I J I b I b P t< K N G 1 P V R wi Fl K 1J geneesheer-directeur van Veldwijk benoemd. Gedurende een jaar had dr. Vermeulen, na het overlijden van dr. Klinkert; die betrek king waargenomen. Wegens de voortdurende toeneming van het getal patiënten zal eerlang geneeskundi ge bijstand noo lig worden. Eerstdaags zal de aanbesteding plaats hebben van een rustoord voor zenuwlijders op het landgoed Riethorst bij Ermeloo. Kerk- en ScliooLiieuws. De doleerende kerken in de classe Wal cheren, zoo leest men in de Zeeuwsche Kerkbodekwamen Woensdag in classikale vergadering bijeen. Tegenwoordig waren de kerken van Middelburg, Vrouwepolder, Gapinge, Serooskerke en Koudekerke. Tot pra ses werd gekozen ds. Klaarhamer, tot assessor de heer Crucq en tot scriba de heer O. Verliage. Ook ds. Lion Cachet woonde als gecommitteerde van liet syno daal convent van Rotterdam de vergadering bij. Als consulent over de reeds ontkomen ot nog vrijkomende kerken werd aange wezen de heer Klaarhamer en als gedepu teerden der classe voor de belangen der nog niet ontkomen kerken de heeren Klaar hamer en Crucq. Verder werden de af gevaardigden uit de keiken, door wijlen den heer Ledeboer gevormd, ontvangen daarbij waren tegenwoordig de kerkeraden van Middelburg, Terneuzen, Poortvliet en St. Maartensdijk. De volgende classicale vergadering zal D. V. gehouden worden Woensdag 9 Nov. a. s. De gemeente te Serooskerke is aan gewezen tot de oproeping. Hoogere Burgerschool <3oes. In 1885 deden 2 leerlingen examen, beiden afgewe zen. In 1886 vijf, afgewezen 1. In 1887 3, afgewezen 2. Samen 10 candidaten, af gewezen 5. Uit Zierikzec waren over de zelfde jaren 19 candidaten, die, zoo wij ons niet vergissen, allen slaagden. Voor de vacante betrekking van on derwijzer aan de christelijke school te Den Helder zijn 20 sollicitanten. Naar wij ver nemen komt o. a, op het dr ietal voor de heer J. de Koning, thans kweekeluig aan de Christelijke School te Goes. Voordracht voor hoofd dei' openbare school A te Sluis de hh. Wit te Alkmaar, Bosman te Vlissingen, de Boer te Hengeloo en Mieras te Beesd. Te Utrecht zijn voor het examen Fransch (L. O.) o. a. geslaagd de heeren A. Weber te Zwolle en J. P. Vergouwen te Oostburg. Voor de scholen der Ned. herv. ge meente te Den Haag werd bij de collecte op 7. Aug. ontvangen f2635,325 waaronder twee bankbiljetten elk van f1000. Landbouw, enz Walcheren. 12 Augustu Heeft men in de laatste jaren van verschillende ook dik wijls van bevoegde zijden, er op aangedron gen, zich op Walcheren meer en meer op veeteelt toe te leggen, daar dit voordeeliger scheen, dit jaar zal de teelt van graange wassen betere uitkomsten geven. De hoofd producten alhier tarwe, gerst, erwten, kool zaad, witte en bruine boonen, beloven alle eene flinke opbrengstalleen op het laatste, de bruine boonen, valt niet te roemen. De oogst is hier nu in vollen gang de gerst is grootendeels binnengehaaldmet het tarwesnijden is men bezig. Maar nu de weiden Spreek hier niet een landbouwer, en dadelijk klaagt hij over het gebrek aan eten voor het vee. De weiden, vooral die hoog gelegen zijn, \ertoonen geen enkel groen grasscheutje meer, terwijl de in Juni en het begin van Juli afgemaaide weiden nog geen nagras bevattener zijn dan ook reeds boeren, die hooi, haver enz. in de weiden voederen. Door velen wordt dan ook de winter met vrees tegemoet gezien, daar de hooiopbrengst dit jaar beneden bet mid delmatige bleef. Bovendien staan ook