Rechtszaken. Burgerlijke Stand Marktberichten. aan het station Duimen ^tusschen Os- nabruck en Wezel een oponthoud van ruim 20 minuten, door het warmloopen van een der assen van den goederen- waggon, onmiddelyk achter de locomo- tiet geplaatst. Vrij groote rookwolken stegen uit den met kokende en brui- seude olie gevulden olievanger. Met den meesten spoed werden alle koffers er uit geladen, en werd de waggon door een anderen vervangen en weder geladen. Te Wezel en Breda was de trein 15 a 20 minuten te laat, en ter nauwernood kon een reiziger die geen doorloopend biljet had op dit laatste station nog een verder biljet bekomen tot Middelburg. Schade aan de Bagage werd niet geleden. Goes. Heden middag had de metselaar M. L. op Dijkwel werkzaam zijnde, het on geluk van het dak te vallen en zich ernstig te bezeeren. Per wagen naar zijn woning vervoerd, moest hij geneeskundig behandeld worden. Breskens. Zondag middag had op den steenweg tusschen Schoondijke en den Kruisdijk een droevig ongeval plaats. De Commissionnair M. van Nommer Een, ko mende van de Mis uit Groede, zittende met zijn zwager in zijne tilbury, bespannen met een ponny, kwam op jammervolle wijze om 't leven. De tram was uit Schoondijke in aantocht, beiden passeerden elkander; het paard begon te steigeren, en zoo ge raakte de wagen in eene diepe sloot. Het paard viel op den man, die dood uit de sloot gehaald werd, deerlijk gehavend, zijn lijk was onkenbaar, en werd naar de naburige hofstede gebracht. Zijn zwager en het paard hadden geen letsel. De man laat een zieke lijke weduwe en drie kinderen achter. Heinkenszand. Vrijdag 26 Aug. zou voor de rechtbank te Middelburg behandeld worden de zaak van vrouw C. Impens, die zooals de lezers weten op den 2den Paaschdag, toen zij uit de kerk kwam door een hondenkar waarin de eigenaar G. H. v. D. zat, werd overreden. Impens en zijn vrouw reden dien morgen met den vrachtrijder J. V. van hier naar M. mede, om 's avonds aldus terug te keeren. Toen het verhoor was afgeloopen, begaven zij zich naar de alspanning. Onderweg zou de man een en ander inkoopen en gelastte de vrouw, die het ook zou doen, doch in een anderen winkel moest zijn, zachtjes door te gaan, indien zij eerder klaar was. De vrouw met den weg niet goed bekend, raakte het spoor bijster en tevergeefs werd ze later bij de afspanning verwacht. Pogingen die dadelijk in 't werk worden gesteld om haar te vinden mislukten. Na lang gewacht en gezocht te hebben moest hij zonder zijn vrouw ten slotte de stad verlaten, de politie dringend verzoekend, indien zij haar mochten ontmoeten voor goed logies zorg te dragen. Intusschen had de vrouw insgelijks na lang zoeken de stad verlaten om de reis verder te voet naar Heinkenszand voort te zetten. Afge mat kwam zij laat in den avond hier door. Een paar vrouwen h bben haar meer sleurend dan gaande een eindweegs gebracht tot zij in bezwijming viel, haar zoon dien dag thuis gebleven en er mee in kennis gesteld, heeft haar per kruiwagen in de woning gebracht waar zij uitgeput van vermoeienis en dorst den volgenden dag is overleden. Men zegt dat| de ongelukkige nu en dan niet goed bij het hoofd was. Heinkenszand. De arbeider D. Oosthoek had dit jaar het zeldzaam genoegen bij de familie Boonman voor de 50ste maal den oogst te helpen afsnijden. Heinkenszand. Een koe van den Land bouwer A. Vermue die in den tijd van 4 jaren 8 kalveren heeft der wereld gebracht, is tengevolge van de laaiste afwerping der 2 kalveren gestorven. Heinkenszand. Een schoorsteenbrand die Zaterdagmorgen bij den bakker G. Nagel- kerke zich vrij ernstig deed aanzien, is met behulp en inspanning der burgerij spoedig gebluscht zonder aanmerkelijke schade te veroorzaken. Het brandspuitje van den Bur gemeester deed daarbij goeden dienst. De huisvrouw van zekeren Martinus Van Berkel, stroodekker te Uden, is, na vóór een paar jaren bevallen te zijn van een tweeling, in dé vorige week moeder ge worden van drie flinke zonen Moeder en kinderen zijn zeer welvarend. Breskeus. Zondagmorgen