TC Zal Kerk- en Schoolnieuws. Gemengde Berichten. Rechtszaken. lm J BA< gela aan zwei zeeri en gevo mate der verlic Iowa; faam den j klonk ontva lijke prezei moete den, t hebbe pijnlo( vereer, slinste veel g weldra huid g en krc van alle geloof met uitsluiting van het eene ware geloof, dat tot zaligheid leidt. Dat een school voor allen niet kan, is bewezen door het geven van tonnen gouds voor bizondere scholen. l)e openbare lagere school is beslist gekant tegen liet orthodox en het katholiek geloof. Het is thans zoo gelegen dat nu de hoofdzaak ligt in het kiesstelselen als zoo danig de Grondwetsherziening in hoofd zaak kan worden aanvaard, doch niet als definitieve. Men kan deze herziening aan nemen als begin van een beteren toestand. Het is de antirevolutionaire partij te doen om het onrecht te doen verdwijnen. Het is het begin van een weg, die moet worden afgelegd en waarop wij ons moeten doen gelden. Wat de liberale partij met deze Grond wetsherziening beoogt, is niet recht duidelijk. Indien de Liberalen volhouden inzake het onderwijs, dan blijft onverllauwd de strijd voortduren, en zal altijd moeten worden gestreden voor wegneming van on recht. We zullen ons offers blijven ge troosten, en waarom zouden zij ook niet kunnen ophouden testeunen op de staats- armen en te loopen op staatsbeenen Nu eens worden wij voorgesteld als re volutionairen, dan als calvinistische over- heerschers, dan als tirannen, dan als kerk- verwoesters, die de Ned. Herv. Kerk willen af breken ontlokt dit niet van zelf de vraag of de liberalen dan in de Staten-Generaal als beschermers der Ned. Herv. willen gaan optreden, 1 Tot hiertoe is dit noo t bespeurd. Zoo er eene partij is, die zich wil ont- houde van de kerkelijke overheersching, dan is het wel de anti-revolutionaire deze ervaring heeft mij genoopt anti-revolutionair te worden. Als men vreest dat het geloof gevaarlijk is voor den staat, dan vergt men van hen, die overtuigd zijn dat wat hier namaals komt gewichtiger is dan dit leven, dat zij dit gelooi zullen verzaken, liet verwondert mij niet, dat men gelooft, dat wjj staats gevaarlijk zijn, toch zullen de waarlijk geloovigen door God wel gebracht worden waar zy wezen moeten en ook de orde in den Staat helpen handhaven. Toen ik in Christus het leven heb lee- ren vinden en vrede met God, toen heb ik geleerd dat men geloofsovertuiging moet vrij laten. Het levendmakend geloof kan door dwang toch niet verkregen worden. Wij willen vrijheid om ons geloot uit te spreken, en onze kinderen in ons geloof op te voeden. Het zal ook aan geen partij gelukken de antirevolutionaire ten onder te brengen. Het is er meer, naar de spreuk «Luctor et Ernergo.» Zij is overtuigd, dat zij op haar werk zegen kan vragen, en de tijd zap ,wel eons kunnen komen, dat velen, dri' ,u nog tegenstanders zijn ons in menig opzicht dankbaar waren en onze me destanders werden. De liberale kiesvereeniging te Goes hield "Woensdag veigadering, onder presidium van den heer J. Fransen van de Putte. De voorzitter stelde voor geen kandidaten van liberale zijde te stellen, daar het van de twee aftredende leden, de hh. Lohman en Schimmelpenninck van der Oye, hoogst waarschijnlijk is, volgens hun schrijven, dat zij de herziene Grondwet zullen aannemen. Ook de heeren Ochlman en !S tig ter waren van dit gevoelen; de laatste meende, dat «de antirev. partij tegoed i» georganiseerd, om niet te zeggen gedisciplineerd» om zich met het oordeel der deputatenverg. niet te vereenigen. De heeren Lambrechtsen Ramondl, en Dottemanne uit Bergen op Zoom bestreden dit; zij achtten de brieven niet duidelijk, de aanneming der Grondwet onzeker en zouden het betreuren als geen candidaten van liberale zijde gesteld werd. Het voorstel om geen candidaten te stellen, werd nu verworpen met 29 tegen 6 stemmen. Doch de meeste leden