i je," te Goes, )k, CHRISTELIJK- NÏEÏÏWSBLAD HISTORISCH VOOR ZEELAND. i de nieuwste TEMEER. ERK IE. ROES. Lek van der lENIGINR Mr. Th. Heemskerk Mr. C. Lucasse. Lmer. ireeniging IBER a. s., in Lohman, !ht." 1887. No. 115. Dinsdag 30 Augustus. £erste Jaargang. -AGENTUUR. ran de VEN. VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES: Binnenland. Kerk- en Schoolnieuws. Landbouw, enz. Gemengde Berichten. Y SMMBI -- - afbetaling verkocht metfl ICTOR ET EMERGO" be- Iweede Kamer der Sta- aan de Heeren hunnen post te zijn. Juur o o r z it t e r. E, Penning m. Secretaris. van TWEE Leden voor !DEN LID, en IREDEN LID, }den aanbevolen. prnoemd r |r zi t te r. Jz., Secretaris, nningmeester. TEDE KAMER DER a. s., te Middelburg zijn |trict hebben vertegen mannen, met alle be- 5uw als afgevaardigden lolen. ;t bestuur, t, V o orzitter. IERS, Secretaris. lus in Bordeaux zoekt in alle hetzelve nog niet vertegen- Iscliikte PERSONEN voor den ijn en Gedistilleerdde ver- ldoor den Agent gegarandeerd |nstige voorwaarden. Het Huis kwaliteit van zijrt Wijn en br. aan den Chef van het in Rolland bevindt, adres DITMA.RRotterdam //yz EI.KEN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 l'r.kele nommers-0,0272 UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 meer 10 cent. 5 regels 50 cent, iedere rege Op i'e bekende gronden bevelen wij voor de Donderdag aanstaande te houden verkiezing voorleden van de Tweede Kamer in het hoofd- kiesdistrict Middelburg aan EN V Waf beteekent eigenlijk die Tweede Lezing Zoo vraagt wellicht een onzer lezers. We antwoorden hun: Verbeeldt u een flinke vereeniging met een bestuur. Die vereeni- ging heett een klein reglement, waaruit alle andere reglementsartikeleri en bepa lingen voortvloeien. Dat kleine reglement is de Grondwet. Daarin wordt ieder woord gewikt en gewogen, omdat dit de grond slag is van de andere bepalingen. Dit kleine reglement mag slechts zelden worden veranderden als het veranderd is moeten de Bestuursleden die het maakten, aftreden en zich aan een nieuwe Bestuursverkiezing onderwerpen. WTant eerst moet dat kleine reglement nog voor de tweede maal be handeld worden eer het kracht van wet krijgt. En daarom moet het Bestuur af treden, opdat de leden zelf hun goed- of afkeuring over het nieuwe Reglement kun nen uitspreken en ook opdat de nieuw gekozen Bestuursleden vrij blijven in hun stem die zij voor de tweede maal uitbrengen, en welke tweede stemming geheel onaf hankelijk moet zijn van de eerste. Zoo* ongeveer is nu ook de tweede Lezing geweest in de Kamer. Nu moeten onze kandidaten afwachten of de kiezers goed keuren wat zij veranderden, en nu kunnen zij tevens nog eens ernstig beraden, hoe zq hun stem bij de tweede lezing zullen uitbrengen, of ze de nieuwe artikelen, de ver anderingen zullen aannemen of verwerpen. Nu is er op de gehouden Deputaten- Vergadering beslist, dat de nieuwgekozen Kamerleden enkele hoofdstukken zullen aannemenenkele andere is aan hun wijsheid overgelaten. We weten dus dal onze candidaten zullen stemmen voor de uitbreiding van het kiesrecht, en dat is liet hart der zaak op 't oogenblik. Ru stemmen er 130,000 kiezers in oris goede land van ,4 millioen inwoners. Dan, als deze nieuwe Wet in werking treedt, zullen er 480,000 meer een woordje meespreken znogen. Het is nog niet te veel, dat lijkt ■er niet op. Maar 't is toch de eerste stap op een beteren weg. 0V Sommige kiezers gebruikten bij de 1.1. Woensdag gehouden stemming voor een lid der Provinciale Staten hun briefje voor de verkiezing van twee leden der Staten-Ge- neraal. Door de goedheid van het stem bureau werden die briefjes geldig verklaard. Zijt gij nu echter uw briefje voor de benoeming van twee leden van de Tweede Kamer op die mannier kwijt geraakt, dan raden wij u aan, naar de Secretairie te gaan en om een ander briefje te vragen. Dit wordt u dan kosteloos verstrekt. Zie dus goed op uw briefje, wat er staat. Aan het hoofd moet gedrukt staanStembriefje ter benoeming van twee leden van de Twee de Kamer der Staten-Generaal en op het briefje zelf