ten 4 ure, hadden onze marechausées een ouden bekende te pakken. Een alhier wonend mandenmaker werd op heeter daad betrapt, bezig zijnde met de aardappelen uit te doen van zijn buurvrouw. Hij ging nog al praktisch ditmaal te werk; hij deed de struiken niet uit met eene spade maar krabde den grond los onder den stengel, plukte er de knollen af en wierp die in eene mand. De marechaussees hadden hem bespied, en arresteesden hem aan de deur van zijne woning, 's Morgens 4 uur begint het tegenwoordig al wat duister te worden, hij zal daardoor misleid zijn, denkende dat hij in zijn aardappelveld was, In verscheidene huisgezinnen te Axel werd Zondag geneeskundige hulp ingeroepen. Het bleek, dat overal dezelfde ongesteldheid werd waargenomen: braken, diarrhee, en machteloosheid in armen en beenen. Bij onderzoek kwam uit, dat allen, die gegeten hadden van de leverworst en de porstekop (zult, of hoofdkaas) van den slager B. aangetast waren geworden. Tot nader onderzoek is een gedeelte der porstekop naar Middelburg opgezonden om scheikundig onderzocht te worden. Het portret van Z. M. den Koning, door Josselin De Jong. uit de Haagsche Plateelbakkerij «Rozenburg», is door den Minister van Binnenl. Zaken aangekocht voor het Rijksmuseum te Amsterdam. Toen de heer V. te Eindhoven uit een k tffiehuis kwam, werd hij door.eenige sigarenmakers, die hij pas uit zijn dienst had ontslagen, achtervolgd en mishandeld. Hij kreeg zelfs een messnede over het aangezicht. Te Roermond lung Vrijdag een zwerm van vele millioenen muggen op 't groote Christoiïelbeeld dat den top van de hoofd kerk aldaar inneemt. Velen meenden dat de toren in brand stond, en eerst toen de oorzaak ontdekt werd, was men gerust. Te Bellingwolde I eeft een lid van den gemeenteraad van de 8 zittingen in dit col- legie er slechts een bijgewoond. Thans heeft de kiesvereeniging .er over gedacht dezen trouwen burger te verzoeken af te treden en te zien of de kiezers deze gedragslijn goedkeuren. --- Onlangs meldden wij van een dienst bode te Nijmegen, die in een glas melk van een logee luciferskoppen gemengd had ten einde haar te vergiftigen. Zy zal Zaterdag a. s. terechtstaan. Het is gebleken dat minnenijd haar tot die gruweldaad gebracht heeft. Een der huisgenooten met, wien zij j op vertrouwelijken voet stond zou namelijk j sind-s de komst van deze logeé, koel tegen haar zijn geworden. In een ^koffiehuis te 's Gravenhage heeft men een trommel met geld en gelds waardige papieren, ter waarde van f4000 die de kastelein onder zijn toonbank bewaar de, tydens deze afwezig was, op onverklaar bare wijze gestolen. Te Nieuw-Buinen is een arbeider van een wipkar gevallen en dooreen der wielen overreden, ten gevolge waarvan hij is overleden. Ee petroleuinhandelaarster te Utrecht overkwam Donderdag een ontzettend on geval. raakte in brand, wijl zij met haar schort waar petroleumvlekken in wa ren, het glas van de brandende lamp wilde nemen. Van top tot teen geraakte zij in vlam. Hevig ontsteld ijlde zij de straat op waar een voorbijganger haar de brandende kleederen van het lijf rukte. Zij bekwam hevige brandwonden. Met den gezondheidstoestand van den Duitschen Keizer gaat het voortdurend vooruit. De gewone werkzaamheden neemt hij weder waar. Volgens bericht uit Napels van Vrij dagavond, waren aldaar in de laatste 48 uren 26 personen door cholera aangetast, waarvan er 17 zijn overle ien. In de nabu rige gemeenten Resiria en Portici begon de ziekte te verdwijnen, terwijl alleen de berichten uit Palermo ongunstig bleven; altlaar waren Donderdag 30 nieuwe geval len van cholera ontstaan en 19 personen overleden. In eene kleine gemeente nabij Controne, in Calabrië, was de ziekte op nieuw uitgebroken; er waren toen 24 per sonen aangetast, waarvan 14 overleden. Vol gens oflicieele opgave bedroeg het aantal overleden choleralijders in Catanië tot 24 dezer 679. Den 25sien dezer zijn er op Malta 7 per sonen door cholera aangetast en 3 er aan overleden. Donderdagmiddag reed de stoomtram Delft- Den Haag tegen een