Binnenland. Staten-Generaal. K.erk- en Schoolnieuws. Rechtzaken. Gemengde Berichten. roepen heeft, met het vaste voornemen tot de handhaving van orde en vrede werk zaam te zijn, en met de onwrikbare hoop, dat de Sultan zich haasten zal aan de Bul- gaarsche crisis een einde te maken, door mijne verkiezing te bekrachtigen. «Vertrouwende in de heiligheid der zaak welke ik ter hand neem, en steunende op de eerlijkheid en loyauteit mijner bedoelin gen, hoop ik, dat de Almachtige op mijn besluit Zijnen zegen schenken en mij Zijne hulp verleenen zal bij de vervulling mijner taak. Ebenthal10 Augustus 1887.» Men schrijft ons uit Utrecht Met het grootste genoegen was ik tegen woordig op de Deputatenvergadering van de Anti revolutionaire kiesverenigingen alhier. De vergadering werd geopend door den Voor zitter, dr. Kuyper, na 't zingen van Psalm 60 4 en 5. Daarop las Z. H. G. Ezechiel 87 en sprak in aansluiting daaraan een treilend woord tot de ruim 200 aanwezigen. Spr< ker zei o. a. «Er zijn hierop aarde voor een kind Gods, wat de uitwendige zorgen betreft, drie tijdperken. Wanneer hij, pas van God geroepen, de eerste schrede op den weg des levens heeft gezet, dan gebeurt het hem, dat de wereld nog niet vreemd voor hem is en het hem niet stuit, ook daaraan zijn kracht en tijd te gunnen. Komt hij in de betere periode, dieper ingeleid, dan leert hij bedenken dedingen die boven zijn, waar Christus is, en krijgt hij er een af keer van, zich te bemoeien met de uitwendige dingen des levens. Dan doet een valsche mystiek hem sorns deze dingen vei waarloozen. Hij geeft geen acht op zijn huisgezin, op zijn voeding en kleeding, tot het God belieft hem ook in de hoogere periode in te leiden en hij tot het besluit komt, dat ook dat uitwendige van God is en om Gods wil ook daarin Zijn naam gediend wordt Dit is ook zijn ervaring op staatkundig terrein. Ook daar hoort hij de stem van God, en voelt hij zich gedrongen den tegenstanders te laten voelen dat hij er ook is. De krachten worden vereenigd. Slagorde wordt tegen slagorde gesteld. Doch op dat standpunt geraakt men slechts bij diepere leiding van den H. G. De poiiticophobie is de natuurlijke vrucht van geestelijke ont wikkeling. Gods kind trekt zich in die periode van de staatkunde terug. Hij laat anderen voorgaan en zegt: «Spaar mij.» Blijft de Christen, in stèe van vooruit te gaan in ontwikkeling, in die vnorloopige periode steken, dan wordt hij in overgees- telijkheid ontrouw aan zijn God. Mag het aan den Heiligen Geest believen hem ook in de derde, de laatste periode in te leiden, dan komt, hij geheiligd op dit verlaten terrein terug. Hij wordt niet meer beheerscht door jaloerschheid op den tegenstander. Weg is de streeling van 't vleesch, om zelf iets te wezen. Nu geldt alleen het gebod Gods«Ook het leven der volken is het mijne en gij zult mij daarin dienen.» Dan gaat het kruis op de schouders, ook in de staatkunde, en vroolijk leert hij het dragen. Die ervaring, broeders! naarmate zij in de eerste, tweede of derde periode was, was ook de ervaring der antirevolu tionaire partij. Ook onze politieke helden Bilderdijk, Groen van Prinsterer, Da Costa, zijn na de eerste opwekking van de valsche vlam uit het vleesch, daaraan gespeend. Vandaar dat zij niet uit liefhebberij hunner vleeschelijke natuur, maar door plichtbesef gedrongen, zich op dat terrein begaven. De beweging door Groen gewekt, geleek op die, welke uit Ezechiel 37 voorgelezen werd. Ook hier was het een geestelijk in de graven sluimerend christenvolk. Er was geen roering in de beenderen. De macht der revolutie was over hen. Toen is in Bil derdijk en Groen van Prinsterer een geest der profetie gevaren, een stem was tot hen gekomen Menschenkind, zwijg niet, profe teer tegen de doodsbeenderen. De stem was eerst als die van een eenzame roepende in de woestijn, dat het volk van Nederland nog een roeping om der vaderen wil heett. En zoo hebben onze mannen in kostelijk mozaïek van proza, of schoone rvthmische zangen geprofeteerd. Been na been is levend geworden. En onze mannen hebben Gode gedankt. Ook zij hebben niet gezegd Dat