgers de regeering ter zijde staan. En wie nu gelooft in de onmisbaarheid van bovenstaande voorwaarden tot xvaar- achtig heil van ons Vaderland, hij kieze mannen die dit ook gelooven, in elk district. We hebben Goddank nog vertegenwoor digers die met de kern van ons volk van dit gevoelen zijn. Dat we ze niet in den rug bijtenNiet met slijk en modder werpenWant een volk, dat zijn edele tolken, zijn edele mannen niet op prijs stelt, is zijn ondergang nabij iW" Sommige kiezers gebruikten bij de 1.1. Woensdag gehouden stemming voor een lid der Provinciale Staten hun briefje voor de verkiezing van twee leden der Staten-Ge- neraal, Door de goedheid van het stem bureau werden die briefjes geldig verklaard. Zijt gij nu echter uw briefje voor de benoeming van twee leden van de Tweede Kamer op die mannier kwijt geraakt, dan raden wij u aan, naar de Secretairie te gaan en om een ander briefje te vragen. Dit wordt u dan kosteloos verstrekt. Zie dus foed op uw briefje, wat er staat. Aan et hoofd moet gedrukt staan Stembriefje ter benoeming van twee leden van de Twee de Kamer der Staten-Generaal en op het briefje zelf moeten twee zegels aanwezig zijn. Bij koninklijk besluit is bepaald, dat de opening der stembriefjes in de districten Middelburg, Goes en Zierikzee zal plaats hebben voor de stemming van 1 Sept. op 3 September en zoo noodigvoorde herstem ming van 14 Sept op 16 Sept. De afdeelingen Hulst, Bergen-op-Zoom en Goes van de centrale kiesvereeniging Recht voor Allen hebben in 't kiesdistrict Goes candidaten gesteld de hh. Jhr. Mr. A. F. De Savornin Lohmin en A. Baron Schimmelpenninck v. d. Oye v. Nijenbeek. Mr. J. D. Veegens, griffier der Tweede Kamer, is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Mr. v. Houten, het bekende radicale kamerlid voor Groningen, is door de kies vereeniging Groningen aldaar weer candi- daat gesteld. De liberale heeren aldaar hebben zeker nog eens voor het laatst van hunne meerderheid willen gebruik maken en den heer v. Houten, alvorens hij geko zen werd, nog eenige hatelijkheden willen zeggen. Wij geven alleen een verslag van de stemming. Ie stemming V. Houten 9. Fokker 2. Blanco 9. 2e stemming V. Houten 8. Fokker 8. Leopold 1. Blanco 3. 3e stemming Fokker 12. V. Houten 7 (dus telkens '1 minder.) De heer Fokker bedankt. Dus nieuwe stemming. Ie stemming V. Houten 10. Drucker 3. Cort v. d. Linden 1. Blanco 6. 2 stemming V. Houten 9. Drucker 9. v. d. Linden 1. 3e stemming V. Houten 10. Drucker 4. Blanco 6 stemmen. De heer V. Houten werd dus met '10 van de 20 stemmen can- didaat. Verplaatst met ingang van 1 October a. s. van lerseke naar Nieuwediep, mej. F. Gauw, rijkstelegraphiste. De heer W. Olree van Bruinisse zal als tijdelijk klerk hare plaats te lerseke innemen. Naar de D. C. verneemt wordt mr. J. P. R. Tak v. Poortvliet, oud-minister, weldra benoemd tot dijkgraaf van het hoog heemraadschap Delfland. Voor het veeartsenij kundig examen gedu rende Mei, Juni. en Augustus 1887 slaagde o. a. de hr. J. Kooyman, geboren te Zierikzee. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Uitwijk en Waardhuizen door ds. J. A. v. Tuijnen te Borssele Voor Aagtekerke door W. H. J. Baart de la Faille te Amstelveen. (Joes. De rekening der Christelijke gere formeerde gemeente alhier van 1 Juli 1886 tot 30 Juni 1887 bedroeg in uitgaaf f 7160, en in ontvangst f 7300. Batig slot f 140. Rillaiid-Bath. De collecte ter ondersteu ning van Scholen met den Bijbel werd Zondag 21 Aug. in de Ned. Herv. Kerk gehouden en bracht f6,40 op. Dit bedrag is bestemd voor de Christelijke scholen, op gericht door ds. Van Dijk te Doetichem. De heer J. de Koning, kweekeling aan de christelijke school te Goes is be noemd tot onderwijzer aan een zelfde school te den Helder. Examens. Acte Engelsch te Utrecht ver kregen de heeren R. Staal te Hoogeveen en C. Staal, hoofd der christelijke school te lerseke. Goes. Gisteren op den Dag des Heeren hadden reeds vele ingezetenen de kermis in het hoofd. Wij zagen tenminste hier en daar nog al groepen van opgeschoten en aange schoten jongelui. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft het eerste kermisongeluk plaats gehad. Twee jongelui kregen in het logement van de wed. K., twist, die zoo hoog liep dat de een den ander een belang rijke wonde toebracht. Geneeskundige hulp was noodig. Wanneer zal men algemeen gaan inzien, dat ineen fatsoenlijke gemeente de kermis niet te huis behoort. Te s lieer Abtskerke raakte Vrijdag eene vette koe in de sloot en stikte in den mod der; het beest was tegen f 165 verzekerd. Maar Daleb ut te Wissekerke was er slech ter aan toe; van hem werd met den trein van 8 uren zijn dragende koe op de lijn doodgereden; het kalf lag op eenige meters van het lijk. 't Is een groot verlies voor den man, want 't was des arbeiders eenig beest. Goes 27 Aug. 1887. Hedenmiddag is een dochtertje van D. door eene koe tegen den grond geworpen, en ernstig aan het been verwond. Terneuzen. Een commissie uit den raad, bestaande uit de heeren Jos. de Feijter, J. J. C. Harte en G. Dees werd benoemd om te dienen van advies aangaande de oprich ting van oen gebouw voor graanbeurs, groente-, boter- en vischmarkt. Besloten werd boringen te laten doen, om te onderzoeken of in de kom der ge meente zoetwaterputten te maken zijn, en te vens om een gedeelte weg op de buurt Sluis kil te begrinten, ter lengte van 306 M. Donderdagmiddag reed de stoomtram DelftDen Haag tegen een tilbury aan, die geheel werd verbrijzeld. De man en de vrouw, die in het rijtuig zaten, verwondden zich ernstig. In eene fabriek had dezer dagen een werkman het ongeluk, toen hij de machine smeerde, te wurden gegrepen door die machi ne en eenige malen te worden rondgeslingerd. De kleeren werden hem letterlijk van het lichaam gescheurd. Tot zijn groot geluk werd hij, hoewel erg gewond, op eens ne- dergeworpen. Zijn toestand is niet zorgwek kend. - Twee deugnieten, die wegloopen wilden van hunne ouders, wandelden van Leid n waar zij woondennaar Rotterdam, om daar den midi lag door te brengen. Het scheen hun echter minder goed te beval len want reeds den volgenden dag namen zij den terugtocht aan. Met moeite sleep ten zij zich voort tot Delft vanwaar zij naar de ouders om vergiffenis en eten schre ven. Spoedig bevonden de bengels zich weder te Leiden. Toen de heer V. te Eindhoven uit een k if'fiehüis kwam, werd hij door eenige sigarenmakers, die hij pas uit zijn dienst had ontslagen, achtervolgd en mishandeld. Hij kreeg zelfs een messnede over het aangezicht. Te Rotruiond hiftg Vrijdag een zwerm van vele millioenen muggen op 't groote Christoffelbeeld dat den top van de hoofd kerk aldaar inneemt. Velen meenden dat de toren in brand stond, en eerst toen de oorzaak ontdekt werd, was men gerust. Te Bel ling wolde I eeft een lid van den gemeenteraad van de 8 zittingen in dit col- legie er slechts een bijgewoond. Thans heeft de kiesvereeniging er over gedacht dezen trouwen burger te verzoeken af te treden en te