de voedergewassen, als klavers, penen, man- gelwortels alles behalve welig. Overal heerscht gebrek aan water; de slooten zijn droog, zoodat het water voor het vee met groote vaten in de weiden gevoerd wordt; eene enkele frissche regenbui zou daarin de schoonste verandering brengen. Gaven hooge prijzen voor het gevette vee nog eenige vergoeding, maar juist het tegendeel is waar. Door het weinige eten is het vee mager en zeer laag' in prijs. Bovendien wil iedereen gaarne verkoopen. (A. R. C.) Dezer dagen vertoefden in het zuid westen van Drente veehandelaren uit Pruisen, die de boeren afliepen om stieren op te koopen, die dienen moeten tot veredeling van den veestapel van sommige boeren daar te lande. In het Oosten van Drente komt thans eene vreemde nekte onder de schapen voor, i welke de meeste boeren niet kennen. De schapen worden nl. gedeeltelijk of geheel blind. De oogen zijn melkwit varr tranen. In bet begin van dit jatr heeft zich deze ziekte op uil gebreide schaal nok in Jeverland (Oldenburg) voorgedaan. Ueinengde Berichten Uit Goes schrijft men aan de Midd. Crt De zwemvesten door de firma Massee en Zoon in den handel gebracht, bevinden zich nu ook op de marine-tentoonstellingen te Spezzia en te Havre. Wekelijks betaalt de firma minstens 3ÜU aan arbeidsloon uit. Alle reden om te verlangen, d '.t het debiet grooter worde. Uit Goes wordt aan de N. R. C. ge meld Gisteren vertoefden in deze gemeen te de heeren J. N. llaidenberg, kapitein- adjudant, en W. F. H. S. Petter, kapitein bij het 3e regiment infanterie, ten einde een onderzoek in te stellen naar de moge lijkheid der inrichting eener schietbaan voor de dienstdoende schutterij. Van den uitslag van het onderzoek is nog niets bekend. Elleivoutsdijk 13 Aug. '1887. Heden was het dochtertje van den heer J. v. d. Werf, met de kinderen aan het wandelen langs den zeedijk toen het jongste kind, 3 jaar oud, het ongeluk had vari den dijk te val len het kwam zoodanig op de steenen terecht dat liet een armpje brak. Onmiddel lijk reed men naar den geneesheer te Di ie- wegen die echter niet te huis wat zoodat uien besloot naar Goes te rijden waar dr. Moens het armpje in verband bracht. -Dinsdagmiddag is een te Ierseke thuis- behoorend oestervaartuig ter hoogte van Staveuissc door een rukwind omgeslagen. De veerman W. v. d. Berg, die 't zag, stapte in zijn boot om hulp te bieden. Een schipper van Ierseke, die met zijn vaartuigje daar in de nabijheid was, zeilde er heen en redde de drenkelingen. Onderwijl stuurde schipper v. d. Berg op het omgeslagen vaar tuig aan en het gehikte, hein het weder op te richten. De opvarenden kwamen er dus be trekkelijk nog goed af. De schietwedstrijd te Oostkapelle zal plaats hebben op Vrijdag 26 dezer. Kruiuiugeu. Aan het Zaterdag alhier ge houden Concours naar den doel werd deel genomen dcor 13 schutters. De verguld zilveren medaille, voor schut ter van de meeste rozen, werd uitgereikt aan dhr. A. Pols van Ierseke, die tevens de mooi ste punten behaalde. De gemeente 's Gravenlmge is in den persoon van den Burgemeester, namens mr. J. W. H. M. Van Idsingn gedagvaard t;r t< rechtzitting van het kantongerecht te 's Graveuhage van Maandag 15 Aug. ek., tot restitutie van lo f2,50 voor een voeten krabber en 2o f 9 voor een stoeptrede voor het huis door den eischer bewoond in de Surinamestraat no 2; beide bedragen door de gemeente gelieven krachtens de verord. van 8 Dec. 1885 en 26 Jan. 1886, welke