CHRISTELIJK- NIEUWSBLAD HISTORISCH YOOR ZEELAND, 1887. No. 103. Zaterdag 13 Augustus. Eerste Jaargang VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER AD VERTE ATI EN De willekeur der Liberalen. Binnenland. Kerk- en School nieuws. X V' /tv* DE .ÏU.ÏÏN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 l nkele nommers-0,02y2 UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere rege meer 10 cent. Een eerlijk tegenstander schrijft ons het volgende. Wij plaatsen het om te doen zien, dat men niet in de eerste plaats antirevolutionair behoeft te zijn, om het onrecht te gevoelen, dat de Eerste Kamer, ol liever de liberale partij ons Woensdag heeft aangedaan. Het voorgestelde art. 192 (oud 194i, be treffende het onderwijs, is door de Eerste Kamer verworpen. De klerikalen zullen we derom, wie weet hoelang, gedwongen wor den de belasting te betalen voor scholen, die alleen de liberalen bevredigen. De kerk buiten de schoolzegi de liberale kliek; aangenomen, maar laten zij dan ten minste de kerkelijken geen belasting doen betalen voor hunne moderne sektescholen. «Geen dogma's op de schoolzegt de liberale bent; al wel, maar laat er uw eigen dog ma 's dan ook buiten en bedenkt, dat de dogma 's der kerk berusten op een begin sel, de uwe slechts op de zucht om willige werktuigen te kweeken, die uwe verderfelijke staatkunde moeten goedkeuren, liet liberale beginsel verbiedt, dat den kinderen kerkd wang worde opgelegd, maar dat beginsel verbiedt niet om de ouders een school op te drin gen waarmede zij nu eenmaal niet gediend zijn, öf wel zich zware offers te getroosten voor eigen scholen. De beslissing van het onderwijs behoort aan de ouders, niet aan den Staat, maar de liberale minderheid be grijpt, dat het hoofdzaak is de klerikale meerderheid er onder te houden. Vandaar het knoeien met kiesdistricten, van daar liet voortbestaan van de staatkundige rem- machine, die men Eerste Kamer noemt. Zij vreezen dien kerkdwang. Wij vreezen den dwang der kerk minder dan den dwang der liberalen, die het land ten verderve voert Niet dat wij voor eene verwisseling zou den zijn van de liberale in een klerikale want ook de laatste heeft een te beperkt programma, tengevolge der vrees voor een denkbeeldig gevaar; maar wij veronder stellen, dat indien de klerikale partij de meerderheid vormde, dit reeds een schrede vooruit zou zijn op den weg der verlichting! Wij zien helder in, dat de liberale dom- perspartij meer onheil sticht, dan de kerk ooit zou kunnen doen EEN RADICAAL. **tieen cadeautje aan de gegoeden. Dit gulden woord van het Goesche raads lid Quist, voor jaren in den raad uitgespro ken, mocht men gisteren in een vergadering van dienzelfden Goeschen gemeenteraad öpvangen uit den morid van niemand minder dan den geachten voorzitter, den heer mr. de Witt Hamer. Een der heeren wethouders stemde daarmede in, en de meerderheid der antirevolutionairen hielp hen, terecht het voorstel Lambrechtsen afstemmen om den prijs van het aangevoerde drinkwater met 3 cent per emmer te ver lagen. Geen cadeautje aan de gegoeden! Dit is niet maar een leus. Het is een beginsel. Een beginsel dat zoowel in kleine zaken geldt als in groote. Dat ons leiden moet, zoowel bij de levering vau middel baar onderwijs, als bij den verkoop van een emmer water. Heeft de meerderheid thans in het kleine dit beginsel aangedurfd, zij het haar gegeven dit ook weldra in het groote te mogen doen, opdat des bur gervaders gulden woord niet blijke een ijdele klank te zijn geweest. Op de kleintjes passen is goed, mits men de grooten niet loopen late. VERGADERING van den gem< eoteraad te Goes op Afwezig Donderdag 14 Augustus. Voorzitter de hr. burgemeester, met kennisgeving de hh. Joncqière, v. d. Ho ik, Flugi en Kakebeeke. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Mede gedeeld wordt o. a, dat J. de Vos eervol ontslagen is als schatter der huurwaarde van lokalen tot uitoefening van den klein handel in sterken drank en in zijn plaats benoemd A. A. v. Dellen. Dat Chr. v. Hoorn ontslagen is als assistent-keurmees ter van het vee. Dat het ravelein vooi f 305 'sjaars verpacht is aan de sociëteit de Eensgezindheid. Dat iu de gellleening ten behoeve der gemeente ieder voor flü,000 is deelgenomen door het bestuur van 't Gasthuis en het Armbestuur. Dat einde lijk (van Gedeputeerde Statenj is ingekomen de goedgekèurde rekeuing der gemeente- begrooting over 1835. En de rekening van het bestuur van het Gasthuis over 1880. De geloofsbrieven der nieuw gekozen raads leden worden in handen gesteld eener com missie bestaande uit de hh. De Jonge, den Boer en Moens. Eerstgenoemde brengt rapport uit, en adviseert namens de com missie Lot toelating. Alzoo besloten. De ontvangsten der gemeente bedroegen over 1886 f 208429,135. De uitgaven f188142,285. Batig slot ruim f20000, waar van echter f14500 afgaat die reeds in de begrooting voor 1887 is gebracht. Aan.N. Remijn wordt een in erfpacht bezeten stuk gemeentegrond in de Mattheus Smallegange- huurt, voor f1498 vervocht. Den heer Mink wordt eervol ontslag ver leend al leeraar aan de 11. B. S. Unaniem wordt aangenomen het voorstel van B. en W. om f320 uit te schrijven op den post onvoorziene uitgaven voor 1887, wegens de onkosten der waterlevering. De heer Den Boer dankt liet Dagelij kscii BëStuur voor zijn werkdadig optreden in dezen, ten gerieve voor de burgerijen vraagt of 't niet wenschelijk zou zijn den prijs van het water per emmer te verminderen. Vijf cents acht spr. te hoog, wat ook blijkt uit het feit dat tot lieden slechts 52 plus 28 emmers geleverd zijn. De heer Quist vraagt of 'tin deze kommervolle dagen van droogte niet wenschelijk is de putten, waar pompen op staan uit te diepen, of in 't algemeen te onderzoeken of het ondritikbare drinkwater niet drinkbaar kan gemaakt worden. De heer Callenfels acht dit niet mogelijk. Gasleiders, nabijheid van riolen en water plaatsen, faecaliën enz. zijn daarvan oorzaak. Sprekers putten, waaruit hij gaarne idlen gratis voorziet, geven zeer goed drinkbaar water. Wel had men daarin de aanwe zigheid van organische stoffen geconstateerd, 5 milligram op zekere hoeveelheid. Maar spr. voegde er bij dat het be loeide water bij dat on derzoek versch uit den put kwam, waarin ge roerd was. De chem. sub-commissie had het water, terwijl het in rust was gekeurd en 't onschadelijk, drinkwater bevonden Spreker kan nog genoeg water weggeven, daar het water in beide putten nog 40 cM. hoog staat. De heeren Lambrechtsen en den Boer ondersteunen de vraag van den heer Quist. Eerstgenoemde noemt feiten die wijzen, op de mogelijkheid van uitvoering van#'tgeen de hr. Quist bedoelt. Sprekers wel gaf laatst zeer vuil water. Bij onderzoek bleek "dat er een riool in den weg was. Thans is de fout hersteld en 't water is uitstekend De pomp op de Beestenmarkt geeft ondrinkbaar water. In de nabijheid wonen toch eigenaars van goede wellen. De hr. Den Boer heelt het oog op de pomp in de Lange Vorslstraat voor de woning van de wed. Glerum, waar onderzoek ge- wenscht zou zijn. De hr. Quist roemt zeer de uitstekende hoedanigheid van het water uit de pomp bij t Stadhuis en wijst op goede putten in de buurt. Dr. Callenfels ontkent dat de pomp in de Lange Kerkstraat goed drinkwater geeft. Voor waschwater is 't uitstekend. Daaraan is vooreerst nog geen behoefte. De hr. Lambrechtsen stelt nu voor het water voor 2 cent per emmer te verkoopen. Na bestrijding door den Voorzitter die geen cadeauxaan de gegoeden wenseht te geven; door den heerOchtman die er op wijst dat bij de vorige levering a 2 cent dt' menscheu nog liever gratis water bij dr. Callenfels haalden en men dus bij verlaging dezen toch niet tegemoet komt, en door den heer Callenfels die het nu nog niet noodig acht en waarschuwen zal tegen den tijd dat zijne vijvers uitgeput zijn, wordt het voorstel met 5 tegen 4 stemmen die van de hh. Ramondt, den Boer, dr. Moens en Lambrechtsen verworpen. Aangenomen wordt zonder hoofdelijke stemming een voorstel van den burgemeester, om de jaarwedden