Ingezonden stukken. Oesterbeurs. Marktberichten. Burgerlijke Stand. Overzicht van Verkoopingen. veg 1 de jol tertogenbosch komen eken voor haren man, haar zak vond men in haren man, waarin it zij zich zoo onwel en vermoeienis, dat te zullen bezwijken, hoop hem hierna- goede heer Staal liet met haar kinderen nBosch terugbrengen, epassing van het recht dezer dagen kunnen de kinderen der een verzoekschrift der gemeente hebben toestaan, dat op de gen een mallemolen mocht geplaatst ieeft aan dat verzoek en de schoolkinderen ftijd kunnen verklaren, grondwettige rechten )ben gebruik gemaakt, maar niet al te veel E. te Ommen eens werd, bemerkte hij vrouw, met wie hij niet beste verstand- ook jzijne kinderen, Is en f 400 verdwe- noeite is het einde- v in Harden berg te e kinderen met f200 uggebracht, terwijl de subelen, aan te wijzen, n de vrouw in haast den bij een buurvrouw le goederen verstopt werden op den wa- oor verontwaardigde in den bakker terug eerde naar Harden- ?as Woensdag avond el hier uitmuntend ampen had zich in ;n om als plaatsver- den. Nadat hij door odanig was goedge- imbtenaar van den voornemen te kennen te gaan, hetwelk nog ng werd voltrokken, vas getreden, vroeg Minister van Oorlog ofde volgens de mi- l plaatsvervanger in Genoemde persoon is nd van art. 68 der st ontslagen, in '1888 zal te Rot- ling van rundvee ge- van de onrustbarende lat Zaterdag Z. M. nses Wilhelmina in i te Soestdijk speelde, warlf jaren uit Sneek s verlaten en vertoeft land. Men vond op igen op een Holland- brief aan een karae- te maken, dat hij 1, waarschijnlijk naar het zeeleven scheen, zijn wensch te zijn. an een veel bewogen ilgende: Bij het Le- inan dienst geno- school kwam, eerst aarna nam hij dienst in Algiers, vervol- e vanen van Gari- weer in Franschen hen dienst ontslagen, naar onze Indiën. rugkeerde, zeide hij irwel en werd hij :en apotheker, daar- een uitgeversfirma, uurd had, begon hij Dit duurde niet ziekenoppasser later ris, vervolgens op- daarna weer knecht irvolgens koffiehuis een ondergeschikte r des Heils te aan- Bleekerij was een al spelende een id van een tornuis tten, met het ont- ■me kleine met ge- overdekt werd en ierf. Een boer, die op de weekmarkt te Tilburg een mand kunstboter voor natuur boter aan den man wilde brengen, is des wege bekeurd. Op verschillende uren van den dag zijn, waarschijnlijk door kwaadwilligen, twee woningen te Kaatsheuvel in brand gestoken en geheel in de asch gelegd. Aan den heer Baudoux, wiens glasfa briek te Jumet bij de onlusten van verleden jaar verwoest werd, is nu door de rechtbank te Charleroi eene schadevergoeding van 864,000 francs, toegeken 1. Hij vorderde een som van 4 a 5 millioen frans. De gezamenlijke erfgenamen van den voormaligen directeur der stedelijke bank van leening te Breda zijn dezer da gen, bij deurwaarders-exploot, gesommeerd tot de betaling eener som van f45,792.795 zijnde het bedrag der door hem in zijne betrekking van directeur verduisterde gelden. Aangezien de erfgenamen zijne nalaten schap onder voorrecht van boedelbeschrijving hebben aanvaard - zoodat daarop niet veel te verhalen zal zijn, verwacht men, dat nu binnen kort de 4 bovengenoemde borgen, die voor een gezamenlijk bedrag van f12,000 zijn borg gebleven en die allen weigeren aan hunne verplichtingen te vol doen, van wege de gemeente in rechten tot betaling dier gelden worden aangesproken. (N. B. C.) Uit Ooststellingwerf wordt gemeld: In het groote Compagnonsveld onder Foch- teloo treft men de overblijfselen aan van een reusachtig woud uit de grijze oudheid. Het is bezaaid