:ters, christelijk- historisch besche Boot NIEUWSBL AD VOOR ZEELAND. TTEN, ENMEISJE, e Likeuren. IE. 1887. No. 100. Dinsdag 26 Juli. Eerste Jaargang. Lange Delft. lottin. f 2,50. f 3,00. i kleur f 4,00. f2,00 en f 2,50. WINKEL. Goes. roorhanden n en Loopers. 1ANILLALOOPERS. lekens en Tijken 3luw en 2 Kussens, szuiverde Yeêren VEHTHEGT C", SCH aan Huis of WERKHUIS. sche Stoomtjalk VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy. te Middelburg. PRIJS HER ADVERTENTIES Onze Lectuur. Binnenland. Landbouw, enz. Kerk- en Schoolnieuws. Gemengde Berichten. lijks (uitgezonderd 's Zon- vervaardigd, terwijl voor ,KE DRANKEN haalt ge prijs in den SOORTEN VAN erse soorten tSITVANGEN z, GOES. en minst mogelijken prijs soort KAPOK, tot de i prijzen. k wij onze geachte begun- aam dat wij tot de vulling bedden geen andere dan aar. ieder kooper van eeii een door ons geteekeni ijs ter Iiand stellen met dé wij voor de deugdzaamheid ai T ij k e n gedurende twee en. GOES. der HOEK—MOLL, te Goes .ugustus een p 16 jaar. MAND VRAAGT [j^den Uitgever dezes te GOÉS. GOES naar ROTTERDAM Juli 's morgens 2,uur. ROTTERDAM naar GOES Juli 's morgens 9,— uur. GOES naar ROTTERDAM 27 Juli 's midd. 4,— u. van ROTTERDAM ^OJuli 's morgens 10,u. ën te Rotterdam bij den s F. LANGE, op 'tHa- t bij M. BOUWMAN aan Joofd en bij J de JONG poort. bijJ. BOS, de Directie. te Rotterdam Nieuwe [le Pakkenbrug. DE ijlken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers-0,027, UITGAVE VAN en van I 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Werden in vorige eeuwen ook reeds vele geschriften en boeken verspreid en gelezen, niemand zal ontkennen, dat de vermeerde ring van lectuur en vooral van periodieke lectuur in onze eeuw het sterkst was. 't Is echter eene ver van onbelangrijke vraag, welke van die couranten en tijdschriften gelezen worden door ons christelijk publiek. Vragen wij bijv. aan een Zeeuw, die ge rekend wil worden te behooren tot de Christelijk-historische partij: «leest gij ook uw blad?» hoe droevig klinkt het dan, te moeten hoore.i«Welk blad bedoelt gij Het is zeer ongelukkig, niettemin, het is een feitdat ten opzichte van de lectuur wij spreken thans alleen van dag- en weekbladen de Christenen in drie groepen moeten worden gesplitst. Die tot de eerste behoort, leest geen enkele courant, want, hij houdt niét van dat politiek gekibbel, wél echter van stichtelijke lectuur. O, hoe ongelukkig is die rnan er aan toeHoe is hij te beklagen Reeds Groen van Prins- terer had met dergelijke lieden te doen; vandaar, dat hij ook zoo waarschuwde tegen die gemoedelijke mer.schen, die «zelfs, waar het den eisch van christelijke plichtbetrach ting geldt, tegen al wat politiek is, tegen al wat inspanning kost, weerzin gevoelen. Men heeft smaak enkel in stichtelijke lectuur. Ook ik,» zeide Groen, waardeer stichtelijke lectuur. Ook ik ben voor haar onbereken baar nut niet blind of ondankbaar. Maar ik bejammer, dat stichtelijke lectuur van allerlei gehalte zich een weg baant en dat men daaraan genoeg heeft. Geen ster ker bewijs der onvruchtbaarheid van stichtelijke lectuur uit gemak en sleur en formalisme, dan wanneer zij, waai- de teederste belangen der christelijke gemeente op het spel zijn, onverschillig en koud laat.y> Men geen dier politicophoben zal zich po gen te verdedigen met te zeggen: «Met die stichtelijke lectuur kan men zoo'n ze gen voor zijn hart wegdragen, dat mist men geheel en al in dat gescherm over politiek en polietieke handelingen.» Misgezien. Wilt gij van uwe dwaling overtuigd wezen, lees dan eens «Tegen de Revolutie het Evangelie» uit «de Standaard» of «Wat beoogt de Christelijke school «Onze plichten» en andere artikelen uit dit blad, om het hier bij te laten. Wij ^even u gaarne toe, dat de strijd wilt ge liever, het gehaspel - onverkwikkelijk is, maar dat is juist de vervulling van het woord des Heeren, Die zeide: «Ik ben gekomen om te brengen, niet den vrede, maar het zwaard.» Waar dan onze medeburgers de vaan der revolu tie, dat wil zeggen, derFransche, der on goddelijke revolutie, omhoog steken, wat voegt ons, wat voegt u, historisch Christen, anders dan hoog de vlag voor koning Jezus op te halen en voor hem alles, ook het gebied der staatkunde, op te eischen? 