heffing volgens den eischer is in strijd met art. 254 der gemeentewet, (bepalende dat rechten, geheven voor gebruik of genot van gemeentewerken, bezittingen of inrich tingen en voor door't Gemeentebestuur ver strekte diensten niet liooger mogen zijn, dan noodig is te achten, om den betaler naar evenredigheid van het gebruik ot genot, dat hij heeft, in de kosten van aanleg, onderhoud of verstrekking te doen dragen). (Vad). Een soldaat en een meisje, zijn nu juist niet elkanders grootste vijanden, zegt men. Maar heel vrien lschappelijk gezind tegenover de vrouw uit Delft, die zich heden voor de rechtbank alhier te) verantwoorden had, zal hij, die als eerste getuige optrad wel niet geweest zijn. Uit zijn verhaal toch bleek, dat het meisje bij zekere gelegen heid, terwijl de landsverdediger in Morpheus' armen lag, een onbescheiden blik had ge worpen in zijn geldbuidel, en nog onbe- sclieidener, een bankbiljet van f 100 daaruit had genomen. Aan bekennen van dit feit, dacht beklaagde niet. Zij had het van den militair gekre gen, zeiJe zij, en eens gegeven blijft ge geven. De subst.-off. van justitie, mr. baron De Vos van Steen wijk, wilde haar ook wel iets geven, nl. 1 j lar gevangenisstraf. (Vad). Huwelijksliaat. Bij een huiselijke» twist tusschen een gehuwd paar te Amster dam, heeft de vrouw haren echtvriend, met een messteek een diepe wonde in den rug toegebracht. T ezicht over de kinderen is dringend noodig. Terw ijl Donderdagmiddag de ouders te Kaalte afwezig waren, wegens den arbeid op bet veld. brak er een licht brandje uit iu een doornerilmagje dat van zelf ophield. De kinderen gingen er naar kijken, en liepen naar huis terug toen zij meenden dat het haagje uitgebrand was. Doch 't haagje was niet uitgebrand. Een driejarig meisje, dat alleen achtergebleven was, viel in de beete ascb en bekwam zulke hevige brandwonden, dat bet onder de hevigste pijnen overleed. Nog blijft de Maas zakken. Het wa ter staat bij Grave niet liooger dan 4,79 M. boven A. P. De scheepvaart is gestremd. De veerpont gaat slechts met moeite over. Op verschillende plaatsen kan men de rivier geheel doorwaden. Let op. Weer is door onvoorzichtig heid der kinderen die met vuur speelden te Nijeberkoop een w ning afgebrand met al wat er in was. Aiets was geassureerd. Alleen is van een bedrag van f'14 de helft, in een kast verborgen, teruggevonden. tip de Mor wede bij Kaankoek beeft een treurig ongeluk plaats gehad. Dooreen hevigen uitschot van wind spro .g de boeg spriet los van een Belgisch tjalkschip en trof den 21 jarigen zoon van den schipper die voorop stond. Ook de mast stortte daardoor op het schip neer. De arme jongen ligt bedenkelijk. Hij is zwaar gekneusd. Een landbouwer te Grauwendijk ont waarde in een zijner ooren een weeselijk gekriel, dat, zooals spoedig bleek, veroor zaakt werd door d"zelfde maden als waar van de schapen thans zooveel te lijden heb ben. De naastbijzijnde geneesheer wist 25 dezer dieren door spuiten uit het oor te verwijderen. Den volgenden d;Jg gevoelde hij weder «leven» in zijn hoofd, waarop rnen naar een professor te Groningen ging die lret oor geheel zuiverde. De patient moet thans aan dat oor doof geworden zijn hij herinnert zich, dat eene vlieg, die hem, op liet veld zijnde, in liet oor wilde kruipen, door hem doodgedrukt is. Wellicht was deze juist voorzien van rijpe eieren, welke nu in het oor terecht kwamen, waaruit zich de maden na 4 of 5 dagen ontwikkelden. Te