Landbouw, enz. Rechtzaken. Gemengde Berichten 1 M Bij het examen voor de Engelsche taal (L. O.) is o. a. ook geslaagd mej. M. Smit Sibinga van Middelburg. Voor vroedvrouw slaagde a a. mej. Roevos te Vlissingen. Men schrijft ons uit Walcheren Wat den stand der klavergewassen be treft, is over 't algemeen de roode paarde- klaver door de droogte gering. De tweede snede der jarige is slechts half uitgegro id sommige bijna in 't geheel niet. De nieuwe gesneden klaver van dit jaar blijft veel ach ter het wordt ruim laat voor de herzaai- ïng. De Lucernklaver staat vrij goed. Thans wordt door eenige landbouwers de /.aaiing van Incamaatklaver beproefd die vroeg in 't voorjaar flink gewas oplevert en zeer aan bevolen wordt. Middelburg. Gisterenmiddag werden in eeue plechtige openbare vergadering van de arrondissements-rechtbank de heeren jhr. mr. J. Schuurbeque Boeye en mr. P. J. F. Van Voorst Vader als rechters geinstalleerd. Voorzitter was mr. J. van der Lek de Clercq. De beide heeren werden toegesproken dooi den ambtenaar v. h. openb. min., jhr. mr. J. F. Schuurbeque Boeye, die er op wees, dat de beide vacaturen ontstaan waren door het vertrek van mr. Pompe van Meerder- voort, die elders eene rechtsbetrekking bekleeden ging, en door de benoeming van mr. J. van der Lek de Clercq als vice president der rechtbank. Aan beiden wijdde spr. een woord van dankbare hulde en wenschte den in hunne plaats benoemden geluk. Evenzoo mr. van der Lek de Clercq, die hen ook verzocht, de voor hen bestemde zetels te willen innemen. Mr. J. Schuur beque Boeye dankte, ook namens den heer Van Voorst VaUer, de sprekers voor hunne woorden, en beval zich in de liefde van rechters en balie aan£ Namens de laatste sprak, bij ontstentenis van den deken, de heer mr. F. N. van der Bilt. Het gerechtshof te 8 Gravenliage heeft gister behandeld het beroep van den heer J. M. K., grondeigenaar te Goes, door de rechtbank te Middelburg wegens ver wonding door onvoorzichtigheid tot 3 dagen hechtenis veroordeeld. Het O. M, eischte bevestiging van het vonnis, maar niet ontvankelijk-verklaring der toegewezen vordering tot schadevergoe ding. Aannemende dat beklaagde niet op zettelijk den rijksveldwachter had verwond en hij toch voorzichtiger had kunnen zijn, wijl er nabij het station menschen De zoons van den landbouwer A Braamse te 's Heerenhoeb, die Donderdag bezig waren grond te laden hadden het ongeluk dat de paarden schrokken en op hol gingen. De wagen werd tegen een boom in stukken geloopen. Het eene paard los geraakt van zijn makker sprong over den holdam henen. Persoonlijke ongeluk ken hadden niet plaats. Vo'gens heden morgen ts Vlissingen ontvangen bericht, is de Duitsche brik «Lolling» ter hoogte van Terneuzen ge strand. Sleepbooten uit Vlissingen zijn ter assistentie derwaarts vertrokken. De Stoomvaart-Maatschappij «Zeeland» te Vlissingen vervoerde geduren le de maand Juli 8693 passagiers, verdeeld als volgt van Londen naar Vlissingen 4633 en van Vlissingen naar Londen 4060. In Juli 1886 vervoerde zij 8000 passagiers. Het goederenvervoer over beide richtingen beliep in de afgeloopen maand 1901 ton, namelijk van Londen naar Vlissingen 245 en van Vlissingen naar Londen 1656 ton. Ook dit wijst op eene vermeerdering van 178 ton. Heiukeuszaud. Voor de 2 de maal is van hier naar Amerika vertrokken de Wed. M. Gellinck en 2 kinderen. Drie jaar geleden heeft zij haar fortuin ook gezocht in de nieuwe wereld, doch kon haar oude Vader land niet vergeten en is volgens haar zeggen teruggeholpen door milddadigheid der liefde zusters. Sedert 8 dagen zijn 2 vaarzen, een bij den landbouwer L. K. te Koudekerke en één bij den landbouwer A. B. te Arne- muiden dood in de sloot gevonden, waar schijnlijk bij 't zoeken naar drinken