tilbury aan, die geheel werd verbrijzeld. De man en de vrouw, die in het rijtuig zaten, verwondden zich ernstig. In eene fabriek had dezer dagen een werkman het ongeluk, toen hij de machine smeerde, te worden gegrepen door die machi- ne en eenige malen te worden rondgeslingerd. De kleeren werden hem letterlijk van het lichaam gescheurd. Tot zijn groot geluk werd hij, hoewel erg gewond, op eens ne- dergeworpen. Zijn toestand is niet zorgwek kend. Nadat beslist was, dat het recht in de zaak van Israël Lipski, den moordenaar var. Mirjam Angell, zijn loop moest hebben, heeft de ter dood veroordeelde Zondag een volledige bekentenis van schuld afgelegd en verklaard, dat hij alleen in de droevige zaak betrokken v\as. Hij ontkent intusschen, dat hij Mir- jams ka ner binnendrong anders dan om te stelen en dat hij haar vitriool in den mond goot en haar doodde om niet te wor den verraden. De bekentenis van Lipski heeft de publieke opinie in Londen die zeer tegen de voltrekking van 't doodvonnis was gekant en luid om verandering der straf vroeg, wegens den heerschenden twijfel volkomen bevredigd. Gisterenmorgen is Lips ki, te 8 uur, door den beul Beny in de Newgaie-gevangeois opgehangen. Hij had 's nachts goed geslapen. Te 6 uur stond hij op en ontving mr. Singer, den rabbijn, met wien hij twee ur n lang bad. Tegen 7 uur kwamen de magistraats- en andere personen, die bij de executie moesten te genwoordig zijn. Hij dankte den rabbijn en de bewakers der gevangenis voor de hem bewezen goedheden toen bad hij nog eens het «Schepper des Heel ah» (Addoun Oulom) en 't (Shemang Israël), «Hoor Israël, de Heere onze God is een eeuwig Wezen» en naderde kalm 't schavot. Op de vraag van den sheriff, of hij nog iets had te zeggen, antwoordde hij «Neen, niets meer ik ben schuldig." Een oogenblik later was 't vonnis voltrokken. Te Ostende is de rust wedergekeerd. De slachtoffers van het geweervuur op Woensdag zijn onder een ontzaglijken toe loop van belangstellenden begraven. Een gunstig teeken is het dat de Belgische visch- loepen met stoomvermogen weder ter vischvangst zijn uitgegaan. Verscheidene visschers echter zijn tehuis gebleven en zullen niet uitzeilen, als niet de aanvoer van vreemde zeevisch verboden wordt. Frankrijk is het land van de duels. Weer heeft er een ernstig tweegevecht plaats gehad, waarhij elk der strijders een zijner longen verspeelde. Het zal zelfs de vraag zijn, of zij er het leven afbrengen. Zie hier wat er gebeurd is. In epn koffiehuis te Grau schimpte een handelsreiziger op het leger. Een luitenant in burgergewaad gelastte hem daarop met hem naar de ka zerne te gaan, voor welke eer de handels reiziger bedankte. De luitenant ging daarop naar huis, kleedde zich in militair gewaad en kwam vergezeld van eenige soldaten in de herberg terug, waar hij dezen gelastte den handelsreiziger op te pakken en naar de kazerne te brengen. Dit geschiedde, maar de politie bemoeide er zich mee, en de handelsreiziger kwam met den schrik vrij. De redacteur van een der bladen haalde in zijn blad den luitenant voor zijne willekeurige handeling eens flink door. Hier over gebelgd, noodigde deze laatste hem tot een tweegevecht uit. Dit geschiedde. De luitenant kreeg een steek door de linker-, de redacteur door de rechterlong, de laatste levensgevaarlijk. Als vervolg op ons bericht van 26 dezer omtrent den kindermoord te Axel kan worden meegedeeld dat de daderes, eene weduwe, haar misdrijf aan de justitie heeft bekend, welke daartoe Zaterdag te Axel is aangekomen. Het kind is kort na de geboorte door haar in een kreek geworpen en h eft daarin den dood gevonden. Thans is door de justitie te Terneuzen eene huiszoeking gedaan in de woning van den postbode van Zoute Spui naar Terneuzen welke huiszoeking, die in tegen woordigheid van voornoemden gedetineerden postbode geschiedde, steeds tot meerdere ontdekkingen van strafbare feiten heeft geleid. Van 26 29* Augustus 1887. GOES. Geboren Anna Marina d. van Willem Tempermai. en Anna Maria Ramondt Overleden: Margrieta Lleeren 74 j. wede. van Antonius Franciscus PenningsLam bertus Adriaan 4 m. z. van Petrus Johannes Vaes en Jannetje Nieuwersteeg Huigje Tollenaar 30 j. geh. met Pieter de Dreu. Van 27 tot 29 Aug. 1887. MIDDELBURG. II. Bos jm 26 j. met D. D. Lagendijk jd 18 j. Bevallen: C Schuit geb, Adriaanse d. Overleden J. C Post 25 d. z. - J. A. Mal go 55 j. z. D. Julianus, -28 j. d. J. Goedgeluk 84 j. vrovw van J. J. Meeuwse. Rotterdam, 29 Augustus 1887. 