hadden geen ambitie om 2 candidaten te steller.. Met 27 tegen 7 stemmen werd besloten met slechts éen in het strijdperk te treden, en die zou zijn Jhr. J. L. C. Pompe van Meerdervoort. Uit de gevoerde discussiën blijkt, dat de kiesver. nog een tweede schrijven aan baron Schimmelpenninck heeft gericht, om van ZEd. een meer beslist antwoord te verkrijgen, zonder gevolg evenwel. Donderdag had te Goes in de «Prins van Oranje» de vergadering plaats van Inge landen van den pokier «de Breede Wate ring bewesten Ierseke.» De rekening over het dienstjaar 1880/87 wordt goedgekeurd in ontvangst f 119064.695 in uitgaaf - 100257.355 Batig slot f 18807.34 De uitlotingen van obligatiën hadden den volgenden uitslag Van de leening van 1862 groot f 96000 werden uitgeloot de ns. 73; 34; 121 114 ieder groot f 500. Van de leening 1877/78 groot f200,000 de ns. 147; 188; 155; 200 29 173 60 175 131 67 144; 149 ieder groot f 1000. Van de leening 1879/80 grout f25,000 de ns. 4014 en 13 ieder groot f 1000. Van de leening 1883 groot f 60.000 nr. 26, groot f1000. Ook wordt goedgekeurd de verkoop van een perceeltje grond onder Ierseke voor f200. Tot leden van den Dijkraad voorden calamiteuzen Willem Annapolder werden met bijna algemeene stemmen herbenoemd de aftredende leden A. Nij-sen en J. Oele Hz. De vergadering werd bijgewoond door 47 personen, uitbrengende 77 stemmen, en duurde slechts van 11 tot 12 uren. Schore. Door den gemeenteraad is de rekening vastgesteld in ontvangsten op f5894,875 en in uitgaven op f 5564,57. Krabbendijke, 26 Augustus 1887. De raadsvergadering, op jl Maandag alhier gehouden, werd door 6 leden bijgewoond. De heer Verlare was afwezig. Nadat de notulen der vorige vergadering waren gelezen en goedgekeurd, werd me degedeeld a. dat het raadsbesluit van 29 Juli jl. tot af- en overschrijving op de begrooting voor 1887 door HH. Gedeputeerde Staten is goedgekeurd b. dat door gemeld college de ontvangst is bericht van een afschrift der op 18 April jl. vastgestelde verordening op de mestvaalten enz. en dientengevolge op 17 Augustusjl. de afkondiging heeft plaats gehad; c. dat tot level ing der benoodigde pretro- leumten dienste der school- en straatverlich ting gedurende het seizoen 1887/88,3 biljetten waren ingeleverd, doch de gevraagde prijzen naar het oordeel van Burgemeester en Wet houders allen te hoog waren, zoodat tot eene herbesteding is besloten, en die bepaald is op aanstaanden Maandag 29 Augustus d. dat het delven van den gemeenteput aan den Oostweg is aangenomen door Joos Vergouwe voor f 14,59 den hoop, en het maken van een drink- en brandput aan den stationsweg door Jan Kriekaart voor 12'/d cent de Meter; e. dat de modder en grond, liggende bij den gemeenteput op het dorp aan ver schillende personen is van de hand gedaan tot een gezamenlijken prijs van f45. Zulks iilies wordt, voor zooveel noodig met goe keuring voor kennisgeving aange nomen. Vervolgens werd lo. Eene beslissing genomen omtrent 11 ingediende reclames tegen aanslagen in den hoofdelij ken omslag. Op 7 werd af wijzend beschikt, terwijl 3 reclamanien ééne en één twee klassen werden verlaagd. 2o. Vastgesteld het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag over 1887 op f37,93"' en dat van de belasting op de honden op f 9. 3o. Nadat de geloofsbrieven en verder ingediende stukken der herkozen raadsle den waren onderzocht en in orde bevon den, tot hunne toelating besloten. 4o. Overgegaan tot benoeming van 2 leden, om met den Voorzitter het stem bureau uit te maken bij de verkiezing van 2 leden voor de 2e Kamer op 1 September a. s. en werden tot stemopnemers geko zen de I1H. Welleman en Sonke. 