In van Boot GHRISTELIJK- NIEUWSBLAD HISTORISCH VOOR ZEELAND. GOES. Balen, 3KÏ, Gees ige Delft. f 2,50. f 3,00. r f 4,00. 0 en f 2,50. 1887. No. 109. Dinsdag 16 Augustus. Eerste Jaargang. Kazerne, den: :ten, nieuwe sbiezen. NSE» Goes. go Prijzen. IVOET, net OONHUIS, oomtjalk VERSCHIJNT ei. en -MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND G. M. Klemkerk, te Goes en F. P. ü'huy. te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENITEN Tegenover den vijand één Binnenland. tgezonderd 's Zon- ligd, terwijl voor b, Rookworst 45, 22, grove Rijst 7, lekkere Komijne gewone 9, Soda kere Stofthee 42, cjes 5, dito met heele 20 cent, ;roote sorteering telwerk,- Zeemen, kkelijk en sterk ilis. ir ANDEN: ivoederskooktoe- en, Vlechtwerk, Petroleum - iz. enz. GOES. I'S, geschil t voor I, ook voor WIN- TERIJ of SME- >n Uitgever dezes ROTTERDAM ?ns 6,30 uur. iM naar GOES rg. 3,uur. ROTTERDAM org. 9,u. tDAM ^ens 3,u. irdam bij den !GE, op 'tHa- [JWMAN aan J de -JONG lam Nieuwe DE 3 E l' W, Vrij:, per drie maanden franco p. p. f'0,95 Enkele nommers-0,02'/a UITGAVE VAN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere rege meer 40 cent. Daar is, sinds het vorig jaar, reden ge komen tot groote blijdschap. Verleden jaar werd de Tweede Kamer ontbonden, omdat de voorstanders der vrije scholen eene Grondwetsherziening weiger den, die geen einde maakte aan eene op de Grondwet steunende rechtsongelijkheid. Thans heeft de Tweede Kamer, bij eene meerderheid waaronder zelfs zeven liberalen, .zelve erkend, 'dat die rechtsongelijkheid, althans niet langer op de grondwet inocht steunen. Wat Groen van Prinsterer steeds heeft verlangd, namelijk de wegneming van «de ellendige zinsneê», waarop voornamelijk het grondwettelijk privilegie der neutralisten berust, is eindelijk door de Tweede Kamer toegegeven. Dit feit is niet weg te nemen. Wat de oud-conservatieve partij in de Tweede of in de Eerste Kamer voortaan ook beslis sen moge, een gewichtige stap omv tot beëindiging van den schoolstrijd te geraken, is gedaan, ook door eeuige liberalen van zeer goeden naam en erkende bekwaamheid, en zal nimmer ongedaan kunnen gemaakt worden. En al zegeviert liet recht ook nu nog niet, juist de woedende tegenstand van sommigen zal ook hier veler oog openen. De Heere onze Gjd zij voor al Zijne leidingen, ook in den schoolstrijd zichtbaar, geprezen. Hem zjj dank en aanbidding ook voor den zegen, waarmede Hij tot hiertoe ons jaarlijksck protest tegen eene school, waar Zijn Heilig Woord voor de kinderen onzes volks moet gesloten blijven, bekroonde. Ook dat protest heeft zijne werking ge daan; geen eerlijk man durft langer be weren, dat zóó aanhoudend, een met zóóveel opofferingen gepaard verzet niets anders is. dan een volkswaan van den dag, ol politieke kunstenarij. Intusschen vergete men niet, dat, zal er ware rechtsgelijkheid komen, de gedane stap nog door verscheidene andere moet worden gevolgd, en jdat telkens op heftig verzet valt te rekenen, vooral hij hen, die gewoon zijn de kosten van en de zorg voor het door hen verlangde en genoten onderwijs gfootendeels te schuiven op de schouders van den Staat. Daarom geene verslapping! Integen deel, naarmate wij meer vruchten «p onzen arbeid mogen zien, verdubbeling van gebed, van inspanning en van opoffering, de eenige wapenen, die den Christen in den btrjjd tegen wereld en ongeloof betamen. Of zal, juist nu, achteruitgang worden bespmrd? Daar zijn er die zulks vreezen, omdat van tijd tot tijd, en ook thans weer, tus- schen hen, die tot dusver tot het bouwen van Christelijke Scholen samenwerkten, strijd is ontstaan. Dat een strijd op schoolgebied op broe derlijke wijze kan beëindigd worden is ten vorigen jare gebleken. Zal nu een strijd, die niet op school gebied, maar op kerkelijk gebied gestreden moet worden, op de schoolstichting een verderfelijken invloed uitoefenen? Volstrekt onmogelijk is dat niet. Maai ongeoorloofd wel. Immers staat de Uuie geheel buiten den kerkelijken strijd. Zjj beoogt niets anders dan het bevórderen van de oprichting en instandhouding van Scholen met dén Bijbel, en vraagt niet tot welke kerkelijke richting de voorstanders van die Scholen behooren. Al degenen, die haar steunen, stemmen sainen in de erkanning, dat de