Goes. Onlangs meende iemand een val schen rijksdaalder ontvangen te hebben. Hij bracht dit geldstuk naar het politie bureau, meenende door tusschenkomst van den commissaris een ander, een echt geld stuk te zullen ontvangen. Wie schetst zijn teleurstelling toen hij zijn muntstuk terug ontving ten hal ven door geknipt, met het bericht dat de rijksdaalder wel echt, maar door besnoeiing onbruikbaar geworden was. De eerlijke man leed f 1 schade want aan oud zilver bracht deze aan de Munt te Utrecht doorgeknipte rijksdaalder slechts fl,50 op. Goes. De rijks-veld wachter Aarts heeft Zaterdagnamiddag 4 jeugdige kersendieven gesnapt, in den boomgaard van den HUG. heer Soutendam. Goes. Tegen den koetsier A. K. te Liein- kenszand is Donderdag jougstledi n proces verbaal opgemaakt, omdat hij daags te voren in beschonken toestand zijnde, met paard en wagen de spoorbaan gepasseerd is, juist terwijl de trein aankwam. Het scheelde weinig of man en (paard waren overreden geweest. Zekere W. had nog de tegenwoor digheid van geest het paard bij den teugel te grijpen waardoor de wagen uitweek. Goes. Gisterenavond heett de schommel- pret op den Dag des Heeren in «.de Oranje boom» weer bijna een slachtoffer geeischt. Een der spelenden op de schommel J. B. die nog al roekeloos hoog speelde, werd van de schommel geworpen bekwam een schram aan het hoofd en was eenigen tijd bewusieloos. Goes. Hedenmorgen zouden twee inge zetenen van 's Heer Hendrikskinderen zich naar Middelburg begeven. Te dien einde lieten zij zich in een rijtuig var. wed. R. naar 't station brengen. De postbode van Wolfertsdijk, Kogelenbergmocht mee rijden. Op den's Heerhendrikskinderendijk, bij de hofstede van den landbouwer M. de Bokx, gingen de paarden op hol, met het ongelukkig gevolg dat genoemde K. uit den wagen sprong en aan het hoofd gekwetst en gekneusd neerviel. Hij werd bij M. de B. in hnis gebracht en verder naar zijn woning vertransporteerd. De andere pas sagiers kwamen met den schrik vrij. De boom van het rijtuig was stuk. Terneuzen, 25 Juli 1862 werd de heer Joz. de Feijter tot lid van den Raad benoemd. Gedurende die 25 jaren heeft genoemde heer met ijver en trouw, zooveel hij kon, de belangen der gemeente behartigd. Van den toren van het raadhuis en verschillende particuliere gebouwen wappert dan ook de driekleur, zoodat naar het schijnt deze dag niet onopgemerkt zal voorbijgaan. Te St Annaland is een knaapje ineen ketel met heet water gevallen en Vrijdag aan de gevolgen bezweken. 0. en W. Souburg. Jongstleden Zaterdag ontdekte de landbouwer J. W. nabij de Abeele, dat een zijner paarden zeer onge woon liep. De veearts de heer J. Kraamer werd geroepen, en constateerde, dat het dij been van een zijner voorpooten letterlijk was afgeslagen. Dit schijnt het werk van een zijner makkers in de weide te zijn ge weest. Het arme dier moest terstond wor den afgemaakt Naar men aan de Tijd meldt vond voor eenige dagen te Westdorpe een on- menschelijke daad plaats. Een weduwnaar met vijf kleine kinderen, werd met zijn armoedig meublement, aan den dijk gezet. De kinderen zijn voor tijd en wijl hier en daar opgenomen. Daar de map zeer oppas send is, vindt hij algemeen medeljjden. Deze week heeft men in de gemeente een col lecte gehouden om den armen man een eigen onderkomen te verschaffen. Men schrijft uit Hoedekenskerke aan de M. C. Het watergebrek heeft hier een kolossa len omvang genomen. Vele welputten en bijna alle regenbakken zijn uitgeput en jl. Vrijdag is de regenbak der Herv. kerk die de toevlucht van velen was, gesloten. Het weinige dat er nog in is, wordt voor zieken bewaard, 't Is te hopen, dat er spot- dig een schip met water uit Holland ver- schijne, zooals in de laatste 38 jaar 2 maal gebeurd is. Killand-Bath. Woensdag is een 70 jarig grijsaard door een boom van een wa gen aan het hoofd getroffen en gekwetst. (Dit bericht is Vrijdag abusievelijk blij ven liggen. Red.) lerseke. Naar wij vernemen zal hier op Donderdag 4 Augustus a. s. een zwemwed strijd gehouden worden. Vrijdagavond, nadat reeds dagetl lang op verschillende tijden en plaatsen met dreggen was gezocht, vond de bemanning eener sloep van het Nederlandsche loodswe zen te Ylissingen op de reede