ERS, U ERS, he Boot CHRIST ELI JK- NIEUWSBLAD HISTORISCH VOOR ZEELAND. ERYOET, J. HÜYERS J. HÜVERS, C. J. HÜYERS. likeuren, >rhanden a. S. nge Delft. f 2,50. f 3,00. pur f 4,00. ,00 en f 2,50. I wordt zeo spoedig mas-knecht ÏKEL, Goes. TEN, in Loopers, ILLA LOOPERS. Stoomtjalk 1887. No. 112. Dinsdag 23 Augustus. Eerste Jaargang, VERSCHIJNT G, M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy. te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES: Deputafenvergadering. Aan de Kiezers Lindbouw, enz. A ÏANJE", te Goes, Zeeland, candidaat legerust met gaven |n onzen overleden aanbevolen. Inoemd a r s. K. uitgezonderd 's Zon- rdigd, terwijl voor 30 jaren. l. aan den Uitgever DRANKEN haalt ge in den iTEN VAN soorten NGEN s GOES. 1RHANDEN Veevoederskook toe- Wiegen, Vlechtwerk, cules, Petroleum- n, enz. enz. r lage Prijzen. traat, GOES. naar ROTTERDAM middags 1,uur. TERDAM naar GOES 's morg. 8,uur. naar ROTTERDAM 's midd. 2,30 u. OTTERDAM 's morgens 8,30 u. Rotterdam bi; den LANGE, op ;tHa- BOUWMAN aan en bij J de JONG BOS, rectie. totterdani Nieuwe ckenbrug. BE eumsn MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 1 nkele nommers-0,027, UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere rege meer 10 cent. Aan de Standaard ontleenen wij nog het volgende «Na de pauze ging men over tot de be spreking van de houding, die de anti-revo lutionaire partij zou hebben aan te nemen ten opzichte van de tweede lezing der Grond wetsherziening. Dienaangaande wierd door het Centraal-comité op den voorgrond gesteld het diep gevoel van gekrenktheid, dat leefde bij alle anii-revolutionairen over de moed willige bestendiging van het grieveade on recht, hun door de Eerste kamer in zake art. 194 aangedaan, en over den schier bru talen zet der liberalisten, om in strijd met het aangenomen stelsel van enkele districten en in weerwil van het gegeven uitzicht, toch de groote steden niet te splitsen. Des niettemin oordeelde het Centraal-comité, dat dit voor de anti-revolutionaire partij geen aanleiding mocht zijn, om wat goed en nut tig voor land en volk was, uit partijgeraakt heid af te keuren. Het nonpossumus was, zoo oordeelde het Centraal-comité, van zelf vervallen, vooreerst doordien thans de revisie der Grondwet elke vier jare i aan de orde zou kunnen komen, en ten anderen door dien het thans aangebodene volstrekt niet de revisie der Grondwet was, maar slechts een Yoorloopster van de thans uitgestelde, meer ingrijpende revisie, die hoe eer hoe beter moet komen. Als middel om tot die betere en meer gelijke revisie te geraken, stelt het Centraal-comité daarom voor, de aangeboden reformbïtt aan te nemen en voorts uit te spreken, dat onze beginselen niet verboden, om ook de wijziging, rakende de troonsopvolging, de administratieve recht spraak en de defensie te helpen tct stand brengen, terwijl het oordeel over de min beduidende wijzigingen aan de prudentie der te kiezen leden moest worden overgelaten.» Hierop werden de volgende besluiten ge nomen De deputaten-vergadering wenscht uit drukking te geven aan het gevoel van ge krenktheid over het aan de anti-revolutio naire partij by deze herziening aangedane onrecht uit te spreken dat deze revisie niet de eigenlijke grondwetsherziening is, waarom het ons gaat, maar daarvan slechts de voor loopster is te verklaren dat, naar haar oordeel, het aannemen van de Reform bill en de addi- tioneele artikelen geraden is; dat de voorstellen over de troonsopvolging en de defensie niet in strjjd met de anti revolutionaire beginselen zijn en dat zij de overige voorstellen allen aan het beleid der kamerleden overlaat. Kiezers .'mogen wij u een bescheiden wenk geven Het is zoo'n drukke tijd tegenwoordig met den oogst. Er is zoo weinig tijd te ver liezen. 