Heer der Heirscharen, die zich den mensch heeft geopenbaard als Vader, Zoon en Heilige Geest, groot is van goedertierenheid en barmhartigheid en te prijzen tot in alle eeuwigheid; dat het goed is voor een volk Hem t kennen, te eeren, te vreezen en lief te hebben; dat Zijn woord een lamp is voor onzen voet asn e :n licht op ons pad; en dat het allen, ook onzen kinderen, moet welgaan, die op des Heeren ''getuigenissen en daden acht geven, en die in den Heere Jezus Christus gelooven en Zijne geboden bewaren. En hoe werkt nu de Un ie 7 Het grootste deel van de opbrengst wordt door de Locale Corrfité's ten behoeve der plaatselijke scholen aangewend, zoodat ieder gever beoordeelen kan, of de plaatselijke school zijne ondersteuning verdient. Slechts een tiende deel ongeveer vloeit in de gemeene kas, en wordt naar vasten maatstaf tusschen de beide groote Vereenigingen verdeeld. Voldoen deze beide Vereenigingen niet meer aan de behoeften van allen, wat eerst in het vervolg van tijd kan bljjken en nu althans nog verre van bewezen is, welnu do Unie zal, zoodra dit blijkt, ook die mee ning eerbiedigen, mits daardoor de kinderen onzes volks geen schade lijden; mits geen enkele school minder gebouwd wordemits de Heere Jezus niet m 'er, maar min Ier in de volksschool worde geloochend. Men doe beter, wat anderen niet goed doen; doch men doe niet niets. Indien jzjj, aan wie het bestaande niet voldoet, iets beters willen stichten, zullen ook zjj hun deel ontvangen. Maar om te ontvangen moet men bestaan. Zoolang het nieuwe niet bestaat is het plicht hetgeen men voor betrekkelijk goed houdt te blijven steunen. Wij mogen aan niemand, en Kei omdat hij onze sympathie niet heeft, onze bijdragen weigeren. Indien hel ons waarlijk om uit- breiling van Gods Koninkrijk te doen is, dan moet de bijdrage, al ware 't alleen ter beproeving van ons arglistig hart, eer ver hoogd dan verminderd worden. Er moet strijd zijn op deze aarde, ver deeldheid kan in deze zondige wereld niet uitblijven. Indien iemand op het funda ment, hetwelk is Jezus Christus, bouwt goud, zilver, kostelijke steenen, hout, hooi. stoppelen; eens iegelijks {werk zal open baar worden; en hoedanig eens iegelijks werk is, zal het vuur beproeven. Maar er moet, onder hen die op dat fun dament bouwen, altijd de bewustheid blijven van de eenheid in Christus. En hetzij dat één lid lijdt, zoo lijden al de leden mede. En gijlieden zqt het lichaam van Chris tus, en leden in het hijzonder, zegt de Apostel. Laat ons dan goed doende niet vertragen. Opdat de vijand onzer zielen geene oor zaak hebbe tot juichen. Het Bestuur der Unie. De openbare school neutraal Niemand die het gelooft. In Zeeland, N. Brabant en Limburg althans zeker niet. Ware het zoo, er zouden veel meer chris telijke scholen verrijzen. In Zeeland zijn openbare scholen waar christelijk onderwijs gegeven wordtwaar den luiden zand in de oogen gestrooid wordt door te bidden en psalmen van D itheen te laten zingen. En in NBrabant Lees maar wat de Maasbode er van zegt. Een lid van de Eerste Kamer had ge vraagd Waarom bloeit de openbare school in het Katholieke Noord-Brabant? En het antwoord luidt «Weet dan de ij hoogedelgestr. heer Muller niet,Jdat in het Katholieke Noord- Brabant de Katholieke gemeentebesturen Katholieke onderwijzers voor nagenoeg overal Katholieke kinderen benoemen Ware Noord-Brabant gemengd en niet Katholiek, de openbare school zoude er als in elke andere provincie slechts kunst matig en door protectie tieren kunnen.» De' natie is slechts door het gouden haakje aan de openbare school gehecht. Laat den wetgever vrij, en ge zult het zien. Als ile menschen naar den betamelijken prjjs op beide scholen het onderwijs hunner kin deren betalen moeten, dan kiezende mees- ten, zelfs liberalen, het christelijk, het bijzonder onderwijs. Het recht der Roomschen. Bij de jongste gemeenteraadsverkiezing te Goes hebben wij gezegd dat ook de room schen aanspraak hebben op een paar zetels in den gemeenteraad. Nu heeft hier en daar eene oude matro ne van ons gezegd dat wij daar niets van meenden, want toen het op stemmen aan kwam, stelden wij vier antirevolutionaire kandidaten. Hierop zjj geantwoord, dat wij nog van mc-ening zijn dat de roomschen in den raad moeten