CHRIST ELIJ K- HISTORISCH GOES. Lohman, van der OGES, JONGE Mr. C. LUCASSE, Mr. Th. Heemskerk. niging te Goes, ER a. s., GOES. LDEN. inica s VLAKE. 1887. No. 114. Zaterdag 27 Augustus. Eerste Jaargang. NIEUWSBLAD Y 0 0 E ZEELAND. tr I LID, en I, :n lid, aanbevolen. t e r. ;cretaris. tgmeester. te Cologne. Eau elden, groepen Albo'ide Trek en. Ruime sor- 30 Cents. 10,00+ 1100 13,30 430f 5.30 |ndag bovendien VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. Dliuy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES: V Het oude liedje. Binnenland TWEE Leden voor d: ;n, bij het aaDgaan lent van Koloniën andere deelen. orting voor con- |irs Goes. Middelbnrgr en 18,009,15+10,00 1,35-}- 2,30 3,30 Zondags boven- an wearbij aan Xeersluis wordt |un. 1.30 en 6 n. a. 4.40 en 6.50. St. JOennm. 12. tk na aankomst en 6 u. nam. aar het Spoor- DË EIIW, EI.sen MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers- 0,021/a UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere rege meer 10 cent. Ontrust u niet. Te Middelburg werd, naar wij vernemen, een circulaire rondgedeeld, waarin op de herkiezing der heeren Buteux en Smit wordt aangedrongen. Vooral de heer Smit poseert in dit strooibiljet als de onmisbare, zonder wien zelfs Zeeland niets wezen zou. Dit kan waar zijn. Toch zij opgemerkt, dat in hun eerste levensjaar als Kamerlid, Buteux noch Smit (blijken gegeven hebben van wonderbare werkkracht en onmisbaarheid. Twee feiten slechts. De heer Buteux, die den trouwen Keu- chenis verving, was in dit zittingsjaar in 63 van de 123 zittingen afwezig. Slechts 60 keeren van de 123 was hij in de ver gaderingen tegenwoordig. En in al deze zittingen ter behandeling van de zoo ge wichtige Grondwetsherziening sprak de heer Bmteux niets. Nu nemen wij dit Z.Ed. niet kwalijk, want ook ongesteldheid was veelal oorzaak zijner afwezigheid. Maar dan geve men hem als Kamerlid ook geen eervolle vermelding evenmin als den heer Smit, die wel trou wei- medewerker was, doch dan ook in het ge- heele zittingsjaar maar twee, zegge twee, onbeduidende redevoerinkjes uitsprak over het beheer der Marine. Op de onmisbaarheid dier heeren valt dus wel wat af te dingen. Maar er is meer. Naar men zegt, wordt tegelijk in dit strooi biljet de verkiezing van mrs. Heemskerk en Luoasse ontraden, wijl er anders gevaar ét- dreigt voor de Ned. Herv, kerk. "Wjj laten in bet midden ot liefde voor de kerk, dan wel zucht tot zelfbehoud dezen angstv; lligen tot het uitspreken van deze vrees geleid heeft. Wij deelen alleen mede, dat voor de be- langen der kerk hoegenaamd geen gevaar I bestaat, wijl niet over de zaken der kerk, maar over de nieuwe grondwet, waaruit de zaken der kerk juist werden weggelaten, door de heeren moet worden beslist. De kiezers te Middelburg kunnen dus ge rust zijn. Der kerk dreigt geen gevaar! De heeren Smit en Buteux kunnen geen enkele parel toonen aan de kroon hun ten vorigen jare door de kiezers gevlochten, nadat zij onzen mannen het voetje hadden gelicht. Reden te over, dat alle antirevolutionairen het nu eens wagen met de twee kundige rechtsgeleerden en In de circulaire, van liberale zijde te Middelburg verspreid, leest men onder meer »Zij die de Nederlandsche Hervormde kerk een goed hart toedragen, die haar liefheb ben en haar bloei niet verstocrd willen zien, kunnen waarlijk niet wenschen dat op staatkundig gebied de afgescheidenen en de doleerenden triumpheeren.» 'tls dus weer het oude liedje. Men voelt dat men achteruitgaat, en nu wil men zich andermaal op de been houden door kerkge- schrijf en zich den tegenstander van het lyf houden door kerkelijke bangmake ij. Wij betreuren dit; te meer wijl wij nog niet gelooven kunnen, dat de onderteekenaars zeiven zooveel met de kerk op hebben. Want, let wel, lezer! De ciiculaire is onder anderen geteekend door mannen als G. P. Wijnmalen en G. A. Vorsterman v. Oyen, Storm en mr. Fokaer. Bekwame mannen zeer zeker, maar van wier liefde tot de kerk toch nog zoo heel veel niet bleek. V Zij weten beter. De heeren Fokker en Vorsterman van Oyen weten zeer goed dat de kerkelijke richting der heeren Th. Heemskerk en C. Lncasse met deze verkiezing niets te maken heeft. Deze heeren worden eenvoudig ge kozen, gaan naar Den Haag, helpen daar voor een paar weken de