CHRISTELIJK- NIEUWSBLAD HISTORISCH VOOR ZEELAND. ERVOET, L no 6 7 EDËR MEESTER. Lire amusante, )rdon, Cents Sigaar, 1887. No. 101. Donderdag 28 Juli. Eerste Jaargang. Beynen, ter lage Prijzen. boTDIENST TELEGRAAF." Lelde. VERSCHUW G. M. Klerakerk, te Goes F. P. D'huy. te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES: Volkspetitionneraent - 17 Augustus - Xlde Unie-Collecte. Hoe de reus een „kind" werd Buitenland. (Prij scourant gratis.) idel van G. M. KLEM- en: Irboek der fransche taal. del om zonder moeite en isch teleeren, doorSER- Prijs f 2,25. veel duurdere Uitgave [gen. groote partij buitenge- Kaas, tot de spotprijs van "Wederverkoopers rabat, t, Korte Noordstraat, Middelburg. [reide collectie SIGAREN al de aandacht op de J' [AN EMANUEL, WINKEL, IKSTRAAT GOES. OORHANDEN n, Veevoederskooktoe- n, Wiegen, Vlechtwerk, ascules, Petroleum - Hen, enz. enz. rkstraat, GOES. gen, Middelburg en terdam. ■ertrek in Juli. Van [Van Van Rotterd. ssingen Middelb. naar taar naar Middelb. Itterd. Rotterd. en Vlissingen 8,30 8,30 8,30 8,30 8,30 v. 9,45 9,45 9,45 9,45 9,45 Woen.27 Dond. 28 Vrijd. 29 Zater. 30 Zond. 31 9,45 9,45 9,45 9,45 9,45 iOOTDIENST iburg en Zierikzee. rikzee Spoorweg Goes, i Juli. Van Zierikzee Dinsd.26 'smorg 6,30 7,30 6,- 6,30 6, uli. van Antwerpen |0 Dinsd. 26 's morg.9, Dond. 28 2,— Zaterd. 30 3.30 u. m. u. m. u. rn am 12,30 3,45 6.20 4— 4,15 6.50 Woensd. en Zat. 7,30 2,20 6.30 8,— 2,50 7, 10,30 6,— 12,30 4.30 6,30 1,— 5— EÏ.KEN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Trijs per drie maanden franco p. p. f0,95 1 'nkele nommers- 0,02y2 UÏTGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Onder goed en onder kwaad gerucht gaan de Christenen in den lande, voorzoover de Heere onze God hun deoogen geopend heeft, voort met het bouwen van scholen en het geven van goed onderwijs voor de kinderen onzes volks. Wederom nam het getal vrije christelijke scholen, schoolgaande kinderen en bijdragen voor die scholen toe. Zal die blijde herinnering ons niet be moedigen? Voorzeker! Er is ook dit jaar wederom reden tot vreeze. Zoo lichtelijk laat men zich verleiden om zijne afkeuring van wat op kerkelijk gebied voorvalt te openbaren, door onthouding van zijne gaven aan de School met den Bijbel. Is dat recht voor God? Is de openbare school dit jaar voor ons misschien geschikter, bruikbaarder, christe lijker dan liet vorige jaar? Behoeven onze kinderen minder christelijk onderwijs? Mag verschil van gevoelen over kerk hervorming er toe te leiden, den kinderen des volks het noodige zielevoedsel te ont houden Zullen, nu onze tegenstanders blijkbaar de kracht en sommigen hunner ook de voor treffelijkheid onzer vrije scholen beginnen te erkennen, de voorstanders dier scholen zeiven hun werk gaan afbreken? Dat zij verre. Is in de Kerk strijd noodig, hij worde gestreden. Ontstaat in de School een strijd over het onderwas, het zij zoo. Ook die strijd moet, zij het met een bloedend hart, doch altijd met broederlijke gevoelens aanvaard worden. Maar men brenge niet den strijd over de Kerk op schoolgebied over. FEUILLETON. Vervolg.) Nu had de reus er nooit geen bijzon dere studie van gemaakt welken voet hij het eerst gebruiken moest, wanneer hij zich vooruit bewoog; en wijl korp. Springer hem had duidelijk gemaakt dat hij alleen daarvoor den linkervoet had gekregen, ont stond er al spoedig eene hevige uitbarsting van woede bij den onderwijzer, toen hij ont dekte dat de reus zijn rechtervoet het eerst had gebruikt. Nu had korp. Springer in de kazerne den «roem» dat hij een kwar tier lar.g zonder- tusschenpoozen, sommigen beweerden zelfs zonder adem te halen, alle mogelijke vloek- en scheldwoorden uit zijn mondje kon brakeneene bezigheid waarin hij zich dikwijls oefende. Deze gelegen heid meende hij, dat zeer gunstig voor hem was, om den reus en ook den'anderen leer lingen een proefje van zijne bekwaamheid te geven. Hij plaatste zich dus vlak voor derT reus, liet zijn hoofdje in den nek vallen en rekte zich uit zooveel hij konschraapte zijne keel, en begon. De reus luisterde naai het scheen met de meeste aandacht, en werd alleen erg bleek, wanneer zijn va der want deze moest ook deelen in de vervloekingen van. zijn kind! aan de beurt kwam. Toen liet kwartier bijna om Ieder arbeide in eigen kringvoor wat hij, naar Gods Woord, voor recht en goed houdt. Maar de een steune, ongeveinsdelijk en zonder