Yoordraclit houden. Laatste Berichten. Burgerlijke Stand Marktberichten. Overzicht van Verkoopingen ADVERTENTIEN Verkiezing I September. a. s. Donderdagavond 8 ure, De besteding van de DUI KERS LUIS te Tolen, aange- gekondigd op Donderdag 25 Augustus 1887, zal plaatsheb ben O] Vrijdag 26 Augustus d. a, v. Tolen. B. A Overman. MAÏS, De Commissie van werkverschaffing te Franeker ontving van den gemeenteraad een krediet van 1300. L. 1. Zondag hebben te Drnnen ern stige ongeregeldheden plaats gehad. Iemand die de jachtwet had overtreden en daarom tot gevangenisstraf was veroordeeld gewor den zou door de maréchaussées gevangen worden genomen. Deze laatsten nu wilden dit doen, terwijl hij zich in de kerk be vond; dit gaf aanleiding tot eene hevige worsteling. Eerst buiten de kerk kon men den misdadiger arresteeren. In het café Seinpost te Scheveningen, "*voor welk hotêl onlangs de heer Lefèbre zich met zijne reddingsboei bevond, hebben eenige jeugdige officieren wanordelijkheden aangericht. De politie kwam tusschen beide en stelde de zaak in handen van den auditeur militair in het eerste arrondisse ment. Deze oordeelt, dat de lawaaimakers voor den krijgsraad zullen moeten terecht staan. Een even oude als merkwaardige en vrij geheimzinnige instelling te Arnhem viert eersdaags haar 500-jarig bestaan. De St. Nikolaas-Broederschap dagteekent van 7 Sep tember 1387. Van ouds schijnt zij eene instelling van liefdadigheid te zijn geweest, daar het doel der stichting wordt omschre ven als ïde eer Gods en des bisschops St. Nikolaas en het heil der armen" te bevor deren. Onder de bepalingen komt ook deze voorde broeders mogen de statuten of gewoonten, zoo geheime als openbare, nooit verraden zij zullen elkaar altijd houw en getrouw zijn en hun twisten onderling be slissen, uitgezonderd over zaken van erfenis. Over welke fondsen de broederschap te beschikken heeft, is on bekend wel weet men, dat zij belangrijke ondersteuningen •♦uitreikt aan behoeftigen en giften ter gele genheid van den St. Nikolaasdag. Mr. Staats Evers noemde voor '66 de som van f12199.32. Gelria.) Te Winterswijk is bij een landbouwer een zwaluw opgevangen, met een papiertje aan een der vleugels, waarop, behalve eenig onleesbaar schrift, geschreve nstond «Spanje». De Zutfensche Crt schrijftDe ka- mervlieg, de kleine plaaggeest, die zoo menigeen in zijn middagdutje stoort en overmoeide aanvallen op suikerpot en melk kan doet, heeft dit ,g 'meen met de poes, dat zij telkens toilet maakt. Zoo schijnt het althans als zij lichaam, pooten en vleu gels herhaaldelijk zit te reinigen. Volgens den Engelschen scheikundige Emerson, is het eenter niet louter ijdelheid, wat die ware huisplaag tot al dat poetsen aanspoort. De vlieg is namelijk het vereenigingspunt van een aantal met het bloote oog niet waarneembare parasietjes, die talrijker bij haar voorkomen naar mate het vertrek, waarin zjj zich beweegt, minder goed ge reinigd en gelucht wordt. Bedoelde parasiet jes di.nen haar tot voedsel nu men kan er fr. zeker van zijn, dat het beste middel om vliegen te verdrijven dus gelegen is in het reinhouden en dikwijls laten doorluchten van het huis, zoodat zij elders haar aas gaan zoeken. Koloniën. In de Nieuwe Rotterdamsche Courant, het blad van Fransen v. d. Putte Van Rees, wordt geklaagd over het bestuur van den Gouverneur-Generaal Van Rees. Er staat«Toen de heer Van Rees het bestuur dezer koloniën aanvaardde, meenden velen in den lande, dat hij meer dan iemand geschikt was om de zeer noodige verbete ringen in het koloniaal bestuur in te voeren. Wat is er van gebleken En dan is het aardig op te merken, dat de schrijver die de vraag onbeantwoord laat, in een brief van 90 regels druks van den toewan besaar, den heer Van Rees niet anders weet te vertellen dan dat hij er goed