met boomstammen, die op eene zandlaag rusten, met de toppen naar het noordoosten. Daaronder zijn er van kolossale afmeting, zóó groot zelfs, dat men huns gelijken niet meer aantrett. Sommige zijn met wortel en al omgerukt, terwijl van anderen de stam is doorgebroken, zoodat de wortel met een gedeelte van den stam zich nog op de plaats bevindt. Men ver moedt, dat een woeste storm, vereenigd met eenen watervloed, dit woud heeft geteisterd. Het hout dezer boomen is buitengewoon hard en gaaf, bevat vele hartsdeelen en wordt gebruik tot brandstof entot damleggers. Kleinzieligheid van twee groote man nen Ieder heeft wel eens gehoord van Boulanger en Jules Ferry. De eerste is de Oud-minister van oorlog, die zich door rijp en groen om zijn vermeende dapper heid en staatsmanswijsheid bewonderen liet de laatste is republikeinsch afgevaardigde, tevens leider zijner partij. Er was een tijd dat Frankrijk met deze twee zijner zooge naamde beste zonen dweepteToen waren zij groot. En thans, och hoe klein zijn zij gebleken. Vooral Boulanger. Deze achtte zich door Ferry beleedigd. Een tweegevecht zou hem voldoen. Hij stelde vast dat men zoolang zou schie ten tot een der partijen getroffen zou zijn. Natuurlijk wilde Ferry dit niet. Toch gaf hij toe en bepaalde dat dan maar één schot zou gelost worden, maar niet op comman do der getuigen. Dus, als zij wilden. Een moord dus. Bovendien, wat zijn groote mannen die duelleeren! Hoe klein is de godheid Boulanger! De brief, door den Duitschen Keizer aan den Paus gezonden, was gedateerd uit Gastein. De Pruisische diplomaten waren verwonderd over den eerbiedingen en sym pathieken toon van den brief. Het antwoord van den Paus is kort en nauwkeurig. De Paus spreekt zijne vreugde uit over het herleven van den godsdienstvrede in Duitsch- land.. In zijnen brief aan den paus prijst de Keizer de pauselijke politiek en roemt hij het grootsche van de taak des Pausen, als stichter van vrede, orde, en goede verstand houding. Stanley is gezond en wel aan de wa tervallen van de Aruhyni aangekomen. Ook neemt de handel aan den Congo sterk toe. Vijf stoombooten worden thans van Utadi naar Stanleypool overgebracht. Daarmede houden zich 2000 dragers van den staat en 1500 van de Hollandsche maatschappij bezig. Een van deze 5 booten behoort aan de Hollandsche factorie. De Duitsche Kroonprins is zoover hersteld dat geen bulletin meer wordt uit gegeven. Er zal door ambtenaren en werklieden der fabriek van Krupp een gedenkteeken op het graf des overledenen geplaatst worden. Een onschuldig veroordeelde in zijn eer hersteld door liet getuigenis eener koe, zou men de volgende geschiedenis kunnen beti telen, die door de Magd. 7tg. wordt mede gedeeld. De veehandelaar Gumprich uit Borghersk zond een koe, die hij twee maanden vroeger te Emsdetten gekocht had aan de oorspronkelijke eigenares, vrouw Böhmer, terug, omdat het dier niet voldaan had aan de gestelde voorwaarde, binnen een bepaalden tijd melk te geven. De vrouw bezwoer, bij hoog en laag, dat de koe, die Gumprich brengen liet, niet het dier was, dat zij hem had verkocht. De zaak kwam voor het gerecht, Gumprk h hield zijn on schuld vol, maar de getuigen verklaarden betzelfde als vrouw Böhmer en de nan werd tot een week gevangenisstraf veroordeeld. ^Hij kwam echter in hooger beroep en zijn broe der had den gelukkigen inval, de koe zelve het bewijs te laten geven v or zijn onschuld. Men bracht de koe, onder toezicht van den veearts, in de nabijheid van Emsdetten en zie, het dier liep uadelijk naar de stal van vrouw Böhmer. Men herhaalde de