Binnenland. Landbouw, enz Kerk- en School nieuws. Gemengde Berichten en anti-revolutionair de beteekenis schijnt te hebben van eene soort dollehondsziekte, om alles in de war te helpen brengen, zoo kan de keuze tot het kiezen van Leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal niet twijfelachtig zijn. «Dat het den Kiezers moge behagen, een einde te helpen maken aan het gehaspel, de spraakverwarring en de Godtergende razernij van waanzinnigen, zich noemende Christeamenschen, zoo ook een einde te helpen maken aan het bestaan van een niet betalend twijfelachtig Pensioenfonds voor weduwen van Rijksambtenaren.» «Verstand behoort er toe om van een soort doleer- of kletswoede, het doleergeblaf in de Tweede Kamer ontslagen te worden de tijden zijn te ernstig om de gewichtigste betrekkingen aan groote nulliteiten of do- leerende grappenmakers op te dragener moet geregeerd worden, maar dan ook goed geregeerd.» Misschien doen wij dit lasterlijk onzinnig geschrijf te veel eer aan. Wij hopen dat deze eersteling uit den liberalen hoek een eenling moge zijn. Goes. Het gerucht gaat dat dhr. dr H. A. W. Remterghem riaar Amsterdam zal vertrekken, teneinde daar zijne hypnotische geneeswijze te beter in practijk te kunnen brengen. Oud-Vosmeer. Gekozen M. K. STOUT) ES- D1.1K aftr. lid met 65 van de 92 geldig uitgebrachte stemmen. Den 19 Juli verkregen Stoutjesdijk, Douw en Tichelaar ieder 21 stemmen. 's Heercnhoek. P. WESTDIJK gekozen (aftredend lid) met 22 en Jde BAAR met 15 van de 33 uitgebrachte stemmen. J. Almekinders verkreeg 13, J, P. Smol ders 4, L. de Jonge 4 en P. J. Hekken 7 stemmen. Bij de vorige stemming verkregen West- dijk en Almekinders ieder 12 stemmen, terwijl De Baar 10 en Smolders, De Jonge en Hekken ieder 5 stemmen bekwamen. Het aantal kiezers bedraagt 51. Uoek. H. Wolfert Sr. gekozen met 24 van de 32 stemmen. Ovezande. Gekozen M. I. Rijk met 19 stemmen (aftr. lid). Op I. Drijdijk waren 14 stemmen uitge bracht van de 33. Bij de vorige stemming namen 34 van de 54 kiezers aan de stemming deel en ver kreeg Rijk 17 stemmen en Drijdijk 15. Wolfertsdijk. Naar men verneemt heeft de heer W. F. K. Lenshoek, den 2den Juli 1887 benoemd tot secretaris dezer gemeen te, eervol ontslag uit genoemde betrekking gevraagd. M. C. Zierikzee In de gister door hoofdingelan den van het waterschap Schouwen gehou den vergadering is een voordracht opge maakt voor president van dat waterschap in plaats van wijlen Jhr. J. L. de Jonge. Zij bestaat uit de heeren mr. A. J. F. Fokker, mr. J. F. van der Lek de Clercq, secretaris en mr. J. P. N. Ermerins, burgemeester Aan deze gemeente. Men schrijft ons uit Kolijnsplaat Bij de herstemming voor den Gemeente raad alhier werd door de machthebbeisder liberalen hemel en aarde bewogen. Een anti-revolutionair in den Raad, dat zou de vlieg zijn die de zalf des apothekers zou stinkende maken. ïocli geeft de uitslag goeden moed voor de toekomst. De heer- schende invloed is aan het tanen en men heeft nu gezien hoever men 't brengen kan. De candidaat der antirevolutionairen bleef met 8 stemmer, in de minderheid. En dat niettegenstaande het lid van Gedepu teerde Staten dhr. Bybau gevolgd door een aantal personen van allerlei richting - - tot den zeer orthodoxen president ouderling incluis, hunne namen hadden doen prijken onder de aanbeveling van den candidaat der liberalen. - De liberale kiesvereeniging te Bruinis- se heeft met algemeene stemmen tot can didaat voor de Tweede Kamer g steld den heer J. J. Van Kerkwijk, aftredend lid. Naar men verneemt heeft de heer De Kanter ontslag genomen als lid van den Raad» van Brielle. Eergisteren avond kwam de Eerste Ka mer samen en gister te elfuur ving zij aan met de algemeene beschouwingen der grond wetsherziening, welke zij reeds heden ten einde bracht ook. Groote ingenomenhe d met de ontwerpen bleek wel alleen bij den heer RoëlItoch zullen de regeeringsvoorstel- len wel alle worden aangenomen en spoedig ook. t Voorstel-Schaapman kwam niet ter sprake. De heer Elout wees op het weinig ernstige van heel dezen arbeid, ook voorde toekomst. - De algemeene vergadering