uitziet. Brugge is het middelpunt vandeVlaam- sche beweging; dat wil zeggen; men wil daar aangenomen zien dat de Vlaamsche taal overal geleerd en gesproken worde. Op het jong«te volksfeest bij de onthulling van het standbeeld voor de Conink heeft de broeder van koning Leopold II in het Vlaamschtot het volk gesproken. Dit heeft indruk ge- r maakt en aan de beweging vóór de Vlaam sche taal kracht bijgezet. De prins werd luidbundig toegejuicht. Het volk zong herhaaldelijk het Vlaamsche Volkslied, waarin deze woorden voorkomen Zij zullen hem niet temmen, Den fieren Vlaamschen leeuw, Zoolang de leeuw kan klemmen, Zoolang hij klauwen heeft! Te Ostende hebben gisteren erge on lusten plaats gehad op den vischafslag. De visschers kwamen namelijk in verzet tegen den verkoop van visch uit Engeland. Bij den verkooper werd alles vernield. Enkele per sonen werden gekwetst, twee hunner zelfs doodelijk. De hulp der gendarmerie en der burgerwacht (schutterij) is moeten worden ingeroepen. Een gedeelte der lading van een Engelsche boot werd vernield. De overige. Engelsche visschersbooten werden beschermd De Belgische minister van binnenland- sche zaken, Thonissen, zou dezer dagen een uitstapje naar Zwitserland maken, doch had daags te voren een zeer onaangename on dervinding. Terwijl hij namelijk met zijn secretaris zaken behandelde, kwam een bode binnen en bracht hem de masndelijksche termijn van zijn ministerstractement, ren bedrage van 1700 francs. Hij legde het geld al sprekend in een lade van z\jn schrijf tafel en dacht daaraan verder niet. Maar toen hij den volgenden ochtend het geld uit de lade wilde nemen was het verdwenen, en ondanks alle onderzoek, bleef het weg. Zeker een droevige ontdekking als men op het punt staat op reis te gaan. Uit Baden-Baden wordt gemeld, dat de gezondheidstoestand van den Keizer van Brazilië verre van gunstig is; hij lijdt in een hevige mate aan leverziekte en men vreest dat een terugkeer naar zijn land noodlottig zal zjjn. riet verblijf in Euro pa heeft althans den voortgang der ziekte eenigermate gestuit, maar zoo Dom Pedro naar Rio Janeiro terugkeert, zijn de voor uitzichten niet bemoedigend. Welk een verschil 1 Ook in Engeland hebben de jongstver- loopen nachten eene ongekende koude ge bracht. In Westmoreland en andere stre ken hebben de aardappelvelden door nacht vorsten zwaar geleden; terwijl te Massowah (Egypte) een hitte heerscht, die handel en wandel volkomen verlamt en onder de Euro peanen talrijke slachtoffers maakt. Ook 's nachts is de hitte ondragelijk. Om een uurtje te slapen moet men het linnen in ijswater dompelen, het op een enkele ma tras van een veldbed leggen en dan geheel gekleed ter ruste gaan. De vermoeide oogen sluiten zich wel dadelijk, maar weldra dwingt de hitte om, ondanks vermoeidheid, de legerstede weer te verlaten. Niemand durft het wagen, zonder natte doeken, een breedgeranden hoed en zonnescherm zich aan de zonnestralen bloot te stellen. De ziekenzalen zijn gevuld en zonnesteken aan de orde van den dag. Omtrent 5000 protestanten van de Cevennes hebben de vorige week op den top van een dier bergen waar hunne voorva ders des Zondags bijeenkwamen, zich vereenigd om het eeuwfeest te vieren van het «edict van tolerantie» van Lodewjjk XVI, waarbij den protestanten een weinig meer vrijheid werd toegestaan. Er stond op den top een predikstoel. Dertig predikanten in ambtsgewaad stonden in front op een bergrug; tegen hen over was de verzamelde kudde. Er werd een gedenksteen gelegd en een gedenkrede uit gesproken. Koningin Victoria heeft het overschot van de gift der Engelsche vrouwen op haar Jubilé, bestemd voor een fonds ter verple ging van zieke vrouwen en meisjes. Er is 82000 pond sterling ingezameld. Een ze vende deel gaat er slechts af voor het op richten van een