59. De door het Burgerlijk Armbestuur ingediende rekening over 1886 onderzocht en goedgekeurd: bedragende de ontvangstenf455,85. de uitgavenf441,25. tweede vergadering gehouden der Coöpera tieve Vereeniging voor den Oesterhandel. De vergadering werd bijgewoond door ruim 30 leden, waarvan 29 het recht van stem men hadden. Op voorstel van het voorloopig comité werden aan art. 5 en 6 der statuten, de bepalingen nog toegevoegd, dat buiten na tuurlijke en rechtspersonen, ook maatschap pijen en andere vereeuigingen die geen rechtspersoonlijkheid hebben, kunnen worden toegelaten, en dat ook gewone leden per personalie kunnen worden vertegenwoordigd. Als leden van het bestuur werden geko zen, de heeren dr. Leo De Leeuw, Wemel- dirige voorzitter met 19, G. Schipper Ierseke vice-voorzitter met 16 en P. A. de Jongh, Ierseke plaatsverv. Secret. Penn. met 15 stemmen. Tot commissarissen, de Heeren C. Lindenberg Weineldinge met 18, J. Wagtho Tholen met 18, J. J. Ochtman Goes met 17. B. A. Overman, Tholen met 16, G. TI. Kakebecke Goes met 15 en Baron G. H. Cliffort, Bergen op Zoom met 12 stemmen. Den heer G. H. Kakebeeke die niet tegenwoordig was zal van zijne be noeming kennis worden gegeven, terwijl de andere Heeren zich die lieten welgevallen. Door het voorloopig comité was een huishoudelijk reglement ontworpen, wat na by voeging van een nieuw Art. 3 en aanvulling van Art 15 werd vastgesteld. Solicitanten zullen worden opgeroepen voor de betrekking van Secret.-Penn. voor welke betrekking een tractement van hoog stens f1899 werd vastgesteld, benevens minstens 19 en hoogstens 25 cents provide per 1999 geleverde consummabele oesters. Aan het Bi stuur werd overgelaten, de plaats te bepalen waar het kantoorlokaal te Ierseke zal worden gevestigd. Ten slotte werd de middenprys der le kwaliteit le verbare oesters bepaald op f59 en als minimum f 45 per 1099. Uit het zestal voor schoolonderwijzer in het timmeren aan de Ambachtsschool te Middelburg is benoemd de heer Geldof aldaar. In de Dinsdagavond te Amsterdam gehouden vergadering der Kiesvereeniging «Burgerplicht» zijn de zes aftredenden leden der Tweede Kamer weder cand daat gesteld, nl. de hh: mr. H. J. Kist, mr. A. F. K. Hartog, mr. \V. II. de Beaufort, A. Gilde meestei, J. F. Cremer en mr. J. G. Gleich- man. In plaats van den heer Rutgers van Rozenburg, (die geen hernieuwing zijner candidatuur wenschte), werd tot candidaat gesteld mr. A. Kerdijk. De kiezersbond «Marnix» heeft besloten voor deze verkiezing geen kandidaten te stellen. In het eerste verkiezingsartikel in de N. R. Ct., dat aan een aanval tegen de anti-revolutionaire partij is gewijd (de ad structie van eigen beginselen zal zeker later volgen) wordt de opmerking gemaakt «dat zelfs niet eens de afgevaardigden van het zelfde district één lijn hebben getrokken.— Wanneer o. a. dit thema van strjjd mocht worden voor de liberalen, zullen zij in Am sterdam, Den Haag en Zutphen eene nog al lastige positie hebben, merkt het Dagblad aan. {De Zoom.) De Zoom van gister bespreekt ons bericht aangaande de aangeboden candidatuur aan den heer Wilkensen meldt, dat haar daarvan 1 nog niets bekend is. Uitslag van de verkiezing voor de Provin ciale Staten. Uitgebracht 952 stemmen, Van onwaarde IC, geldige stemmen 942. Volstrekte meer derheid 472. Aantal Gestemd kiezers. hebben 265 211 22 17 Goes Baarland Borssele Driewegen 37 13 21 34 Ellewoutsdijk 's Gravenpolder 's Heer Abtskerke 15 's II. Arendskerke 77 's Heerenhoek 27 Heinkenszand 63 Hoedekenskerke 23 Ierseke 82 Kapelle 53 Kats 19 Kattendijke 21 Kloetinge 39 Kolijnsplaat 54 Kortgene 41 Krabbendijke 38 Kruiningen 88 Nisse 26 Oudelande 21 Ovezande 31 Rilland-Bath 37 Schore-Vlake 24 Waarde 16 Wemeldinge 43 Wissenkerke 92 Wolf ertsd ijk 63 952 Totaal 1384 Hiervan bekwamen de heeren C. J. HU VERS 407, Z. D. VAN DER BILT LA MOTTHE 307, J. VEREEKE 128, J. G. P. T1MANS 76, W. J. Vader 29, C. E. Massee 3 en J. Lucasse 1. Zoodat herstemming mo -t plaats hebben lusschen de heeren C. J. HU VERS en Z. D. Van deb BILT LA MOTTHE. en het goed slotf 14,69. 