IEUWSBLAD VOOR ZEELAND. tfggsLCHRISTELIJK- HISTORISCH no 6 7 LOOG. de Jonge. GOES. NES voor riëel gebruik. 1887. No. 104. Donderdag 4 Augustus» Eerste Jaargang. DIENST ËGRAAF." r Cl VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy. te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES Binnenland. Hoe de reus een „kind" werd. IV. Kerk- en Schoolnieuws. Rechtszaken. Landbouw, enz GNY, Goes. scourant gratis.) PRIJS BIJ Afbetaling if 50 cent per week. )Ct. KORTING. Mi. GREEP. Middelbnrg en jen. f8,00 9,15+10,00 i 1,35-f- 2,30 3,30 ,30 Zondags boven- 9,00 10,00+ 1100 >1- 3,30 430f 5.30 Zondag bovendien aan wearbij aan Keersluis wordt middelburg en n Augustus. Van Tan Rotterd. Middelb. naar naar Middelb. Rotterd. en Vlissingen V. 9,45 9,45 9,45 9,45 9,45 9.45 9,45 9,45 9,45 9,45 9,45 9.45 IENST en Zierikzee. Spoorweg Goes, s. 'an Zierikzee sd. 2'smorg7,30 en. 3 7, d. 4 6, d. 5 6,30 d. 5 'smid. 4, ir. 6 12, ,n. 8 's morg. 7.30 n Antwerpen id. 2 's morg.5,30 d. 4 6.30 rd. 0 $>8, 5,52 7,39 6.2 7,49 6,9 7,56 6,22 8,9 6,81 8,19 6,39 8,27 6,46 8,34 6,51 8,39 7,1 8,49 7,8 8,56 7,21 9,9 7,31 9,19 7,43 9,31 7,52 9,40 8.5 9,46 9,7 10,53 9,34 11,15 9,44 11,23 toe de singea li 4 DE EU W, iïi.i.EN MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijj per drie maanden franco p. p. f0,95 I nkele nommers-0,02»/, UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Kminingcn. Zestig inwoners in deze gemeente en Hansweerd hadden gisteren eene samenkomst, waarin besloten werd aan den Koning te vragen een ingezetene tot burgemeester te benoemen. Wijlen dr. G. J. Loncq C.Jz. oudhoog- leeraar aan de Rijks-Universiteit te Utrecht, heeft aan de academische bibliotheek aldaar gelegateerd het natuurkundig en geneeskun dig gedeelte zijner boekerij. Wolfertsdijk. 2 Augustus 1887. Gisteren waren al de Raadsleden tegenwoordig tot het houden eener Raadsvergadering, benevens de Secretaris. Enkele personen waren dit maal komen luisteren. De geloofsbrieven der nieuwe Raadsleden zijn onderzocht en in orde bevonden. De Gemeenterekening werd den Raad aangeboden in ontvang op f13815,21 en in uitgaaf op f 13458,415 en alzoo een goed slot van f356,79' De rekening van het Burgerlijk armbe stuur werd overgelegd alsmede de begrooting. Voor een en ander werd eene commissie van drie personen benoemd, belast met het onderzoek. Een brief werd gelezen van Ged. Staten houdende bedenkingen op den liggtr der wegen en voetpaden. Stavenisse 2 Augustus 1887. In de heden gehouden Raadsvergadei ing, die door alle leden werd bijgewoond, was aan de orde, ondtrzoek geloofsbrieven der gekozen leden. Voordat echter hiertoe werd overgegaan, maakte een der leden bezwaar op de toe lating van het nieuw gekozen raadslid M. van Luyk. Nadat die bezwaren uiteen waren gezet, werd dadelijk tot een herziening der stem briefjes overgegaan; dat ten gevolge had dat er een herstemming zal moeten plaats heb ben tusschen de HeerenJ. de Rijke en M. van Luyk. - Hedenavond [3 Aug.] eene geheel zichtbare gedeeltelijke maansverduistering, die tot 10 uur aanhoudt. De anti-revolutionaire kiesvereeniging «Vreest God, eert den Koning», te Dord recht heeft candidaat gesteld mr. Th. Heems kerk te Amsterdam en den heer S. van Velzen te Alfen a/d. Rijn. De eerste luitenant N. Ducroix, van FEUILLETON. »Hij is dood stotterde het oudje, richtte zich op en strompelde, gevol ;d door de beide anderen, zoo vlug hare oude beenen en zware klompen het toelieten naar de wacht. De commandant, uit een aange naam slaapje gewekt, antwoordde op zeer onvriendelijken toon, dat zij zich met de aardappelen en niet met de arrestanten te bemoeien hadden en sloot op nieuw zijne oogen. Hij had zich echter vergist, toen hij meende, dat dit bescheid afdoende was, want toen Griet zag, dat hij opnieuw zijne oogen sloot, gat zij hem met haar krukje zulk een gevoelicen ribbestoot, dat hij opsprong en met een vl >ek zeidedat hij, ofschoon hij niet geloofde dat zulk een reus sterven kon, wel zou gaan zien, om het 4e bataillon 3e regiment infanterie te Vlissingen is overgeplaatst bij het alge meen depot van discipline. De officier van gezondheid 2e klasse A. Butner, van het garnizoen te Vlissingen, is benoemd tot chef