'Z EMUIXG ier 1887. Dekens. CHRISTELIJK- NIEÜWSBLAD HISTORISCH VOOR ZEELAND. Mr. Th. Heemskerk Mr. C. Lucasse. ht." 1887. No. 115. EXTRA-VERKIEZINGSNUMMER. Dinsdag 30 Augustus Eerste Jaargang. »K, •eeniging Atlassen en inboeken, De verkiezing voor de Tweede Kamer. Mr. Th. Heemskerk, Mr. C. Lucasse, Nieuwe doeken. iG. ?n, Platen en Itretten, Gedenkpenningen, l. de RUCKE, VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. Dhuy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES )E LIGNY, Goes. EEDE KAMER DER a. s., te Middelburg zijn pet hebben vertegen- lannen, met alle be- ïw als afgevaardigden llen. |t bestuur, V o orzitter. IERS, Secretaris. roor de Tweede Kamer idelburg, zijn door de candidaten gesteld de ie stembus van alle Inemende tolken van tNederland en Oranje IRHAGE. )E KRUIJTER. ILAART. )E BROEKERT. de TWEEDE KAMER pstuur SSER. LN DER MEER. SCH I'ORCELEIN EN LRDENWERK, Lustres en Kronen, GEGRAVEERDE BOKALEN oudheden worden door lie Krommewee'e, L 36 I opgekocht en verkocht, prijs voor ouderwetsche ANDEN: |van F. P. D'HUIJ te Kymnasia en Hooger WOLLEN DEKENS Eewoon goedkoop, van Middelburg. ei.ken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers -0,02y2 UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere rege meer 10 cent. Over weinige dagen worden de kiezers reeds opgeroepen om twee leden voor de Tweede Kamer te kiezen. Nog nimmer zagen w(j eene zoo kalme stemming als thans voor zulk eene gewichtige gebeurte nis. Want ofschoon vele kiezers deze var- kiezing van niet zooveel gewicht beschouwen, toch is dat gewicht, naar onze meening, groot. Het is waar dat de de nu te kiezen leden hoogstwaarschijnlijk voor slechts een zeer korten tqd zitting zullen hebben dat be halve eenige spoedvereischende zaken hun werkkring zich zal bepalen tot het vóór-of tegenstemmen over de Grondwetsherziening. Maarmen vergete niet dat die her ziening uit verschillende ontwerpen bestaat en dat over elk dezer ontwerpen afzonderlek moet gestemd worden. Dat dus het eene kan aangenomen en het andere verworpen worden en dat het van zeer groot belang is te weten aan wien men zijn politiek vertrouwen schenkt. Zoo kan het b. v. van groot belang zijn, wie de afgevaardigde is die zijne stem moet uit brengen over de uitbreiding van het kiesrecht. Gelijk bekend is werd die uitbreiding het eerst aan de orde gesteld door de anti-revolu tionaire partij. De zich «liberaal» noemende partij had daar toen niets mede op. Slechts schoorvoetend ging zij eindelijk die richting uit. Ja, de liberale partij stemde zelfs een voorstel der rechterzijde uit de Kamer, om reeds vroeger het kiesrecht uit te breiden, af Is het te verwachten, dat de liberalen nu als één man er vóór zullen stemmen Men vergete niet, dat, toen Dr. Schaepman eene poging deed, om waar het beginsel van enkelvoudige districten in de nieuwe Grondwet was aangenomen, die ook in toe passing zou worden gebracht in de groote steden, de eerste stemming, door de hulp van eenige liberalen, die toepassing zeker deed verwachten. Men stelde de eindbeslissing steeds uit tot de behandeling der «additio- neele artikelen», waar deze zaak geregeld werd. En toen deze, nadat al het andere was afgedaan, in behandeling kwamen, stemden de «liberalen» de verdeeling der groote steden in enkele districten af! Daarom mogen de kiezers wel toezien wie zjj afvaardigen. Trouwens er is zeker geen gewichtiger onderwerp ooit te regelen, dan eene grond wetsherziening. En zou het dan daarbij onverschillig zijn, welke beginselen over 't ge heel de af te vaardigen leden zijn toegedaan? Niemand, die eenigszins nadenkt, zal dit kunnen beweren. Wie dan te kiezen? De mannen, wier beginselen uwe be ginselen zijn! Want vergeet niet, dat wie nu gekozen wordt, daardoor meerder kans heeft ook de volgende maal gekozen te worden Neen, het is niet waar, dat de beginselen van de nu te verkiezen Kamerleden, eigenlijk er minder toe afdoen. Van daar dan ook, dat de zich noemende «liberalen» al hunne krachten inspannen om hunne candidaten gekozen te krijgen doortweedracht te zaaien onder hunne