berekening, den ander; ook dien, die anders denktwetende en vertrouwen de dat allen samenwerken tot één doel de verheerlijking van 's Heeren Naam En de Heere onze God geve er Zijnen zegen op. Gemeenteraadsverkiezingen. De verkiezingen voor de gemeenteraden in Zeeland hebben voor wie er belang in stellen, aan het licht gebracht, hoeveel er in onze provincie nog veranderen moet, eer men zeggen mag dat het Zeeuwsche kiezers volk zijn roeping verstaat en de eere van zijn beginsel hoog houdt. Niet dat de Zeeuw bij haar kortstondig optreden nu reeds op de weeropleving der christelijk-historische beginselen hopen dorst. Zoolang nog de meerderheid van het ad- verteerend en courantenlezend publiek, dat den Heere vreest, bij voorkeur de liberalis tische pers tot haar tolk kiest en den be scheiden gang van ons blad wantrouwend gadeslaat, durven wij van onzen politieken invloed nog niet veel hopen. Of het nieuwe kiezersvolk, dat op stem recht wachtwakkerderbeginselvaster grooter zijn zal, dan een groot deel der tegenwoordige kiezers, dat meer met namen en klanken, dan met beginselen schijnt op te hebben Wij willen het hopen, al doet het tegendeel van het goed voorgaan doet goed volgen ons niet geheel zonder vrees zijn. Wij hebben daarmede echter nu niet te maken, en bepalen ons tot een vingerwij zing slechts naar enkele plaatsen, waar onze vrienden hun kiezersplicht door onthouden of tegenwerken hebben verzaakt. was, korp. Springer za nu en dan op het horloge, dat hij pas vanjde centen der recru- ten uit den lombard gelost hadtoen moest, nog eens met een versch uitgevonden vloek de vader van den reus op een afschuwelijke wijze verwenscht worden; hij schraapte zijn keel nog eens, om de woorden, zoo krach tig mogelijk uit te bulderen en de reus was akelig bleek geworden, wrong zijn vuisten ineen, bracht ze met eene ontzet tende kracht vooruit, en deed zijn onder wijzer met zijn horloge in de hand en de laatste vloek op de lippen in het zand tuimelen. Vijf minuten later zat de reus in een donker hol, nog steeds met gebalde vuisten, samengeklerr.de tanden en bleek gelaat. Le zer, hebt gij ooit kunnen zeggen wat erin uw hart omging als daar alles woelde, kookte en bruischte en er geen uitweg voor uwe hartstochten was? Evenmin kunnen wij den toestand beschrijven van den eenvoudigen boerenjongen, die voor het eerst van zijn leven zijn goeden vader heeft hooren lasteren, die voor het eerst van zijn leven achter ijzeren grendelen in een stinkend hok wordt opgesloten en voor het eerst van zijn leven ,iaar het einde van dat leven verlangt. 'tls drie uur in den morgen; aan het raam van de kazernewacht wordt geklopt en de commandant opent droomerig zijne oogen en zegt aan het korps van aflossing: «De aardappeljasserslaat ze binnen.» Drie oude wijfjes, ieder met een stoof met vuur, een mandje en een keteltje koffie beladen, Middelburg, dat ,kort geleden nog zoo fier voor mr. Lucasse streed, onthield zich nu van stemming. In VlLsingen, waar laatst Koppejan nog met meerderheid naast dr. Callenfels kon herkozen worden, liet men thans de vrienden thuis. Goes, dat in zijn meerderheid antiliberaal is, schaam de zich niet naast Quist drie liberalen naar den Raad te zenden en door onverant woordelijke stemverbrokkeling (waaraan onzes inziens enkele christelijke gereformeer den niet onschuldig zijn) een degelijk anti revolutionair als Zoeter uit den Raad te weren. Veere lichtte twee bekwame wethouders, die zonder aanzien des persoons recht deden en onrecht bestreden, kortweg uit het zaal en gaf hunne ledige plaatsen aan twee tegenvoeters uit de jongste gasthuiskwestie. Eindelijk te Wolfertsdijk hielpen mannen van Christelijk-historische beginselen het liberaal element in den raad versterken terwijl zoo daar ais op andere plaatsen bij de uitwei'ping van aftredende leden, zoove- len zich door persoonlijken afkeer lieten leiden. Tot dergelijke buitensporigheden konden zelfs vrienden zich laten vinden 1 "Wel een bewijs, hoe doodelijk de omarming van het liberalisme is. Patrimonium. Wij herinneren onzen lezers, vooral die in de steden, nogmaals er aan, dat bij Worm- ser te Amsterdam een weekblad wordt uit gegeven, genaamd Patrimonium, een blad dat degelijk en helder de zaak der werk lieden bepleit, en steeds wenken en mede- deelingen bevat, waarmee de christelijke werklieden-vereenigingen haar voordeel kun nen doen. Die dit