zien of de kiezers deze gedragslijn goedkeuren. Onlangs meldden wij van een dienst bode te Nijmegen, die in een glas melk van een logee luciferskoppen gemengd had ten einde haar te vergiftigen. Zij zal Zaterdag a. s. terechtstaan. Het is gebleken dat minnenijd haar tot die gruweldaad gebracht heeft. Een der huisgenooten met, wien zij op vertrouwelijken voet stond zou namelijk sinds de komst van deze logee, koe! tegen haar zijn geworden. In een koffiehuis te 's Gravenliage heeft men een trommel met geld en gelds waardige papieren, ter waarde van f4000 die de kastelein onder zijn toonbank bewaar de, tijdens deze afwezig was, op onverklaar bare wijze gestolen. Te Nieuw-Buinen is een arbeider van een wipkar gevallen en door een der wielen overreden, ten gevolge waarvan hij is overleden. Een petroleuinhandelaarster te Utrecht overkwam Donderdag een ontzettend on geval. Zij raakte in brand, wijl zij met haar schort waar petrolenmvlekken in wa ren, het glas van de brandende lamp wilde nemen. Van top tot teen geraakte zij in vlam. Hevig ontsteld ijlde zij de straat op waar een voorbijganger haar de brandende kleederen van het lijf rukte. Zij bekwam hevige brandwonden. Met den gezondheidstoestand van den Duitschen Keizer gaat het voortdurend vooruit. De gewone werkzaamheden neemt hij weder waar. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. EEN KORT MAAR ERNSTIG WOORD. Het staat te vreezen, dat de strijd over de kerkelijke geschilpunten een noodlotti- gen invloed op de aanstaande verkiezing zal hebben. De strijd over de inwendige regeling der kerkelijke aangelegenheden dreigt overgebracht té worden op hét staat kundig gebied. Al of niet /tfoleerendgezind te zijn, dreigt een shibboleth te worden. Dit zou eene ware ramp bij deze ver kiezingen zijn, nu deze vraag eigenlijk niet aan de orde is. Ware eene wijziging van art. 168 der Grondwet voorgesteld; wij zouden niet alleen hegrijpen, maar zelfs het ons niet anders kunnen voorstel len, dan dat de vraag van: voor ot tegen, van groot belang was. Maar nu bij deze verkiezing de kerkelijke quaestie hoege naamd niets te maken heeft; nu betreuren wij het, dat die vraag bij velen zoo op den voorgrond treedt. Schrijver dezes is niet doleerendgezind. Integendeel: hij betreurt de beweging, die thans in de Ned. Herv. Kerk ontstaan is, omdat hij voorziet, dat deze ten slotte zal uitloopen, om die kerk in de handen der modernen te brengen. Maar hij betreurt ook de vaak heftige wijze, waarop tegen de doleerenden wordt te velde getrokken. Waar hij erkent, dat elke kerk haar eigen en kenmerkenden grondslag moet hebben, en dat alleen zij daartoe kunnen en mogen toetreden, die met dien grond slag instemmen, daar ontkent hij ten eenen- male de bewering, vaak ook door de do leerenden op den voorgrond gesteld, alsof, «de Christus des Bijbels» niet in de Her*. Kerk kan gepredikt worden. Schrijver dezes staat dus als 't ware tuschen de strijdende partijen in, maar meent daarom juist een meer onpartijdig oordeel te mogen vellen. En dat oordeel vat zich hierin samen, dat in de hitte van den strijd de goede bedoelingen van den tegenstander vaak miskend worden. Want voor het oogen blik in het midden latende, aan welke zyde het recht is, is toch niet aan te nemen, dat alle tegenstanders door eigenbelangzuchtige bedoelingen gedreven worden. Daarom, laat ons elkander waardeeren. Laat ons bij de Instaande verschilpunten toch niet uit het oog verliezen, wat wij allen bedoelen zij het ook langs