Mr. LUCASSE, Mr. HEEMSKERK, C. J. HUVERS. Binnenland. Kerk- en Schoolnieuws. Landbouw enz. Koloniën. n. ii c. Gemengde Berichten bericht, dat zij den vorm, waarin de prins de zaken heeft ter hand genomen, afkeurt en hem dus, voorloopig althans, niet erkent. Het is nu door de Staatscourant voa-e| t dat de verkiezingen toot de Tweede Kamer zullen plaats hebben op 1 Sept. die voor de Eerste Kamer op op 19 Sept °Pening del' "ieUWe zitti"S Te Middelburg werd L 1. Maandag avond eene vergadering van de liberate kiesvereeniging Eendracht maakt macht aldaar gehouden, onder vooi-zitterschap van Mr l'okker, w en de lezers zich nog wel zullen herinneren van de vergadering door de Goesche liberale kiesvereeniging te Wol- faartsdijk gehouden. Werd hij toen door twee mannen uit het volk zoo krachti- weeilegd, thans waren er tot zijn o-e- luk zulke dompers niet aanwezig: de ver gadering werd enkel bijgewoon i door leden van het „denkend" deel der natie. Mr. E. kokker sprak eene soort openingsrede uit, j' ultblonk door verwijtingen aan het adies uin de nonpossumus mannen, [Jij profeteer de, dat de wijzigingen in de Grond wet tot wet zouden worden verheven ook al had le Eerste Kamer het voorstel-Scbaen- man verworpendie beslissing immers, waar bij dat voorstel door de Tweede Kamerf zij t ook gewijzigd) werd aangenomen, kwam aan geen der grieven vandeelericale (de heer Fok ker schijnt bijzonder veel met dit woord op te hebben) partijen te gemoet, zij hief geen dei- bezwaren op en zou zelfs naar luid van 's heeren Lobman s getuigenis, den strijd niet doen ophouden. Het onware is hier voor ieder die niet willens blind is, te duidelijk zicht baar, dan dat wij onze lezers zouden willen beleedigen, door hen te gaan aanwijzen, wtuirm dat onware bestaat. Mr. Fokker profeteert dan, dat de ge wijzigde Grondwet wel zal worden en er is alle reden om op dien profeet af te gaan- want ge moet weten, dat eenigen tijd ge leden Mr. Fokker eveneens profeteerde, dat de eerste lezing er door zou gaan, en is t niet zoo uitgekomen ook? Het ranke seheepke der Grondwetsher ziening zal dus, zeker tot groote voldoening van Mm. Heemskerk de veilige haven binnenzeilen. Mr. Fokker hoeft er ook zijne gronden voor «Komt de liberale partij onverzwakt uit en strjjd, blijkt de meerderheid der kiezers de tweede lezing te wenschen, zoo zullen de clericale partijen zich wel wachten, met eene kleine minderheid die tweede lezing e beletten. Haar nonpossummuspoiitiek van het vorig jaar heeft wrange vruch- ten voor haar gedragen; zij zullen niet de verbeteringen verwerpen, die te verkrijgen zijn voor het geheele land, omdat de meer derheid zich op een punt niet heeft gevoegd naar de eischen der minderheid. Ik heb te goede verwachting van de vaderlands liefde van onze tegenstanders.» En dat niettegenstaande ten vorigen jare dhr' Lohman iemand was, die het vaderland ten verderve wilde voeren. Mogen wij den heer Fokker vragen waar- m die wrange vruchten van de non-posumus politiek bestaan Wij willen gaarne ge- looven, dat die vruchten voor de liberalen wrange waren! Immers, door die politiek ging hare hooggeroemde een hei. i teloor en trad nu onlangs eene splitsing in tusschen radicaal en conservatief: door die politiek werd de natie, n. 1. de kiezer-groep, gedwon gen zich uit te spreken over de openbare school en kwam het geknoei, met de libera listische knipschaar gepleegd aan den dup lets, dat natuurlijk der liberale partij wrang smaakt. Maar voor de clericalen zijn het louter heerlijke vruchten, He heer lokker werd met applaus be groet en men ging over tot bet, stellen van candidaten. De twee aftredende leden de heeren Buteux en Smit, werden opnieuw candidaat gesteld met algemeene stemmen «Goede wijn behoeft geen krans» zeide daarop de voorzitter. Neen goede wijn behoeft geen krans; en net ligt niet op onzen weg die beide candidaten te bespreken anders dan met betrekking tot ons beginselmaar wij vra gen den Middelburgschen kiezers heeft de rede van Mr. Fokker U iels geleerd Zoo ja, weet dan, dat de candidaten der anti- revolutionairen zijn VAN MIDDELBURG en VAN AMSTERDAM. Burgemeester en Wethouders van Goes hebben bekend gemaakt, dat op Dinsdag den ld en den '27 September a. s. aldaar een veemarkt zal gehouden worden. Goes. In de vergadering der liberale Kiesvereeniging. gisteren alhier gehouden, werd met groote meerderheid van stemmen naar wij vernemen 4/5 tot candidaat voor het lidmaatschap der Prov. Staten ge steld de heer Z. D. Van der Bilt La Motthe te Goes.