of groen voeder daarin geraakt. De te Domburg vertoevende Rumeen- sche prinses heeft haar verlangen te kennen gegeven om de Hollands-he taal te leeren. Zij ontvangt daarin nu les van den heer C. Wee'a, hoofd der Christelijke school aldaar. Dinsdagavond zijn te Terneuzen in het westelijk gelegen lort in het kanaal, een loods geheel, en een ander gedeeltelijk door brand vernield. Ook de daarin aanwezige nieuwe sluisdeuren, die vuur schijnen gevat en dus den brand veroorzaakt te hebben, werden in de asch gelegd. De aannemer Koole heeft van een en ander veel schade. Mogen wij den lezers meedeelen, hoe het bericht over «predikantenbezoek» inde wereld kwamOp zekeren avond zaten enkele niet zeer predikantsgezinde heeren, ergens op Zui 1 Beveland gezellig onder de thee bijeen. Het gesprek viel eindelijk op de domiré's. Een der heeren zei ongeveer: «Er moet ergens op Zuid-Beveland, ik ineen te Wolfertsdijk, een dominé geweest zijn, en die moet eenige jaren geleden, (hoeveel weet ik niet) een zieke vrouw zoodanig den schrik aangejaagd hebben met de bedreiging der eeuwige straf, dat zij het bestierf. En toen moet daar een dokter geweest zijn, en die constateerde dat de vrouw overleden was aan predikantenbezoek.» Op de vraag, wie die dokter was, antwoordde deze oolijke verteller dat hij geloofde dat het dokter X. was. (Schrijver dezes zal den naam verzwij gen, maar voegt er bij dat de genoemde dokter reeds in 1882 overleden is). Een der hoorders, die graag twee kwartjes tegelijk verdiende, zond dit bericht terstond als historisch oaar het bureel van de Middel- burgsche Courant, die bet plaatste. Andere liberale bladen namen het gretig over en de niet predikanten-gezinde lezers konden eens lachen om de dotnperigheid van dien dominé en de cordaatheid van dien chirurgijn I Zou de Middelburgsche Courant haar «historisch» bericht nu willen intrekken? Gisteren werd in zekere gemeente van Zeeland raadsvergadering gehouden. De vroede mannen hadden elk een glas helder, trisch water vóór zich staan, en enkelen dronken als naar gewoonte met smaak van het heldere nat. Een der raads leden sprak over de pomp van 't raadhuis en beweerde dat het water uit die pomp nog zoo kwaad niet was, wat een ander raadslid, een deskundige met instemming der an leren ontkende. Toen de Raadsver gadering afgeloopen was, deelde de bode enkelen heel laconisch mee, dat de heeren heden allen van dat ondrinkbare water gedronken hadden. Het heldere water bovenbedoeld was uit de pomp van t raadhuis. Wemeldinge. Heden middag had alhier een ernstig ongeluk plaats. Toen n. 1. de tele graaf van Rotterdam naar Antwerpen alhier aankwam, zou één der matrozen den kurke- zak tusschen de boot en den b.isaltmuur houden, door een ongeluk echter raakte zijn hand er tusschen, zoo lat dat lichaams deel geheel werd vermorzeld. Nadat hij bij den heer Spruit in huis was gebracht, is door dr. Brandts dadelijk genee kundige hulp verleend. De ongtlukkige is man en vader. Donderdag 8 Sept. van|l'l tot 4 uur zal te Zierikzee plaats hebben eene tentoon stelling van zaaigranen enz., die uitgaat van de centrale tentoon-dellings-vereeniging Landbouwbelang in Schouwen-Duiveland. Er zijn 43 prijzen uitgeloofd, bestaande in geld, diploma's en getuigschriften. Terneuzen. De voortvluchtige postbode van hier op Spui is op de Belgsche grens aangehouden en Woensdagavond in het huis van arres- opgenomen. Te Amsterdam zijn een man en een vrouw, na liet gebruik van garnalen zoo hevig ongesteld geworden, dit geneeskun dige hulp terstond moest ingeroepen worden. Zij waren aanvankelijk zelfs niet buiten gevaar. De brand te Yaltherveen is thans eindelijk bedwongen, en wel door zand als blusch- midcel te gebruiken. Ook in de lersche moer bij Wemeldinge