van de Ver een. t. b. v. fabriek- en handwerksnijverheid heeft op voordracht van deafil. Middelburg aan J. P. van Rooijen, die geduieude 42 jaren de firma Gtbrs. Peek alhier trouw diende, de kleine zilveren medaille toegekend Bij het in de vorige week te 's Ha^e gehouden eerste examen voor surnumerair der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen is onder anderen geslaagd de heer S. A. Rochat te Middelburg. M. C. De kiezers in den Haag houden voet bij stuk. L)e 3 wethouders, Six, v. Straalen en Vaillant, die voor den gemeenteraad af traden, werden niet herkozen. De vierde dhr. Evers, heeft nu ook zijn taak nedero-e- le^d. De burgemeester heeft eervol ontsi er aangevraagd. De heeren Calkoen, Pabst en van Idsinga, die de uitgeworpenen in den Raad vervangen, hebben bedankt. Hier gingen roormchen en drankmannen met de vereeniging Handel en Nijverheid samen. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben bepaald dat de verkiezing voor een lid der Provinciale Staten, in plaats van wijlen jhr. J. L. de Jonge /al plaats hebben op Woens dag 24 Augustus, en de herstemming op Woensdag 7 September. Benoemd tot gexw. van den Nieuw- OthenepolderM. Dieleman Willemszoon tot drijkgr.van liet waterschap Groede en Baanst, prov. Zeeland, A. Lombaard tot gezworen van den polder Oosterenban van Schouwen provincie Zeeland, G. J. Lette; tot gezw.' van het waterschap Loven- en Willemskerke' prov Zeeland, J. de Feyter Pieterszoon tot gezw. van den Molenpolder, prov. Zeeland, A. Zuydweg. Een Del venaar, op Zuid-Beveland gelo geerd, schrijft uit Zuid-Beveland aan de Delvenaar na de vermelding van den ge- zegenden oogst op dit eiland en dat het met het drinkwater nog zoo slecht niet staat, het volgende «En nu wat de droogte betreft; 'tis op Zuid-Bevelatid droog, zooals op veel plaat sen in ons land, echter loopt men er geen gevaar van dorst te stervente Hoedekens- kerke kan men nog even als te Delft, voor één cent een emmer drinkwater bekomen, te Baarland heeft onze vriend K. den prjjs van het drinkwater uit den kerkeput tot 4 cents de emmer opgevoerd; op onze vraa» «waarom zóó duur antwoordde de leuke boer: «ik mag niet meer vragen mijnheer, 'tis mijn maximum.» Verder vindt men hier een lekkere flesch Delftsch gerstebier a 10 cents de flesch, aan koffie, brood en eieren kan men zich naar genoegen verzadigen voor 25 cents; terwijl f 1,10 voor een goed stevig middag maal te Kapelle bij, Goes toch waarlijk geen afzetterij kan genoemd worden. Ham, goede varkensham, is hier verbazend goed koop, een zekere heer uit Delft zou zich hier voor een prijsje bediend zien, echter niet voor niemendal, dat gaat op Zuid Beve- laud niet. Een lekker zeebad kost hier niets. Een v Jgende gelegenheid meld ik u een en ander over den kerkelijken toestand op Zuid-Bevelanddie is hier op veel plaatsen niet rooskleurig.» Ned. Herv. Kerk. Tkolen. Drietal: G. Klaarhamer te Mont- foort, R. Jaarsma te Balk en Y. J. Bootsina te Lunteren. Te Uitwijk is beroepen ds. J. A. van Tuijnen te Borsele. Tweetal te KatendrechtA. Brink te Almkerk en A. H. üonncr te Genemuiden. Rilland-Batk. De commissie, door het bestuur Ier N. 11. kerk alhier, benoemd tot het doen van onderzoek omtrent het verbouwen der kerk, had tegen Donderdag- av. nd eene vergadering van belangstellenden in die zaak, bijeengeroepen. Ongeveer 30 ingezetenen waren opgekomen. Dit getal zou zeker grooter geweest zijn, indien de drukke bezigheden op het veld velen niet verhinderd hadden. De heer J. van Boven, lid van genoemde commissie, had de leiding der vergadering op zich genomen. Nadat hij in t kort had medegedeeld hoe de com missie tot stand gekomen was, wees hij op het groote kapitaal, dat noodig was om tot het doel te geraken, en stelde namens de commissie voor om tot het inzamelen van gelden bij de ingezetenen rond te gaan. Men zou trachten behalve giften in ééns, ook rentelooze voorschotten en jaarlijkschft bijdragen te krijgen. Had men dit beproefd, dan zou men zich tot hoogere kerkbesturen en ook tot bestuur van het fonds voor noodlijdende kerken wenden. Gedurende de vergadering werd