blad leest en in zijn kring bespreekt, draagt niet weinig bij, b—l— strompelen de geopende poort binnen. «Hoe veel koffiedrinkers van morgen fluisterde het oudje, die voorgaat, den korporaal in het oor.» «Drie in de politiekamer en één in de provoost,» antwoordt de korporaal. «En wat heeft de laatste op zijn geweten», vraagt het nieuwsgierig oudje, die hoopt dat zijn misdaad allicht groot genoeg zal zijn om er eenige uren over te kunnen bab belen onder het eentonige aardappeljassen. Hij heeft korporaal Springer een opd verkocht, zegt de korporaal, terwijl hij de warme wacht insluipt om zijn afgebroken «dutje» weer aan te vangen. «Dat moet wel een brave jongen zijn» zegt het oudje, terwijl zij hare stoof, bij een berg aardap pelen. in den gang die naar de arrestan tenhokken leidt, neerzet.» Dat moet wel een brave jongen zijn, die zulk een duiveltje eens op zijn nommer zet. Hij zal bet eerste kopje koffie hebben met de helft van mijn balletje er bij.» Toen de drie oudjes onder de vele gissin gen, wie hun nieuwe koffidrinker wel mocht zijn, en wat de aanleiding zou geweest zijn, van zijn «soepernansje» tegen een meerdere en zij alles hadden klaar geschikt om een aanval op den aardappelberg te be ginnen, werd eerst nog de warmte van de koffie onderzocht en kwam men tot het eenparig besluit, dat ze de noodige hoeda nigheid bezat om een koud hart warm te maken en men het eerste kopje aan den onbekenden held in de provoost zou bren- onder den zegen Gods, tot verspreiding der Christelijke historische beginselen. Het blad, dat slechts 15 cents per maand kost, verdient steun en waardeering. Twee Zeeuwen en één oud Zeeuw, de hh. Van Vliet, Wirtz en de Gaay Fort man zijn medewerkers. Hoofdredacteur is de heer K. Kater te Amsterdam. Het grootste gesternte, dat men dit jaar aan den staatkundigen hemel heeft zien verdwijnen, is dat van generaal Boulanger, den oud-minister van oorlog in Frankrijk, den man voor wien thans geen steenen groot genoeg zijn om hem te vermorselen. Menschen, die hem kort geleden een groot generaal, de hoop des vaderlands, den pro feet riopm ien, die het volk door de woestijn voeren zou, zeggen thans, dat hjj een kie zentrekker, een «Boulanger» (koekebtkker), een kwakzalver en een grappenmaker is, die Frankrijk heeft beetgenomen en dien men uit het leger jagen moest Zoo zijn de menschen I Maar zoo mag gevraagd heeft Bak ker het er niet een beetje naar gemaakt? En dan moet gezegd worden, dat het voor stel der 94 het blok is, waarover de anders zoo wakkere generaal, welverdiend is ge struikeld. Vier en negentig genevaals, die voor het koningschap, of althans voor ver andering zijn, hadden Boulanger uitgenoo- digd als een derde Napoleon I een staats greep te wagen en een nieuwe regeering aan te stellen. Voor dit aanbod na is deze nieuwbakken held fier teruggedeinsd. Fier? Het ware te wenschen! Hoe Frankrjjk hem zegenen, hem op de handen dragen zou I Integendeel, de generaal-minister heeft gen. Op den voet af, gingen de drie oud jes den haar welbekenden gang in, totdat ze bij de laatste deur nederknielden. Be neden in de deur was een kleine ronde opening met een kruis versperd, die juist genoeg ruimte liet om een klein kopje naar binnen te brengen en op den vloer van de provoost neer te zetten. Zoodra dit verricht was, klopte een der vrouwtjes op de deur nog eens en nog eens, harder en harder, maar alles bleef stil. «Zou die korporaal ons voor het lapje hebben,» giste een der oudjes? «Neen,» bevestigt een andere, «daarvoor was hjj te slaperig Iutusschen bracht ze haar gezicht voor de opening om bij het schijnsel der maan, die door een hoog met traliën versperd raampje een klein streepje licht in de provoost wierp, haar bewering te staven». »Ik zie niets dan een arm,» zegt ze, na een poosje getuurd te hebben, maar waar een arm is, moet toch ook een mensch zijn. Geef mij je krukje eens over, Griet, en blijt zoo lang maar op Leen steunen.» Griet leende haar krukje aan het moedertje, dat voor de kleine opening lag, die ruw de kruk er door bracht ea een tikje tegen den van de brits afhangenden arm gaf. De arm bleef bewe gingloos hangen. Nu beproefde het oudje sterkere middelen. Zij bracht den arm in beweging als de slinger van een klok, maar de klok scheen stil te staan, en weldra hing de arm weer roerloos op dezeltde plaats. (Wordt vervólgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1