NIEUWSBL AD VOOR ZEELAND, CHRISTELIJK- HISTORISCH L no 6& 7 1887. No. 110. Donderdag 16 Augustus. Eerste Jaargang. i te GOES. ie. de Kazerne, gratis. :OTDIENST TELEGRAAF." elde. 11,.- VERSCHIJNT F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES: Buitenland. "(Prijscourant gratis.) en 40, Rookworst 45, ruine 22, grove Rijst 7, 175, lekkere Kornijne fsel 15, gewone 9, Soda lekkere Stofthee 12, Kaakjes 5, dito met aak 10, heele 20 cent, eene groote sorteering Borstelwerk, Zeemen, gemakkelijk en sterk Tiaar G. M~KLEMKERK e inteekening open op sleerredenen door pred. Chr. Geref. Kerk. f 1.75 is dus nog geen usscheti Middelbnrg en lissingen. 6.30-j-8,00 9,15f 10,00 00 nm. l,35f 2,30 3,30 30-j- 8,30 Zondags boven- ,00f 9,00 10,00-f- 1100 00 230f 3,30 430-}- 5.30 .30 Zondag bovendien reizen aan wearbij aan en de Keersluis wordt gen, Middelburg en terdam. rek in Augustus. au singen aar terd. Van Middelb. naar Kotterd. Van Kotterd. naar Middelb. en Vlissingen 8,30 8,30 8,30 8,30 8,30 8.30 9,45 9,45 9,45 9,45 9,45 9.45 9,45 9,45 9,45 9,45 9,45 9.45 OTDIENST burg en Zierikzee. ikzee Spoorweg Goes, gustus. Van Zierikzee Dinsd. 16 's mid 12, Woen.17 Dond. 18 Vrijd. 19 Zater. 20 Zond. 21 Maan. 22 'smor. 7,30 6, 6,30 7,30 6.— 7.30 ustus. van Antwerpen Dinsd. 16 'smorg.5.- Dond. 18 6.~ Zaterd.20 i> 8,- u. m. u. m. u. m m 12,30 3,45 6.20 1,— 4,15 6.50 Woensd. en Zat. 7,30 2,20 6.30 8,— 2,50 7,- 10,30 6,— 12,30 4.30 6,30 1,— 5. iSM.en MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers-0,02y2 UITGAVE VAN G. M. Klemkerk, te Goes EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere rege meer 10 cent. *4* Huvers onze man\ De Goesche antirevolutionaire kiesvereeni- ging «Voor Nederland en Oranje» deed een goede keuze toen zij den heer O. J. Huvers, notaris te Kolijnsplaat candidaat stelde voor de Provinciale staten. Wie is toch de heer Huvers De heer Huvers is een man van beslist christelijk-historische beginselen, llij is in de kracht van het leven, nog geen veertig jaren oud is geboren Zeeuw woonde in verschil lende districten van Zeeland, en is dus geen onbekende. De heer Huvers was aanvankelijk in de plaats zijner inwoning Kolijnsplaat niet gezien. De oorzaak lag in zijne beslist antirevolutionaire beginselen. En zie hier nu, welk een vooruitgang in de ach ting zijner medeburgers. Hij bracht het bij de herstemming voor den gemeenteraad aldaar tot 47 stemmen en bleef slechts enkele stem men beneden de meerderheid. Om de plaats van onzen geliefden, betreurden Jhr. J. L. de Jonge te vervullen achten wij den heer Huvers zeer geschikt, wijl hij in de eerste plaats is iemand op wien men kan rekenen. Vooral nu de Eerste Kamer ons teleurstelde, en het artikel verwerpen dorst, dat aan onze christelijke scholen recht doen wilde, is de noodzakelijkheid opnieuw gebleken, dat er toch mannen naar de Eerste Kamer gaan, die vóór die rechtsgelijkheid zijn. Nu kun nen wij daarvoor geen christelijke liberalen gebruiken, zooals Roëll. Deze toch was al even «liberaal» als de anderen. Het moet een antirevolutionair zijn. En nu worden de leden der Eerste Kamer juist door die Provinciale staten gekozen. Moeten wij nu geen mannen hebben, die in de Provinciale staten dergelijke mannen willen helpen k iezen En dat nu doet de heer Huvers. En bij al zijne erkende vroomheid