proef van een ander punt met hetzelfde gevolg. Dit gold voor een doorslaand bewijs en Gumprich werd vrijgesproken. Dat de ge tuigen hem schuldig verklaarden, kwam hierdoor, dat de koe inderdaad in de stal len van den beklaagde van voorkomen was veranderd het dier was aanmerkelijk vet ter en grooter geworden. Het Engelsche lagerhuis heeft met 153 tegen 107 st. verworpen de door de regeering bestreden bill strekkende tot het nemen van nieuwe proeven met het bouwen van een tunnel onder het Engelsche kanaal. Hetzelfde Huis heeft, na eene beraadsla ging van acht dagen, al de artikelen der lersche landwet aangenomen. Het artikel, krachtens hetwelk de insolvente pachters bankroet verklaard konden worden, is door de regeering ingetrokken. Dezer dagen is een 35-jarig Kato- liek geestelijke, uit den Elzas geboortig, als soldaat bij het 69e regiment infanterie te Trier ingedeeld. Hij had zich na den Fransch-Duitschen oorlog naar Frankrijk begeven, en werdt daar dorpspastoor. Thans was hij zijn ouders gaan bezoeken, in een dorp door de overheid aangehou den en naar Trier gebracht, om aan zijn dienstplicht te voldoen. Het geval heeft niet weinig verbazing verwekt. Een verliefd paar te Oud-Ruppin, in Duitschland, nam het besluit om uit het leven te scheiden, en de jongelui waren dwaas genoeg om naar den spoorweg te loopen teneinde zich door een trein te la ten overrijden. Het was eene donkere avond toen zij op een stil en eenzaam plekje aan kwamen. In de verte hoorde men reeds het geraas van een naderenden trein, en de vurige lichten der locomotief schitterden met bloedrooden glans. De ongelukkigen gingen met de hoofden op de rails liggen en donderend rolde de trein voorbij. Twee menscherilevens waren behou den gebleven, want de stumpers hadden de verkeerde rails uitgekozen. Of zij ooit weer zoo mal zullen zijn nog eens zelfmoord te willen plegen, is te betwijfelen. De 18-jarige Herman Schmidt was als klerk werkzaam in de zaak van den heer N., te Breslau. De heer N. bemerkte, dat in den laatsten itijd de dagelijksche ont vangsten veel geringer waren dan vroeger. Hij liet zijn klerk Schmidt bewaken en beschuldigde hem bovendien openlijk van di ef-falSchmidt bekende, dat hij gestolen haden op de vraag waar hij het geld ge laten had, antwoordde hij: «dat heb ik in mijn koffer geborgen.» Deze koffer stond in de slaapkamer van den jeugdigen boos doener, en de heer N. begaf zich daar met Schmidt heen. Deze zocht een tijdlang in den koffer. Toen hij zich plotseling oprichtte, hield hij een revolver in de hand, richtte den loop tegen zijn slaap en met de woorden «Bin nen de minuut ben ik een lijk drukte hij af. De heer N. wierp zich op den jon geling om hem het wapen te ontweldigen een worsteling volgde en weldra lag N. op den grond, niet in staat om eenigen tegen stand te bieden. Hierop richtte Smidt het vuurwapen op zijn principaal en zeide: Nu dan, eerst gij en dan ik.» Voor de tweede maal ketste de revolver. De heer N. riep om hulp, en weldra kwamen de huisgenooten aansnellen, die Schmidt zijn wapen ontrukten en zijn ongelukkig slachtoffer bevrijdden. De dader, die naar zijn ouders vluchtte, werd door deze aan de politie overgeleverd, Op grond der nieuwe wet, krachtens welke de kerk der Mormonen opgeheven is, heeft de Regeering der Vereenigde Staten in Utah een ree itsgeding ingesteld tegen de overheid der Mormonen de eisch strekt om c'e kerkgoederen der Mormonen, waar van de waarde wordt geschat op drie mih oen dollars, aan het bestuur dier secte te ontnemen en ze te stellen onder het beheer van een door den