heeft men dergelijke veenbrand waargenomen. Wij vernamen er reeds Dinsdags in de vorige week van Thans blijkt uit de bladen dat deze brand nog steeds voortwoekert. Ook in het bui tenland veroorzaakt de droogte dergelijke branden. Sinds Maandag woedt er een groote boschbrand in het llerzohenwald. Soldaten trachten het vuur te beperken door de onaangetaste boomen in de nabij heid om te hakken. Vergeefs. Ook de regen die Dinsdagnacht viel, hielp niets. De brand duurt voort. -- Sedert 1858 is de waterstand op de Beneden-Maas niet zoo laag geweest als nu. Schepen die meer dan 4 voet diep gsan, kunnen de rivier niet meer bevaren. Te Zoeterwoude, Kralingen, en Win- sum hebben hevige branden gewoed, die door gebrek aan water moeilijk konden gebluscht worden. Waarschuwing. Te Diepenveen is, waarschijnlijk door onvoorzichtige kinderen, die met vuur speelden, een schuur en een hooiberg een prooi der vlammen geworden. Op het landgoed Ons genoegen te Dreuipt wordt een inrichting geopend voor zenuwlijders. Te Breda heeft in een beruchte straat een ernstige vechtpartij plaatsgehad. Enkele vechtersbazen werden zwaar gewond. Er werd o. a. een artillerist gevangen geno men die tan de verwarring gebruik maakte om een ander der gewonden zijn horloge te ontstelen. Een arbeider, bezig met het voegen van den kerktoren te Groningen viel Maan dagavond van boven neder van den steiger en kwam binnen in den toren terecht, ilij is terstond overleden. Liefde voor den Konong. Te Leeu warden zat in een koffiehuis een verwer twist te zoeken met een der bezoekers. Hij schimpte daarbij op den Koning. Toevallig was er een politieagent uit Amsterdam in 'ourgergewaad bij tegenwoordig, die den held liet inrekenen. Zoo ook te Utrecht. Daar liepen zaterdagnacht drie personen uit al hun macut een lied te zingen, dat tegen Oranje gericht was. Dadelijk kwamen an deren die hen op een pak slaag tracteerden, zoodat de drie «keezen» op de vlucht sloegen. Te Herveld stond een kras grijsaard van 75 aren, nog zoo vlug en krachtig als ware hij 40 jaar, op een kar op het land tarwe te laden. Toen de kar naar een volgenden hoop reed, viel de man voorover van den wagen, wijl hij zijn evenwicht verloorhij kwam met het hoofd op den grond terecht, en overleed terstond. Ook viel da tr een jongetje in een zicht (zeis) en werd op ontzettende wijze gewond. De tram die Zondagavond 9 uur te Heerenveeu moest aankomen, kwam eerst des nachts te 2 uren aan. De machinist was namelijk dronken, en toen zij bij Sneek aan een brug kwamen, had de conducteur laten sloppen, wijl hij het niet vertrouwde met een dronken machinist over die brug te rijden. Deze man werd in de cachot gestopt. De Delvenaar, die verleden week Zuid- Beveland bezocht, schrijft onder meer, over zijn bezoek aan de Schelde. Hij schrfijt «Langs Slapersdijken vervolgde ik mijn weg en had daarbij gelegenheid op te merken, dat het wild zeer talrijk is, immers twee groote hazen liep o kalm op twintig passen voor mij uit langs den openbaren wegzoo voort wandelende kwam ik bij de machtige rivier, een der slagaderen van België's be staan. Velen uwer lezers zullen waarschijn lijk de tiont of Westerschelde slechts op een kaart hebben gezien, en 't zal niet te veel gezegd zijn, als ik veronderstel, dat niet velen zich een denkbeeld kunnen vormen van de menigte schepen, die bij elk getijde dezen machtigen stroom op en afvaren, om koopwaren en producten uit alle deeleu der wereld op de Antwerpsche markt te bren gen, en andere koopwaren en producten van het vaste land naar alle denkbare havens der wereld te verspreidendaarbij komt nog de stroom van landverhuizers, die iangs deze lijn met schepen van de Red starline naar Amerika worden vervoerd, om in een nieuw land hun geluk te