een lijk, dat naar de algeineene begraafplaats werd ge bracht en herkend als het hjk van F. G. e n ruim 60 jarig barbier, aldaar, die den avond van den '11 dezer zijn woning had verlaten. De man, die door oppassendheid aller achting genoot, schijnt op noodlottige wijze het leven te hebben verloren. Het lijk werd Zaterdag ter aa'de besteld. Nergens is zoo druk gestemd ah te Stoppeldijk. (Zeel.) Het aantal kiezers be draagt daar 53 en er waren 54 briefjes in geleverd. En nergens is de uitslag der ver kiezing zoo laat bekend gewerden als te Arnhem. Het sloeg middernacht. De hee ren stemopnemers zijn er dus 15 uur bezig geweest. De postwagen van Stavenisse naar Bergen op Zoom is nabij St. Maartensdijk vastgeloopen de pakketten en brieven zijn per kruiwagen naar St. Maartensdijk ge bracht en van daar per particulier rijtuig naar de plaats van bestemming. Onlangs maakte de Midd. Court, van een bijzonder staaltje van correspon lenten- ijver melding, welk bericht door verschil lende bladen werd. overgenomen. Het gold o. a. het. afsteken van een vuurwerk, dat door den correspondent als uitmuntend ge slaagd werd geroemd, terwijl bij het ter perse gaan van het hlad in Kwestie nie mand nog eenig vuurwerk kon hebben zien afsteken. Thans is het de Midd. Ct. zelve, die van bijzondere correspondenten-ij ver een proefje ten beste geeft. In haar nummer van Vrijdag 22 Juli, dat Donderdagavond ten 6 ure verscheen, vermeldt zij het ver trek van het stoomschip «City of Malaga», niettegenstaande die stoomboot eerst ten 9 ure 's avonds van Vlissingen vertrokken is. Zeetijdingen bezitten uitteraard vrij wat meer waarde dan verslagen over vuurwer ken etc., doch worden natuurlijk geheel waardeloos, bijaldien de vertrouwbaarheid er van moet worden betwijfeld. Twee gevaarlijke vrouwelijke gevan genen, een van 21 en een van 19 jaar, zijn uit de gevangenis te 's Hertogenbosch ont snapt. Een van haar is Mie Mik uit Grave. Beiden waren in hun wit gevangenispak, zonder muts. Zij schijnen over het dak ontvlucht te zijn. Tot nog toe zocht men haar te vergeefs. Een advertentie. Welke gefortuneer de ongehuwde Dame zou genegen zijn tijde lijk geldelijke hulp te verleenen aan een nette familie, die haar als wederdienst langs bescheiden weg uitstekende gelegenheden kan aanbieden, om door aanbeveling tot een huwelijk te geraken?! Te Olst was men juist bezig de brand spuit te probeeren, toen er aan de over zijde een felle brand uitbrak in een boer derij. Spoedige hulp kon echter niet be letten, dat alles, ook het vee, waaronder tien varkens, een prooi der vlammen werd. Er werd nog iemand aan het hoofd gewond. Socialisten. Niet in Deu Haag, waar men achterlijk genoeg is, een socialist, die aanteekeningen maakt onder een toespraak van een straatprediker, te beleedigen en te vervolgen, maar in andere plaatsen ko men de socialisten tot eere. B rader te Winschoten werd herkozen als lid van den gemeenteraad, terwijl te Gorredijk, een so cialist die in herstemming komt, buiten aanmerking wenscht te blijven. Te Westervoort woont een arbeider die vrouw en 6 kinderen heeft en jaar lijks f270 verdient waar nog f 70 voor huishuur afmoet. Hij verdient dus f4 per week. Deze man nu wordt vervolgd voor zijne gemeente-belasting fl.30. De burgemeester beweert dat de man best betalen kan, maar dat hij niet wil. Het M. heeft f5 boete of 10 dagen hechte nis tegen den onwillige geëischt. Op een vergadering van socialisten te Den Haag werd Zaterdag aan Domela Nieuwenhuis een telegram van deelneming gezonden bij gelegenheid van het feit dat hij thans een half jaar in den kerker ver keerd heeft. De heer Nieuwenhuis heeft hierop per telegram geantwoord. De vorige week is weder een Duit- scher te Sckeveningen het slachtoffer ge worden van de streken van een paar kwart jesvinders. Twee van hen speelden met hem en een derde gaf hem raad. Zoo verloor het slachtoffer honderd gulden. Er werd aangifte van gedaan, doch de politie kon er niets aan doen. Trouwens de vogels waren gevlogen. Den 22 Juli is in twee uren tijds, met het beste gevolg, de eerste mast, la n 25 Meter, voor de nieuwe fundeering van de ijzeren bekapping voor het centraal station den drassigen grond ingeslagen. Het