Staat aangesteld curator. Aan de meeting te Parijs, waarop het zoo stormachtig toeging, namen cirka 5000 menschen deel. Toen Lockroy hen toesprak met «Messieurs", riepen velen: «Zeg bur gers, of ben je bang dat het woord je in de keel zal blijven steken Lockroy sprak daarop van «citoyens" en toen hij zich nog eens vergiste, voerde hij tot excuus aan, dat hij meen le in de Kamer te zijn. Bij de standjes, die hier plaats hadden, viel de anarchist Soudet flauwdoor het vechten waren zijn kleeren gescheurd, zijn gelaat was met bloed bevlekt en op zijn borst zag men verschillende schrammen. LAATSTE BERICHTEN, lerseke. Heden [werd door het gemeen tebestuur aanbesteed de Havenwerken voor de gemeente en gegund aan den laagsten inschrijver L. Laban voor f1011. En het maken van een regenbak aan school 2 aan M. de Regt voor f 270. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur Uit mij van wege het Diaconie-Armbe- stuur verschafte informatiën is mij gebleken dat hooger en deugdelijker motief dan een «onjuist courantenbericht» dit geachte col- legie bij het in mijn e >rste schrijven be doelde besluit geleid hebben. Ik wensch bij deze bovengenoemd Bestuur volkomen te rehabiliteeren. Terugnemend wat insi nueerend scheen, verklaar ik tevens de ver dere aanleiding tot mijn eerste geschrijf vervallen, waarom ik mijn vorige penne- vrucht intrek. t.t. Goes, 5 Aug. '87. N. N. Mijnheer de Redacteur1 In zeker Humoristisoh-Satiriek Week- blaadje No. 29 Uitgave Nygh en Van Dilmar, Rotterdam staat in de rubriek, Wereldgeschiedenis, o. m. het volgende te lezen: «De vrienden van lord Salisbury geven van zijne politiek eene eigenaardige verkla ring. Het doel dezer politiek is alleen Gladstone van het bewind te houden. Wanneer de edele lord meent, dat deze staatkunde eene specifiek Engelsche uit vinding is, dan heeft hij het mis. Zij is elders schon da gewesen, wel reeds meer dan dertig jaar geleden. «En,» ik cursiveer «.proefonder vindelijk is ook gebleken, dat men met zulk eene politiêk een land niet regeert. De edele lord ondervindt reeds, dat zij falen moet; de greote oude man, dien hij er onder wil houden, ziet zijnen invloed in het land reeds weder klimmen.» Ik meen den lezers van «De Zeeuw» geen ondienst te doen, war,neer ik hunne aandacht vraag voor deze uiting van «De Pers van Nygh.» Vriendelijk verzoek ik U dan ook, mijn heer de Redacteur, om plaatsing van boven genoemde mededeeling. Dat «De Pers van Nygh» nu ook eens de bewuste aanhaling adresseere aan hare vrienden. Het doel hunner politiak is immers: de rik o. a. aan de verwerping van het voorstel, om ook de groote steden in kies districten te splitsen de antirevolutio nairen van 'f bewind te houden. Heeren 1 volgens uw eigen beweren is het dus proefondervindelijk gebleken, dat men met zulk een politiek een land niet regeert. Dankbaar voor de plaatsing. Nieuwddrp, 1 Augustus '87. Uw Dw. B. IERSEKE 5 Aug. 1887. Veel aanbod. Weinig handel. Verkocht jarige tweede soort f 1 Goes, den 2 Aug. 1887. Naar jarige tarwe was alleen voor de consumptie vraag. Van den nieuwen oogst kwamen enkele partijen aan de markt als Koolzaad, Wintergerst, Erwten en Kar- weizaad die allen zeer goed droog, doch klein van korrel waren en werden volgens noteering verkocht. Karweizaad bracht f 14,50 en f 14,75 de 50 kilo op. Jarige Tarwe f 7,70 a f8,Nieuwe Tarwe faf—,— Rogge f5,60 a f5,80 Winter Gerst f4,25 a f4,50 Zomer Gerst f0,— a 10,— Haver f2,75 a f2,90 Bruine Boonen fa fPaardenboonen f0,a f0,Koolzaad 18,50 a f8,70 Groene mesting Erwten 18,a f8.25. Boter f0,60 a t0,625. Eieren