Kerk- en Schoolnieuvvs. Gemengde Berichten. Oudelande. Herkozen de hh. C. MEEUWSE j J. DE JAGER en G. HOFFIUS met 19, 17 en 13 van de 23 stemmen. I Teruenzen. Herkozen de aftredende libe ralen mr. J. P. ÜRONKERS, C. J. A. FERCKEN, J. C. HARTE en A. C. N. GRENU met 152,136,153 en 142 stemmen. Cadzand. Herkozen tot leden van den Gemeenteraad ADR. BREVET met 25 Iz. DE HULLU Jz. met 38 en Jb. VAN PEENEN met 45 stemmen. Aantal opge komen kiezers 45. Stavenisse. Gekozen [de hh. C. DORST met 61, C. STEENDIJK met 51 en M. v. LUUK met 36 stemmen. St. Krnls. Herkozen de hh. G. BONTE en W. KOU WE met 18 en 14 van de de 20 stemmen. Herstemming tu-schen A. J. de BRUIJNE (aftr. met 9 en A. B. v. HEVELE met 8 stemmen. Woensdag middag geschieddeop het ten toonstellingsterrein te Amsterdam de eer ste opstijging van den luchtbol «Prinses Wil- helmina", vervaardigd door den Heer A. D. Smit. Voor het op 26 Juli a. s. te Utrecht te houden examen voor vroedvrouw hebben zich bij den geneeskundigen inspecteur aangemeld 55 tand. Door wijlen den heer H. D. Blok is bij testamentaire beschikking vermaakt aan de Hervormde kerk te Scheveningen f 1000, aan de school met den bij bel aldaar f 1000, en aan de christelijke jongelingsvereeniging aldaar 500 enz. De Oud-strijder G. v. d. Berg is in den ouderdom van 91 jaren te Vlaardingen over leden. Ned. llerv. Kerk. Beroepen te Aagtekerke dhr. H. G Botermans, cand. te Rotterdam. Aangenomen het beroep naar Axel door ds. F. H. J. W< Iff te Odijk. Chr. Ger. Kerk, Toegelaten tot de H. Bediening en be roepbaar gesteld de heeren H. Hulst van Kampen, G. Noordhof van Niezijl, M. Roose boom van Dedemsvaart, J. Spoelstra, van Kampen, K. M. R. Veldman van Bedum an W. Wechelaar van Aalten (Geld.) Af gewezen 2. Te IVons (Friesland) gaat het nog niet goed. Zaterdag j. 1. vonden een diaken der doleerenden en zijn broeder die van elders kwam, de kerkdeur openstaan. Een kerk voogd was bezig het torenuurwerk in orde te brengen. Zij gingen even het kerkge bouw binnen om er in te zien, en werden op hoogen toon teruggestuurd. Zij op eenen hoogen toon, weigerden zoo dadelijk heen te g.*an. De kerkvoogd gat daarop last dat men hen zou aanpakken. Zoo onstond er een gevecht. Zelfs twee gemeenteraadsle den, die zich, wijl leden hunner familie zich in het gedrang bevonden, te dicht in den strijd waagden, werden op slaag getrakteerd. De burgemeester maakte aan den strijd een einde. Des zondags was het rustig. De «synodale» predikant sprak in 't kerkge bouw en de «doleerende» predikant ds. Prins in een schuur. Rillaud-Bath. In de Woensdag gehouden vergadering van den kerkeraad der N. H. gemeente werd behandeld'een adres van een veertigtal leden der Kerk, houdende verzoek om terug te komen van het be sluit, waarbij men trachten zou te Rilland eene hulpkerk te stichtenen verder te onderzoeken of het mogelijk is de kerk van Bath naar Rilland over te brengen. De kerkeraad heeft aan het verzoek voldaan, en heeft eene commissie benoemd, die de zaak nader zal onderzoeken. Tot leden dier commissie zijn benoemd de heeren J. van Boven, G. Windthorsi en H. de Jonge. Voor het examen te Breda slaagde als hoofdonderwijzer dhr. H. J. de Groote te Schoondijke. In den Haag slaagde de heer Johannes Staal, geboren te Kapelle, thans onderwijzer te Leiden. Goes. Bij onzen stadgenoot den heer E v. d. Bosch hebben twee zwaluwen verleden jaar haar nestje gebouwd in het kantoor boven den bovendorpel. Na eenige weken werd de familie vermeerderd. Nu, indezen zomer, kwam het echtpaar terug en be trok weer even vrijmoedig de oude woning. Een vijftal jongen werden door haar groot gebracht. Thans kan gemeld worden dat de moeder zwaluw weer aan het broeden is. en het vijftal kinderen nog steeds met vader het oude nest bewoont. Des nachts vertoeven zij met hun zevenen in 't nest zonder protest der moeder, die thans op een tweede vijftal hoopt. Teruenzen. Bij A. de Zeeuw alhier is ingebroken, er zijn uit een kabinet eenige voorwerpen ontvreemd, o. a. een horloge, een paar nieuwe schoenen, een zak tabak en levensmiddelen. De dader is een Belg, die op de holstede van