ruiterstandbeeld voor wjjlen den Prins-Gemaal. De Keizer van Duitschland wordt te Berlijn teruggewacht, waar hij de militaire manoeuvres in de nabijheid der hoofdstad hoopt bjj te wonen. Middelburg1. De Unie collecte alhier bracht met inbegrip der buitenwijken f280,871/,, op. Goes. Bij de heden alhier gehouden ver kiezing voor een lid van de Prov. Staten hebben 211 van de 254 kiezers van hun stemrecht gebruik gemaakt. Van 22 24 Augustus 1887. GOES. Overleden Margrieta Groenendijk 30 j. geh. met Klaas Pik, wonende te Hoo- gezand. Van 23 -- 24 Aug. 1887. MIDDELBURG. Getrouwd W. Vermeu len wedn. 30 j. metJ. C. Koenegras jd. 25 j. Bevallen P. J. Bouwense geb. van de Kop d. Overleden J. C. Waage 2" m. z. C. J. de Man 61 j. d. Goes, 24 Aug. 1887. De beurs was nog niet druk bezocht, en de aanvoer van het nieuwe gewas gering. Gerst werd iets hooger verkochtTarwe was iets lager, zoowel jarige als nieuwe overige Artikelen bleven onveranderd in prijs. Oude Tarwe f 7,25 a f7,50, Nieuwe Tarwe f6.90 a f7,40 Rogge f4,90 a f5,10, Winter Gerst f4,75 a f5,00, Zomer Gerst f4,30 a f4,40 Haver f2,70 f2,80 Bruine Boonen fa fPaardenboonen f0,a f0,~ Koolzaad f8,65 a f8,80 Kookerwten t 8,25 a f9.00. Boter f0,65 a f 0,Eieren f 0,75 a f0.77s. OOSTBURG, 24 Augustus 1887. Tarwe f 7.55 8.25 W. Gerst f 5,—k f5,50. Z. Gerst f 4,50 a 5,~. Rogge f5, a f5,75. Erwten f6,25 a f 6,50. Kookerwten 0,00 f0,00. Haver f5,75 k f6,23 p. 100 kilo. Boonen f 5,50 h f6,00 per. H. L. Koolzaad f8.75 per 100 Kilo. ROTTERDAM, 22 Aug. Binnenlandsche Granen Tarwe. Van jarige Witte Inlandsche was de aanvoer weder zeer matig, die 25 cents lager langzaam opruimde. Vlaam sche, Zeeuwsche. Flakkeesche en Overmaas- sche: de beste f 7,60, f8,soms daarboven goede en mindere f 7,f 7,50. Van nieuwe Witte werd meer aangeboden, die 20 a 30 cents lager, redelijk goed van de hand ging, de beste f7,80, f8, soms daarbovengoede en mindere van f7,f7,70. Rogge. Jarige zonder vraag, nominaal te noteeren f 4,50, f 5,20. Nieuwe iets ruimer ter markt, ondervond ook weinig vraag en 10 cents lager slechts gedeeltelijk te plaatsen van f4,50, f5,20; voor extra puike nog iets daarboven. Gerst. Voor nieuwe Zeeuwsche Winter, waarvan de aanvoer nog klein en de qualiteit over 't algemeen minder blank was, bestond 20 cent hooger goede vraag van f4,80, f5; mindere f4,24, f 4,70. Nieuwe Zomer 10 cent hooger van f3,80, f4,40. Haver onveranderd van f2,25, f3.50. Paardenboonen weinig ter veil van f 5,50 a f 6, Schapenboonen komen niet meer voor. Duivenboonen van f7,25, f8, Bruineboonen tot vorige prijzen aan be- noodigden f 9,50 a 111,50. Witteboonen niet begeerd f 6,50, f 7,75. Nieuwe Blauwe Erwten, waarvan de aanvoer nog geen groote beteekenis heett, met goede vraag 25 cents hooger van t 7,75 a f8,50. Niet-kokende f6,—, f6,50. Nieuw Koolzaad tot vorige prijzen te verkoopen f8,60, f8,80 a f9,afwijkend f7,80 a f8,50. Hennepzaad als voren f5.50, f6.50. Kanariezaad flauw als voren. Het beste f9,a 19.50; minder 18,25 a f8,75. MEELBERICHT. De Meelprijzen ondergingen gedurende de afgeloopen week weinig of geene verandering. Puik Meel blijft tot genoteerde prjjzen te plaatsen, terwijl voor Hongaarseh de vraag iets toeneemt. Helen was de markt onveranderd stil. Rotterdam Ter markt van Dinsdag wa ren aangevoerd 9 paarden, veulens, ezels, 400 vette runderen, 889 magere dito, 199 vette en graskalveren, 17 nuchtere kalveren, 12 schapen of lammeren, 0 var kens, 64 biggen, 0 bokken of geiten. De prijzen waren als volgtvette runderen le qual 66, 2e qual. 60, 3e qual. 55 a c.; kalveren le qual. 826,2e qual. 75,3e qual. 70 c. schapen le qual 55 2e qual 50; varkens le qual. 22 a c, 2e qual, 21 a 3e qual. 20; licht soort 19 ac. Stieren f 60 a 140, hokkelingen dito f a melkkoeien f 120 a 210, kalf- koeien f 130 a f 240, vaarz n