moeten twee zegels aanwezig zijn. Bij koninklijk besluit is bepaald, dat de opening der stembriefjes in de districten Middelbnrg, Goes en Zierikzee zal plaats hebben voor de stemming van 1 Sept. op 3 September en zoo noodig voor de herstem ming van 14 Sept op 16 Sept. De afdeelingen Hulst, Bergen-op-Zoom en Goes van de centrale kiesvereeniging Recht voor Allen hebben in 't kiesdistrict Goes candidaten gesteld de hh. Jhr. Mr. A. F. De Savornin Lohman en A. Baron Schimmelpenninck v. d. Oye v. Nijenbeek. Mr. J. D. Veegens, griffier der Tweede Kamer, is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Mr. v. Houten, het bekende radicale kamerlid voor Groningen, is door de kies vereeniging Groningen aldaar weer candi- daat gesteld. De liberale heeren aldaar hebben zeker nog eens voor het laatst van hunne meerderheid willen gebruik maken en den heer v. Houten, alvorens hij geko zen werd, nog eenige hatelijkheden willen zeggen. Wij geven alleen een verslag van de stemming. Ie stemming V. Houten 9. Fokker 2. Blanco 9. 2e stemming V. Houten 8. Fokker 8. Leopold 1. Blanco 3. 3e stemming Fokker 12. V. Houten 7 (dus telkens 1 minder.) De heer Fokker bedankt. Dus nieuwe stemming. Ie stemming V. Houten 10. Drucker 3. Cort v. d. Linden 1. Blanco 6. 2 stemming Y. Houten 9. Drucker 9. v. d. Linden 1. 3e stemming V. Houten 10. Drucker 4. Blanco 6 stemmen. De heer V. Houten werd dus met 10 van de 20 stemmen can- didaat. Verplaatst met ingang van 1 October a. s. van lerseke naar Nieuwediep, mej. F. Gauw, rijkstelegraphiste. De heer W. Olree van Bruinisse zal als tijdelijk klerk hare plaats te lerseke innemen. Naar de D. C. verneemt wordt mr. J. P. R. Tak v. Poortvliet, oud-minister, weldra benoemd tot dijkgraaf van het hoog heemraadschap Delfland. Voor het veeartsenij kundig examen gedu rende Mei, Juni, en Augustus 1887 slaagde o. a. de hr. J. Kooyman, geboren te Zierikzee. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Uitwijk en Waardhuizen door ds. J. A. v. Tuijnen te Borssele; Voor Aagtekerke door W. H. J. Baart de la Faille te Amstelveen. Goes. De rekening der Christelijke gere formeerde gemeente alhier van 1 Juli 1886 tot 30 Juni 1887 bedroeg in uitgaaf f 7160, en in ontvangst f 7300. Batig slot f 140. Rilland-Bafh. De collecte ter ondersteu ning van Scholen met den Bijbel werd Zondag 21 Aug. in de Ned. Herv. Kerk gehouden en bracht f6,40 op. Dit bedrag is bestemd voor de Christelijke scholen, op gericht door ds. Van Dijk te Doetichem. Heinkenszand. Onder den naam «Lydia» is alhier een Christelijke Jongedochters Vereeniging opgericht en een 6tal leden telt. De le lijst van de Unie-Collecten op 17 Aug, wijst een totaal van f5734. Hier onder is in 's Gravenhage met f 2499,98 Colijnsplaat met f 45,06 (Herv. kerk), Grijps- kerke c. s. met 38.135. De Unie-Collecte te Wilhelminadorp bracht f5,47 op, die te Zaamslag f282,55 tfcgen t 254,35 in het vorige jaar. De heer J. de Koning, kweekeling aan de christelijke school te Goes is be noemd tot onderwijzer aan een zelfde school te den Helder. Examens. Acte Engelsch te Utrecht ver kregen de heeren R. Staal te Hoogeveen en O. Staal, hoofd der christelijke school te lerseke. De Minister van Landbouw in Canada verklaart, op gezag van mededeelingen der landbouwers in het Noordwesten, dat de Russische tarwe goed voldoet. Deze tarwe, is in het vorige jaar ingevoerd en gezaaid. De gezaaide monsters leverden een oogst van 40 bushels per acre, die een maand eerder rijp was den de gewone soort, e dus rijp kan zijn voor een vroeg invallende vorst. De Iersche oogst is dit jaar door de droogte een maand eerder rijp dan in de vorige jaren. Tarwe is goed gevuld en de gerst is zei s mooi, maar de haver is mid delmatig. De zomer is in Ierland droger geweest dan een der vorige 60 zomers, maar alleen de kool- en knolgewassen, en daar onder ook de aardappels, hebben daardoor geleden. Goes. Gisteren op den Dag des Heeren hadden reeds vele ingezetenen de kermis in het hoofd. Wij zagen tenminste hier en daar nog al groepen van opgeschoten en aange schoten jongelui. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft het eerste kermisongeluk plaats gehad. Twee jongelui kregen in het logement van de wed. K., twist, die zoo hoog liep dat de een den ander een belang rijke wonde toebracht. Geneeskundige hulp was noodig. Wanneer zal men algemeen gaan inzien, dat in een fatsoenlijke gemeente de kermis niet te huis behoort. Deze staaltjes zijn nog met verscheidene te vermeerderen. In 't bierhuis van Fagel moest in den afgeoopen nacht de politie te hulp komen om een dronken ruziezoe ker te verwijderen. Ook moest zekere R. ingerekend worden die bedreigingen tegen de politie en den heer P. liet hooren en zelfs van een mes wilde gebruik maken. Zekere T. uit 's Gravenpolder meldde zich heden morgen aan het bureau aan, met de mededeeling, dat hij, na te Wissen- kerke wat veel gebruikt te hebben, op den weg was ingedommeld en men hem, in dien tusschentijd zijne zakken gerold had. De man miste een rijksdaalder en en een gulden. Van alles is drank de oor zaak. Goes. Er circuleert hier een adres, ooi voor onzen geachten stadgenoot, den heer K., bij Z. M. den Koning gratie te vragen van het over hem gewezen vonnis. Goes 27 Aug. 1887. Hedenmiddag is een dochtertje van D. door eene koe tegen den grond geworpen, en ernstig aan het been verwond. Terneuzen. Een commissie uit den raad, bestaande uit de heeren Jos. de Feijter, J. J. G. Harte en G. Dees werd benoemd om te dienen van advies aangaande de oprich ting van een gebouw voor graanbeurs, groente-, boter- en vischmarkt. Besloten werd boringen te laten doen, om te onderzoeken of in de kom der ge meente zoetwaterputten te maken zijn, en te vens om een gedeelte weg op de buurt Sluis kil te begrinten, ter lengte van 306 M. Te 's H. Abtskerke raakte Vrijdag eene vette koe in de sloot en stikte in den mod der; het beest was tegen 1165 verzekerd. Maar Dalebout te Wissekerke was er slech ter aan toe; van hem werd met den' trein van 8 uren zijn dragende koe op de lijn doodgereden; het kalf lag op eenige meters van het lijk. 't Is een groot verlies voor den man, want 't was des arbeiders eenig beest. De minister van justitie heeft in be ginsel vastgesteld, dat voortaan de manne lijke verpleegden in het gesticht Veenhui- zen bovenkleederen van pilow zullen dragen. Te Rosmalen heeft het vernielend element 8 slachtoffers geëischt. Twee man nen en zes koeien zijn daar Zaterdag door den bliksem gedood. Een houder van kippen en kalkoenen te Haaften heeft zichzelf leelijk beet gehad. Hij liet altijd zijn niet-uitvliegend pluim gedierte in den tuin van de pastorie loopen. Nu straft art. 458 van het wetboek van strafrecht den eigenaar van zulke lastige indringers met f15 boete. Onze man was dezer dagen een kalkoen kwijt en klaagde den dominé aan, die deze kalkoen had ge dood. Natuurlijk deed de kantonrechter onderzoek en niet de dominé maar de kippenhouder werd gestraft met f 15 boete. De stoomtram Bergen op Zoom Antwerpen wordt aanstaanden Zondag ge opend. De feestelijkheden worden, wegens afwezigheid der Belgische genoodigden, tot October uitgesteld. De bliksem heeft Zaterdag heel vee- schade toegebracht aan de tabaksplanten' Een honderdjarig weesmeisje. Eerlang zal het te Amsterdam te vinden zijn. Op 9 November a. s. zal D. V. Alida Pruman aldaar haar honderdsten verjaardag vieren. Den 3 Mei 1797 (zij was toen 9 jaar) werd zij in het weeshuis aldaar opgenomen. Toen zij den leeftijd had, dat zij het ge sticht kon verlaten, trad zij aldaar in dienst als dienstbode; en als zoodanig is zij er nog. Weer is een oud-strijder gestorven, de heer S. te Deventer. Hij was ridder der Militaire Willemsorde, versierd met het metalen Kruis en de medaille van de Ci tadel van Antwerpen. Hij nad den tien- daagschen veldtocht meegemaakt. Uit het huwelijk. Te Batenburg is een paar getrouwd dat samen 142 jaren telde. Te TTichen vierde een paar zijn gouden bruiloft op 92jarigen leeftijd. De trein tusschen Berlijn en Vlissingen die Vrijdag morgen van daar vertrok, had

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1