Centraal-bestuur van het Neder - landsch Werkliedenverbond zal een adres aan den Koning zenden om gratie voor Domela Nieuwenhuis. Op weg van Pretoria naar ons land is een stuk goudhoudend kwarts van 5 ton gewicht, ten einde alhier door bekwame essayeurs onderzocht te worden. Het rif, waaruit dit stuk afkomstig is, wordt dooreen op een gehalte van l'A a 2 ons goud per ton kwarts geschat, z;unde dit reeds een zeer rijke opbrengst, daar gewoonlijk 8 a '10 penny weights ('B onsj goed betaalt. Tevens kunnen wij berichten, dat dezer dagen te Amsterdam de eerste Transvaal- sche huiden ter markt zullen komen, af gezonden te Pretoria door de aldaai gevestigde Zuid-Afrikaansche Maatschappij tot bereiding van leder. Het is een proefzending, bestaande uit osseu-, paarden-, bokken-en gemsenl.uiden. In Den Haag zijn de kiezers een cam pagne begonnen tegen de wethouders. Een hunner, Six, oud-commissaris des Koning--, werd uitgeworpen Twee anderen zullen zeker dat voorbeeld volgen. Een meisje te Kralingeu had het on geluk in brand te geraken, terwijl zij bezig was met het bereiden van boenwas met terpentijn gemengd dat op de kachel stond. Aan hoofd en handen bekwam zij deerlijke brandwonden Volgens de Stad Gent is donderdag te Antwerpen een knaap van 13 jaar, I. de B. genaamd, geboren te Veere, schippers knecht aan boord der binnenschuil Alphonse die met een roeibootje voer, verdronken, of schoon men pogingen tot redding aanwendde. Zijn lijk is uit het water gehaald en naar het gasthuis gevoerd. Het is opmerkelijk dat men in Bonden telkens den dood van groote Engelschen die in Afrika sneuvelen verneemt bij ge ruchte, lang voor hij op de gewone wijze is bekend geworden. Namelijk c.ie van den ex-keizerlijken Prins, de moord van James Carey, den Ier die zijne zaak verraden had, en door sluipmoord viel, de dood van Ge neraal Gordon, en nu weer van Stanley. De zes reizigers die bij het beklimmen van den Jungfrau verongelukten zijn dood gevonden. Met ijver had men naar hunne lijken gezocht. Er zijn gidsen geweest die in drie etmalen tweemaal den Jungfrau be klommen en onder mist en ijskoude alle groeven en spelonken doorzocht hadden. Het ongeluk heeft een diepen indruk ge maakt. Het wordt als de grootste ramp geacht die sinds menschenheugenis op berg en gletscherstochten is voorgekomen. De heeren, die op zoo noodlottige wijze het leven verloren, waren koene en ervaren klimmers, wat ook door de gidsen, die hunne lijken opspoorden bevestigd wordt. Op hun tocht vonden de gidsen een man tel, een kaart en leeftocht op den top van den berg. De reizigers hebben den weg zeer goed geweten. De storm heeft hen gedood. Niet hunne roekeloosheid, want zij waren voorzichtige, knappe reizigers. In de hut beneden vond men voetijzers. De heeren hadden gelijk die achter te laten, wijl deze op den gletscher gevaarlijk zijn. De dooden waren niet zwaar verminkt. Tien meter beneden het hoogste punt hadden de heeren blijkbaar een muur opgericht en daar gekampeerd. Men vond er nog een doode marmot in een zakdoek geknoopt, die zij waarsehijolijk onder weg gevonden hadden, en een boek kaarten. De storm of de bliksem moet hen getroffen hebben, want zij zjjn aan 't glijden geraakt en niet over de rotsen heen geschuurd, maar er over heen gevlogen. Op de sneeuw vond men nog de zakapotheek van YVettstein liggen. Een hevige storm met overstrooming heeft den ganschen oogst en vele huizen vernield te Albatera (Spanje). Hetzelfde had plaats te Cremona (Italië, door een verschrik- kelijken hagelslag, waarbij de hagel steenen de grootte hadden van hazelnoten. Het Bulgaarsche regentschap denkt er over] af te treden. De weigering van den pri ns hertog van Coburg om vorst van Bulgarije te worden, en de onhartelijke ont vangst der mogenhe.len is er oorzaak van. Thans wil men de kroon aanbieden aan den hertog van Alen^on, tweeden zoon van den hertog van Nemours en dus ook een kleinzoon van wijlen den koning der Fran- schen, Bodewijk Philips. De Sultan van Turkije blijft maar steeds weigeren de overeenkomst met Engeland betreffende Egypte te teekenen. De groot vizier en de minister van buitenlandszhe za ken hebben daarom hun ontslag genomen. Zooals de lezers weten is