Binnenland. Kerk- en Sciioolnieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. de zaak niet aangedurfd en, in plaats- van de 94 land ven- uiers te vervolgen, liet hij hun aller chefdeze mannen met der gelijke plannen in 't brein, zonder maar een woord over dit voorval te reppen, op hun hoogen post ter landverdediging, blijven. Verdorvenheid of domheid hebben bij dit verzuim, dat echter in den volsten zin een daad is, voorgezeten. In beide gevallen was Bouhnger al even onwaardig. En, wat de deur dicht doet, de man, die zich bij zijn terugkeer in de gelederen als het miskende genie door het volk aanbidden liet, was nu ten slotte kinderachtig, dwaas genoeg, de 94 s'.aatsom wentelaars van toen aan de kaak te stellen en daarmede zijne eigene mede plichtigheid aan den dag te brengen, wijl hij als minister deze dingen zoolang had kunnen verzwijgen. En nu is lietA bas Boulanger Duitschland schijnt ten slotte een half j tui', gebeefd te hebben voor een man, die te laf was om tot lafheid in staat te zijn, een klein Napoleonnetje den derden, maar dat nog kleiner blijkt geweest te zijn, dan deze overwinnaar van Saarbrücken Hoe toch de schijn bedriegen kan Be Belgische regeering is gepolst door een der afgevaardigden over de rede door Generaal v. d. Smissen tegen het leger uit gesproken, waarin hij het betreurde dat de Kamer het beginsel van persoonlijken, alge- meenen dienstplicht had verworpen. Be minister antwoordde in een rede waaruit waardeering sprak voor den generaal, en tegelijk de verwachting dat dergelijke open bare ontboezemingen als van v. d. Smissen, zich ni*t zullen herhalen. Be verkiezing van een lid der pro vinciale staten, ter vervanging van wijlen jhr. J. L. de Jonge, in bet hoofdkiesdistrict Goes zal plaats hebben Biusdag 23 Augus tus 1887 en de herstemming zoo noodig Biusdag (3 September daaraanvolgend. Be bij naam algemeen bekende veld wachter en onbezoldigd, rijks-veld wachter A. A. Heinhuis van Oostzaan is aangesteld tot rijks-veldwachter 3e kl. standplaats Schoon hoven. Met ingang van 1 October wordt bij de werken van het kanaal door Zuid-Bet e- land een tweede vaste opzichter van den rijks-waterstaat geplaatst ter standplaats Wemeldinge, waarvoor is aangewezen de opzichter N. Visser, thans te Sluis, welke standplaaLs wordt opgeheven. In verband daarmede is aan den buiten gewonen opzichter C. Snijder te Hansweert een eervol ontslag verleend. GC.) Naar men aan de M. C. meldt, heeft de heei P. van Iloute, burgemeester van Schoondijke, zijn o tslag gevraagd als lid van bet comité voor het tot stand brengen van de stoomtram Schoondijke—IJzendijke --Gaprijcke. Be liberale vereenigiug volksonderwijs te Oostburg heeft de altredende leden dei- tweede kamer: Arie Smit en JL P. I. Butaux weder Candi iaat gesteld. De heer J. J. v. Kerkwijk, lid der tweede kamer voor Zierikzee zal onze re geering vertegenwoordigen op het spo- rweg- congres te Milaan eind September te houden. De Haagsche kiezers voor den ge meenteraad raken al meer in de klem. Er was na,: elijk een kruistocht geopend tegen het dagelijksch bestuur. De burgemeester is geen lid, maar was hij liet en moest bij nu aftreden, hij zou het hard te verant woorden hebben. Men heeft thans echter 3 van de 4 wethouders die aftreden moes ten, te pakken gekregen. Eerst jhr. Six, die niet herkozen werd. De anderen komen in herstemming. Maar zie, wat gebeurt? Baron Calkoen, in plaats van jhr. Six ge kozen, heeft bedankt en de candidaten die met tie bei le andere wethouders in her stemming komen hebben ook bedanktzoo- d tt er nu alle kans bestaat dat de heer Six zijn zetel terugkrijgt en zijne ambtgenouten den hunnen behouden kunnen. G. a. benoemd tot 2en luitenant bij de infanterie le regement, de cadet A. Ho- gervorst, bij het 3e regement vesting-artil lerie de cadet 11. C. C. Hackstroh. De voedings-tentoonstelling te Amster dam is tot heden door 90,000 bezoekers bezocht, daaronder begrepen de avondbe zoekers van het 17de marktplein. In de te Amsterdam gehouden verga dering van «Burgerplicht», is door Mr. Wil- leumier de volgende motie