Kelk- en Selioolnieiiws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. De Wereld burg :r" bevat het vol gende telegram uit Pretoria. «Talmen en kleingeestigheid Nederland- selie concessionarissen, in alle opzicliten, zal hun waarschijnlijk de concessie kosten. Vreemdelingen deden enorm ver gaande aanbiedingen. «Tusschen Oranje-Vrijstaat en Transvaal is een conventie geteekend, waarvan be krachtiging voor Volksraad zal worden ge bracht, bepalende dat alle in beide Repu- blieke n aan te leggen sporen, Staatssporen zullen zijn, en geen particuliere. «Een Belgisch syndicaat bood den Staat dm bouw ai zijner sporen aan, geheel op crediet, slechts tegen rentevergoeding van het kapitaal. Tien tegen een, dit wordt aangenomen en de Hollandse! e concessie, eindigende 1 September, wordt ingetrokken. «Belgen vreezen noch Macmurdo, noch tarief'quaesüe, zuilen eeventueel waterweg aanleggen van grenzen Transvaal naar De- lagoa- Baai, kunnen dan buiten Macinur- do. «Belgische ingenieurs reeds lang voor Snethlage hier." Hollandersuw neus voorbij 1 De lc luit. D. de Ronde Bresser, van den hoofdcursus te Kampen, zal de groote manoeuvres bijwonen die van 1 tot 9 Sept in Drente en Overijsel worden gehouden' Hoiitenisse. De heer P. F. Krieckaart heeft bedankt voor zijne herbenoeming als lid van den gemeenteraad. Het oud-K merlid vooi Zutfen, mr. W. G. baron Brantsen van de Zijp te Schaars bergen, is weder voor dat district candidaat gesteld. Onze correspondent te Weslkapelle, jongstleden Donderdag den uitslag der ver kiezing voor den gemeenteraad meldende, schreef dat alleen .1. de Troye herkozen was. En dat over J. Minderh ud wel zou moeten worden beslist door Gedeputeerde Staten. Wij meenden echter, temeer nu ook de Middelb. Cour. van die meening was, dat wij gerust konden melden dat ook MinJerhoud herkozen was. Thans blijkt hoe voorbarig wij en anderen waren; want tegen deze herkozen verklaring is protest aangeteeken 1. Een adres werd gericht aan gedeputeerde staten. Voor de verkiezing van 42 leden van het kiescollegie der Nederlandsclie Hervorm de gemeente alhier hebben bisteren 264 stemgerechtigden biljetten ingeleverd. Bij de opening op heden is gebleken dat op de candidaten der kiesvereeniging Trouw aan Evangelie en Bc'ijdenis zijn uitge bracht 201 tot 249 stemmen, zo; dat die gekozen zijn. Te Bre la slaagde voor de hoofdacte de hr. P Oranje J/.. vroeger onderwijzer aan de Chr. school te Goes, thans te Rot terdam. J. II. te Oostzaan. die bij de bekende gebeurtenis met Hottentot het volk opruide tegen den burgemeester, is door de recht bank te Haarlem veroordeeld tot 3 maan den gevangenisstraf. 's lieer Arendskerke. Dinsdag, j. 1. had de zoon van de wel. J. R. onder deze gemeente bij het in een sloot trappen, het onge luk met zijn voet in een of ander scherp voorwei p, vermoedelijk een stuk van een zeis, terecht te komen, en wel zoodanig dat een gedeelte van den binnenrand van zijn voet werd weggenomen, en door den heer Schilham heelkundige hulp moest worden verleend. Wcstkapelle 12 Juli. Dezen namiddag ongeveer 5 uren luidde de klok en hoorde men overal het geroep van brand. Een schuurtje, beboerende bij het huis bewoond door Jan Touwelse, stond in lichte laaie, en was weldra ingestort. Hoewel ten opzichte van branden er heden ten dage gewoonlijk bijgevoegd wordt «oorzaak onbekend», zoo was zulks hier echter bij uitzondering het geval niet. De oven werd gestookt om brood te bakken, en daar huis en schuur tegen elkander aangebouwd waren, en de bouwvallige muur wellicht menige kleine opening had, zoo schijnen er vonken in de schuur gekomen te zijn die de ramp ver oorzaakt hebben. Ten gov Igeder aanhou dende droogte was er bijna geen water te bekomen, en daarom zeer gelukkig dat men spoedig het vuur meester was, zoodat de brandspuit, die op het terrein aanwezig was, niet behoefde te werken. Westkapelle. Binnen kort vertrekt we der een huisgezin naar Amerika. Van al len die in de laatste tijden daarheen ge