is nu op onze stem geschied. Neen, Hem de eer Hij heeft het gedaan 1 Nu, in 1887, na een halve eeuw, is die beweging merkbaar geworden. Vergelijk slechts onzen tijd met 1827, toen Groen v. Prinètsrer zijn stem verhief om 't volk wak ker te roepen. Wij zien er met dankbaar heid op terug. Er is ontwaking gekomen. Is't niet, of 't graf onzichtbaar is geworden onder den aanblik van de gestalten, die gij ziet. Wat een winst in het christelijk onderwijs, in de pers, in de christelijke let terkunde, in de christelijke kringen en ver gaderingen. Eene nieuwejschepping zien wij als verrezen voor onze oogen. Evenals in Eze- chiël 37 is het ons, als zagen wij eerst de beenderen leven, daarna de zenuwen ein delijk werd de huid zichtbaar. Iets werd merkbaar van den protetengeest, die in 't volk was gevaren. Is 't niet bovenal zi'.ht- baar in de opvolging van tolken voor onze rechten Wat is een volk zonder herders Na Bilderdijk moest Groen van Prinsterer komen. Wie kan mensehen scheppen dan de Heere alleen Aan Israël werd gepro feteerd Er zal leven komen. Dit geldt ook voor Nederland Wij zullen nog iets van het leven der vaderen in ons voelen trillen, Is 'tniet opmerkelijk, dat God aan Ne- 1 derland bij herhaling gatj wat aan het Chris telijk Engeland en Amerika nooit heeft kunnen gelukken? Daar hebbende chris tenen er nog niet toe kunnen geraken, de banier van koning Jezus ook op staatkun dig terrein te planten. Die banier hoog te houden, is ons tot 2 malen toe gegeven. En worden wij op alle punten teruggesla gen en met droefheid vervuld, dat wij dan in ons zeiven inkeeren en de oorzaak in ons .•elven zoeken Bedroevend is de onderlinge verdeeldheid der broeders. De verkleving en samenkle ving hield op, wyl de echte innerlijke eenheid ontbrak. O veel is geen ze gen gezien. De vijand kwam er al meer bovenop. De tegenstand tegen het heilige werd al grooter. De Tweede Kamer wischte de belijdenis van de regeering onzes konings bij de gratie Gods uit. Keeren wij tot ons zeiven. In ons ligt de oorzaak van Gods beproevingen met ons als staatspartij. Boete en bekeering inake ons vatbaar voor den Geest en de leiding des Heeren. Die stille geest, die kostelijk is voor God, zal de kracht verhoogen, waai in wij willen optrekken. De antirevo lutionaire partij moet staan in liet besef, dat wij niet nieuw zijn opgekomen, maar dat wij dragers zijn van den ouden adel., die reeds voor drie eeuwen tot ons kwam. Zoo zijn wij bestand tegen alle achteruit zetting en vernedering. Zie het in 1869. De veldheer stond alleen met zijn banier. Niet ontmoedigd, maar ook niet over moedig, hebben wij den strijd af te wach ten! Naar stad en dorp uitgaan onder den indruk wat ook geschiede, de Heer heeft zijne profetische stem door 'tgraf van ons volk doen uitgaan en ons de stem des le vens weer doen hooien;» Zeg aan mijn volk, dat Ik de Heere het gedaan heb» (Ezechiël 37) Wordt vervolgd.) Zooals reeds uit ons vorig nommer bleek, bracht de 1.1. Woensdag gehouden Unie-Collecte te Middelburg op f215,83. De Middelb. Crt. zegt, dat dit be drag is f280,87' en te Vlissingen f281,11. 't Is te hopen, dat zij gelijk heeft. Naar men ons meldt, werd te Grijpskerke f38,135 ingezameld en te Ierseke f 130,73. Zooals men ziet, wordt Goes niet vermeld. Daar wordt de collecte dan ook eerst a. s. Zondag gehouden en wel in de kerken der Ned. Hervormde, Chr. Gereformeerde en Chr. Evangelische Gemeenten. Mogen wij onzen Goeschen en verderen lezers met het oog op die collecte het woord van Ds. A. De Jonge, Predikant te Brussel, onder het oog brengen, dat hij schreef in het Christelijk Volksblad van 13 Augustus 1.1. «Ik heb enkele vrienden de vrees hooren uitspreken dat dit jaar die kollekte minder zal opbrengen dan vorige jaren. De kerkelijke twisten zijn zoo hevig zegt men de partijen staan zoo scherp tegenover elkander. En daarvan vreest men nadeelige gevolgen voor de Augustus- collekte. Ja, wat zal ik zeggen Die wind zaait, zal storm oogsten, en de bittere gevolgen kunnen niet uitblijven, als christenen elkander slaan en het haar uitplukken, in plaats van hun werk te doen. Maar de