voorgesteld: «De Vergadering, van oordeel zijnde dat het niet strookt met de ware liberaliteit, eene zaak als het lager onderwijs, waar over de gevoelens zoo uiteenloopen, in de Grondwet te legelen, en d it het in ieder geval aanbeveling verdient die zaak bij tweede lezing te doen beslissen, spreke den wensch uit, dat de E-rste Kamer niet ver- 1 werpe het nieuwe artikel 192 der Grond wet, of het vroeger artikel 194 zonals het door de Tweede Kamer is gewijzigd» Met de bedoeling van den voorsteller, dat het bestuur zich tot de Eerste Kamer wende, merkte de voorzitter op dal de meer derheid van het bestuur zich niet kan ver eenigen, waarna de heer Willeumier het ge deelte zijner motie betreffen le die opdracht liet vervallen. Deze motie in stemming gebracht, werd met 54 tegen 2*2 stemmen aangenomen. Terneazen. De herdenking van des lieeren Jos. de Feyters 25 jarig lidmaatschap van onzen gemeenteraad was recht feestelijk. Des morgens werd den jubilaris inde daar toe versierde raadza 1 door den voorzitter, namens den Ra id, die daartoe verga lerde een prachtig wiet zilver gemonteerd siga- renstel van kristal met toepasselijke op schriften, aangeboden. Er werden harte lijke toespraken gewisseld. Des avonds brachten Apollo en Neuzen's mannenkoor den heer De Feyter eene serenade. Nog een lang lidmaatschap van onzen stedelijken Raad wordt den heer De Eeijter en onze gemeente van harte toegewensciu. Ned. Herv. Kerk. Beroepente Rozenburg, ds. M. A. Rouweniiorst, te Waarde. Aangenomen naar Wadtlinxveen, door ds. Ph. £eter, te Serooskerke. Bedankt voor Aagtekerke, door H. G. Botermafis, cand. te Rotterdam. Aan het eindexamen der Hoogere Burgerscholen in Zeeland namen 20 candi daten deel. Er wer len er 13 toegelaten, namelijk de leerlingen C. Proos, H. Ketting, S. Boasson, J. A. W. Baart, J. O. Maen- houdt en J. V. Ceulen van de R. H. 8. te MiddelburgJ. R. v. d. Moer, A. L. Boot. I. van Gastel, P. J. Ztalberg, P. J. N. Hocke en H. J. der We'u ven van de H. B. 8. te Zierikzee en L. B. G. van Asperen van de H. B. 8. te Goes. Voor de hoofdaete slaagden te Breda o. a. de heeren E. Luuret te Philippine en D. II. Jonk van Koudekerke. Te Arnhem dhr. A. Fransoo van Middelburg. En voor 't Fransch de heer G. Beneker, te Oudelaude. Ds. J. Wisse te Garijp heeft zijne gemeente ernstig gewaarschuwd tegen het geven van alle openbare ergernis, zoodat de ringpredikanten, die in de openbare school godsdienstoelening houden niet een klein getal niet-doleerenden, hun werk zonder stoornis kunnen verrichten. itwjmmaimmimmitvwmBa&s -Tjrftraratci.;. Arrondissements- Rechtbank Middelburg. In de zitting van gisteren zijn veroordeeld: wegens v a 1 s c h li e i d in geschrifte J. L. de T., 56 j. landbouwer te Arnernui- tlen tot 6 maanden gev. wegens 1 a ri d 1 o o p e r ij H. V. 55 j., smid, laatst te O. en W. Souburg tot, 12 tl. hechtenis >n opzending naar een rijks- Wet kinrichling voor 3 jaren. Beiden inde kosten. - Een armoedig kereltje van 14 jaar stond gisteren te 's Gravenbage terecht, als de inbreker in liet huis van den generaal in de Balistraat aldaar, in welk tijdelijk nbe woond perceel deze jeugdige'avonturier door overklimming in den tuin en liet uitbreken van twee raampj :s gekomen was en duch tig huis gehouden ha I. Den 27n Juni toch trof de dienstbode van den yeneiaal de kamers in geheel ont redderden staat aan. K isten waren open gebroken door bijlslagen en sabelhouwen, het cylinderbureau tan den generaal was eveneens geforceerd, terwijl de inhoud op den grond lag uitgespreid: niets stond bijna op zijn plaats, en de toiletartikelen van mevrouw waren geducht aangesproken. Later bleek dat gouden noch zilveren voorwerpen ont vreemd waren, doch miste men verschillende onderkleedingstukkei), zakdoeken, schoenen enz., welke voorwerpen gedeeltelijk in het bezit van den jongen gevonden werden, toen hij op straat door een hoofdagent van politie op goed geluk was aangehouden, aangezien de politie, door eenige kenteekenen vermoed de dat de inbraak door een jongen moest zijn gepleegd. Bel,!, bekende ter terechtzitting volmondig