beproeven. Ik had voor mijn observatiepost een punt op den zeedijk aan den Biezelingschen-Ham gekozen en kon alzoo een groot deel der rivier overzien. Het gezicht op deze rivier levert soms een aangrijpend schouwspel met het bloote oog zag ik, op een ruimte van ongeveer twee uren, 21 schepen, waar onder 5 groote sioombooten, 2 driemast schepen, 3 brikken en '1 schoener; verder eenige Belgische vischsloepen, die van schoe- nerstuiging voorzien, onder de brutaalste zeilers gerekend worden en bij alle weêr en wind op Doggersbank in de Noordzee gaan visschen. Velerlei natiën waren in deze kleine ruimte vereeuigd. «Onder de stoombooten bemerkte ik de Westerland van de Red star line, deze sche pen hebben een diepgang van 26 voet, zij zijn meer dan 400 voet lang en 40 voet breed, zij zijn van 4 masten en 2 schoor- steenen voorzien, de stoommachine vertegen woordigt meer dan 3000 paardekrachten. Behalve de gewone laadruimte voor koopwa ren en producten, kunnen deze booten op een enkele reis 1000 passagiers vervoeren; de reis tusschen Antwerpen en NewYork- wordt binnen 9 a 10 dagen volbracht. Delvenaar.) Vrijdagmorgen had een veehandelaar op de markt te Leeuwarden reeds vroegtij dig een voordeeligen koop gesloten. Hij had voor f70 een koe gekocht, die f130 waard was. Hij vertrouwde echter de zaak niet en riep, alvorens te betalen, den goeden raad der politie in, die den eigenaar der goedkoope koe inrekend i. Later bleek dat hij het beest te Akkrum gestolen had. Weer een waarschuwing. Te Rot terdam is een 5jarig knaapje, dat achter op een sleeperskar wilde kruipen, door het achterwiel aangereden, zwaar gekneusd en 's anderen daags in het gasthuis overleden. Te De Rijp is ieder manneljjk be woner van bepaalden leeftijd verplicht de taak van nachtwacht te vervullen. Zekere Jan Tol doet daarbij als bezoldigd algemeen plaatsvervanger dienst. Voor 40 cent doet Inj voor de lusteloozeu de nachtelijke ronde. Te Oosterbeek hebben de slagers, die ondanks den lagen prijs der varkens, het vleesch duur houden, concurrentie gekregen. Een ge landbouwers hebben namelijk zelf hunne vette varkens geslacht, en stellen nu hun vleesch tot veel lagere prijzen ver krijgbaar, - Verregaand. Zes jeugdige sigaren makers uit Kampen stonden dinsdag te Zwolle terecht wegens door hen gepleegde diefstallen. Na alloop der verhooring be gaven vier van de zes zich in eenige winkels aldaar, waar zij op nieuw hun talent toon den in liet stelen van broodjes, geld uit de winkelladen en chocolade. De veelbelovende knapen werden op staauden voet ingerekend. In ee.i der vaarten bij Den Haag ligt een klein stoombootje, waarin 4 Fransche heeren een reis gedaan hebben van Parijs naar .Nederland. Het leger des Heils ondervindt in de straat waar het zijne oefeningen houdt veel tegenwerking en smaad van het Amster- damsch gepeupel, dat steenen en vuilnis gooit en met het zingen van allerlei vuile liederen de vrienden uit hst Reddings-leger hindert. De politie bleek telkeiis on machtig dezen hoop te keerenWij hebben eerbied voor het geduld der Salvatioilisten en betreuren het dat de tegenwerking die zij bij hunnen wel wat vreemden ijver ondervinden, blijken zijn van vijandschap tegen den f hristus. Wugeningeu. De gemetselde schoeiing van de nieuwe haven zakte Woensdag on verwachts ineen, over een lengte van 12 meter. Enkele ijzeren bouten zijn door midden gebroken. Op de fabriek van de hh. Van Kem pen te Voorschoten is weer eens een pracht stuk vervaardigd. Het bestaat uit een kunstig uitgevoerd zilveren milieu de table, op voetstuk van zwart marmer, dat met rijk georneerde medaillons is versierd. Uit den (Afrikaanschen) bodem verheffen zich palm en pisangboomen waaronder zich een fraai gedreven olifant bevindtterwijl op den