van het militair hos pitaal te Schoonhoven. De afdeeling Breda van den Bond voor algemeen kies- en stemrecht is het niet eens met den heer Hel It. Zij zal na melijk aan de Eerste Kamer vragen het nieuwe onderwijsartikel wel aan te nemen. Er woont in een werkman soms meer rechtsgevoel dan in een professor. De heer Beelaerts van Blokland, mi- nister-resident van de Zuid-Afrikaan sche republiek, deelt mee dat het gerucht, alsof de aan de hh. Van de Wall Bake en Cluy- senaer door de Zuid-Afrikaansche republiek verleende spoorwegconcessie waarschijnlijk binnen korten tijd zou worden ingetrokken, van allen grond ontbloot is. De openbare vergadering ten behoeve der in vrijheidsstelling van den heer F. Do- mela Nieuwenhuis, gisterenavond in Maison Stroucken te Amsterdam door de LJnie ge houden, had een zoo buitengewoon groot aantal belangstellenden gelokt, dat er geen plaatsje onbezet was. De heer A. Pierson hield eene toespraak, die daverend werd toegejuicht, terwijl bo vendien het woord voerden de heeren mr. Rud. B. Benjamins, J. A. Fortuyn, Ken- man en mr. D. Simons. Met toejuiching werd eene motie aange nomen van den volgenden inhoud: «De vergadering, gehoord de inleiding van den heer Pierson, en het debat, noodigt het bestuur van de Unie uit, zich tot de re geering te wenden ten behoeve van de onmiddellijke invrijheidstelling van den heer F. Domela Nieuwenhuis.» Beroepen te Nieuwvliet G. B. Fijnvan- draat te Stavenisse. Ds. J. A. van Tuijnen te Borsele staat no. 1 op 't tweetal naar Uitwijk en Waardhuizen. Chr. Ger. Kerk. Nadat te Zaamslag, in plaats van ds. v. Apeldoorn te Katendrecht. die naar Koe dat hij anders de aardappelen met rok en kamizool niet op de tafel zou zien. Met een lantaarn gewapend, gevolgd door een paar manschappen en de oude wijfjes, ging de command: nt den gang in, terwijl hij brom mend met de sleutels rammelde. Eerst werd de zware ijzeren roede, toen de bo venste en onderste schakel weggetrokken, en eindelijk het slot en de deur openge draaid. Daar, door het flauwe licht der lantaarn beschenen, ligt die krachtige jon geling, die voor weinige dagen vol levens moed en levenslust zijne ouders heeft ver laten. Daar ligt de door korporaal Sprin ger zoo benijdde reus met zijn rechterarm bij de brits neer, terwijl zijn linkerhand nog krampachtig het einde van den zijden hals doek omklemt, die zijne zorgvolle moeder hem heeft omgedaan, toen hij haar verliet en waarmede hij zich nugeworgd heeft. Lezer, val hem niet hard Eerst als gij vorden gaat, ds. G. A. Gezelle Meerburg van Ba: n op het drietal gebracht was, is met meNderheid van stemmen beroepen ds. J. W. Gunst te Brouwershaven. Geslaagd voor 't Fransch te Utrecht de hh. M. L. Wiltson uit Arnhem, geb. te Zierikzee en J. de Groot uit Terneuzen. De heer dr. P. C. F. Frowein is be noemd tot leeraar in de wis- en natuur kundige aardrijkskunde aan het gymnasium te Sneek. Het 14jarige knaapje, dat te 's Gra- venhage ten huize van den majoor K. heeft ingebroken en eenige goederen meegenomen, is door de rechtbank aldaar voor 4 jaar naar een rijksopvoedingsgesticht gezonden. IIIIJIW W—PIWHIBWBM3BB—WMT3——HBP Men schrijft ons uit Walcheren Na onze mededeeling over het drinkwater volge ee i overzicht van den stand der ge wassen, die een beschamende opbrengst belooft. Tarwe verwacht over 8 dagen den sikkel. Rogge is reeds degelijk van gluistroo en belooft smalle, doch droge kwaliteit. Gerst. Wintergerst werd hier en daar reeds gesneden. Aan de zomergei st is men bezig. Het stroo is niet zwaar doch een goede opbrengst is mogelijk. De haver kan nog wat groeien. Van de paardenboonen wordt geen ruim beschot verwacht. Er zijn te veel kleine bij. Erwten vele licht van kleur en klein. Men is aan liet erwten pikken. Bruine boonen hebben veel geleden van kou ie, en scherpe droogte. Hebben minder blad dan de witte boonen, die meer be loven. Koolzaad hoopt men deze week ter beurs te zien. Nog is alles niet gesneden; hier en daar is 't gewend en begon reeds de zaaddorsch. Het is van goede droge kwaliteit en levert een middelmatig beschot. Van wortelgewassen, als mangels, paar- depeen en suikerpeen is, enkele stukken uitgezonderd, de verwachting sehaarschdoch bij een