koningin Victoria van Engeland zoo gelukkig ge weest van 50 jaar achtereen over een groot deel der wereld te mogen regeeren. Welk een verschil, zeggen de Engelsche bladen, tussc ten den dag harer troonsbe klimming in 1837 en den dag van haar gouden jubilé in 1887. En dan noemen zij op, wat er zoo al niet was, wat er nu wel is. Welk een vooruitgang op het gebied vari reizen, van verlichting van leefwijze, van huishouden, van briefwisseling, \an scheepvaart, van publieke vermakelijkheden, van kleederdracht, enz. Menschen van vijftig jaar, toen gij ge boren werdt, miste men tal van zaken, die men nu voor onmisbaar houdt. Name lijk: enveloppen, demi-saisons, briefkaarten lucifers, postzegels, postpakketten, trams, bierhuizen, brievenbussen, tweewielers, drie wielers, cricket-wedstrijdengieken, petro leumlampen, stalen pennen, waterleidingen, stadsparken, villa's, pantserschepen, lucifers doosjes, gaslantarens, cellulaire gevange nissen, telefonen, telegrafen, spoorwegen surrogaten, en namaaksels, portemonnaies, kurhausen aan Hollandsche stranden. Wat had men toen? Brieien werden altijd met een ouweltje dichtgeplakt en naar het postkantoor ge bracht. De brievenbesteller wachtte de vrachtpenningen van hem bij wien hij den brief bezorgde Er stond dan een 1 en eene 0 op het adres, door den postmeester er opgeschreven. Wij hadden zwavelstokken, ronde en platte, de platte waren een verbetering, die weder overtroffen werd door de walgelijke zwavel- lucifer, die weder overtroffen werd door de dure waslucifer, die weder overtroffen werd door de Zweedsche. Wij hadden waskaarsen op de luchters aan den schoorsteen. Op de tafel stond de hooge lamp met der. cirkel- vormigen rand waarin de olie was en waar op de matglazen ballon rustte. En we studeerden bij een zoogenaamd groen lampje met platten pit. Er waren toen ook nog niet zulke gemakkelijke stoelen. (Of die Weener stoelen dan zoo aangenaam zijn!»)- Te Catana waren den 17en 42 cho- leralijders en 25 dooden. Onder _de mili tairen waren tot dien datum 117 gevallen geconstateerd, waarvan 62 met doodelijken afloop. Nog steeds verwijderen zich vele ingezetenen. De stal Hodaciszki in het Poolsche gouvernement Wilna is door een waanzinnige in brand gestoken. De geheele stad is nage noeg verbrand en verscheiden personen kwa men in de vlammen om. Toen koning Humbert uit Terni was vertrokken naar Bivorno, waar hij een revue zal houden over de Italiaansche vloot, kwam een volksmenigte bijeen voor het paleis van den aartsbisschop en verlangde dat deze in het openbaar den zegen over het huis van Savoye zou uitspreken. De aartsbisschop deed dit van het balkon, hetgeen groote geestdrift verwekte onder het volk. Te Pirmasens ging de temmer Emilio, die met zijn menagerie daar voorstellingen gaf, in het hok der leeuwen. Een van de vier viel hem aan en wierp hem omver de drie anderen wierpen zich daarop ook op den ongelukkige, die met groote moeite uit het hok werd gebracht. Maar den volgenden dag bezweek hij aan de gevolgen zijner talrijke wonden er was bloedvergif tiging bijgekomen. Te Chatillon is het standbeeld ont huld vanUrbanus II den eersten Franschman die Paus werd. Dertig aartsbisschoppen en bisschoppen woonden de plechtigheid bij. Toen het doek gevallen was, hield de bisschop van Augers een rede die eindig de met den kreet der kruisvaarders »God wil het». Daarna zegende de nuntius het beeld. Toen deden zulks al de prelaten gezimenlijk. Het volk knielde daarbij. Er werd vuurwerk op het plein van Chatillon afgestoken. Het plaatsje was geïllumineerd. Als men nagaat dat Chatillon in de 16 eeuw de woonplaats was van Frankrijks edelsten ketter, den hugenoot Gaspar de Coligny en van vele anderen, dan kan men nagaan of Chatillon is vooruitgegaan. Te Lindan is ook weêr iemand het slachtoffer van zijn onvoorzichtigheid ge worden. Een apothekers-bediende is zon der gids den 2100 Meter hooger Dreiswes- ten brg opgeklommen en niet teruggekeerd. Vit de koloniën. Te Padang is aan boor van een stoomschip overgebracht om aan de Duitsche regeering overgeleverd te word m, een Europeesch fuselier, die reeds vroeger onder een valschen naam bij het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 2