reeds voor f232.50 geteekend. Nadat dhr. J. van Boven Jz. tot candidaat bij de a. s. verkiezing voor een notabel gesteld was, ging de vergadering uiteen. Ds. G'reutzberg heeft gisteren op de Synode medegeleeld dat hij Zondagavond in de groote kerk te Amsterdam heeft ingeze gend de vijf eerste proefzusters, die als ge meente-diaconessen zullen werkzaam zijn. Voor het eerst sinds 300 jaren geschiedt dit. Het laatst in de kerk te Amsterdam toen 36 diaconessen werden ingezegend. Met de volgende vragen zijn de zusters tot haren arbeid ingeleid 1. Aanvaardt gij, in het geloof aan den Christus der Schriften, die uwe krank heden op zich genomen, uwe smarten en zonden gedragen heeft, en gedrongen door Zijne liefde, het ambt van diacones van het Nederduitsch Herv. Diaconesseahuis te Arnhem 2. Wilt gij onder biddend opzien tot den troon der genade, u benaarstigen cm in eenvoudigheid, gehoorzaamheid en gewillig heid de taak te volbrengen, die u opge dragen zal worden 3o. Belooft gij als stille discipelinnen des Heeren, die van lichaam en geest een medelijdend geneesheer werd, zooveel u mogelijk is, het lichamelijk en geestelijk belang te zullen behartigen van uwe zusters en van de kranken, die aan uwe zorg toe vertrouwd worden, en wilt ge voor allen, zonder onderscheid der personen, alles trach ten te zijn in trouwe dienende liefde? Geslaagd voor 't Fransch de hr. J. B' Kus=e te Hulst. Door den minister van binnenl. zaken zijn benoemd tot kweekelingen bij de rijks kweekschool voor onderwijzers te Middelburg: P. Wijdenes van Nibbikswoud, N. J. Visser van Koudekerke, G. Nijsse van Baar land, A. Uittenbroek van Zoeterwoude, J. J. Vermeulen van Cadzand, C. Posch van Oortbuizen, W. Hofman van Ter Heijde. J. H. Brouwer van Nieuwerkerk, F. Chr. Immerzeel van Zwijndrecht, A. C. Heijboer van Cats. H. H. van Overbeeke J. Frelier, M. A. Mazure, a'le drie van Groede, J. W. F. Vrielink van Axel, G. Postma van Alten, P. J. Dellaert van van IJzendijke, P. Min- derhoud van Borssele, A. Risseeuw van Groede, G. Jansen en D. Dronkers, beiden van Middelburg. Kloetinge. Gisteren namiddag had hier een ongeluk plaats, dat treurige gevolgen had kunnen hebben, maar nu betrekkelijk goed afliep. De knecht van den vrachtrijder M. de Jonge alhier kwam met een voer erwten aanrijden, waarop nog vijf jongens gezeten waren. Door het breken van een rong sloeg de wagen om, kwam in een sloot terecht en de arme jongens raakten onder het voer bedolven. De voerman sprong nog tijdig van den wagen af. Op zijn hulp geschrei schoten verscheidene personen toe, die de knapen uit hun netelige positie, uit de sloot redden. Alleen J. B. was zijn duim uit liet lid gevallen en behoefde ge neeskundige hulp. De overigen kwamen met eenige lichte kwetsuren en den schrik vrij. Wemeldinge 4 Augustus '87. Gisteren avond ariveerden alhier Ds. van der Valk met 2 zoons en de 2 zouns van het Kafferhoofd Megatha. Nadat ze dezen nacht hebben gelogeerd bij den heer Dominicus hebben ze heden de gemeente opgenomen en bij enkele menschen bezoeken afgelegd. Ze zijn 16 en 12 jaar oud en heeten Bloemhof en Paul. Ze zijn reeds heel wat beschaafd ofschoon h t. nog te zien is dat het echte natuurkinderen zijn. Hedenavond zijn ze naar lerseke vertrokken om ook die gemeente te zien. Uit Vlissingeri wordt aan de N. R. C. gemeld: Het gebruik der zeebade i blijft steeds sterk toenemen. In de afgeloopen maand Juli zijn 2383 baden genomen, namelijk 1593 heeren- en 790 damensbaden. Maandagmorgen liep te Breda door een der straten een arme vrouw met 2 kinderen. Op eens zakte zij ineen, en bleef uitgeput van honger en vermoeienis, bewus teloos liggen. De hr. Staal, een medelijdend men'chenvriend nam de arme in zijn huis en hut mocht hem gebeuren haar weer bij te brengen. De kinderen en zij werden van brood en drinken voorzien. De onge- ukkige was van 's Hertogenbosch komen loopeu om werk te zoeken voor haren man, die boekbinder is. In haar zak vond men een briefje, gericht aan haren man, waarin /ij geschreveu had, dat zij zich zoo onwel gevoelde van honger en vermoeienis, dal zij wel vreesde onderweg te