gaan zijn ontvangt men zeer gunstige be richten. Westkapelle. Gedurende de laatste weken zijn hier nog al werkzaamheden aan den dijk te verrichten. Hoewel véle gezinnen door gebrek aan arbeid veel geleden hebben, kan er nu weder in de eerste behoeften voorzien worden. Het ware te wenschen dat nu niemand zijn geld op verkeerde plaatsen bracht. Gisteren is te Vlissingen van Queen- boro pei' dagmailboot Engeland o. a. aange komen de groothertog van Hessen en gevolg. middelburg. Heden morgen had alhier een droevig ongeluk plaats. Een knecht van de tam. D. was niet paard en wagen uitgezonden om een vat water te halen. Btj het terug komen schrikte liet paard op de Geersweg en ging op hol met het on- gelukkig gevolg dat de knecht van de wa gen viel en deze over het lijf kreeg. Zijn toestand is zorgwekkend. Middelburg, Op het concours van Eens gezindheid werden de volgende prijzen be haald De zilveren vergulde medaille voor het peleton, dat de meeste punten schoot, door Concordia van 's fleerenhoek (6 man P. Knuijt, J. Westdorp, L. de Witte, C. P. Senarens, J. Remeijn, en J. Geus) met 245 punten in 10 keeren. Het zilveren eerekruis voor de meeste punten door J. Westdorp van 's Heereu- hoek met 57 punten. De verguld zilveren medaille voor de meeste rozen door D. Maes van Vlissingen. De verguld zilveren me daille voor Ue meeste vieren door A. H. van Agten van Middelburg, met 8. De verguld zilveren medaille voor de meeste drieën door J. Knuijt van 's Heerenhoek, met 9. De zilveren medaille voor de meeste tweeën door I. de Rijk van Middelburg met 8. De zilveren medaille voor de meeste eenen door B. Verheij Pols van Ierseke, met 6. Na alloop van het concours werden de corpsen, die per spoor vertrekken moesten, in optocht, en voorafgegaan door het mu ziekgezelschap Ons genoegen, naar het sta tion geleid. Een serenade wertl gebracht aan de heeren Van Miert en Geisen. Ierseke. Op de lersche bank is Woens dag een vaartuig omgeslagen waarin o. a. twee heeren zaten. Gelukkig was 't aldaar een ondiepe plaats, zoodat geen verdere on gelukken plaats vonden. Allen waren de heeren nat en verschrikt. Onder de gemeente St. Kruis en op af gelegene boerenhofsteden, worden de thuis wachtenden, somtijds een enkele vrouw of zelfs kinderen, dezer dagen, nu al wat han den heeft, op het veld werkt, zeer veront rust door zoogenaamde kooplieden, die voor de leus een pakje papier, een doosje pen houders of zoo iets met zich voeren zij zijn veelal zeer brutaal en eischen, meer dan zij verzoeken, niet slechts een boter ham, maar liefst geld. Zouden deze bezoe kers, krachtens de tegenwoordige wet op de landlooperq. niet een weinig kunnen ge ween! worden? Nieuw en St. Jooshind. Bij de firma van Wiersum te Kanten zijn aangekocht dl Polan t/Aina varkens, 10 zeugen en 4 beer, de laatste door de Landbouwvereeniging Ateitui St Joosland. Gister werden zij per stoomschip Zeeland op Walcheren ingevoerd. Terneuzen. Nadat een commissie uit de liberale kiesvereeniging Eendracht maakt macht tevergeefs den heer Fercken had aangezocht zich weer verkiesbaar te stellen, heeft de vereeniging tot candidaat voor den gemeenteraad gesteld den heer R. Walraven. Weldra zal, naar de Middelburgsche Courant verneemt.de betonning enz. plaats hebben van het «Schaar van Waarde,» het «Vaarwater benoorden de .Molenplaat» en «het Oude vaarwater van Everingen,» tus schen de zwarte tonnen 4a en 5 door, langs den wal. En wel in het belang der binnen scheepvaart en van den eerstdaags inwerking tredenden, geregelden stoomvaartdienst tus schen Vlissingen en Antwerpen. Door het bevaren van genoemd vaarwater wordt de af te leggen weg aanmerkelijk bekort. Ter vervulling eener vacature in het bestuur der watnrkeeriiig.' van het calami- teme waterschap EllewoutsdijkDorsélez jn door den dijkraad op de voordracht geplaatst de heeren J. Bruinooge te Ellewoutsdijk, J. Rottipr Lz. te Borsele en G. Nijsse Az. te Driewegen. M. C. Bij besluit van 25 Juli heeft Z. M. de Koning aan