heeft deze heer ook de geschiktheid om lid der staten te zijn. De aard zijner betrekking (hij is notaris) brengt het mee. Hij doet, wat dat betreft, voor den liberalen candi daat niet onder. Doch, al ware dit zoo, mogen eerlijke liberalen als Bybau wel hun stem geven aan een liberaal die geen recht wil ook voor 't christelijk onderwijs? Ieder die dit goed recht erkent, dient te stemmen op den notaris C. J. HUVERS. Eendracht maakt macht. Nu de oogst zoo goed als binnen en het nog niet te Iaat is, noodigen wij onze vrien den uit, in alle plaatsen van Zeeland, dat zij hun best doen tot het oprichten van kiesvereenigingen. Alle landbouwers, ook die de liberale beginselen zijn toegedaan, klagen dat het niet goed gaat. Atjeh ver slindt nog maar steeds onze miljoenen. Indië, eens ons melkkoetje, werd reeds sinds lang ons een lastpost. Vele uitgaven konden ingekrompen worden. Wat nog meer zegt: onze regeering behoorde te regeeren naar de beginselen van Gods Woord en het volk moest wederkeeren tct den Heere. Is het geen tijd dat zij zich vereenigen, allen die eenstemmig op dat punt denken? Ziet eens wat onze tegenpartij met hare kiesvereenigingen vermag. Zij is een ge duchte macht, sterk ook door hare eenheid en eenstemmigheid. Wie zal daarmee be ginnen? Niemand behoeft te wachten op zijn naaste. Gelijk al wat niet uit den geloove is,zonde is, zoo geldt ook voor een geloovig sa* menkomen in 't be'ang van ons volk, tot het oprichten eener kiesvereeeniging »Waar twee of drie in Mijnen naam verg. derd zijn, daar ben Ik in het midden.» De ICiesvereeniging «Ora et Labora» te Ierseke zij ons tot voorbeeld. Deze vereeni- ging heeft onder Gods zegen een werkkracht ontwikkeld, waarmede te rekenen valt. Reeds werden door haar initiatief de heeren Lemson en Schipper in den Raad gebracht, twee mannen van onverdacht christelijk- historische beginselen. Alle handen aan het werkWekt elkaar op. Licht elkaar voor. Draagt elkanders lasten. Bidt en werkt. Eendracht maakt macht Beteekenis en gebruik. Wat is een schobbejak? In de middeleeuwen zou men u gezegd hebben, wel dat is een man die een jak met «schobben» er op, aan heeft. Een soldaat dus, kenbaar aan zijn geschubden wapenrok. Wat is een maarschalk? Vroeger zou men gezegd hebben. Een mare is een paard, en een schalk is een knechtdus beteekende maarschalk paarden knecht. Eu zie nu eens wat het gebruik van deze woorden gemaakt heeft. Geheel in strijd met de beteekenis heeft men van een schobbejak etn deugniet en van een maarschalk een veldheer gemaakt. En zoo kan men ook het schoone woord liberaal, waaraan de beteekenis van mildheid en vrijgevigheid ten grondslag ligt beschou wen als geheel en al zijne beteekenis ver loren te hebben. Als wij van de liberalen spreken, mogen wij bij sommigen hunner nog wel vrijgevig heid onderstellen, al is 't niet te veel. Maar bij de meesten is daar een politiek van de 3 h 's (halen, hebben, houden). De bewijzen zijn gemakkelijk te vinden. Onder anderen noemen wij De benoeming van een eerste lid op de voordracht voor den Hoogen Raad. Er stond een antirevolutionair op no. 1. De liberalen wierpen hem er uit. Het moest er een van hen zijn, en niet een uit het rnet-denkend deel der natie. De uitvoering der schoolwet. Alles even weelderig, bij laag schoolgeld, opdat het openbaar