— Van antirevolutionaiie zijde is candidaat de heer Kiezers in 't district Goes! Woensdag24 Augustus, wordt gij geroepen te kiezen. Wie is de man uwer keuze? De candidaten voor de Tweede Kamer in onze provinci zijn thans bekend. Voor Zierikzee J. J. v. Kerkwijk (aftr. 1.) Voor Goes dr. Pompe en Michiels v. Kessenich (1.) en Jlir. inr. A. F. de Savornin Lohman en A. baron Schimmelpenuinck v. d. Oye (aftr. a.) Voor Middelburg J. P. I. Buteux en A. Smit (1. aftr.) en mr. Th. Heemskerk en mr. C. Lucasse (a.) De oolijke schrijver van 't sprookje over predikanten bezoek in de Middelb. Crt. heelt zich verantwoord in dit blad, met te zeggen dat wij zelf ook zjjn sprookje voor waar houden. Laat de man dan eenvoudig nog maar eens ons verslag van het koffie^ praatje te Hoedekenskerke overlezen. Boven dien hoe zoud n wij 't kunnen gelooven, als de man het zelf niet doet, blijkens de vage mededeeling in 't koffiegesprek van «Er moet ergens, ik meen te Wolfertsdnk, ik geloof die of :lie geweest zijn.» Kitteloorig zijn wij niet. Wij zien onze menschen aan. Die de fijnen niet anders kent dan uit de Ideeën of uit v. Limbui-o- Brouwer's Leesgezelschap, en bij Betje Woif ter schole ging, in zulk een kunnen wijde antipathie tegen predikanten best dragen. Het gaat evenwel niet aan den predikanten stand te beleedigen, en dan er zich af te helpen met een ik wil en mag geen namen noen en. Maar genoeg. Het publiek weet nu voortaan, hoeveel het van dergelijke hatelijkheden aan het adres van predikanten gelooven kan. "~T^a?r de R- C- verneemt heeft de heer 1 atijn, burgemeester van den Haag geen aanleiding kunnen vinden in het ver zoek door den gemeenteraad tot hem gericht, om burgemeester te blijven. Dit neemt echter niet weg dat ZEAb. nog voor den wil des Konings kan zwichten. Ter Neuzen. Bij de heden gehouden herstemming voor een lid van den gemeente raad, is gekozen de heer A. Visser (1.) met '135 stemmen. De heer P. Van Wijcli (a.) had er 112. De volstrekte meerderheid was 124. Kruiningen. Voor de vacante betrekkin^ van gemeente-veldwachter op eenejaarwe f- de van 1450 hebben zich niet minder dan 165 sollicitanten aangemeld. D. de Kok, brievengaarder te Nieuwvliet, is een pensioen verleend van f421 aan L. van de Peppel, postbode te Lede, een van f163 en aan J. J. Boogaert zich schrijvende J. J. Boogaart, brieven- en telegrambesteller te Hulst, een van f147 Dinsdag middag te 2 ure vergaderden de edelachtbare vroedemannon van Vlissiugen onder liet voorzitterschap van den heer bur gemeester A. Sir.it. De geloofsbrieven der gekozen raadsleden weiden onderzocht na eeuige discussie over den heer Delvoije be sloot de raad tot aller toelating. De voorzit ter deed mededeeling van een bericht van den heer Koppejandut hij de raadzittingen met langer verkiest bij te wonen. Tot leden van het stembureau bij de a. s. verkiezing werden gekozen de hrn Kalbfleisch en Def voije plaatsvervangers zijn de hrn. Loois en Mortier. Enkele rekeningen en begroetingen werden overgelegd en gesteld in handen der hnancieele Comm. Nog worden behandeld het erzoek der directie van den trarndienst en dat der Vlissingsche duinwaterleiding-maat schappij het eerste wordt geweigerd en het tweede ingewilligd. Na alsnog eenige wijzigingen in de gemeentebegrooting ge bracht te hebben, gaat de openbare zitting over in eene geheime. Ter openbare terechtzitting vah de A.r- roiidissements-Rechtbank te Middelburg, ka mer van vacantie, van heden, is de heer .1. H. IIOLLMANN als deurwaarder bij die Rechtbank, tei standplaats Goes, be- ëedigd. Van bevoegde zijde werd ons de op merking