f 50 a 120, pinken f 40 a 90; paarden f30 a 60. Boter 55 a 70 cent per 0,5 Kilo. Aardappelen. Westlandsche zand- f4, a f 4.80, dito klei- f 3,30 a f 3.80. dito muisjes f0,10,ZwijndrechtschefÖ, a f0,Brielsche witte f3.25 a f3.50, Overmaassche dito f3 75 a f4.dito Jam men f4,a t4,50, Geldersche kralen f3,40 a f3.60, dito blauwe f2.50 a f 2.70, Zeeuw sche blauwe f2,50af2,70; SpuischeJamm. f 3,75 a f 4,Flakkeesche dito f 3,a f3,40; Champions f2.60 a f2.80, magnum bonum f 2.50 a f 2.75. alles per heet. Daar de aanvoer van alle soorten is begon nen, worden de prijzen lager. AFLOOP AANBESTEDINGEN EN VERKOOPINGEN. De jl. Maandag te Kapelle ten overstaan van notaris Gallis Merens gehouden appel en perenverkooping, bracht op f711. Door elkander werd f 2,a f2,50 aan den boom besomd. Maand ig 29 Augustus. Ierseke, 2 uur in herberg Harthoorn door Not. De Ronde BresserWoonhuis en Erf, eigenaar Adr. Scheele. Kadaster Sectie G 1457. Groot 33 centiaren. Woensdag 31 Augustus. Kolijnsplaat, 2 uur, in «de Patrijs» door Notaris Hu vers: de Hofstee «de Hooge Weide» met Bouw- en Weiland aan den Molenweg, samen 26,1860 H.A. Eigenaar W. de Jonge, fn 10 perceelen en in massa. Middelburg door not. De Vos 10 uur in het verkooplokaal den Inventaris van een Hotel en Koffiehuis en andere Roerende Goederen. Koiijnsplaat, 2 uur, in «de Patrijs» door Not. Huvers: de hofstede «Do Hooge Weide» met Bouw- en Weiland. Samen 26 H. 18 A. 60 C. Eigenaar W. de Jonge. Goes, 10 uur op de werf door Deurw. Holle man; Scheeps-iuventaris, o. a. Mast, Zeilen, Want met Blokken, Anker, Zwaard, eiken Afbraak, Brandhout, IJzer. Zaterdag 3 September. Wissenkerke, 6 uur, door Notaris Huvers voor M. Kabboord in de herberg van De Smit: 1 Woonhuis en Erve in de Oost- Voorstraat, 3,22 Are. Woensdag 7 September. Borssele, 11 uur, herberg Rottier door Not. van der Kloes voor erven De Vriend1 Woon huis no. 49, Erf, Tuin, Schuron en Varkens hok. Te veilen in 2 perceelen en in massa, en een der schuren afzonderlijk. Samen 18,50 Aren. En voor dhr. Wisse, Woonhuis, erf en tuin no 66. Groot 7,62 Aren. Donderdag 8 Septembor. Goes (verpachting) in het «Slot Ostende» voor het Burgerl. Armbestuur, door Not. Pilaar voor 7 jaren: 23 perceelen Bouw en Weiland, in Nisse, en voor 6 jaren: 1 perceel Weiland, in 's Heer Abtskerke. Informatiën te bekomen bij den Secretaris- Penningmeester den heer E. van den Bosch en den Notaris. Donderdag 15 Sept. Goes. 10 uur in «de Prins van Oranje» voor wed. v. d. Meulen te Sluis door Not. de GraafF te Aardenburg lo een Hofstee met 45,20,12 Heet. Bouw- en Weiland te Driewegen, in pacht bij dhr. M. v. d. Meu len. 2o een dito met 21,53,47 Heet Bouw en Weiland te 's Heer Abtskerke in pacht bij dhr. A. v. d. Meuien. Deze pachters en dhr. P. v. d. Meulen te Goes geven in- ichtingen. Nog vóór het stoffelijk overschot van onzen geliefden Vader aan den schoot dei- aarde is toebetrouwd, werd ons onze ge liefde Moeder OTJE WALRAVEN- Van Drunen, door den onverbiddelijken dood ontrukt. Zij stierf, na slechts vier dagen gelegen te heb ben, in den ouderdom van 73 jaren, aan dezelfde ziekte (longontsteking) waaraan onze geliefde vader overleed. De Heere leerons Hem zwijgen en be rusten in Zijnen heiligen wil 1 Almkerk 22 Aug. '87 P. WALRAVEN. E. WALRAVEN-Tiele. A. LITTOOY. L. C. LITTOOY-Walraven. H. A. DICKE. H. C. DICKE-Walraven. Mr. Th. HEEMSKERK van Amsterdam zal in de «Concertzaal» te Middelburg, eene voor alle Kiezers toegankelijke, Toegangskaarten zijn Donderdag a 25 ets. verkrijgbaar bij den heer F. P. D'HUIJ en aan den ingang der zaal. De Kiesvereeniging Nederland en Oranje P. J. DE KRUIJTER. Waarn. Secretaris. Bij Jacs. BOMMELJÈ te Nieuwdorp is te bekomen tegen civielen prijs en levering franco aan huis.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 3