't Is waar, die strijd is onverkwikkelijk, is moei lijk, doch is ook plichtmatig. En nu heeft juist de antirevolutionaire pers de roeping, in dien strijd het volk voor te lichten. Zij doet dit, door, met weglating van alle per soonlijke voor- of tegeningenomenheden, beginsel tegenover beginsel te stellen, zoo veel mogelijk het goede in de tegenstan ders waardeerend, maar ook het kwade, het uitvloeisel van de revolutionaire begin-, Politicophoob is hij, die de politiek schuwt. selen, in hen aanwijzend. Gij zijt verplicht, uwen angst voor de politiek met al hare gevolgen te' laten varen en dat licht in de handen te nemen, als gij ten strijde gaat. Wanneer moet gij uittrekken Alleen bij de stembus Groote dwalingten allen tijde moet gij strijden, strijden tegen de Revolutie, strijden voor het Evangelie. Niet opdat gij zoudt overwinnen. Christus beeft reeds voor u overwonnen, toen Hij Satan en daarmede de revolutie den kop indrukte en den Dood Zijn macht ontnam. Maar gij wordt geroepen het overwonnene in bezit te nemen, den buit, waar zij u betwist wordt, u toe te eigenen. Denk aan uwe Christelijke School, aan de kerk, aan de doodstraf, aan de publieke eerbaarheid, enz. Gord dan de wapenen, die onze, beter ge zegd uwe pers u geeft, aan en oefen u in het hanteeren derzelve, d. w. z. lees, over denk én bespreek 't geen u daar wordt aangeboden. Eene moeilijke taak: 'tis zoo; maar het is uw plicht, gij kunt er u niet aan onttrekken. Want wie onbeslagen op het ijs komt, tuimelt allicht omver, vooral als hij af en toe eens een flinken duw krijgt. En wie meent, dat hij aan die «stichtelijke lectuur» genoeg heelt, zal, zoo als Groen zegt en Groen was iemand, die kon en mocht meêspreken koud en onverschillig blijven, waar de teederste be langen der christelijke gemeente op het spel slaan. Zoo iemand geeft geeu recht, zich met den schoonen naam van christelijk- historisch te sieien, daar hij de historie niet kent, de historie niet onderzoekt, de toekomst niet in het verleden en het heden doet wortelen en het christelijk, het waarachtig christelijk beginsel niet verder wil doortrekken dan tot zichzelven, evenals in vroegere tijden de «Dooper» met zijne leus«In een hoeksken met een boeksken.» Gevaarlijker nog dan deze reeds zoo ge vaarlijke lieden zijn de Christenen, die en kel de organen der vijanden lezen. Moet toch de niet-lezer zijn pad in duisternis en dikke donkerheid bewandelen, de man op wien wij thans het oog vestigen, wordt, blind zijnde, door een blinden gids geleid. Hoe kan het dan anders, of beiden vallen in de gracht? Afgaande op een dwaal lichtje, verzinkt hij in het moeras of wordt zijn voet belemmerd door het net, dal de vijanden spreidden, met hunne verraderlijke verdachtmakingspolitiek. Geen begeerlijke positie voorwaar 1 Ge woon in Bijbel en Kerk het tegendeel te lezen en te hooren van wat de revolutio naire pers hem leeraart, voelt hij den grond, den vasten bodem der beginselen, die, alle eeuwen door, proefhoudend gebleken zijn, onder zijne voeten verdwijnen en zweeft hij over den afgrond. Grijp dan spoedig de ladder, die u door uwe ware vrienden wordt toegestoken, o, ongelukkigeen doe uzelven terugleiden op den vasten bodem. Wilt gij dit niet, wees verzekerd, dat noch gij, noch ook uw kroost in den strijd tegen de revolutiebeginselen zult kunnen zegevieren, wijl gij machteloos zijt. Temeer, omdat de pers, in dienst van de revolutie, er immer op uit was en is, hoe gaarne wij het ook an ders zouden wenschen. om hare tegen standers te bekladden en omtrent hunne gedragslijn allerlei onware vertelseltjes aan de groote klok te hangen, teneinde hen daardoor bij hare lezers belachelijk, onwaar, als eene eeuw te laat geboren en tot het «niet denkend» deel der natie behoorend, voor te stellen. Niemand, die Christen wil heeten, is dan ook op het rechte spoor, als hij zijne eigene bladen niet leest. Gelukkig daarom de der de groep, die, zij 't ook niet dan na veel onderzoek en moeite, geworteld staat in de dierbare en heilige beginselen en telkens weder weliger en dieper wortel schiet, als de pers haar nieuw en frisch voedsel ver schaft. Moedig biedt zij den tegenstanders het hoofd, onversaagd treedt zij in het worstelperk, om den Godgewijden strijd, den strijd der beginselen, te strijden, al hare kracht puttende uit het in haar vaan del gegrifte woord„Onsc hulpe is in den Naine des Heeren Mijn vriendtot welke der drie groepen behoort gij Kunt gij het voor God ver antwoorden, zoo gij uzelven niet bij de laatste kunt rangschikken C. N, L. Grondwetsherziening. De meerderheid van de leden der Eerste Kamer, in de na