grondwetsherzie ning ten einde brengen en leggen terstond daarop hun mandaat weder neer. Over de kerk zal daar niet gesproken worden, dank zij der liberalen eigen voorstel, om aan het hoofdstuk, rakende de Kerk, niet te tornen. De heeren Fokker en Vorsterman v. Oyen weten dit. En toch moet het woord kerk weer dienst doen om onze candidaten uit den staat en van de grondwet af te houden. En in hunne vrees voor dezd kerkelijke zakkenrollers schrijven zij Zij die vrijheid |J) wenschen, ook op maatschappelijk gebied, die Calvinistische overheersching vreezen, die het felle drijven in zeer eenzijdige richting verderfelijk achten, die de revolutie in de kerk betreuren, zij zullen de teugels van Staat niet in handen willen brengen van hen. die zoo hartstoch telijk de orde in de kerk hebben verbroken." Wie griezelt niet? Middelburg, Hoe zal ditmaal Zeeland zich lioui en? Een tijdlang waren vier der vijf. Zeeuw- sche Kamerleden uit onze gelederen. Sinds slonk het vier- tot een tweetal, en wierd het corps op het Binnenhof verrijkt met Smit en Buteux. Nu, zoo Vlaanderen, zoo Walcheren met terdaad liberalistisch was, we zouden ons hier bij neder leggen. Een distritt, dat in zijn ov'ergroote meerderheid liberalistisch is, moet ook door een liberalist vertegen woordigd zijn. Niets is billijker. Maar noch in Vlaanderen noch op Wal cheren is dit'zoo. De ambtenaarsstand, de van elders inge komen lieden, de staf van het openbaar onderwijs, enz. die ja, luiden er de libera listische klok. Maar het volk, de eigenlijke Zeeuwen, de Walchersche boeren, en onze Vlaamsche landslieden moeten niets van het Liberalisme hebben, en liepen er met hun keuze van twee liberalisten deerlijk in. Och dat cadeau voor het prachtige kerk orgel Zoo overvroom! Zij men daarom thans beter op zijn hoede. Het laten invullen van zijn biljet door landheeren of hooggeplaatste personen komt niet te pas. De kiezer moet vrij zijn. En mits behoorlijk opgezocht en toege sproken en bemoedigd, dan kiest de vrije Zeeuw geen liberalisten meer, maar manaen, die ook op Staatsterrein op durven treden in den naam van hun God. (Standaard.) Middelburg. Van wege de anti-revoluti onaire Kiesvereeniging «Nederland en Oran je» werd Donderdagmiddag eene samen komst met de kiezers gehouden waar op door de Candidaten voor de 2e Kamer, de heeren Mr. Th. Heemskerk en Mr. O. Lucasse het woord gevoerd ,werd. Mr. Lu- casse toonde het verschil aan tusschen deu Christenstaatsman en hem die met God en zijn woord geen rekening houdt. Spreker wees er op, dat het liberalis me zich om veel wat den christen heilig is, niets bekreunt.' En een gevolg daar van is de steeds dieper zinkende toestand van ons volk. Zie het b. v. in de kazernes, waar voor den jongeling uit een chr. gezin, het leven zoo ondraaglijk is geworden, dat men voor dezulken Mibtaire Tehuizen moest oprichten. De toenemende onzedelijkheid, de vaccinectom'/, en eindelijk om niet meer te noemen de schoolwet, strekken tot bewijs, dat ons christenvolk van het Liberalisme niets heeft te wachten. Na 1878 is het volk wakker geworden en leed de liberale partij nederlaag op ne derlaag tot de partijen ongeveer gelijk stonden, en wij moesten helpen om de scherpe hoeken van die dure schoolwet af te nemen. De liberale partij wil zelfs den Naam van God in de grondwet niet ge noemd zien en verwierp het voorstel van de Geer van Jutfaas om (art. 116) te le zen «wij, bij de gratie Gods» en daarin stemden de vorige afgevaardigden Buteux en Smit mee. Toen veranderd zou worden het art. van den eed door leden der Eerste en Tweede kamer af te leggen, heelt men dit art. zoo pasklaar gemaakt dat zelfs een Godloochenaar zitting kan nemen. Spreker eindigde zijne rede, die wij na tuurlijk niet geheel kunnen opnemen, met de verzekering te geven dat, wanneer hij mocht worden gekozen, het zijn streven zal zijn in de kracht des Heeren te strij- den voor de eer van Koning Jezus en de belangen van dit district te behartigen. Vervolgens werd het woord gegeven aan Mr. Th. Heemskerk van Amsterdam, die sprak naar aanleiding van de a. s. Grond wetsherziening en deed uitkomen dat ook de antirevolutionaire partij in hoofdzaak daar toe kan meewerken, niet omdat daarin volko men bevrediging zou worden gevonden, maar omdat hier toch een