allen, die ter zake van het pa lingoproer nog gevangenisstraf ondergingen, gratie verleend. Weer gaf een N. N. f 1000 aan de weesinrichtiiig te Neerbosch. Te Dieiuen is een vrouw door onbe kende oorzaak in het water geraakt en verdronken. Zoo is te Steenbergen een knaapje, dat zonder medeweten zijner ouders was gaan varen, over boord gevallen en ver dronken. In de Haarlemmermeer wonen on dankbare menschen. Door den landbouwer B. zijn aan sommigen gedurende den winter tarwe, aardappelen en geld verstrekt om het dan later, bij meerdere verdienste terug te geven. Nu echter maakten zij slecht werk of liepen naar anderen. De schuld werd hun evenwel kwijtgescholden. Som mige boeren hebben nn naar geschikter knechts uitgezien en Belgen in het werk genomen, waardoor een gisting onder de bevolking is ontstaan. Te Batiuge (Drente) heeft men in den grond op een land een kano gevonden van hoogen ouderdom. Het vaartuig was gemaakt van een gedeeltelijk uitgeholden eikeboom, 4'/i meter lang en een halve me ter breed. De kano was gedeeltelijk ver- wormd. Ter waarschuwingDe rechtbank te Haarlem heelt den schippersknecht v. d. F. die een paar weken geleden eenige ge- raniumplanten uit een bloemperk in het Ke- nauparkaldaar stal. veroordeeld tot 3 maan den gevangenisstraf. Dinsdagavond diende «Frascati» tot een bijeenkomst van het Leger des Heils, dat in de hoofdstad, naar men zegt, reeds ongeveer 500 leden telt. De werkzaamheden en oefeningen waren als gewoonlijk. Een groepje mannen trachtte van tijd tot tijd de orde te verstoren, maar zonder gevolg, an deze bijeenkomst werd aan de afdeeling [en vaandel gezonden, met de nationale kleuren gesier 1. De vlag was aan een Stan daard met een vergulden knop bevestigd. Zij werd, na de noodige verklaringen, ook wat het zinnebeeldige betrof den benoemden vaandeldrager ter hand gesteld. De vlag is een rood veld met blauwen rand. In het midden prijkt een zon, en ter hoogte van den knop van den standaard vertoont een langwerpig vierkant de nationale kleuren Ook nu bleef het verre van rustig. On ophoudelijk werden spotkreten gehoord, of weerklonk een ironisch applaus; terwijlSmith, wanneer hij een enkele maal naar zijn woor den zocht, werd begroet door gelach en geblaat. De stoomboot «Pomona» heeft Zondag een pleizierreis gemaakt van Amsterdam naar Muiden. Onder de passagiers was een man met vrouw en vier kinderen, waarvan de man op zee voorbij Muiden over boord gevallen en verdronken is. De brigadier der maréchaussée, J., te Tilburg bevond zich Zondagmiddag in de herberg van v. O., in het zoogenaamde Park, waar hij met een zijner manschappen zich als een gewoon sterveling vermaakte met biljarten enz. Een burger, v. R. ge naamd, kreeg over het zingen \an een liedje woorlen met den brigadier, die nu eensklaps als politieman optrad, waarop v R. buiten de jour werd geworpen daar v. R. zich tegen die handtastelijkheden ver zette, werd hij mishandeld, geboeid en door twee maréchaussée's naar de kazerne ge sleept, terwijl een derde, men zegt de bri gadier, den jonkman nog slagen toediende. Bij den aan het hoofd gewonden v. R. werd een dokter ontboden. Naar men verneemt, is door den mishan delde een aanklacht tegen den brigadier ingediend. Met de dame uit Bokstel die laatst met een vriend en een barer 3 kinderen naar Amerika trok. is het slecht afgeloopen.Zij werd door de politie in Amerika aange houden. Zij had f 60,000 aan effecten bij zich. De wettige man kwam kort daarop, want die was haar nagereisd, en daar werd zij genoodzaakt het kind en de effecten stilletjes aan haar verlaten echtvriend te rug te geven. Ook te Breda is een vader van 6 kinderen rnet een andere vrouw dan zijn eigen naar elders getrokken. Ook date ontrouwe vrouw heeft kinderen, waarvan zij er een meenam. Te Roermond zijn 2 artilleristen ge deserteerd, een meid meenemende die haar heer bestolen had. Toen na 14 dagen het geld op was, zijn zij teruggekeerd om na tuurlijk gestraft te worden. De heer J. A. Zoutman te 's Hage, onlangs overleden, heeft aan den Staat ver maakt een kist met schrifturen, betrekking hebbende op de militaire loopbaan van wijlen den luit.