v. Tatenhove te Zaam- slag door een marechaussee herkend en aan gehouden werd. Alles was nog in zyn be zit. Hij werd gevankelijk naar Middelburg gevoerd. Kruiningen 2- Juli '87. Heden werd al hier ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den Edelachtbare» Heer D. P. Domiuicus, burgemeester, secretaris en raadslid dezer gemeente. De gemeenteraadsleden benevens vele vrienden en kennissen, hielpen den overledene de laatste eer bewijzen. On middellijk na de teraardebestelling verliet men de begraafplaats. Veel verliest de ge meente in hem, die steeds zijne beste krach ten inspande tot heil van zijnegemeentenareu. Ellewoutsdijk. Wij haduen hier deze week twee ongelukken met paarden. Dins dag gingen de paarden van M. de Jonge van Overzaiule i p holthans Donderdag avond deden dit de paarden van W. van Oosten van Driewegen door het breken van den as van den wagen die evenals die van Dinsdag geladen was n et steenkolen. De paarden renden zoo hard zij konden, door de straat van het dorp met achterlating van hier en daar een stuk van den wagen die nu geheel in stukken ligt. De paaiden werden een kwartier buiten het dorp tot staan gebracht. Ongelukken hadden bij geen van beide gelegenheden plaatsde voerlui kwamen met den schrik vrij. Vlissingen. Heden morgen vertrok van hier de Willem Prins van Oranje naar Spithead en het eiland Wight, waar mor gen in tegenwoordigheid van koningin Victo ria een groot spiegelgevecht zal plaats hebben. Zeventig personen namen volgens de N. II. C. aan den pleiziertocht deel. lerseke. Door het Burgerlijk Arm bestuur alhier, dat in een haar toebe- hoorend weitje, genaamd «de Zandput» on der deze gemeente een klein waterputje met uitmuntend goed water bezit, is be sloten hetzelve te vergrooten om zoodoende eenig werk te verschaffen, en tevens de ingezetenen goed drinkwater te kunnen be zorgen. lerseke. 21 Juli. Het pannen leggen kan als geëndigd beschouwd worden. Op de in 't begin van Juli gelegde pannen is reeds nu veel aanslag te zien, zoodat men de ver wachting koester!, dat de aanslag dezes jaars goed worden zal. Oude pannen, aan slag 1886, die gewoonlijk in Augustus bij massa's worden afgestoken, zijn er nu wei nig meer in voorraad, dientengevolge zijn de werkzaamheden nu schaarsch. natuur lijk tot ongerief en nadeel voor den wer kenden stand, die hier steeds ruimschoots vertegenwoordigd is. Bruinisse. Met allen spoed wordt hier gewerkt, om de pannen in 't water te leg gen, daar men algemeen van gevoelen is, dat het oesterbroed door het warme weder zich snel ontwikkelt. Ook aan deze werk zaamheden is liet weder bij uitnemendheid gunstig. Waren sommigen niet geheel zonder vrees, dat als in het verleden jaar mosselbroed op de uitgezaaide oesters zich zou zetten, tot op heden is Gode zij dankdie vrees beschaamd. Bij den heer Contant te Cadzand is opzijn hok gekomen een blauwe duif gemerkt op beide vleugels Excelsior 1»87 Zierikzee 145 en Olivier Zierikzee 153. Zij zal ge durende acht dagen verzorgd en daarna in vrijheid gesteld worden. Als een bijzonderheid meldt men aan de M. Crt. dat op het bui'ongoed Bloemen- daal te Aardenburg een haas het leven heeft geschonken aan twee jongen welke zich samen slechts in het bezit van twee ooren mogen verheugen. Terwijl een der jongen het rechteroor mist zoekt men bij het andere tevergeefs naar liet linker. De diertjes zi,n gezond, zoodat er hoop bestaat dat deze zeldzame exemplaren in I et leven blijven. Twee jongens 17 en 13 jaar hadden op de heide te Someren heiturf verzameld, die zij op een kruiwagen naar huis brachten. De jongste moest trekken aan een touw, voor den kruiwagen gespannen. Onderweg wilde hij rusten. Doch zijn broer wilde daarvan niets weten. Hij spoorde hem aan tot trekken, doch de jongste deed het niet. Toen wierp hij zijn jongsten broeder met een tnrl tegen den buik, zoodat een bloed storting uit de milt ontstond eri de arme knaap onmiddellijk dood was. Te Breda heeft het Zondagnacht hard gevrorenen is er veel schade aan boek weit en aardappelen toegebracht. Een koopman uil Kuinre is Woensdag avond met paard en tilburij in de vaart