1 Aanvoer redelijk. Jarige Tarwe 25 nieuwe 40, Rogge 10 en 20 cent lageroveri gens nagenoeg onveranderd. Chevaliergerst 15.00 a t 5,75. Buitenlandsche granen on veranderd. Meel flauw. Nieuwe Ajuin 12,25 per 50 Kilo. Jarige Tarwe.. f 7,25 t 7,75 Nieuwe Tarwe - 6,30 - 7,60 Rogge- 4,15 - 4,85 Nieuwe Rogge - 4,40 - 5,25 Nieuwe Win tergerst - 4,50 - 4,90 Nieuwe Zomer gerst - 3,70 - 4,40 Nieuwe Chevallier - 5,00 f 5,75 Nieuwe Haver. .- 2,35 - 3,60 Paardenboonen. .- 5,20 - 5,80 Duivenboonen .- 7,50 - 8,00 Erwten- 6,00 - 6,25 Nieuwe Kook erwten - 7,80 - 8,30 Bruine Boonen .- 9,50 -11.50 Witte 6,50 - 7,75 Kanariezaad. .- 8,25 - 9,50 Kar weizaad .-14,50 -15,00 Hennepzaad .- 5,50 - 6,50 N. Koolzaad (Zeeuwsch)- 7,85 - 9,10 Axel, 27 Aug. '87. Oude Tarwe zonder koopers, voor f9 aangeboden. Nieuwe Tarwe f8,75 a f9,00. Nieuwe Rogge f 6,00. Winter- gerst f 7,50 a f'7,60. Zomergerst fO, a fO,—Haver f6,00 éi f 6,50. Kookerw- ten f8,90. Voererwten f6,65 a f7,25. Paardenboonen f 0,— a fO,—Lijnzaad fa fKoolzaad fO.a fO. Alles per 100 Kilo. Aardappelen 13.50 a f3,75 per 104 K.G. Mijnheer de Redacteur 1 Niet, dat ik mij met uw zaken wil in laten, maar ik heb toch iets op het hart, dat ik aan mijne medekiezers op Walcheren wou zeggen. Wij hebben namelijk deze week verkiezing op Donderdag. Voor ons, landbouwers, een lastige dag. Laten wij daarom echter niet van de stembus wegblijven. Medekiezers I denkt er vooral aan, vóór dat gij naar de markt gaat, eerst te gaan stemmen; of anders, zoo vroeg van de markt terug te keeren, dat gij nog vóór 5 uur uw stembiljet kunt bezorgen. Walcheren, 27 Augs. '87. Een landbouwer. Mijnheer de Redacteur 1 Eenige dagen geleden zond men ook mij de in het jongste nummer van uw Blad besproken circulaire uit Middelburg, aan de Kiezers voor de Tweede Kamer derStaten- Generaal gericht. Bij lezing daarvan vroeg ik mij zelf in mijn eenvoud zoo eens af Wat zijn die heeren Buteux en Smit toch eigentlijk voor mannen Ik wist dat de heer Buteux commissaris is van de beide maatschappijen «de Schelde» en «Zeeland» te Vlissingen en dat de heer Smit burge meester van Vlissingen is (de Vlissingers weten dat nog beter dan ik) en eveneens commissaris van de Maatschappij »de Schelde» Maar wat ik niet wist en nooit vermoed zou hebben, doch nu op gezag van die circulaire bijna zou moeten gelooven is, dat van de al of niet verkiezing der twee ge noemde heeren de bloei van geheel Wal cheren afhangt. Nu zou ik evenwel gaarne eens willen weten, want aan groot geschreeuw en holle phrazen heeft men toch zoo bitter weinig,. wat de heer Arie Smit te Vlissingen tot stand heeft gebracht doch niet ten bate van Vlissingen alleen Zijn er nieuwe stoom vaart-verbindingen op die haven gekomen, ol kan een Antwerpenaar zich nog altijd verheugen over de zoo prachtig ingerichte Vlissingsche havens met één geregelde stoomvaart lijn (waaraan de heer Smit part noch deel heeft) en overigens geheel leège dokken Heeft de nijverheid te Vlissingen zich in een enkel opzicht ontwikkeld, tij dens de vele jaren dat de heer Smit aldaar burgemeester is, en is deze er in geslaagd eenig verkeer over die haven te leiden, ge durende de verscheidene jaren dat zijn Maatschappij «de Schelde» de havens exploi teert Dat men er volop feest gevierd heeft en aan den heer Smitserenades bracht (waartoe al weer een beambte van «de Schelde» met zijn bekende bemoeizucht het initiatief nam) omdat Vlissingen als aanlegplaats voor de stoombooten van den Norddeutsche Lloyd gekozen zou zijnniettegenstaande

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 2