onderwijs bloeie en vele anti- orthodoxe burgers mogen gekweekt worden. De verknipping der kiesdisti icten. Telkens als zij bang waren dat zij het zouden ver liezen, versneden zij een kiesdistrict en maakten er een kiesdistrict van met een liberale meerderheid. Artikel 194. Hoe rechtvaardig de zaak van 't christelijk onderwijs ook was, zij wilden er toch niet aan en verwierpen het rechtdoend artikel, waardoor de openbare school op kosten der geheele natie kan blijven bloeien. De weigering om de groote districten te splitsen, nadat zij erkend hadden dat het eigenlijk wel moest. Door dit zelfzuchtige besluit houden de liberalen Amsterdam en Rotterdam met den Haag en Arnhem, en hebben in den strijd aan de stembus 20, zegge twintig stemmen voor. De liberale partij is niet meer, wat zij vóór 1848 was, de partij om het recht Sommigen zijn eerlijk genoeg om te bekennen dat zij door oneerlijke middelen hunne meerderheid moeten bewaren in de Kamer, wijl de meerderheid der kiezers hen niet begeert. Maar er is een eerlijkheid, die aan schaamteloosheid grenst. T Het vaderland ten verderve. Kiezers, mogen wij u ter loops eens wat zeggen De Goesche Courant zal tegen 1 Septem - ber, als wij u den knappen rechtsgeleerde Jhr. Mr. Lobman weer als candidaat voor stellen, ook weer met enkele afgezaagde leugens komen aandragen. Zoo onder anderen zal zij ongetwijfeld weer komen met het eenjarige leugentje, waarmee zij u verleden jaar ook wilde ver schalken, als zou Lohman gezegd hebben, dat het vaderland ten verderve moet1 Kiezers het is nog zoover niet. Onthoudt maar vast onze voorspelling. Wij bereiden er u slechts op voor, en beloven u, spoedig u eens duidelijk te maken, wat er toch wel van dit lasterlijke besjespraatje aan was Uit den ouden hoek. Den 29 Juni 1886 schreef de redacteur der Goesche Courant aan de roomsche kie zers: «Bedenkt ook dat gij geld zult heb ben op te brengen voor de Vrije Universiteit, waar men nwe felste bestrijders kweekt.» Wannéér, Kiezers Zeker als Lohman en Schimmelpenninck gekozen werden. Men moet de kiezers toch wel voor groote suffers houden, als men u zulken onzin kan wijs maken. Zelfs een kind lacht om zulke boeman taal. Trouwens wie van de kiezers het toen nog gelooven mocht, zal nu toch wel erkennen moeten, dat de Goesche Courant verleden jaar een loopje met hem heeft willen nemen. De heeren zien zeker de Vrije School voor een soort openbare school aan, waar weini gen van gediend zijn, doch waaraan allen betalen moeten. Wij denken niet dat de Goesche Courant dezea angstkreet van het vorige jaar nog zal willen herhalen. Ontwaakt. In bijzondere gesprekken en in de pers wordt het voorstel Lambrechtsen in zake onderzoek naar de inrichting der Goesche Hoogere Burgerschool besproken. Waarlijk deze inrichting is te duur, dan dat wij niet elk middel zouden aangrijpen om haar te verbeteren. En zoo daar feiten zijn, die weg te nemen. Wij juichen het onder zoek toe. Aan de Zierikzeesche Nieuwsbode de eer, die deze zaak bet eerst ter sprake bracht. Dank ook aan,den heer Lambrechtsen, die, van hooghartigheid wars, naar de klachten van het «kiezersvolk» luisteren en hunne grie ven overbrengen wilde. Een treurig verschijnsel. In sommige bladen komt een bericht voor uit Ierseke, dat de predikant der Ned. Herv. gem. aldaar aan de gemeente zou