voorgrond een Afrikaansche briefbode (por- tador) met een brief op den gespleten stok, tisschen maniok en andere tropische plan ten is aangebracht. Van de zilveren medaillons, die het mar meren voetstuk sieren, geeft het eene een voorstelling van het Afrikaansche dierenrijk, terwijl op het andere de kunst van Afrika is afgebeeld. Op de onderste omlijsting van het voetstuk vindt men eenige toepasselijke plaatsnamen en een gedenkdatumalles gegraveerd op gegraineerden grond. Dit monumentale milieu is een geschenk aan den heer A. De Bloeme, voor eenige maanden teruggekeerd uit Afrika (Congo- gebied) waar hij 15 jaren lang de verte genwoordiger was van de aldaar gevestigde Nederlandsche handelsonderneming. Het werd hem dezer dagen ter gelegenheid van zijn onlangs plaats gehad hebbend huwe lijk vereerd door «zijn vrienden in Afrika» zooals het opschrift aangeeft. Vaderland.) In de vesting Yaxbolin (Zweden) werden eergisteren uoor het springen van granaten 19 soldaten gedood en velen ge kwetst, waaronder ook 3 officieren. Wij hebben alle hoop, dat dr. Mez- ger voor ons land en onze stad behouden zal blijven, daar w\j heden, op on ie vraag per telegraaf»is aanneming Wiesbaden volkomen zeker tot antwoord ontvingen y>mijn nationaliteitsgevoel wordt op zware proef gesteld.y> Amsterdammer. Ook de visch begint last te krijgen van de droogte. Veel snoek, ba irs, brasem enz. in de binnenwateren op Tessel is ge storven. Een landbouwerskecht te Valkenburg viel Woensdag van het paard, onder den geladen oogstwagen, zoodat hem een rad over het hoofd ging. De schedel is gebar sten. Er is geen hoop op herstel. De onge lukkige is man en vader van twee kinderen. Te Den Haag is een man die door den wind het fluiten van een aankomenden zandtrein niet hoorde, door dien trein aan gereden en midden op de baan geworpen. Als door een wonder bleet hij gespaard, want de trein ri hem te dooden. vigen stoot in de On voorzicht man van de stc voordat deze gehi brak een arm en zingen. Hij weri Utrecht overgebr Donderdagr boerenliuizinge al gram hooi er in. Te Tilburg senplukken het oi ijke hoogte uit i terstond zijn dooi Vrijdag had gevalplaats. De schuur werkzaal vijfjarig dochlert maakte met den machine. Waars die machine opkl moet hebben vas kind gevallen, mi dat een zich daan in het borstje gec onmiddellijk was. Voor eenige jai schen een kind d< Den 21, 22 zal te Amsterdam Ned. cricketbond De firma wier fabriek met verbrandde, begoi ander lokaal te week al hare arb ware uitkomst vo Eenigen tijc spreken van een geschiedenis der 1 sonen in Zviitsei oude hoornen vc verkochten die nu Om de goede liedi te strooien, voegde ringen van desku nu is ontdekt. D» kendte Freiburg gevangenisstraf voor de waarhek «Boontje komt oin Le brand in met een enkel w hevig de brand w asch legde. In di te koop. De eigi versal Provider brand schijnt aan< der werkplaatsen, ploffing. waardoor verloren, zoodat ni optreden, om dit Te half 8 begon den zich van achtï men een uitweg stoomspuiten wie; breede stralen in i Was of er olie gansche buurt wi vuurregen. Een vlammen zich een door het dak, en tastten, werd het dat geen pen het veertig meter bove men en terkeerdei zaglijken gloed, buiten Lenden alle Hoog in de luch stang de Engelschi «Whiteleys Univcr. der rookwolken en ringden, fier vooit weddenschappen i branden ot er heel Plotseling ging zend kelen. De laten. Ongedeerd Oorverdoovend spuiten, doch h: machteloos om de Het machtige ger schare overstemde kolenwagens, brand politiemannen. Eensklaps verste van den steenen gelukkig zonder mannen te deren, tuinen en in de zen. Velen werdt van den volgenden gespoten op de sui meeste afdeelingen Verzorger» zijn in de werkplaatsen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 2