der politieagenten met f 50 en van den hoofdagent met f 100 te verhoogen. De benoodig le som van f350 wordt daartoe op de begroeting gebracht. Vooraf wijdt de voorzitter een woord van hulde aan de uitstekende regeling van de diensten der politie. Het eerste suppletoir kohier wordt vastge steld op f 107,25 over 16 aangeslagenen, en dat der belasting op de honden op f32. Als stemopnemers worden benoemd Bij de stemming voor een lid van de pro vinciale staten worden benoemd de heeren Quist en Den Boer, en bij die v or de Tweede Kamer de heeren De Jonge en dr. Moens, allen met algemeene stemmen op een na, die telkens op den lir. van Asperen Vervenue was uitgebracht. Aan het eind bij de gewone omvraag leest de heer Lambrechtsen een stuk voor, waarin bij gewaagt van den ongunstigen uitslag van het jongste eindexamen der Hoogere Burgerschool alhier, onaangenaam voor de afgewezenen, ontmoedigen l voor 't onderwijzend personeel. Het feit staat niet op zich zelf want van de 7 leerlingen der laatste 3 jaren sl lagden er maar 3. Spreker zal dit niemand wijten. Maar de mogelijkheid bestaat, dat aan de inrichting der Hoogere Burgerschool gebreken kleven, wat een groot deel van het publiek dan ook onverholen uitspreekt. Hiervan neme men nota, in het belang der inrichting. Spr. stelt ten slotte de volgende motie: »Nanr aanleiding van den uitslag van het jongste eind-examen van de H. B. S noodigt de Raad de commissie van toezicht op het M. O. uit, hare meening te willen kenbaar maken over den gang en het ge halte van het onderwijs op voornoemde school. De hr. De Jonge steunt de motie. Hij hoopt dat bedoelde commissie haar onder zoek zoo strikt en nauwkeurig mogelijk doe plaats hebben. De heer Callenfels insge lijks, want ook hij heeft verschillende klach ten over de Hoogere Burgerschool vernomen De voorzitter wijst op een onjuistheid in het door den heer Lambrechtsen voorgele- zene. Niet 3 van de 7 slaagden, maar 5 van de 9. Verleden jaar slaagden de aspi ranten allen (4). [Werd er toen niet een vijf de, ile heer C. J. I. afgewezen Red] Ook staat de commissie van toezicht buiten de eind-examens en kan dus derzelver gang en resultaten niet mededeelen. Maar wijl Spr. van de uitstekende inrichting overtuigd is en hij dus de openbaar heid niet vreest, zal hij gaarne de mo tie aan bovenbedoelde commissie overbren gen. De vergadering wordt hierop gesloten. Naar wij vernemen heeft de heer C. J. Huvers, notaris te Kolijnsplaat. de hem aangeboden candidatuur voor de Pro vinciale Staten aanvaard. Het ministerie heeft Z. M. den Koning geadviseerd het gevraagd ontslag aan den Haagschei i burgemeester Patijn niet te verleenen. Verkiezingen. Te Dokkuin zijn de af tredende leden Rengers en Kielstra door de liberale kiesvereenigiug andermaal candidaat gesteld voor de Tweede Kamer met 28 st. De heer dr. Frowein bekwam er 6. Weme'diuge. Van een ontslag van den heer Brandt als directeur van Oefening kweekt Kunst is officiéél geen sprake ge weest. Wel was 't voornemen uitgesproken .doch de heer Brandt is daarop tot aller genoegen teruggekomen. Middelburg. De heer Snijders schrijft uit Genève aan de Middelburgsche Courant dat hij zijne herbenoeming als raadslid aanneemt. Naar men zegt heeft Z. M. de koning de gewijzigde Grondwet bekrachtigd. Z. M. schroefstoomschip le klas Van Speijk onder bevel van den kapitein ter zee jhr. J. A. Roëll is den 10 dezer te Batavia aangekomen. Alles wel. Aan J. K. Boeye, betaalmeester enz. te Zierikzee, is een pensioen toegekend van f3000 'sjaars. Ned. Herv. Kerk. DrietalTe Oostburg D. A. v,m Haselen te Soeterwoude, A. Gelderrnan te Burg op Texel, A. P. de Groot te Ophemelt, waar uit dadelijk beroepen werd D. A. van Ha- zelen. Beroepen te Nieuwerkerk a. d. IJsel S. Sleeswijk Visser te Rijsoord te St. An- naland, K. Straat" ma, te Biervliet. Het jaarfeest van den Frieschen Jon- geliugsbond heeft Woemdig plaats gehad. Spreker was o. a. ds. P. J. v. Melle, van Minnertsga.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1