tegenstanders. Kiezers! wat wij u bidden mogen, Iaat niet misleiden. Indien gij niet kunt krijgen den man, dien gij het liefst hadt, den man, geheel overeenkomstig uwe keuze, kiest dan wel den man, van wien gij het minst verwijderd zijt. Vooral trachten de zich noemende «libe ralen» tweedracht te stichten, door het tegen woordig bestaand verschil op kerkelijk gebied. Kiezers! laat u daardoor niet misleiden. Juist dit punt is een der weinige onder werpen waarvoor de uitslag der verkiezing hoegenaamd geene beteekenis heeft, omdat art. 168 der Grondwet, dat alleen daar op invloed kan uitoefenen, niet aan de orde is. Dit artikel wordt nu niet behandeld en daarom heeft deze quaestie thans geen belang. Een tweede twistappel in de herziening was de regeling der Defensie. Bij de nu voorgestelde wijziging wordt de mogelijk heid geopend dat de dienstvervangende stelling van remplacanten wordt afgeschaft. Wij kunnen er niet genoeg op drukken nu wordt slechts de mogelijkheid dier af schaffing overwogen. Maar of zij inderdaad zal worden afgeschaft, dit zal eerst later worden beslist. Met leedwezen hebben wij nu vernomen, dat onder de Roomsch-Katholieken velen voornemens zijn alleen op die candidaten te stemmen die tegen die wijziging zijn. Kunnen zij geen zoodanigen candidaat krij gen dan blijven zij «te huis.» Dan stem men zij niet. En worden daardoor oorzaak dat in verschillende districten de «liberale» candidaten gekozen worden Die zeker vóór de voorgestelde wijziging zullen stemmen. Wij kunnen ons zeer goed voorstellen dat dit onderwerp voor hen van zooveel belang is. dat zij daarom eigen candidaten stellen. Maar dat zij daarom van de stem bus wegblijven, is nooit te verdedigen. En zij kunnen daardoor niets winnen Wanneer toch van de wederzijdsche candi daten gelijkelijk te verwachten is, dat beiden voor die wijziging stemmen, dan kunnen zij alleen verkrijgen, dat door hun niet- stemmen die candidaat gekozen wordt, die zij ook in andere opzichten het minst gaarne gekozen zien. Neen van de stembus wegblijven, dat mag nooit. Dat is altijd en onder elke omstandig heid onverantwoordelijk. Daardoor kan men alleen verkrijgen, dat wanneer men toch niet kan krijgen wat men wil gekozen wordt wien men het minst gaarne verkozen zietvan wien men in alles, in hoofd- en grondbeginsel verschilt. Daaromdat niemand van de stembus wegblijve die komen kan. Nog eens herbalen wij u en het kan niet dikwijls genoeg herhaald worden, be denkt, dat gij verantwoording schuldig zijt voor de stem die gij uitbrengt! Ook voorde stem, die gij niet uitbrengt Wie dan te kiezen? Nog eens; de mannen, wier beginse len uwe beginselen zijn. Ot kunt ge dit niet geheel naar wensch verkrijgen, dan den man, met wiens be ginselen in hoofdzaak gij nog het meest overeenkomt. En kunt gij daartoe niet komen; be staat er op eenig punt zoo groot bezwaar, dat gij op geen der candidaten meent te mogen stemmen, stemt dan den mar. uwer eigen keuze. Ofschoon uwe stem dan geen feitelijk gewicht zal hebben. Maar van de stembus wegblijven', dat nooit. Dat is nooit te verantwoorden Daarom, kiezers van het district Goes, is uwe keuze gemakkelijk. Zijt gij de «libe rale)) beg'nselen toegedaan, kiest den libera len candidaat. Maar kunt gij in gemoede geen heil verwachten van de zoogenoemde «liberale» beginselen acht gij die voor uw vaderland, voor uwe kinderen gevaarlijk stemt gij nog in met de leuze onzer vaderen Met God voor Nederland en Oranje, stemt dan als één man op ADVOCAAT TE AMSTERDAM, en ADVOCAAT TE MIDDELBURG. Wie die mannen zijn, behoeven wij u nietmedetedeelen. Beidenzullen u bekend zijn. De een, Mr. C. LUCASSE, woont in uw midden; de ander, Mr. Th. HEEMSKERK is voldoende uit zijn werken bekend. Beiden zijn hoogst kundige mannen, bij voor- en tegenstanders geacht. Aan wien ieder gaarne zijne persoonlijke belangen ter behartiging zou toevertrouwen. Zult gij er dan ook uwe politieke belan gen niet aan toevertrouwen Waarom niet? Geeft u daarvan, wat wij u bidden mogen, ernstig reken schap. Want bedenkt nogmaals, gij zijt verant woording schuldig voor