genoeg voltallige afdeelingen, had overwe gende bezwaren tegen het voorstel-Schaep- man. Weglating der grondwettige waar borgen dat overal openbaar onderwijs ge geven zal worden met eerbiediging van ieders godsdienstige begrippen, zal feitelijk leiden tot gewetensdwang, is onstaatkundig met het oog op uitbreiding van het kiesrecht, en nadeelig voor het onderwijs. Eene min derheid was voor het voorstel, ten einde een artikel weg te nemen dat de natie verdeelt en tot ongelijke verdeeling van las ten aanleiding geeft. Enkele leden behielden zich hun stem voor. Men wenschte vóór het openbaar debat de gronden der Regee ring te kennen. Wat de overige voorstel len der grondwetsherziening betreft, enkelen slechts betwijfelden de noodzakelij k heid eener geheele herziening of op zóó groote schaal, Velen erkenden dat deze herziening de na tionale kracht van die van 1848 zal missen. Wat kiesrechtuitbreiding betreft, hadden enkelen bezwaar uit vrees voor de invoe ring van algemeen stemrecht; anderen be rustten in de uitbreiding. Tegen de additioneel: artikelen bestonden vele bezwaren maar de slotsom wasbe rusting. Vooral het defensie-hoofdstuk on dervond voorts groot bezwaer. De heer C. J. A. Fercken, herbenoemd lid van den gemeenteraad te Terneuzen, heeft voor zijn lidmaatschap bedankt. He den herdenkt de heer De Feijter zijn 25 jarig lidmaatschap van dat collegie. Benoemd tot tijdelijk ontvanger-grif fier van den Olzende-polder en tot tijdelijk secretaris van de gemeente Kruiningen in de plaats van wijlen D. P. Dominicus dhr. J. H. O. Dominicus. Men schrijft ons uit Walcheren: Bij de groote droogte, zoo hier als elders kan men zich verblijden dat de behoefte nog niet zoo dringend is als op 't naburig Zuid-Beve land, waar «d» Goesche wei, gelijkt een Drentsche hei.» Althans met eenige werk zaamheden en opoffering bevindt zich, voor namelijk voor 't vee, nog genoegzaam water tot aanvoer van drinken. Overigens is 't water in stad en land schaarsch. Jammer dat meer op de teekenen van regen, dan op den Gever gelet wordt. In 1869 en 1858 had men ook bedenkelijke droge zomers. De ergste was die van 1842, waar de droogte tot in September aanhield, en op een Zaterdagnacht, bijna ongemerkt, kwam de regen en wa« alles ruim voorzien. Diezelfde Gever leeft nog. Zijn rechterhand is niet verkort Een or.zer yrienden herinnert ons aan het volgend versje van kerkvader Ainbrosius Anno 380, dat wij als bijzonder toepasse lijk voor 1887, overnemen. «God, goed en mild, ontgrendel weer de (sluizen Des Hemels, en verkwik ons door het ruischen Van 't koelend vocht op d' uitgeblaakten (grond Elia bad voor. 't boos geslacht om regen, Op zijn gebed schonkt Gij aan d' aard (dien zegen O, dat Ge ook ons, ook ons nog redding zondt!" Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Tolen door G. Klaarhamer te Montfoort. Ned. Geref. Kerken. Voor Serooskerke, Vrouwepolder en Aftjg- toderke door den candidaat J. D. v. d. Velden. Bij het examen voor de hoofdacte slaagden van de in Zeeland bekende on derwijzers o. a. te Breda de heer A. van Houten te Westkapelle; te 'sHage F. J. Bruggeman thans te Haarlemen voor 't Fransch A. de Vlieger, thans te Baarn. Schore. Door den gemeenteraad werd, met algemeene stemmen, tot onderwijzer benoemd, dhr. P. Molhoek alhier. Goos. Zaterdag voormiddag trof weder om den werkman M. Reijerse Cz, werkzaam in de Stoomhoutzagerij van dhrn. v. d. Peijl en Co een ongeval nl. dat éen zijner rechtervingers, te ver naar de zaag door ging en alzoo door deze werd afgezaagd, de amputatie welke noodig bleek, werd verricht door ür. Kooman. Goes. De kapitein-adjudant J. N. Har deman en de kapt. A. D. Petter van het 3e regiment te Bergen op Zoom, zijn dooi den minister aangewezen om geschikte ter reinen te zoeken tot het aanleggen van een schietbaan alhier. Goes. Gisteren avond om half 10 wer den wij weer vergast op een vechtpartijtje, in de herberg van P. v. V. te 's Heer Hen drikskinderen, met het gevolg dat de een, zekere Z., den anderen, J. R. een gevaarlijke messteek in de dij toebracht. De gewonde is in dien toestand naar hier komen loopen waardoor veel bloedverlies werd veroorzaakt. Dr. v. Renterghem heeft hem geneeskundig behandeld, en daar hij niet meer loopen kon, moest hij per ziekenstoel naar zijne woning wor len vervoerd. Misbruik van sterken drank schijnt hier weer oorzaak te 2ijn geweest.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1