't Is waar. Wij erkennen dit met u. Maar ter wille van het beginsel zij U gevraagd Neemt ditiraal nog deze moeite eens, en laat uw werk eens een oogenblik rusten, om van Uw kiesrecht gebruik te maken. Zegt niet, dat het nog tijd genoeg is bij de herstemming. Dit is niet zoo. Moge lijk is de zaak bij eerste stemming beslist, en het zou u immers spijten, als onze can didaat, door uw schuld, in de minderheid bleef, 'tls meer gebeurd, dat één thuisblij ver oorzaak was, dat een candidaat, die door de meerderheid gewenscht was, het toch niet halen kon. En zoo gij dan ter stembus gaat, wekt dan in het belang der zaak een vriend, die minder lust heeft dan gij, op om met u te gaan. Wekt op en helpt terecht die den weg niet weten. Het gaat om den zetel van wijlen den uitnemenden jhr. De Jonge. Zijn zetel kome niet in ha-nden van den tegen stander. Want hoe achtbaar de tegencan- didaten ook zijn, bij een partijstemming, als deze, spreekt alleen h*t belang en het recht dat wij voorstaan, en dat de heer zoo uitnemend verdedigen kan. Kiezers, let ook nog eens wel.op. Onze candiaat, onze eenige,is de heer C. J. HU VERS. Komen nu morgen nog aanbevelingen in, door middel van strooibiljetten ofadverten- tiën, bedenkt dan wel, dat deze aanbeve lingen niet van ons zijn. Men zendt die eenvoudig in, om de stemmen te verbrok kelen. En als menu ter elfder ure nog wat te gen onzen Hinken candidaat inbrengen komt en het te laat voor ons is, daarop te ant woorden, beschaamt dan den goeden dunk niet,dien wij van uw rechtsgevoel keesteren,en stemt toch als éen eenig man op den man uwer keuze, den heer Notaris te Coiijnsplaat. P. S. Men wordt verzocht goed op \le voorletters te letten. De stembus is geopend van 9 tot 5 ure. Die zijn stembriefje verloren heeft, kan ten Secretarie een ander bekomen. Eens geschreven namen kunnen doorge haald worden en door een anderen naam vervangen. Op 't stembiljet moeten 2 stempels aan wezig zijn. Noord-Beveland. Met genoegen vernemen wij dat de can- didatuur van den heer C. J. Iluvers in Noord- Beveland vooral hierom, zooveel goedkeuring vindt. De kiezers van Noord-Beveland toch zullen bij zijne verkiezing, in den heer Hu vers den man vinden, die de belangen hunner vele polders in de Staten zal kunnen]behartigen. Ook met het oog daarop is de opkomst van alle kiezers dringend noodig. Niemand der onzen vergete Woensdag zijn stem uit te brengen op den heer GOES, 22 Augustus 1887. De roomsche kiesvereeniging te Ber gen op Zoom heeft de candidatuur voor de Tweede Kamer in 't hoofdkiesdistrict Goes aangeboden aan majoor Wilkens te Delft. De liberalen in Goes zijn naar de N. R C. verneemt, van plan slechts éen candidaat te stellen. Den 24en komen zij samen. Aan de hh. Lohman en Sehimmelpenninck was door hen gevraagd, wat zij van plan zijn bij de tweede lezing. De hr. Schimmelpen. ninck heeft daarop geantwoord volgens de Goesche Courant dat hij geene vrijheid gevoelt zicli uit te laten, of hij bij de tweede lezing zijn goedkeurend votum aan een of meerdere hoofdstukken zal geven. Zelfs in het geval dat bij de tweede lezing een of meerdere hoofdstukken door hem werden aangenomen, zou hij tegenover de kiesver eeniging toch geene befofte mogen afleggen, al waardeerde hij de welwillendheid, die in het schrijven doorstraalt. Van den heer Lohman ontving de kies vereeniging nog geen antwoord. Te 'sGravenhage zijnde anti-liberale leden tot lid van den raad gekozen en wel de notaris de Bas unet 1181 en jhr. mr. Repelaer, commies van staat, met 1126 van de 1986 geldige stemmen. De liberale candidaten mr. Hijmans van Wadeuooijen had 803 g'en jhr. mr. Klerck 721 stemmen. De antirevolutionaire] kiesvereeniging Nederland en Oranje te Arnhem heeft voor de tweede Kamer candidaat gesteld de heeren A. baron Sehimmelpenninck v. d. Oye en mr. R. Merril baron v. Lijnden. De liberalen stelden de aftredende leden Rooseboom en v. d. Sley-len. Te Zulfen de heeren De Ranitz en Willink. Te Assen de hh. Smeen- ge en v. d. Feltz. Te Zwolle de hh. mr. L). Wirherlink te Zwolle en mr. B. A. Focke- ma te Ommen. Te Tiel mr. P Rink te Tiel en mr. M. Tydeman te Breda. De liberale kiesvereeniging te Leiden wenscht ditmaal geen candidaten te stellen. - De le luitenant der infanterie A. W. Pitlo vroeger te Ylissingen, thans te Den Haag, heeft eer van zijn uitvinding. Aan de normaalschietschool te 's Hage zijn na melijk proeven genomen met verschillende soorten van richtbokken, waarbij o. a. het door hem uitgevonden toestel uitstekend