f0,65 a f 0.705. Middelburg, 4 Augustus '87. De aanvoer van jarig graan was heden zonder beteeken is, van het nieuwe gewas, inzonderheid van Koolzaad was eenige aan bieding. Tarwe in puike kwaliteit f8, a f 8,25. Rogge zonder aanvoer. Van nieuwe Gerst waren enkele partijtjes ter markt, zwaar en blank, voor de Winter is betaald f 4.60 voor de Zomer tot f 4.40. Van nieuwe Groene Erwten werden ook een paar monsters geveild, die om den hoogen vraag prijs onverkocht bleven. Van nieuw Kool zaad was eene goede aanvoer, de kwaliteit is kraakdroog, algemeen werd op f8,75 ge houden. w lke prijs door olieslagers en voor verzending is ingewilligd, min of meer ros achtig zaad werd gekocht f8.50 a f8.60. Aanstaanden Maandag ten 10 uur wordt ook zaadmarkt gehouden. Boter f 1.20 a fl,30 per Kilo. Eieren f 3.40 per 100 stuks. VLISSINGEN 5 Aug. 1887. Boter 675 a 72 cent per 5 ons. OOSTBURG, 3 Augustus 1887. Tarwe f7.55 a 8.25 W. Gerst f5,—a f5,50. Z. Gerst f 4,50 a 5, Rogge f 5,— a f5,75. Erwten f6,25 a f6,50. Kookerwten 0,00 f 0,00, Haver f5,75 a f6,23 p. 100 kilo. Boonen f 5,50 h f6,00 per. H. L. Koolzaad f8.75 per 100 Kilo. Van 1 -- 5 Augustus. 1887. GOES Ondertrouwd en Overleden Geene. Getrouwd Marinus Olievier 24 j. jm. met Pieternella Kooman 20 jd.Johannes Anthonie de Witte 32 j. jm. met Anna Maria de Jonge 21 j. jd. Franciscus Dominicus Wierkx 27 j. jm. van Rotterdam met Geertruida Jacoba Wessel 21 j. jd. GeborenJohanna d. van Willem Borgs en Johanna Judoca Govers. Van 1 5 Augustus. 1887. MIDDELBURG. Ondertrouwd Geene. Getrouwd: J. A. Julianus wed. 62 j. met H. A. van Hees wed. 62 j. Bevallen: N. Post geb. de Buck z. F. J. Diesch geb. Bouff d. M. de Klerk geb. Goethart z. A. P. Noordebroek geb. de Kat d. OverledenJ. I. Wolf 35 m. d. T. Reisinger 65 j. wed. van J. Kanaar A. Pouwer 14 j. z. AFLOOP AANBESTEDINGEN EN VERKOOPINGEN. Woensdag is ten overstaan van den nota ris J. van der Kloes teBorsele het .volgende ten verkoop aangeboden: lo. een huis en erf voor f '1600 den hoop aan L. Smit. 2o. een perceel bouwland voor f920 per gemet aan denzeltden. 3o. een perceel bouw land voor f270 per gemet aan P. van de Velde. 4o. een perceel weiland voor f280 per gemet aan D. Wisse. 5o. een perceel bouwland voor f 772 per gemet aan P. van de Velde; alles zonder de verhooging van 12'/2 percent onkosten. Door notaris Roelof is in 't openbaar verkocht: a. op 3 Augustus een landbou wers-inspan op «de Hooge Hoeve» te Wis- senkerke, als: menwagens van 26 tot 62 gulden, ploegen van 7 tot 23 gulden, paar den van 57 tot 312 gulden, melkkoeien van 82 tot 134 gulden, 3jarige vaars 98 gulden, 2jarige dito van 62 tot 74 gulden, ljarige dito van 24 tot 32 gulden, kalveren van 7 tot 14, vette varkens van 70 tot 76, loop varkens van 20 tot 25 gulden, b. Op 4 Augustus voor M. van den Berge in de Stadswijnkelder te Cortgene: lo. Een hof- steedje, bestaande uit woonhuis, schuur en wagenhuis, met den grond daaronder aan Jacobus de Korte voor f1737 en f50 voor accessoiren en 13 pet. onkosten. 2o. Een partij vruchten te velde, als: wintergerst van 87 tot 96 gulden, Zomergerst van 47 tot 59 gulden, tarwe van 70 tot 105 gul den, haver van 40 tot 45 gulden, paarden- peen van 46 tot 72 gulden, erwten van 53 tot 74 gulden, schapenboonen van 41 tot 51 gulden; alles tiendplichtig benevens 10 percent. Woensdag 10 Augustus. Goes, 10 uur, in «de Prins van Oranje» een VendutieKozijnen, Deuren, Ramen, Tafels, Stoelen, Canapé, Linnenkasten, Ka binetten, Spiegels, Schilderijen, Bedden, Ka, *Êm

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 3