-admiraal J. A. Zoutman, den held van Doggersbank in 1787. Eergisteren is te Sprang een ander- halfjarig meisje onder het rad van een zwaar beladen kar ger. akt. Het hoofdje werd ingedrukt en het kindje was terstond dood. De heer v. Rijn te Nijmegen, ver vaardiger van het stoomrijtuig Noveomagum heeft zijn uitvinding vei beterd en afgewerkt. Hij zal er enkele plaatsen mee bezoeken. Het rijtuig is intusscheri te beschouwen als een vierwielige velocipède voor 4 personen, die echter met een kleine verandering voor 16 personen en meer kan ingericht worden Vanwege de Amersfoortsche schutterij is te Baarn een piaehtige krans gehecht aan het eenvoudig monument van den soldaat Christolfel Pullmann, die 100 jaren geleden op zijnen wachtpost bij het paleis Soestdijk door de patriotten werd doodgeschoten. De Keizer, Keizerin en Kroonprins van Duitschland, Prins Wilhelm van Pruisen, Bismarck, de Keizer van Brazilië, de Sultan van Turkijede Koningin-Regentes van Spanje, de Koning van België en de On derkoning van China hebben aan den zoon van den overleden kanonnen-koning Alfred Krupp eigenhandige brieven van rouwbeklag doen toekomen. De Shah van Perzië zal in April 1888 voor de derde maal een reis door Europa doen en de voornaamste hoofdsteden {bezoe ken. De reis zul 5 maanden duren. Een zonderling geweer is te zien in het tuighuis te Stokliolm. Er past slechts een korrel op. Koningin Christina van Zweden gebruikte het altijd om ,op vliegen te schieten, die zij volgens geschiedschrijvers nooit miste. Op het jacht Victoria and Albert bevonden zich tijdens de revue te Spithead als gasten van de koningin van Engeland, de Duitsche kroonprins en de ex-keizerin Eugenie. Vooral bij de laatste zal die ont moeting treurige herinneringen gewekt hebben. Bijna 18 jaar geleden waren de kroon- jirins en de keizerin voor het laatst bijeen en wel in November 1869 als gasten van den khedive Ismael pacha, bij de feesten ter gelegenheid der opening van het Suez- kanaal. De timmerlieden te Hamburg hebben het werk gestaakt. In verband daarmede heeft de, politie een werklieden-vereeniging opgeheven. Door de politie te Brussel zijn op last der justitie bij alle wapensmeden de voor handen revolvers en andere wapens in be slag genomen. De handelaren zijn daartegen in verzet gekomen bij de rechterlijke macht. Een eigenaardige proefneming is op de reede van Havre gedaan met een door den ingenieur Pagan uitgevonden toestel om stoombooten in volle vaart bijna oogen- blikkelijk te doen stilliggen. Het bestaat uit schermen van zeildoek ter doorsnede van ongeveer twee meters, in den vorm van parachutes. De proef werd genomen aan boord van de «Cygne»toen het schip de haven ver laten had, had het een vaart van tusschen de 10 en 11 knoopen in het uur. Op com mando hield de machine onmiddellijk stil, de schermen werden van den achtersteven te water gelaten, sloegen vanzelf open en in den tijd van 12 tot 13 seconden lag het schip onbewegelijk, zonder eenigen schok. De proef werd vijfmaal herhaald en telkens met den besten uitslag. Men heeft in den nacht van Maan dag op'Dinsdag getracht het gebouw van de staatskas te Rustschuck te plunderen. Even voor middernacht, terwijl 't stormde en hevig regende, hoorde de schildwacht aan de achterzijde van het gebouw gedruisch en zag in de duisternis eenige gestalten. Op zijn geroepWeldra vielen eenige schoten. Hij en een inmiddels toegesneld soldaat, die aan de andere zijde van het gebouw was, vuuiden terug, tot dat er meerdere hulp opdaagde. Maar de aanvallers waren inmiddels verdwenen blijkbaar in een nabijgelegen woning een schuilplaats heb bende gevonden. Van verwondingeh is niets gebleken alleen een paar vensterruiten zijn vernield. De justitie tracht (tot hiertoe te vergeefs) de daders op te sporen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 2