kinderen onzes volks kunnen dat toch niet helpen? Zij zijn de oorzaak niet van de twisten, 't Zou toch jammer zijn, 'tzou misdadig zijn, als zij er de slechte erfgenamen van worden zouden. Neen, onze kinderen moeten met en door den Bijbel groot worden. Dit staat vast en is onwedersprekelijk. In geen geval mag dus ons offer verminderd worden aan het christelijk onderwijs. Ik hoop dat mijn lezers hun gave wat vermeerderen zullen, niet het oog op sommige vrienden, die wellicht uit bal- oorigheid de hunne zouden verminderen.» Wat denkt gij hiervan, Goesche vrienden Zult ook gij Uwen tegenstanders reden tot blijdschap geven;zu!t gijSatan dan doen dansen van vreugde? Maar neen, dat kunt gij niet; in den Naam Uws Gods zult gij uwe vijanden afweren, waar zij van den kerkelij- ken- een schoolstrijd willen maken. Dat de collecte in de 3 kerken te Goes a. s. Zondag getuige van gezond verstand en van vurige liefde tot het Christelijk onderwijs. Het is bekend van de Goesche vrienden, dat zij milde gevers zijn; zullen zij dan nu dien naam te schande maken Mochten ook te Ierseke en te Bath de vrienden tot inkeer komen. Mogen wij al onze lezers verzoeken den volgenden brief eensin te zien? Hij diende ter begeleiding van een bankje van f40. Amersfoort, 13 Aug. 1887. Weledele lieer Daar ik Woensdag bijna dengeheelen dag afwezig ben, zend ik U mijn bijdrage voor de Uniecollecte. Ik heb haar dit jaar verdubbeld, als protest tegen de ruwe en laffe wijze, waarop de Eerste I Kamer ieder middel om tot rechtsgelijk heid te komen met hoogheid verwerpt. Moge deze schandelijke daad der Eerste Kamer er toe leiden, dat men met dubbele offervaardigheid de Christ. Scholen steunt, maar ook dat men gevoelt hoe noodig het is, dat de Provinciale Staten in handen komen van lien, die recht en gerechtigheid voorstaan. Hoogachtend, enz. Lezer! gevoelt gij, na lezing van boven staande, behoefte eene groote gave af te zonderen voor de Unie Eene School met den Bijbelnl Zoo ja, hoor dan onzen raad. Woont gij te Goes of ergens anders, waar nog gecollecteerd moet worden, -- zend dan uwe gaven mede innaar verkiezing geeft gij daaraan al of niet eene bepaalde bestemming. Maar is de collecte reeds ge houden, en hebt gij te weinig of in 't geheel niets gegeven, wel, de u onge twijfeld bekende correspondenten zijn teil allen tijde bereid gevonden uwe gaven in ontvangst te nemen; ook nu willen zij r.it gaarne doen en ze dan verantwoorden als nagekomen giften Liberale persmanieren. In de Zierikzeesche Nieuwsbode van Üingsdag 16 Augu tus II. lezen wij«Men leest in «De Heraut» «Met de afwerping 'van het synodale jurk door de kerk van Winterswijk» enz. Is hier bedoeldhet synodale juk, of de synodale jurk Wat zeggen nu onze lezers van zulk een laffe, van onversta d getuigende aardigheid, die bovendien nog maar uit de N. R. C. is overgenomen Kan het cynischer Maar ziet ge de Z. N. is liberaal 't mocht wat zij is anti-clericaal en niets meerZou dit soms een proefje zijn van liberalef!) verdraagzaamheid? Bij 'tie examen voor surnumerair der dir. bel., inv. en acc. slaagden o. a. de hh. S. A. Rochat van Middelburg en W. Mulder van Leeuwarden. Niemand verkreeg bij de verkiezing voor lid van den gemeenteraad te Hoek het vereischte stemmental, weshalve er herstem ming plaats moet hebben tusschen de heeren M. Ver brugge en J. C. De Jonge. Te Honteuisse werd bij herstemming voor lid van den gemeenteraad gekozen de heer J. Menu. Stavenisse. Het Besluit van de Gemeen teraad te Stavenisse tot niet toelating van 't gekozen* Raadslid, den Heer M. vanLuijk is door Heeren Gedeputeerde Staten goed gekeurd. Een nieuwe verkiezing zal nu moeten plaats hebben, tengevolge der perio dieke aftreding van den Heer J. de Rijke. De vereenigde zitting der beide Kamers op 11. Woensdag tot sluiting van de tegen woordige vergadering der Staten-Generaal werd gepresideerd door Jhr. Mr. J. P. Elout van Soeterwoude, die de zitting sloot met deze woorden: «Hiermede heb ik de eer de vereenigde zitting te sluiten, met de bede, dat wat op sluiting en ontbinding volgen zal, Gods zegen in ruime mate moge onder vinden.» Die bede worde vei boord! Chr. Ger. Kerk Bedankt voor Zaamslag door Ds. J. W. Gunst te Brouwershaven. Op het zestal voor pred. der Ned. Herv. Gem. te Schiedam komen o. a. voor Ds. H. VVildeboer, te Benthuizen en ds. W. Klercq, te Koudekerk a./d. R. Voor acte Engelsch slaagde te Utrecht Mej. J. M. Jansen uit Middelburg. Dr. J. E. Couvée, leeraar bij het middelbaar onderwijs te Middelburg, heeft verzocht de tot 1 em gerichte benoeming als assistent voor de natuurkunde aan de Leid- sche rij kshoogeschooi in te trekken. Hier aan is voldaan. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Ter openbare terechtzitting van heden, Vrijdag 19 Aug. zijn veroordeeld wegens het slaan van ambtenaren: M. C. V. 33 j. metselaar te Middelburg, tot 1 rn. gev. b e 1 e e d i g i n g J. B. G. 49 jwa genmaker te Oostburg tot 7 d. gev. mishandeling: J. L. B. 42 j. vr. van F. v. H. te Zuiddorpe tot f 5 b. s. 5 d. h. A. Th. W. 61 j. wed. van J. B. B. zonder beroep te Vlissingen tot 8 b. s. 8 d h. v e r z e tJ. J. 20 j. werkman te Vlis singen tot 8 d. gev. diefstal: M. M. 47 j. werkman te Veere tot 8 d. gev. A. H. 13 j. werk man te Retrauchement, tot 14 d. gev. Ontslagen van rechtsvervol ging: A. M. G. 25 j. zonder beroep te Oostkapelle, beklaagd van diefstal en D. M. 34 j. koopman te Serooskerke, beklaagd van bedreiging. Vr ij gesproken werden A. S. 50 j. wed. van J. d. N. en P. de N. 22 j. beiden leursters te Arnemuiden, beklaagd van diefstal, _n M. V. 35 j. metselaar te Middelburg, beklaagd van het slaan van ambtenaren. Camperland. Dinsdagmorgen had hier een droevig ongeluk plaats. De arbeider tl. Geelhoed viel bij het inhalen van den oogst op de hoeve van den landbouwer Nieuwen- huize van eene ontzettende hoogte op den dorschvloer, doch werd in zijn val eenigszins gestuit door eenen ladder. De heer dr. Jansen verleende de eerste hulp. De toestand van den ongelukkige is zeer bedenkelijk. Geersdijk. De zoon van den landbouwer De K. kreeg heden een slag van een paard tegen den buik. Zijn toestand is niet zorg wekkend. In den nacht van 16 op 17 Aug. jl. is de tjalk van schipper J. Hulstaart van Terneuzen aangevaren door de Engelsche steamer Bittern. De tjalk is zinkende op de slikken bij de haven gebracht. De schip per moet f2300 verloren hebben behalve zijne goederen en kleèren. Naar wq vernemen, bestaat te Wis se ukerke (N. Bevel.) het plan om op 31 Aug. a. s. den kinderen der openbare en bijzondere school een feest te bezorgen, door hen een rijtoer te laten maken. Tevens zullen er, zoo mogelijk, wedstrijden in kin derspelen plaats hebben. Men laat in het buitenland Dr. Mezger nog niet los. Te Domburg kwam eene commissie uit Wiesbaden de belangen van het Sanatorium bepleiten en den dokter verzoeken op zijn besluit terug te komen Men vermoedt, dat hij zal blijven weigeren. Ierseke. De aanslag op de pannen is dit jaar zoo groot over het algemeen, dat ze de vorige jaren, hoe gunstig ook, verre over treft. Men heeft verscheidene pannen ontdekt, vooral in de zoogen lamde «Geul», waarop 2 a 300 stuks kleine oesters aan geslagen zijn. Hoedekenskerke. Woensdag 11. is hier door het zoontje van den burgemeester, A. Wel- leman, bij gelegenheid van zijn achtsten jaardag, de eerste steen gelegd van de dokterswoning De burgemeester en eenige andere personen spraken nog enkele woorden, waarna men besloot met een feestje. Krabbendijke. In eene bergplaats in den Nieuwlande-polder onder deze gemeente is men deze week baldadig te werk gedaan. Men heeft nameliik goedgevonden de meeste glasruiten stuk te slaan, is toen door de ramen naar binnengekropen, heeft uit een kast 2 flesschen gehaald, die echter ledig waren, heeft toen de llesschen stuk gesla gen verder heett men een suikerpot geledigd, en eeriige koffie, in een blikken doos voor handen, op den grond uitgestort, terwijl de doos is platgetrapt, De politie, met de zaak in kennis gesteld, heeft ontdekt, dat de daders zijn geweest 3 jongens (2 van 10 en 1 van 9 jaar) die zich nu waarschijnlijk voor den rechter zullen moeten verantwoorden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 2