gemaakt,- dat het bericht omtrent het drietal van onderwijzers te Den Helder wel wat voorbarig is; eerst in de volgende week wordt liet offi -.ieele drietal opgemaakt door het bestuur. Te Arnhem slaagden voor de hootd- acte de hh M. J. Overweel te Goes en J. Pouwer te Middelburg. De acte Franscli (L. O.) werd o. a. te Utrecht verkregen door Mej. J. M. Jansen te Middelburg. Ook in oostelijk Zuid-Bevelaud is, even als elders, behoefte aan water zeer groot. De weiden zijn allen dorenkele iandbouwers brachten hun vee reeds naar de stallen. Winterproviand zal niet veel ingezameld of ingemaakt kunnen worden, daar het in de tuinen treurig gesteld is. De aardappelen zijn, wat de vroege soorten betreft, klein maar lekker. Met de tarwe staat het goed men haalt op 'i oogenblik den oogst binnen, De gerst, haver en rogge zijn reeds inge zameld, de opbrengst was groot. Koolzaad en karwei leverden een middelmatig beschot. Met de erwten staal bet eveneens uitstekend; de paardeboonen blijven uithoofde van de vroegere rijpheid, en de beetwortelen zijn slecht tengevolge van de steeds voortdurende droogte. M:t het oog op die droogte moge uit menig hart de stille bede tot God opklimmen, die wij vinden in Jeremia 14 \an vers 7 tot vers 10. Uit Atjeh wordt gemeld: Den lOen Juni kwam te Kota-Radja aan Toeanka Abdoel Madjid, kleinzoon van wijlen Sultan Ibrahim en neef en schoonvader van den pretendent Sultan van Atjeh Toeanka Mo hamad Daoed Sjah. Na in den morgen van den 16en d. a. v. op de graven zijner voorvaderen den eed van trouw aan Z. M. den Koning te hebben afgelegd, werd zijne onderwerping door den civielen en millitai- ren gouverneur in eene plechtige ver gadering ten gouvernementshuize namens de Nederlandsch-Indische regeering aan- gen >men. Door den directeur van financien is met de N. I. Stoomvaartmaatschappij over eengekomen dat voor het overbrengen van den G. G. en gevolg met een harer stoom schepen zal worden betaald van Batavia naar Samarang f 2000 en van Tjilatjap naar Batavia f 5000, of' te zamen f 7000, belwlve de kosten van steenkolen. Professor dr. C. A. Pekelharing heeft het verzoek gedaan om hem en dr. Wink ler niet ingang van 6 Augustus a. s. te ontheffen van de opdracht, tot het instellen van een onderzoek naar den aard en de oorzaak van de beri-beri, en hunne bezol diging gedurende de terugreis naar Neder land te regelen. Wat worden ontzettende gebeurtenis ten als onderstaande toch met een cynische koudheid verhaald! Welk een ongevoelig heid tegenover een menseh die de eeuwig heid te gemoet gaat! Heden morgen 15 Juli met klokslag zeven had voor het residentie-kantoor té Batavia de voltrekking plaats van een doodvonnis, door het omgaand gerecht uit gesproken tegen Lim Kie San, den moor denaar van den speelpachter Jo Akiong. Reeds in den vioegen morgen werd de veroordeelde overgebracht naar het resi dentiekantoor. Het plein voor het gebouw was in een ruim vierkant afgezet door piekeniers. Voor de plaats der strafoefe ning stonden de pradjoerits opgesteld. Kwart voor zeven uur verscheen een peloton cava lerie, ten einde de orde te handhaven. Duizende Chineezen en inlanders werden toeschouwers op het stadhuisplein. Vele nieuwsgierigen hadden zelfs eenige toko wagens beklommen. De strafoefening had plaats onder de leiding v in den assistent-resident voor de politie. Tegenwoordig waren de hoofddjaksa, djaksa, alsmede de majoor en hoofden der Chineezen en de stadsgeneesheer. Zoodra de veroordeelde het residentiahuis was uitgeleid werd hem door den hoofd- djaska het vonnis voorgelezen. Onmiddellijk hierop werd hij door den scherprechter en zijne helpers gebracht naar het schavot, dat hij met vasten tred beklom. Onder de galg prevelde de veroordeelde een kort gebed, na afloop waarvan hij het woord soedah uitsprak. Middelerwijl was de strop aangelegd en aan de galg bevestigd. Bij het uitspreken door den veroordeelde van het woord soe- dah viel het luik onder zijne voeten weg. De val was echter niet diep genoeg, zoadat de doodstrijd ruiin vijf minuten geduurd heeft en na een