ge raakt. Man en paard zijn dood opgehaald. Bij een publieke verkooping liet dezer dagen zicli de lusteloosheid bijzon Ier gevoe len. Voor een landbouwbedrijfje, nl. met vijf gemeten grond kon men na veel moeite niet meer dan f2UL)l) besommen, in weer wil dat voor een viertal jaren de schuur nieuw was opgebouwd en toen t 1809 gekost gekost had. Een goed middel om de engerlingen (larven van meikevers) in ,tuiiienjuit te roei en, is het graven van gaten, die voor de helft met run ol kif worden gevuld. De gaten moeten ongeveer 1 voet diep zijn eo ook ongeveer 1 voetoin"ang hebben. Zeer veel schadelijke insecten en vooral engerlin gen, begeven zich dan naar deze gaten, waar zij zich met kif voeden Van tijd tot tijd onderzoekt men de gaten en haalt er met weinig moeite het ongedierte uit. leder jaar worden deze gaten van verscli kif voor zien, want het oude vermolmt langzamerhand en is dan voor het doel niet meer geschikt. Woensdagavond kregen twee vrouwen te Groningen twist en sloegen elkaar. Een 9 jarig dochtertje der eene vrouw begon uit angst te gillen Brand brand moord De buren boorden het en ijlden liet liuis in om nog zooveel te redden als mogelijk was. De vechtende vrouwen op lijfsbeh >ud be dacht, hielden op met vechten en zochten zich te bergen, doch er was zooveel volk dat zij ei nietuitkonden. Daarenboven was het donker. Toen eindelijk een politieagent met veel moeite licht ontstoken had, zag hij geen moord en ook /een brand, maat' een dicht opeengedrongen mensclienm.issa over de zes kamers van het huis verdeeld. De redders gingen nu weder weg, doch een nieuwe ontsteltenis. Het kind was verdwe nen. Na lang zoeken vond men het bij een buurman die niet beter wist of hij had het kind van een wissen dood gered. De kermis en de sterke drank hebben, te Leeuwarden weer veel kwaad gedaan Zekere Jansen had beschonken op de kermis geloopen en au wilde zijn meisje Berbera W. niet met liem uit. De jongeling vatle haar daarop (het was in haar ouderlijke woning) onverwacht bij de keel en bracht haar op verschillende plaatsen van het hoofd belangrijke verwondingen toe. Op haar noodgeschrei kwam eer. tante die met beide handende keel van het slachtoffer beschermde en daardoor diepe sneden in de handen kreeg, die anders de keel van het meisje zouden getroffen en haar den dood zouden berokkend hebben. De beide slachtoffers zijn 'naar 't {gasthuis gebracht, waarheen de moordenaar zwaar geboeid werd heen geleid om bekentenis te doen. Toen hij in den dievenwagen stapte, zeide de onver schillige Daar gaat ie voor levenslang. Te Beesd zijn de aftredende raads leden, waaronder de burgemeester, door de kiezers uitgeworpen, en door de vrienden van den onderwijzer Udo vervangen. De aftredenden waren het eens met den heer Mieras en de schoolcommissie, en hadden steun bij gedeputeerde staten. De Lindenstraat te Amsterdam, waar verleden jaar Juli het palingoproer woed de, was eergisteren vrij woelig. Aan een koord, over de breedte der straat gespannen, wapperde namelijk een roode vlag. die veel bekijks had. De politie verwijderde de lap. Als een zeldzaamheid wordt gemeld, dat te Venlo een grootvader, vader en klein zoon van hun stemrecht gebruik maakten. Een van hen, die in 1816 aan de expeditie tegen Algiers en van 182530 aan den oorlog op Java hebben deelgeno men, is dezer dagen te Antwerpen overle den. Het is de heer J. Van Blokland, ge pensioneerd m ijoor der infanterie van het O.-I. leger, geboren te Montfoort den 20n December 1801. Bij een landbouwer te Epe, is het miltvuur uitgebroken. Twee koeien, drie varkens en een bond, die een eind van den stal verwijderd aan een ketting lag, zijn reeds aangetast. De koeien zijn reeds volgens de wet vernietigd. Woensdagmidd g is in een der weiden van den landbouwer D. P. ft lerseke een vierjarig paard met een scherp voorwerp een diepe wonde van ruim 10 centimeter in de borst toegebracht. De onverlaat die deze brutale liefhebberij heeft gepleegd, is nog onbekend. Het Chr. nationaal Zendingsfeest zal in 1888 op het landgoed Wolfhesen te Doorwertli gehouden worden. Dan zal er gedachtenis gevierd