het hem ten laste gelegde; op de vraag hoe mj tot de daad gekomen was, antwoordde de knaap dat hij slechts inden tuin eenige rozen had willen plukken en, door nieuws gierigheid gedreven, het huis door een dei- bewuste raampjes was binnengeklommen. Up e ?n waschtafel vond luj een flescli staan welker inhoud hij leegdronk tengevolge waar van luj zoo raar in t lioold weri, dat hii verdei- niet meer wist wat hij deed. Geen wonder, de jongen had niets meer of minder uitgedronken dan een flesch brandewijn met Spaansche zeep. In dien opgewonden toestand vernielde hij alles wat onderzijn bereik kwam, speelde piano en begaf zi li eindelijk te bed Ook ontdeed bij zich van zijn vui lijfgoed en trok ander linnengoed waaronder dames-kleedingstukken, in plaats van het zijne aan. Hij bleek zich ook te hebben ingesmeerd met een woudzaltje. dat hij voor pomade aanzag, en hetwelk hevige hoofdpijn veroorzaakte. Tegen hem werd 4 jaar geëiseht. Goes. Naar wij vernemen zijn op ver schillende tijdstippen gedurende de twee laatste weken hier meer dan twintig kna pen gesnapt, die in boomgaarden kersen stalen. Het kan geen kwaad, dat wij van deze mededeeling gebruik make.: om ouder en voogden er op te wijzen dat het nieuwe Strafwetboek het overschrijden van heggen of slooten (tuinen) strafbaar stelt. Het" is inbraak plegen. Men wachte zich dus voor schade en schande. Goes. De gemeente is met haar eerste (zij het ook haar eenige schip met drink water niet gelukkig geweest. Een ingeze tene die zijn regenbak met dat water had doen vullen, ontdekte dat het water zout was Door den waterleider te verh.ogen, is dit euvel weggenomen, zoodat nu alleen het bovenste zoetwater wordt uitgepompt en t weinige zout water op den bodem blijft. De behoefte aan drinkwater schijnt hier nog met zoo groot te zijn, daar slechts ruim bUU emmers water zijn afgeleverd. Trou wens onze stadgenoot dr. Callenfels gaat immer voort, gratis water te leveren. Goes. Heden morgen zou de slager L. M. een os slaeh ten. Het dier ruktezjch los en liep door de Cornelis Everdijkstraat den dijk op waar hij een bezoek bracht aan de wonin' hfnroT"! G', e" K" de keuke» binnenstoimde, en na door de hovenierin gen gehold te zijn, den Goesclien polder inliep --aar hij met veel moeite gevat werd bracht6" daar Wenl "°g a' SChad(J toege" Goes. Andermaal heeit de Politie' alhhr i" beslag genomen, thans vier levende egels (ot stekelvarkens) die door de Wet tot be scherming van diersoorten nuttig voor landbouw eu hontteelt werden beschouwd en dus met mogen worden gevangen, qe- dood vervoerd, te koop aangeboden, ver kocht, af gelere, d en evenmin ten verkoop of ter aflevering in voorraad moqen wor den gehouden. Van liet vervoeren is Proces-verbaal op gesteld WUaina dli Cliereü zijn 'n vrijbeid De twee jongelieden, die verdacht worden van meineed bij gelegenheid van de behandeling der zaak Bruel (verwonding van een mei-je aan den avond van het fes" tival te Goes) zijn voor den rechter van instructie geweest. De beklaagde van toen was nu getuige, en de getuigen Q. en d J waren heden beklaagden. lerseke. Een onzer dorpsgenooten, de lieer De 8. gaat D. V. over enkele weken voor rekening yau een Buitenlandsche genootschap (Engelsch) als zendeling naar liet »Verre Westen» van Noord Amerika. Wij vernemen uit Middelburg dat van de krankzinnigheid van vrouw De Visser niets aan is. De dokter heeft haar toestand onderzocht en het tegendeel veiklaard. Gisteren arriveerde te Vlissiugeu aan de tabiiek de Schelde om gerepareerd te worden tegen den te openen dienst tus- schen hier en Antwerpen de telegraaf III. Tegelijk vertrok uit Terneuzen de stoomboot lxiver Lu can mot een lading van 2500 schapen naar Engeland. Er heeft te Terneuzen aan den Cala- miteuzen Nieuw Neuzenpolder, tusschende dijk palen 50 en 53 wederom eene oever- afschuiving plaats gehad. .Je val is lang L'O en breed 47 meter. De grootste diepte op de plaats waar vroeger de laag waterlijn whs, bedraagt volgens de Midd. Crt. 13 M Aan het heden te Middelburg in Pax Intrantibus gehouden concours namen deel de volgende vereenigingen: St. Sebastiaan van lerseke met 8 Schutters. Jacoba van Beijeren uit Goes met 9. Doel naar hooger van Wolfertsdijk, met 4. Koninklijke Ilandboogschutlerij Willem III uit Vlissin- met 10. Concordia uit s Heerenhoek met 7. Oefening en Uitspanning te Hansweerd met 6. En Eensgezindheid, de feest vierende vereenigiug uit Mid lelburg met 6 schutters. Te 2 uur arriveerde hier het muziekgezelschap uit Vlissingen, om de feestvreugde te verhoogen. (Jit Drente vertrokken in 188618 man nen eu 5 vrouwen naar Amerika en 1 naar Transvaal. Drie obligatiën ten laste van Don Carlos (Spanje) elk groot f 2400 nominaal, werden onlangs te Dordrecht op een effec- tenveiling samen verkocht voor vijftieH cents. Niet te Wolfhese, maar nabij Haar lem zal bet zendingsfeest in 1888 gevierd worden. Een aantal sociaal-democraten maak ten Zaterdagochtend per Zuiderzee-stoom boot Lemmer een pleiziertuohtje langs de Vecht naar Utrecht. Toen zij Weesp passeerden, werden zij genoodzaakt hun bloedroode vlaggen en banier in te balen en werd bun een «goed onthaal» op hun terugreis toegeroepen. Zij kozen daarom, om 't schutten te sparen, wijselijk hun route over Muiden, 't geen ecliter niet belette, dat 't mindere publiek, gewapend met steenen en projectielen, hen zoo ver mogelijk vervolgde en uitjouwde. De socialisten van hun kant beantwoordden al deze in elk geval afkeurenswaardige daden door onophoudelijk met los kruit op de menigte te schieten. lu de Langstraat worden de hooiprijzen vaster. Men besteedt f 14,75 en flö voor 500 Kilo. Mie Mik en zijn vriend Schilfer, de gevaarlijke mannelijke gevangenen, die uit 's Hertogenbosch waren ontsnapt, zijn te Gassel gevonden en aangehouden, en van daar naar hunne oude woonstede terug gebracht. Mie Mik o. a. is de dader van een moord op twee kinderen te Reek in 1877. Het plebs van Amsterdam, een vorige maal zelfs gesteund door studenten der ste delijke Universiteit, heeft Zaterdag-, Zondag en Maandagavond in de vergaderingen van het Leger des Ileils schandelijk huisgehou den. 't VVas of de hel losgebroken was. Het volk was als van den duivel bezeten. Zij stonden jenever te drinken onder de toespraken. De politie maakte proces-ver baal tegen twee hunner. Zondagmiddag vertoonden zich weder eenige socialisten in Utrech', die weder door de politie in bescherming genomen en naar het station vergezeld moesten worden. De meiden van een groothandelaar in manufacturen te Groningen, hebben hunneD heer voor ongeveer t '100 aan incot-goede- ren ontstolen. De politie heeft huiszoeking gedaan en de ontvreemde goederen gevonden. Een lelie brand heeft gisteren te Hil versum een groot woonhuis in de ascli ge legd, en de belendende belangrijk beschadigd. Aan den Rijs wij kschen weg bij Den Haag werd een reisgezelschap dat een rij- toertje maakte en '14 personen sterk was, zeer onzacht in de treurige werkelijkheid overgebracht, wijl de «Janpleizier" (zoo heet men daar die wagens) door het breken van .ie as omviel en alle veertien uit den wagen rolden. Spraken we onlangs van de verbeel dingskracht, waardoor eenige «Haagsche particuliere correspondenten» zich vaak on derscheiden, een Amsterdamsch journalist heelt hen indeidaad overtroffen. In het Utr. Dagblad toch lazen we het verslag, dat iemand te Amsterdam gaf van een door hem medegemaakte luchtreismaar we konden er maar niet achter komen welke luchtreis bedoeld werd, daar uit de omstan digheden duidelijk bleek, dat hij geen der beide laatste luchtreizen van de Prinses Wilhelmma op 't oog had. De besproken ballonreis eindigde op een heel andere plaatsen op een heel ander uur, dan de reizen door den heer Louis gedaan. Het reisje, dat ons onbegrijpelijk voorkwam scheen den correspondent goed bevallen te zijn te oordeeleo naar de beschrijving die hij geeft van 't panorama, dat bij aanschouwde, en naar 'tslot van zijn verhaal, waar hij zegt «Toch maak ik zoo n luchtreis nog eens mee We begrepen de zaak niet, tot we in de N. R. Ct. aan 'tslot van een meedeeling omtrent de opstijging het volgende lazen:

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 2