kwartier nog stuiptrekkin gen werden waargenomen. Twintig minu ten na de voltrekking van het vonnis werd het lijk afgenomen en de doode gekleed in het rijke doodsgewaad, dat door de fa miliebetrekkingen, waaronder de zoon des overledenen, verstrekt was. Nadat het lijk gekleed was is het gelegd in de djatihouten kist, eveneens door de familiebetrekkingen verstrekt, en onmiddelijk hierna zijn de laatste overblijfselen van Lim Kie San door kettinggangers onder begeleiding van prad joerits overgebracht naar het Chineesche kerkhof te Tandjong. In een half uur tijds was alles afgeloopen De orde heeft niets te wenschen overgelaten. Ylissingen. Maandagavond hield de 1ste compagnie Ier d. d. schutterij alhier haren jaariijkschen wedstrjju in 't schieten. De prijzen, ten getale van acht, werden in te genwoordigheid van den majoor-comman- d int en enkele buiterilandsche heeren door kapt. VV. S. Winkelman met een toespraak den winnenden ter hand gesteld. Men moet over het resultaat van dezen wedstrijd niet geheel tevreden zijn. Dinsdagmorgen werd te Vlissiugen, voor het oog van vele toeschouwers, Zr. M. ss. Ceram plechtig aan zijné bestemming ge wijd. De commandant J. J. De Bruijne hield tot de, den vorigen avond reeds aan gekomen, manschappen eene toespraak, wel ke met een daverend hoerawerd beant woord. Voor den gewapenden dienst werd dit jaar gecollecteerd te Middeburg ff 125.54, Vlissingen f 33,117,. Oost Ka pelle f 26.347a, Oost- en West- Souburg f15.70, Seroos- kerke f 13.35, Domburg f 9.43, Grijpskerke f8.15'/a. Nieuw- en St. Joosland f8. Aagt'kerke t 7.98, Zoutelande f6.53'/2, Ar- nemuiden f6.26, Vrouwepolder f5.431/, Rittliem f 5,37Westkapelle f5.161/,' Veere f4.03, St. Laurens f3.91, Melisker-' ke f3.41 en Biggekerke f2.691/,, Koude- kerke f23,56. Biezelinge. Maandag gaf de sociëteit de Pauw een concours naar den vasten vogel, waaraan 62 schutters van 10 gezelschappen deelnamen. De heer J. Lindenberg Czn. v«n Wemeldinge behaalde den hoofdprijs, f25.De heer N. Van Stee van 's Hee- renlioek schoot een zij vogel. Naar men verneemt, heeft I)r. Mezger de aanbiedingen uit Wiesbaden afgeslagen en blijft te Amsterdam. Naar aanleiding van dit besluit bracht men hem 1. 1. Zondagavond te Domburg eene ovatie. Jhr. mr. Pompe van Meerder- voort, oud lid der Tweede Kamer, en de heer Nagtglas voerden er het woord, en bedank ten den heer Mezger voor het genomen be sluit. Dr. Mezger bedankte in hartelijke be woordingen. In den nacht van Maandag op Dins dag, werd bjj twee ingezetenen der gemeen te Aardenburg, een deel van de te bleeken liggende wasch gestolen. Bij donkere maan, zuinige verlichting en het ontbreken van een nachtwacht, gedurende de zomermaan den, bleek dan ookjhet vertrouwen op de eer lijkheid der menschen toch wel een beetje te groot te zijn. Willemstad. Dit jaar worden hier de groote manoeuvres gehouden ,om onze zee- en landmacht te-oefenen in de verdediging der stelling Hollandscli Diep-Volkerak. Naar de Middelburgsche Courant weet mede te deelen, moest Maandag een bakker aan het Amsterdamsche station f 105 betalen voor een paar rondreisbiljetten. In plaats van f 100,gaf hij een bankje van f'1000, dat de spoorwegbeambte eerst bemerkte, toen de bakker reeds weg was. Hjj haastte zicli het te veel betaalde aan den bakker terug te brengen en werd daarvoor beloond met een krentenbol. Mogen wij vragen of deze mededeeling historisch is, dan of ook zij op een loos gerucht is gegrond? In den trein, van Zuidbroek vertrek kende, namen 25 soldaten plaats, die met elkander gezellig keuvelden. Zoo kwam bet gesprek o. a. ook op den noodrem, die in hun waggon was, welken zij besloten eens te beproevenplotseling stond de trein stil. De Iuidjes wiklen hunnen makker niet verraden, waarom de hoofdconducteur dreigde hen allen uit deu trein te doen zetten. Dit geschiedde evenwel niet, wijl de chef bevreesd was voor een standje daarom besloot men, bij volstandige weigering om den dader te noemen, tegen allen proces verbaal op te maken.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 2