gunstigen nazomer met regen kun nen zij nog een halve opbrengst geven. Üaai'orn worden door velen nog rapen ge zaaid voor het beestiaal, daar de ho >ibouw, of&choon goede kwaliteit, een geringe op brengst geeft eu de weiden zeer schraal zijn. Aardappelen. De vroege zijn bijna alle op uw sterfbed ligt, zult gij kunnen zeg gen »Ik heb den goeden strijd gestreden, ik heb het geloof behouden.» Val hem niet hard lezeren vergeet voor u zelf niet de zesde en zevende bede, die onze Heiland ons op de lippen heeft gelegd, gelijk dit slachtoffer van korporaal Springer gedaan had. In een oogwenk had de commandant der wacht de slaap uit de oogen bij het aan schouwen van dit tooneel, en in minder dan tien minuten lag de ongelukkige in het hospitaal op een bed, en spande men alle krachten in, om onder toezicht van een uit stekend geneesheer hem zoo mogelijk in het leven terug te roepen. Twee dagen na dezen treurigen nacht zien we den reus met' strakke blikken naar den zolder gericht op het bed liggen, waar hij in dien ontzettenden nacht zonder het te weten was nedergelegd. God had dus geen lust gehad in den dood, dien hij zelf gerooid en op. Zij waren klein. Ook de late die voor 't meerendeel een sober be schot geven. Toch staan velen nog frisch en groen in 'tloof. Van overige artikeleD, als maïs voor beestenvoer. Canariezaad enz. die door de droogte zeer afwisselen, is geen stand aan te geven. Men schrijft uit Biervliet aan de Midd. Crt.Tot het beste bouwland, van dit district, mag de Paulinapolder gerekend worden, met zijne goede oogsten en uit muntende zaaigranen. De veilingen van veldvruchten in dien poider hebben daardoor eenige beroemdheid verworven, en de vruch ten worden dan ook meesttijds boven taxatie verkocht. Zooals vroeger gemeld werd, liepen als hoogste prijzen de erwten tot f 100 en de gerst tot f124 per gemet, zonder de gewone verhooging. Die polder, ter grootte van 540 gemeten, behoort aan Belgische grondeigenaarshij wordt voor rekening der eigenaars bebouwd en als administra teur fungeert graaf De Kerckhoven te Gent. Hij bevat éene hofstede voor de werkpaarden, ander vee, werktuigen enz. In de tweede helft van Augustus wordt een twaalfde deel van dien eigendom publiek verkocht, omdat eenige eigenaars genood zaakt zijn uit te treden. Onze zaadboeren, en die waren er dit jaar velen, hebben onder gunstige omstandigheden klaar ge kregen met het dorschen. Het beschot loopt boven de 10 hectoliter en bij de meesten van 12 tot ruim 15 hectoliters. Uit Drente wordt aan de N. R. C gemeld De Zeeuwsche rogge, welke men voor' en kele jaren op de Drentsche esschen begon te zaaien, gaf, aanvankelijk een ruim be schot, doch beviel op den duur niet, zoodat iiet telkens aankoopen van nieuw Zeeuwsch zaaikoren noodzakelijk was, welk zaaigraan echter nogal duur is. Beter bevalt op den duur de Sint Jans-rogge, die aanvankelijk alleen voor zware gronden in Drente bleek geschikt te zijn, doch bij langer tijdsver loop ook op de lichtere gronden welig tiert. Er is dit jaar op akkers, waar de oorspron kelijke Sint Jans-rogge niet naar wensch tierde, weer van de nu aan dezen bodem gewoon gewordene St. Jans-rogge gezaaid, waarvan de beste resultaten verkregen werden. Ook het vermengen van Drentsche en Sint Jans-Rogge als zaaikoren bevalt gezocht had. En nu, wat was er in die twee dagen in zijn hart omgegaan Had hij berouw? Ja maar alleen hierover dat hij gehoord had, dat korporaal Springer nog niet genoeg gehad had van zijne reuzenvuisten, maar nog denzelfden avond was uitgegaan om in de kroegen te vertellen dat hij «een recruut naar den duivel had geholpen.» Hij had berouw, maar alleen omdat hjj het mogelijk achtte nog eens met korporaal Springer in aanraking te komen. Elke be tere gedachte werd verdrongen door het uittartend beeld van dien korporaal. Hij die nauwelijks wist wat haat was, was in eens veranderd in een menschenhater, die de korporaals voor duivelen, en allen die hooger in rang waren voor oversten der duivelen hield. Zoo ligt hij daar, met eene woede in zijn hart die hem bijna doet stik ken, en hem alles zou doen vervloeken, zoo hij ooit vloeken geleerd had. Slot volgt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1