Amsterdam zijn Vrijdagavond twee jongens, broeders, te water geraakt en ver dronken. Ook te Hillegom had een derge lijk hardverscheurend ongeluk plaats. Het 7 jarig zoontje van een spoorwegbeambte raakte te water. De moeder, die ziekelijk is, werd gewaarschuwd. Zij sprong dadelijk in het water,en werd met levensgevaar gered. Het kind was echter reeds verdronken. De ballon Prinses Wilhelminawaar mede kapt. Louis gistermiddag te vier uur op het tentoonstellingsterrein te Amsterdam is opgestegen, is omstreeks 6 uur neergeko men in den Duivendrechtsen polder onder Ou lerkerk. Bij het neer falen trof den reizi ger, die den tocht medemaakte, het onge luk, dat hij, door te vroeg naar beneden te springen, uit de maud viel en zich vrij ernstig bezeerde. Naar een boerderij in de nabij heid gebracht, werd de patient daar onder zocht doordr. Kinderman uit Ouderkerk, die echter geen inwendige kneuzingen kon con- stateeren, maar het toch raadzaam achtte, hem naar het gasthuis te doen vervoeren. Kapt. Louis zelf' heeft geen letsel bekomen. In de jongste bijeenkomst van de vrij willige jagers der Utreehtsehe hoogescbool van 1830 en 1831, werd besloten de reü nies, die om de vijfjaren gehouden worden, te beginnen met '12 Augustus 1887 jaarlijks te doen plaatshebben, en zich alsdan te Utrecht te vereenigen aan een eenvoudigen maaltijd. Tot genoegen v.in allen, die er aan deel namen, '15 in getal, waaronder de heer Witte Eechout, vroeger luitenant bij de compagnie, heeft die bijeenkomst Vrijdag plaats gehad. Van de compagnie, die oorspronkelijk 253 studenten telde, zijn er nu nog48in leven. - Terwijl een vrouw te Haarlem van lruis was en «even» een kort praatje hield met een kennis, maakten haar vier kinderen, van welke de oudste 7, de jongste slechts 1 jaar is, van haar afwezigheid gebruik, om een flesch met brandewijn te bemachtigen. Zij peuzelden de bessen op en dronken daar na met hun vieren van het vocht. Men kan denken wat het gevolg was. De oudste, die stellig het meest had gedronken, was bo ven in huis geklommen. had zich in zijn benauwdheid bijna geheel ontkleed en zou uit liet dakvenster getuimeld zijn, zoo de buren niet met een ladder waren gekomen en den jongen hadden gegrepen. Een ander der kinderen lag volslagen bewusteloos onde,- een tafel. De jongste kinderen vond mea voor de deur liggen; eenige buurvrouwen verzorgden de arme schepsels zoo goed het gi"g- Dat de praatgrage moeder bij haar terug komst niet, vriendelijk door de buren werd ontvangen, laat zich begrijpen. Onlangs zijn te Cappelle (N. B.) uit een kippenhok, staande onmiddelijk achter het raadhuis, 9 kippen ontvreemd, welke toebehooren aan den concierge, die tevens is aangesteld als nachtwacht en met den gemeente- en onbezoldigd rijksveldwachter het raadhuis bewoont en bewaakt Hoe brutaler hoe beter, zullen de dieven gedacht, hebben. M.C. Tegen H.64 jaar oud, zonder be roep, te Iloogeveen, vroeger vader in liet werkhuis der Ned. Herv gent. te Ilooge veen, werd voor de rechtbank te As*en, ter zake van diefstal van aardappelen en ver duistering van rookvleeseh, haver met wor sten en een bed, een gevangenisstraf ge- eischt voor den tijd van 18 maanden. De heeren Bloeniendaal Laan, te Woririerveer, hebben een fonds van f80,0000 ingesteld om uit de rente daarvan hunne werklieden te kunnen ondersteunen. In den staat Georgië, in een dorp na bij Macon, zijn zekere lieer Woolfolk met vrouw en zes kinderen, een tante der