zullen bezwijken. Zij troostte hem met de hoop hem hierna maals weer te zien. De goede heer Staal liet de nu welgedane vrouw duet haar kinderen op jjZijnkosteii mar Den Bosch terugb/engen. Een zeldzame toepassing van het recht \au petitie heeft men dezer dagen kunnen zien te Millingen, alwaar de kinderen der openbare lagere school een verzoekschrift aan den burgemeester der gemeente hebben gericht, om te willen toestaan, dat op de aanstaande kermisdagen een mallemolen op het schoolplein mocht geplaatst worden. De burgemeester heeft aan dat verzoek der kinderen voldaan; en de schoolkinderen zullen dus op later leeftijd kunnen verklaren, dat zij van een onzer grondwettige rechten zoo vroeg mogelijk hebben gebruik gemaakt. Als nu het voorbeeld maar niet al te veel navolging vindt. Eoen de bakker E. te Ommen eens dezer dagen wakker werd, bemerkte h\j dat niet alleen zijne vrouw, met wie hij teeds eeuigen tijd in niet beste verstand houding leefde, maar ook kzijne kinderen, onderscheidene meubels en f 400 verdwe nen waren. Na veel moeite is het einde lijk gelukt; de vrouw in Hardenberg te ontdekken, vanwaar de kinderen met f200 naar Qminen zijn teruggebracht, terwijl de vrouw weigerde de meubelen, aan te wijzen. Een uur daarna kwam de vrouw in haast uit Hardenberg aanrijden bij een buurvrouw te Ommen, waar de goederen verstopt waren. De goederen werden op den wa gen geladen, doch door verontwaardigde buren afgeladen en aan den bakker terug gegeven. De vrouw keerde naar Harden berg terug. He inaaneclips was Woensdag avond hij wolkeloozen hemel hier uitmuntend waar te nemen. Zekere D. te Kampen had zich in het voorjaar verbonden om als plaatsver vanger in dienst te treden. Nadat hjj door een militieraad als zoodanig was goedge keurd, gaf hij den ambtenaar van den burgelijken stand zjjn voornemen te kennen om een huwelijk aan te gaan, hetwelk nog voor zijne indiensttreding werd voltrokken. Nadat D. in dienst was getreden, vroeg zijne vrouw aan den Minister van Oorloc hem te ontslaan, uithoofde volgens de mi- litiewet geen gehuwd plaatsvervanger in dienst mocht treden. Genoemde persoon is thans werkelijk op grond van art. 68 der nnlitiewet uit den dienst ontslageu. - In het voorjaar van 1888 zal te Rot terdam een tentoonstelling van rundvee »e- houden worden. Ter weerlegging van de onrustbarende geruchten meldt men dat Zaterdag Z. M. gei uimen tijd met prinses Wilhelmina in den tuin van het paleis te Soestdijk speelde. Fen knaap van twarlf jaren uit Sneek heeft het ouderlijk huis verlaten en vertoeft waarschijnlijk in Nederland. Men vond op zijne school ieisnoteeringen op een Holland- sche landkaart en een brief aan een kame raad, waaruit het is op te maken, dat hij Nederland is ingewandeld, waarschijnlijk naar eene zeehaven, want het zeeleven scheen, volgens gemelden brief, zijn wensch te zijn. Als een staaltje van een veel bewogen leven meldt men het volgende: Bij het Le ger des Heils heeft een man dienst geno men, die toen hij van school kwam, eerst courantenjongen was, daarna nam hjj dienst bij het vreemdenlegioen in Algiers, vervol- gens streed hij onder de vanen van Gari baldi daarna ging hij weer in Franschen dienst over. Uit ïranschen dienst ontslagen, ging bij als koloniaal naar onze Indien, loen hij uit de Oost terugkeerde, zeide hij het militaire leven vaarwel en werd hij eerst loopknecht bij een apotheker, daar na colporteur voor een uitgeversfirma. Toen dit een poosje geduurd had, begon hij een kruidenierswinkeltje. Dit duurde niet lang; weldra werd hij ziekenoppasser later knecht in een ziakenhuis, vervolgens op- passer bij een oud heer, daarna weer knecht in een café cliantant, vervolgens koffiehuis- bef. lende, om eindelijk een ondergeschikte betrekking by het Leger des Heils te aan vaarden. Te Beek, op een Bleekerij was een meisje onvoorzichtig genoeg, al spelende een ojang kim 1 op den rand van een fornuis met kokend water te zetten, met het ont zetten I gevolg dat de arme kleine met ge vaarlijke brandwonden overdekt werd en 0nder hevige smarten stierf.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 2