worden dat aldaar vóór 25 jaar, voor de eerste inaal het Zendings feest plaats had. Tegen Bakker die bij den dood van Hottentot te Oostzaan den burgemeester belee ligde, en den raad gaf' liet raadhuis in brand te steken, en den veldwachter, die Hottentot doodde in stukken te snijden, is drie maanden geëischt. In vele Drontsclie dorpen is de dorps schaapherder (scheper) een eenvoudig man, eu wel om zijn kennis van het weer en liet geduld waarmede hij de schaapjes zijner meesters, (lat zijn al de dorpenaren, ver zorgt. Komt de scheper des morgens buiten om naar de weersgesteldheid te vernemen, dan ziet hem de landbouwer vragend aan en regelt naar de profetie van den scheper zijne werkzaamheden op het land. Want de scheper heelt verstand van «dunner- koppan» of «striemen in de lucht.» Zelfs in het stooten der belhamels hier weer- schapen genoemd ziet hij het teeken dat het van daag «niet deugt iu de lucht.» Het aftreden van een ouden, en de be noeming van een nieuwen scheper is dan ook in Drenthe een heele gebeurtenis. De nieuweling die zich aanmeldt «leeft met hart en ziel voor deschaopies.» Een weerprofeet behoeft hij niet meer te zijn. Hij moet alleen een goed «huder» zijn en «'t ruut» (de schurft) kunnen afweren in de kudde van duizend stuks. En het loon van den scheper? zoo vraagt de landbouwer aan den «volmacht» (zoo noemt men een lid van het dorpsbestuur.) En het antwoord luidt«'t Loon is zoo awwe zegt hebt, scheper: dartig gulden loon, twintig veur d mest, een taemelke vergoedeng veur zeien en bouwen, zoo de boeren dat zols niet veur hum doet,, en den vieftien mud rokg en vieftien erappels. Daarby vrije woning en 't laand. Aal met 'nkaanderwal twee honderd gulden 'n 'tjaar!» Op dit traktement boden zich nu te Borger 15 sollicitanten aan. Een drietal werd gekozen. En de landbouwers verkozen da iruit, in een vergadering in de open lucht, tot scheper Foppe Smit te Rolde. Te Bokstel is een linnenfabrikant, naar men zegt met een gehuwde vrouw uit de gegoede klasse naar Amerika geti okken, zonder zijne zaken te regelen. De vrouw maakte gebruik om de afwezigheid van haar man die zich bij de feesten te Nijmegen bevond. Zij heelt haar jongste kind en 1 75,000 aan effecten medegenomen. Te Roermond heeft haar metgezel haar opgewacht, van waar zij naar Antwerpen trokken, waar zij scheep gingen naar de Nieuwe Wereld. Haar man is haar met een advocaat na gereisd. Een driejarig kind is te Kerkrade ^Limburg) onder een kolenkar geraakt eu afzichtelijk verminkt er van onder gehaald. De arme kleine is inmiddels overleden. Te Amsterdam heeft de politie een goede vangst gedaan. Zij (heeft een gezel schap ontdekt van niet minder dan elf in brekers en ladelichters, die al eenigen tijd hun handwerk maakten van stelen. l)e meesten der gearresteerden zijn nog jong. Er zijn ook een paar Duitschers bij. Er waren twee compagriietjes bij, ieder van 4 personen. Nog waren er twee, die voor gezamenlijke rekening uitgingen, terwijl de elfde den buit voor zich alleen behield. Zij zijn alle elf bij den officier van justitie gebracht. Brandjes en Brantjes. Alweer begint men in te zien dat eerstgenoemde firma, zoo pas tot stand gekomen, niet zuiver is. Zij zond namelijk om een bestelling touw werk aan een adr >s te Amsterdam. De Rot- tenlamsche fabriek die de bestelling moest afleveren en de zaak niet vertrouwde, zond een schrijven dat er eerst geld moest zijn. Deze brief is als onbestelbaar teruggestuurd. De firma Brandjes had de woning verlaten en was spoorloos verdwenen. Ook is te Gorknm een meisje van een schip gevallen en verdronken. Het zelfde had niet ver van daar plaats met een schippersvrouw. Haar zoon sprong haar na, om haar te red ien. doch bij kon niet, en zoo moest hij zijne geliefde moeder on der zijne oogen zien verdrinken. Ook in de Linge is iemand verdronken, die uit een bootje viel en een jeugdige weduwe met twee kinderen in kommervolle omstandig heden achterlaat. Eveneens verdronk in den IJsel een boerenknecht, die een goed zwem mer was, doch zich tegen den stroom niet houden kon.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 2