vrouw en een zoon van den man uit bet eerste huwelijk, door een verren bloedverwant, die op deze wijze rijk dacht te worden, ver moord. Een 21jarige landbouwersknecht te Horst (Limburg) heeft in een twist zijn kameraad met een mes doodgestoken. De onverlaat is in arrest genomen. Op 31 Augustus, den verjaardag van H. K. H. prinsen YVillielmina' zullen de kin deren der openbare en der christelijke school te Baarn feestelijk onthaald worden. Te Nieuwerkerk ad ïsel zou een 10 jarig meisje, terwijl hare ouders naar hun werk waren, met petroleum het vuur aan maken. Door de groote uitslaande vlam vlogen hare kleederen in brand. Deerlijk verschrikt en gebrand, vloog zij naar bui ten, waar zij wel door de buren verlost werd, maar de brandwonden waren zoo vele dat zij aan de gevolgen overleed. Te Tilburg heeft een hevige brand gewoed in den nacht van Zaterdag op Zondag. De geheele groote fabriek van wollen ma nufacturen van de lih. Sala is uitgebrand. Ook een groot gedeelte der wol- en goede renloodsen werd vernield. Uit het kantoor kon niets gered worden. De aangrenzende gebouwen zijn gespaard. Een paar vreemde kooplieden te Bergen op Zoom kwamen de vorige week bij een oude juffrouw en beproefden haar wat te verkoopen. De juffrouw bad echter geen zin. Nu hadden de heeren geld noodig. Daarom beproefden zij op een andere wijze er aan te komen. Zjj vroegen of de juffrouw hun f50 wou leenen. Zij zouden tegen den avond terugkomen en geven het geleende met f 10 intrest terug. Om haar vertrouwen te wekken, averi zij haar al vast die f 10 intrest, zoodat de vrouw slechts f 40 be hoefde te geven. En waarlijk het oudje deed het. Natuurlijk werd zij beetgenomen, want de heeren oplichters hebben de f 40 nog niet teruggebracht. Te Bergen op Zoom is ook een knaapje van 9 jaren door een vrachtwagen over reden. Het kind was terstond een lijk. Groote ontsteltenis bij den voerman, die tevens de vader van het kind was. Een kiesgerechtigde dubbelganger! In een Limburgsche gemeente doet 't geval zich voor dat één persoon liet radicaal in zich vereenigt, in Nederland e i in Pruisen tegelijk stemgerechtigd te zijn. Geboren Nederlander, genat uialiseerd Pruis en thans sedert eenige maanden verblijf houdende in Limburg, vervult hij in beide landen niet alleen zijn burgerplicht, doch werd tevens met overgroote meerderheid tot lid van den Raad verkozen Iu afwachting dat g$:n geldige bezwaren tegen deze be noeming zouden worden ingebracht, werd een feestviering georganiseerd, die met een schouderontwricliting van den afgevaardigde besloten werd. (Nbr.) Naar men zegt, heeft de maatschap pij tot exploitatie van staatsspoorwegen meer dan f50,000 schade geleden bij het spoor wegongeluk te Ruinerwold. De som, waar voor de waggons verzekerd waren, inoet haar nog niet zijn uitbetaald. Do verzeke- ringmaatschappij moet bezwaar maken zulks te doen, omdat er geen oorzaak voor het ongeluk te vinden is. Zoolang die niet is gevonden, weigert die maatschappij tot de uitbetaling over te gaan. (Z C.) Te Prlnsenhage heeft men weer ge-, tracht in het kantoor van het beroemde kanarie vogeltje, het postkantoor, in te breken. Doch lompe oppasseres is onts De effecten, ter dezer dagen te Bordeuu den van den schoonzoon de bestolene dame uit dieven afgenomen en benden verdeeld. Zooals wet niet toe deze dieven bevonden, te arrestteren Zordag aanstaande de zwemwedstrijd plaats

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 2