eerste schrede op den goeden weg zou kunnen gezet, aangezien een aanvankelijke uitbreiding van het stem recht wordt gegeven, en de splitsing in enkele kiesdistricten zal plaats hebben. Het oogenbl'.k is nu gekomen om aan velen het lang gewenschte Kie recht te geven, en vele gezeten burgers onderhet volk zullen ook gaan meespreken, terwijl meer iedere partij zijn eigen Candidaten zal kunnen steunen, en men niet zoo ligt verplicht zal zijn van twee niet gewilde Candidaten, den minst slechte te kiezen enz. Ook des avonds hield Mr. Heemskerk eene rede in de concertzaal, die door een net doch niet te talrijk publiek werd bijge woond. Spreker zei o. a. Bij zeer velen bestaat de gewoonte om het streven der antirev. - partij in een verkeerd daglicht te stellen daarom is het goed nu en dan eens verant woording te doen. Er zijn hier waarschijnlijk vijanden en vrienden. Ik zal nu maar eeni- ge den kbeelden blootleggen, die betrekking hebben op den eisch van het oogenblik. Het hoofdpunt van de Grondwetsherzie ning, ligt, als ik het wel zie, in het kies stelsel. Men meent dat de anti-rev. party een dadelijk voorstel daarvan verwacht om hun partij wat op te lappen, doch men ver beet, dat bij de vorming van enkelvoudige districten de groote steden zijn uitgesloten en het twijfelachtig is of wy er bij zullen winnen misschien wel de katholieken en de liberalen, maar het is tegen recht en billijkheid, om enkele deelen van het land uit te zonderen. De voorgestelde uitbreiding van het kiesrecht is een zaak van billykheid, die door de liberale partij jaren lang is tegen gehouden. In ons land zijn toch tal van burgers die minstens even goed als de tegenwoordige kiezers konden meestemmen. De Tweede Kamer toch moet zijn een afspie geling van wat in het land gevonden wordt. Die Partijen zullen meer uitkomen, en de antirev. partij streeft er naar om haar beginsel te handhaven, en te zeggen wie gaat er mee met ons vaandel. Dit zal voor enkele districten, èn voor antirevo lutionairen, èn voor roomsch katholieken in het gevolg gemakkelijker gaan. De schoolkwestie is een reden om, vooral dubbele districten, in sommige gevallen met de Roomschen mede te gaan. Het verwijt van een monsterverbond is ongegrondopoffering van beginsel is nooit een element der samenwerking geweest*... Het is niet de vraagwie er Isa men gaat, maar wat men samen doet. Maar het feit is daar dat in het vervolg iedere party zich beter zal kunnen ontwikkelen. De liberalen zijn het ook niet allen eens, b. v. zelfs in de staatsrechtelijke zyde van het onderwijs, er zijn tegenwoordig libera len die het een eisch des rechts vinden, dat art. 194 veranderd worde. Men kan dan ook niet altijd blijven zeggen dat onrecht •recht is. Zoo zullen ook de radicale en de conservatieve elementen van elkander af scheiden. Inmiddels is het noodig, dat de anti-rev. partij niet in kracht vermindere. De liberalen kunnen zich tegen over de s iciaal-democraten op niets beroepen, omdat zij niet rekenen met een leven na dit leven, en met de verantwoording voor God door hen krijgt men een Kamer die over alles beslist en dit is de leus van de laatste 25 jaar. Dat het anders kan opgevat, en de Kroon zich zelfstandig kan laten gelder, by vrije uiting van wat in het volk omgaat, hebben de allerlaatste jaren geleerd. Men heeft hier een liberale partij, die j vren meerderheid is, en toch niet geregeerd heeft en met een machtige minderheid niet heeft gerekend. Dikwijls echter heeft de Regeering aan de Kamer opgelegd datgene wat naar hare overtuiging kon cn dit zal des te beter gaan, wanneer én Kroon én Kamer een recht begrip hebben van de Souvereiniteit bij de Gratie Gods. Nog een woord over het licht, waarin de Grondwetsherziening moet beschouwd wor den. Verleden jaar stond men in een grooten strijd tegenover elkander en de antirev. partij heeft toen gemeend niet te mogen meewerken, omdat aan de toen als definitief voorgestelde Grondwetsherziening het stelsel van het onderwijs ontbrak. Vele liberalen leeren dat men heeft een openbare school die voor alle richtingen goed is; dikwijls reeds echter is bewezen dat dit niet kan, want men wil een gelijkstelling a t i a i x i 'J9 it 't f e k te it I e i Wl t t ,t t I n b i a i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1