voldeed. Jammer echter dat het toestel duurder en minder eenvoudig is dan de Fransche richtbok. Met ingang van 8 Sept. is aan mr. J. G. Patijn, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente 's Gravenhage. Sommige bladen noemen als zijn opvolger den heer De Brauw, thans Commissaris des Konings in Zeelandnadat de heeren Riëll en Du Tour zouden hebben bedankt. Volgens anderen zou de heer v. d. Kemp (oud-wethouder) burgemeester van Den Haag worden. De heer Rutgers van Rozenburg door de redactie der Amst. gevraagd wat de reden is van zijn besluit, om zich niet weder verkiesbaar te stellen tot lid van de Tweede Kamer, antwoordde daarop het volgende: «Eenige persoonlijke reden had ik niet; maar met de houding der liberale partij in den laatsten tijd kon ik mij niet te best vereenigen; en daartegen opzeilen is een ondankbaar, wat erger is een on vruchtbaar werk. Ik houd vast aan het liberaal beginsel, gelijk ik dat van jongsaf geleerd en gevoeld heb, maar dat tegen woordig meestal, also! dit een scheldnaam ware, voor doctrinair wornt uitgemaakt door hen, die gaarne van alle doctrine zich losmaken. Denzulken en hun modem li beralisme, al kau ik daarin het echte libe ralisme niet erkennen, wil ik ruimte laten.» Bij Kabinetschrijven heeft Z. M. de Koning den hoogleeraar dr. Alberdingk Thijm te Amsterdam, opgedragen de re geering te vertegenwoordigen op 't 20ste taal- en letterkundig congres, dat van 14 —17 Sept. e. k. te Amsterdam zal ge houden worden. De Coöperatieve Vereeniging voor den Oesterhandel, gevestigd te lerseke, zal op 25 Aug. andermaal in het lokaal de Polder boer te Bergen op Zoom vergaderen. De Bond van Roomsch Katholieke kiesvereenigingen vergadert Woensdag te Utrecht ter bespreking van de te volgen gedragslijn bij de verkiezingen. St.Lanrens. Bij de 19 Aug. gehouden ver kiezing vooreen lid van den Raad zijn uit gebracht 31 geldige stemmen, waarvan de heeren C. Wijkhuis 13, J. Marinusse 10, J. Kwekkeboom 4, M. Houlerman 2, G. Kwekkeboom 1 en J. D. Pusseuw 1 stem verkregen, zoodat tusschen de twee eersten herstemming moet plaats hebben. Op Walcheren worden de landbouwers en nog meer de arbeiders verontrust door de zoo gevreesde varkensziekte. Verleden week moest men in één gemeente 3 varkens af maken. De meeste boeren verbinden zich daartegen. Is het vlsesch van het beest nog verkoopbaar dan wordt do opbrengst tot de volle waarde aangevuld kan dit niet, dan ontvangt hij de helft van den marktprijs. -Mochten wij een vorige maal dankbaar melding maken van den gunstigen stand der erwten op Oostelijk Zuid-Beveland, met datzelfde gewas staat het in Friesland be droevend slecht: In den regel ontvangt men minder dan men aan den schoot der aarde toevertrouwde! Men zoekt de middellijke oorzaak in de vele ratten, die in 't voorjaar de erwten opdolven en opaten. Hoewel som mige landbouwers, toen zij dit merkten, nog eens pootten, hielp hun dit niets, want ook de ratten kenden de kunst der herhaling uitstekend. In Drente schijnt de boekweitoogst geheel te zullen mislukken door de koude en droogte, waaraan het gewas heeft blootgestaan. Eenigen tijd geleden maakten wij melding van den Coloradokever die in Duitsch- land, mei name in Saksen, zulke groote verwoestingen aanrichtte. Onze Nederland- sche regeering nu, zonder daarvoor dadelijk directe voorzorgsmaatregelen te nemen, heeft den commissarissen des Konings verzocht, alle burgemeesters in hunne provincie uit te noodigen om de ingezetenen der gemeen ten aan te sporen tot wap'.zaamheid en hen te verzoeken, bij rnogp'.jRe ontdekking van dit insekt, onverwijld daarvan bericht te zenden aan het departement van Water staat, handel en nijverheid. In Drente gaat de teelt der mangel- wortels achteruit en wordt vervangen door die der koolrapen, welker knol men beter voor veevoeder acht en die vooral de melk- gift aanmerkelijk bevorderen. In de laatste tien jaren ging de teelt der mangelwortelen sterk achteruit zoodat zij thans niet het derde gedeelte opbracht van voor dien tijd in dezelfde mate ging de teelt der koolrapen vooruit. t i I i U k I

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1