vertegenwoordigd worden en dat wij daarop wenschen te blijven aandringen. De liberalen in Goes, die Quist uitwierpen, hadden jegens de roomschen attent moeten zijn en een roomschen candidaat moeten stellen. In een stad, waarvan meer dan de helft der bewoners tegen het liberalis me is, moesten geen 9 van de 13 leden, liberalen zijn. Dit is een onrecht, al wordt liet niet erkend door de heeren die op het kussen zitten. Wat ons betreft, en wjj kunnen hier ook spreken namens de antirevolutionaire kiesvereeniging, wij hebben ter wille van het recht, bij de leiders der roomsche kiesvereeniging op de aanvaarding eener candidatuur aangedrongen, doch niemand had daar lust in. En niet, dan na ons persoonlijk daarvan verzekerd te hebben, konden wij ons laten vinden de candidatuur der vier antirevolutionairen te verdedigen. Dat de roomschen, die dit niet wisten, de liberalen geholpen hebben, is hun niet kwalijk te nemen. Toch koesteren wij goede hoop dat zij van die dwaling nog eens terugkomen. Wat in Delft gebeurde, kan ook te Goes zeer gemakkelijk plaats hebben. Er zitten in den Goeschen gemeenteraad nog enkele uitstekende liberalen, wier candida tuur wij nooit zullen bestrijden. Maar aan de taak, om hun ledental in den raad tol het bescheiden portie van het recht terug te bre.igen, blijven wij onverpoosd arbeiden. Men mag het gelooven of niet, maar de dagen der zich noemende liberalen zijn geteld. De liberale partij is reeds lang uiteengeslagen, afgebroken door haar eigen bouwlieden, waar zij geen ander beginsel heeft dan dat van het kussen. Zich geen andere vraag stelt dan hoe kan ik 't ge makkelijkst baas blijven? Geen ander plan bewerkt, dan d or tweedracht te zaaien tusschen roomschen en antirevolutionairen, hare levenslagen nog ietwat te rekken. Gehiikig, al breeder wordt de zoom dier eerlijke radicalen die zich met weerzin van zulk een allegaartje, dat zich de liberale partij noemt, afkeert. Wat iedere partjj voegt, zij ook aan de leiders der Goesche liberalen geraden Legt toch af alle eigen waan. Roemt niet in uwe kracht. Wordt bescheiden. Wat te Delft een voldongen feit is, en te Utrecht een begin van werkelijkheid werd, zou ook hier kunnen plaats vinden, dat uwe radicale zonen en de clericale vrien den van het recht uw staatkundig leven afsneden. Want zeker is hetwij komen nog wel eens Egypteland uitDe dageraad der vrijheid, die gloort, predikt ons duide lijk, dat der liberalen heerschappij geen nailtlIirtA if» eeuwige is. Een bescheiden] anti-revolutionair vriend en oud-patient van dr. Van Ren- terghem, de heer De P. te Goes, schrijft aan de Standaard, hoeveel hier aan hem verloren wordt, en uit den wensch, na een opsomming van wat deze dokter voor de geneeskundige wetenschap is en belooft, dat Amsterdam hem dankbaarder behandele dan dr. Mezger behandeld werd. Natuurlijk wist de inzender toen nog niet, dat dr. M. misschien nog voor Amsterdam behouden blijft, dank zij de meer dankbare gezind heid der burgers dezer goede stad. Van liberale zijde wordt in het kies district Goes voor het lidmaatschap dei- provinciale Staten aanbevolen de heer J. Vereeke te Kruiningen. Antirevolutionair candidaat is de heer C. J. Huvers. Benoemd tot deurwaarder te Goes in plaats van dhr. I. de Vos de hr. Hollman, klerk op de Registratie en Domeinen alhier. In de plaats van den heer H. J. van Ewijk, die morgen op het stoomschip Ceram wordt in dienst gesteld, wordt op de fabriek der kon. maaatsch. «de Schelde» gede tacheerd de machinist der 4e kl. in het vaste korps P. van Wijngaarde, ten einde met het toezicht belast te worden over de onderhanden zijnde of komende werken voor rekening der departementen van ma rine en koloniën. Wedstrijd in de Haagsche Kegelbaan» staat boven de plaat in de «Spectator». Men ziet de vier kegels (Wethouders) val len, terwijl de Koning (Burgemeester) blijft staan. Het onderschrift luidt: De noeste borgeren met balspel zich ver- (maecken Zie hoe zij met den kloot een viertal kegels (raecken; Maar schoon de wilde worp oock anders (was gemeind, Staet evenwel nochtans de Koning overeind Het bestuur der Vereeniging tot chris telijke verpleging van krankzinnigen en zenuwlijders heeft dr. 0. Vermeulen tot

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1