uwe stem. Ook voor de stem die gij niet uitbrengt! T Eene aanbeveling die niet klopt. Mr. W. P. K. heeft in de Midde'.burgsche Courant van Maandag een artikel geschreven ter aanbeveling van de heeren Smit en Buteux. Deze kundige rechtsgeleerde heeft in dit stuk enkele onjuistheden ingelascht, die hij niet had moeten durven laten drukken. Zelfs de meest oppervlakkige lezer zal deze fouten ontdekken. Het is bekend dat de heeren Heemskerk en Lucasse, in aansluiting aan het besluit der Deputaten-vergadénng, pla» hebben in hoofdzaak de grondwetsherziening bij tweede lezing aan te nemen. Aan te nemen, en dat nog wel, niettegen staande de Eerste Kamer het onrechtvaar dige staatsschoolartikel, dat nu al bijna veertig jaren een bron van partijstrijd was, in eere hersteld heeft. Nu weet mr. W. P. K. zeer goed, dat de heeren Smit en Buteux in de Tweede Kamer geweigerd hebben met het bewijs van toenadering door enkele radicaler, meer rechtsgezinde liberalen aan de hand gedaan, in te stemmen. Èn Smit èn Buteux hebben verklaard dat de rechtsongelijkheid op schoolgebied en de bevoorrechting alleen van hunne partij, dient te worden bestendigd. Smit en Buteux zijn tegen de oplossing van den schoolstrijd. Zelfs mr. W. P. K. betreurt dit. Zie, dat hij nu, ondanks dezen rouw over den dood van dit ongeboren beginsel van rechtsgelijkheid, toch nog de aanneming dezer revisie wenscht, mag worden toege juicht. Op dat punt zijn de hh. Heemskerk en Lucasse, zeker niet minder knappe advo caten dan W. P. K., het met hunnen collega volkomen eens. Nu zou men zeggen, laat W. P. K. dan HEEMSKERK en LUCASSE aanbevelen. Im mers zij betreuren met hen de partijstem-r ming der Eerste Kamer en keuren dus ook af de stuitende handelwijs van Smit en Buteux, die weigerden met de meerderheid recht te doen. Integendeel, hij weert ze. Maar dan zal hij zeker Smit en Buteux aanbevelen onder protest Mis, lezer 1 het rechtskundig advies van dezen rechtsgeleerde is, Buteux en Smit te kiezen en niet Lucasse en Heemskerk, om dat omdat zij zich niet onbewimpeld voor de herziening verklaren, en om dat de roomschen zoo tegen de herziening zijn II Dit schrijft mr. W. P. K., die de voorne mens van onze candidaten kentdie weten kan, dat de roomschen juist daarom niet voor hen zijn. Toch, als wist hij van dit alles niets af, gaat hij voort twee anderen aan te bevelen, wier optreden in de school kwestie hij betreurt. En dan nog met het nog ongeloofbaarder motief er bij Dat vele liberalen (maar dan toch Smit en Buteux zeker niet) geneigd zijn ons in school» zaken straks te zullen rechtdoen 1 Waar mr. K. dit van daan haalde, is ons een raadsel. Doch zeker is het, dat niemand aan zulk eene totaal met de feiten strijdende verzekering, meer eenige waarde toekent. O, dat men toch waar waar' Wie het wel meent, stemme EN V Wat beteekent eigenlijk die Tweede Lezing Zoo vraagt wellicht een onzer lezers. We antwoorden hun: Verbeeldt u een flinke vereeniging met een bestuur. Die vereeni- ging heeft een klein reglement, waaruit alle andere reglementsartikelen en bepa lingen voortvloeien. Dat kleine reglement is de Grondwet. Daarin wordt iéder woord gewikt en gewogen, omdat dit de grond slag is van de andere bepalingen. Dit kleine reglement mag slechts zelden worden veranderd; en als het veranderd is moeten de Bestuursleden die het maakten, aftreden en zich aan een nieuwe Bestuursverkiezing onderwerpen. Want eerst moet dat kleine reglement nog voor de tweede maal be handeld worden eer het kracht van wet krijgt. En daarom moet het Bestuur af treden, opdat de leden zelf hun goed- of afkeuring over het nieuwe Reglement kun nen uitspreken en ook opdat (de nieuw gekozen Bestuursleden vrij blijven in hun stem die zij voor de tweede maal uitbrengen, en welke tweede stemming geheel onaf hankelijk moet zijn van de eerste. Zoo ongeveer is nu ook de tweede Lezing geweest in de Kamer. Nu moeten onze kandidaten afwachten of de kiezers goed keuren wat zij veranderden, en nu kunnen zij tevens nog eens ernstig beraden, hoe

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 5