bekend gemaakt hebben niet langer de Unie-Collecte te kunnen houden, en wel omdat de door de Unie opgezamelde gelden in handen ko men eene partij die de Ned. Herv. kerk tracht «af te breken.» We noemen dit een zeer treurig bericht en wel omdat de re den voor deze afscheiding door en door on waar is. Laat ons zien, wat er in het vori ge jaar met de Augustus-collecte is ge schied. De opbrengst der 8e jaarcollecte was f 107309.51. Hiervan kreeg de Ver- eeniging voor Christ. Nat. schoolonderwijs f7832.355 dat wil zeggen ongeveer het veertiende deel en de vereeniging voor Ge reformeerd schoolonderwijs f980 dat is zoo wat het honderdtiende gedeelte. Door het locaal-comité te Ierseke werd een vorig jaar van de collecte f40afgestaan aan de algemeene Uniekas; dit bedrag is dus verdeeld onder de twee genoemde vereeni- gingen. Maar het is niet noodig, dat Ier seke f 40 afstaat, het locaal-comite mag dit bedrag zelf bepalen en zoo laag stellen als het wiL WanneerJ dus te Ierseke de collecte gehouden wordt, moet in de ver gadering van het comité bepaald worden, wat met dit bedrag zal geschieden. Het mag, na altrek van eene kleine bijdrage aan de Unie, besteed worden voor de Christelijke school aldaar. Ook kan men bepalen, dat het gedeeltelijk voor de bestaande school zal zijn en gedeeltelijk vooreen schoolfonds, waaruit men later nog eene school wil stichten. De Statuten der Unie zijn inder daad zoo ruim mogelijk. Daarom, mannen broeders, laat er geen verdeeldheid onder ons zijn. De vij nden onzer school met den Bijbel lachen reeds en wrijven zich de handen van genoegen, als ze zien hoe we ons eigen werk afbreken; gunt hun dit leedvermaak niet. Leefde de waardige Non hebei nog, hoe zou hij het betreuren, dat de school, die hern lief was, gesleept werd in een strijd, waarmee ze niets te maken heeft. Nog hebben we goeden moed, dat zijne vrienden en vereerders ook na zijn dood zijne voetstappen zullen drukken. Prins Ferdinand van Coburg, of liever Koning Ferdinand I van Bulgarije is in zijn nieuwe hoofstad door zijne nieuwe onder danen schitterend verwelkomd. Toch zal de nieuwe "orst wèl doen zichzelven niet te vroeg met zijn nieuw baantje geluk te wen- sctaen. Immers er wonen in Bulgarije ver scheidene Russisch gezinde landverraders, terwijl de ware vaderlanders, die er zijn, nog te di. p treuren over hun ouden, beleedigden, onmogelijk gemaakten, ridderlijken, vader lijken vorst Alexander. De eedsaflegging heeft plaats. De samenstelling van een nieuw kabinet, uit alle partijen, is aanstaande. Gisteren morgen werd in de hoofdkerk te Tirnova een Te Deum gezongen. Een on afzienbare schare juichte den nieuwen vorst toe. Engeland, Oostenrijk en Italië hebben hebben de verkiezing van den Prins van Coburg erkend. Rusland en Turkije zijn en bljjven er tegen. Prof. Adolf Pantsch, te Kiel, lid der Duitscbe Noordpoolexpeditie van 1869, is op een zeiltocht in de Kielerbocht verdronken. In Bulgarije loopen de zaken weer in de war. De wijze, waarop prins Ferdinand van Coberg zijn intocht in dat land heeft gehouden, heeft het misnoe en van Rusland en Duitschland gewekt. Rusland heeft ver klaard uit het Berlijner tractaat te zullen treden, indien de mogendheden prins Fer dinand erkenden; daarom heeft Duitschland 1

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1