ver schillende wegen: uitbreiding van Gods Koninkrijk op aarde. Reeds ten tijde der Apostelen meenden sommigen van Apollos en sommigen van Paul us te zijn en liepen daardoor groot gevaar om de aandacht op de hoofdzaak te verliezenwat dunkt u van den Christus Broeders, laat divraag o#k thans, onder de tegenwoordige omstandigheden, onder den tegenwoordigen strijd, hoofdzaak blijven. Laat ons, ook waar wij in vormen ver schillen, toch boven alles blijven staren op dat vereenigingspunt. Stelt daarom persoonlijke opvattingen ter zijde en laat ook bij deze verkiezing de hoofdvraag blijvenMet wien sta ik het naast tot Christus Broedersin den tegenwoordigen hefti ge» strijd heeft schrijver dezes gemeend verplicht te zyn, u met den meesten ernst te moeten waarschuwen. Bedenkt, dat een rijk, dat in zichzelf verdeeld is, niet kan bestaan. Bewaart u voor de verantwoordelijkheid, tot zulke verdeeldheid te hebben medegewerkt. Ja, schrijver dezes stemt in met den raad, onlangs gegevenlet meer op hetgeen ver eent, dan op hetgeen verdeelt Komt dan aanstaanden Donderdag trouw ter stembus en stemt met ons op de heeren EN Mijnheer de Redacteur 1 Eenige dagen geleden zond men ook my de in het jongste nummer van uw Blad besproken circulaire uit Middelburg, aan de Kiezers voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal gericht Bij lezing daarvan vroeg ik mij zelf in mijn eenvoud zoo eens af Wat zyn die heeren Buteux en Smit toch eigentlijk voor mannen Ik wist dat de heer Buteux commissaris is van de beid» maatschappijen «de Schelde» en «Zeeland» te Vlissingen en dat de heer Smit burge meester van Vlissingen is (de Vlissingers weten dat nog beter dan ik) en eveneens commissaris van de Maatschappij »de Schelde» Maar wat ik niet wist en nooit vermoed zou hebben, doch nu op gezag van die circulaire bijna zou moeten gelooven'is, dat van de al of niet verkiezing der twee ge noemde heeren de bloei van geheel Wal cheren afhangt. Nu zou ik evenweF gaarne eens willen weten, want aan gréot geschreeuw en holle phrazen heeft men toch zoo bitter weinig, wat de heer Arie Smit te Vlissingen tot stand heeft gebracht doch niet ten bate van Vlissingen alleen Zijn er nieuwe stoom vaart-verbindingen op die haven gekomen, of kan een Antwerpenaar zich nog altyd verheugen over de zoo prachtig ingerichte Vlissingsche havens met één geregelde stoom vaart-lijn (waaraan de heer Smit part noch deel heeft) en overigens geheel leêge dokken? Heeft de nijverheid te Vlissingen zich in een enkel opzicht ontwikkeld, tij dens de vele jaren dat de heer Smit aldaar burgemeester is, en is deze er in geslaagd eenig verkeer over die haven te leiden, ge durende de verscheidene jaren dat zjjn Maatschappij «de Schelde» de havens exploi teert Dat men er volop feest gevierd heeft en aan den heer Smit serenades bracht waartoe al weer een beambte van «de Schelde» met zijn bekende bemoeizucht het initiatief nam) omdat Vlissingen als aanlegplaats voor de stoombooten van den Norddeutsche Lloyd gekozen zou zijn niettegenstaande Antweipen later daar mee strijken ging, is mij zeer wel bekend. Nu weet ik vol komen zeker «dat dit alles niet aan den heer Smit te wijten is, maar laten de libe rale heeren, dan toch ook een beetje wyzer zijn, om niet betrekkelijk als door hem tot stand gebracht te vermelden, wat alleen in zijne hoop tot stand gebracht had kun nen worden en nog met behulp van niet weinig invloed van anderen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 6