6U. goedkeuring verleend aan een besluit van het Burgerlijk Armbestuur tot wijziging zijner begrooting over 1887. 7°. de gemeente-rekening over 1886 voor loopig vastgesteld. in ontvangst op f 11253,36£. uitgaatf 11168,73. en alzoo met een goed slot van f 84,631. 8o. aangeboden de door Burgemeester en Wethouders opgemaakte gemeenlebegrooting voor 1888, waarvan het eindcijfer zoo in ontvangst als uitgaaf bedraagt f 11429,45. Op Donderdag 25 Augustus werd te Bergen-op-Zoom des mildags 12 uren, in het lokaal genaamd «de Polderboer" de Ned. Herv. Kerk. Zondagmiddag bij het aanga in der kerk, is te Grandvüle, Michigan ov rieden Ds. W. P. de Jonge, leeraar bij de Geref. kerk. De overledene was geboren in Goes, waar hij boekverkooper is geweest, en vanwaar hij naar Kampen ging studeeren. Sinds 17 jaren was hij in Amerika. Door de synode der Herv. Kerk is bij gedrukte circulaire een beroep gedaan om eenigen geldelijken steun van wege de ver schillende kerkvoogdijen in ons vaderland, om daaruit de kosten te dekken die noodig zijn voor de vele Kerkelijke proceduren. Het kerkbestuur van de Herv. gemeente te Kapelle besloot in zijne vergadering van j.l. Dinsdag om eene som van f 10 voor dit doel aan de synode over te maken. Voor de Hoofdonderwijzersacte slaagde o. a. de heer A. den Herder te Hardinksveld, geboren te Kruiningen. - Bedroevend. Op 22 en 23 Aug. werden te Arnhem geëxamineerd voor de akte van hoofdonderwijzer 10 heeren, waarvan er geen enkele slaagde. De heer D. Vader te Middelburg slaagde te Amsterdam voor de Hoofdonderwijzersacte. Goes Schipper V. d V. alhier kreeg gis teren het treurig bericht dat een zijner zonen, knecht op de stoomboot van Middelburg naar Amsterdam, onderweg, dicht bij Gouda, overboord is geslagen en verdronken. Middelburg. Volgens een alhier ontvangen bericht heeft er te Axel een kindermoord plaats gehad. Ylissingen. De volgende week worden de kroonprins en de kroonprinses van Duitsch- land hier gewacht met het adviesjacht Talke van de Luitsche marine, om dan verder naar Potsdam te reizen. Kruiningen. Voor ongeveer 16 jaren vertrok de heer K. uit deze gemeente naar Amerika. In 't voorjaar naar hier terugge keerd, bracht hij den zomer bij zijne familie in deze gemeente door. Heden heeft hij de terugreis naar de nieuwe wereld aanvaardt. Met hem gingen twee gezinnen, bestaande te zamen uit achttien personen. Stavenisse. De brand, die hier Dinsdag morgen uitbarstte, en thans nog voortduurt ('tgevaar is echtergeweken) heeft veelvernield. Behalve de vier kalveren en 't veulen, verbrandde geheel de oogst, die uit onge- v eer 50 voer hooi, 20099 bossen tarwe, en een groote hoeveelheid gerst bestond. Driewegen. Donderdagmiddagwellicht door het onvoorzichtig omgaan met lucifers van een rookenden arbeider, is op het koren veld van den landbouwer W. v. Eijkeren, brand ontslaan in een rij tarwestruiken of hokken. Dank dat er windstilte was. Door de spoedig toegeschoten hulp, is men door het verwijderen der brandende schoven nog al spoedig er in geslaagd den brand te stuiten, die zich nu bepaalde tot 89tal schoven. Onmiddellijk tegen de gesneden tarwe stond nog een blok tarwe vast. Bij verheffing van wind had de schade met het oog op het nabijstaande huis en schuur, nog al aan zienlijk kunnen zijn. Bij volslagen gemis aan water, zou er aan blusschen geen denken geweest zijn. Zou het in dezen tijd van droogte en schaarschte van water niet verstandig zyn, dat de verslaafde tabaks- rookers ook onder de graansnijdende arbeiders zich gedurende het snijden en inzamelen, mede in hun eigen belang, het vast besluit nemen, om zich geduren de deze werkzaam lieden daarvan te ont houden. Ar rond issements- Rechtbank te Middelburg

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 2