id,) aad. id lid) CHRISTELI JK- NIEUWSBLAD HISTORISCH YOOR ZEELAND. etters VOET, B. QUIST, J. ZOETER, J. P. BOSHOEF J. P. MABIELSE nge Delft. t-affaire I0EK Lz. 1887. No. 97. Dinsdag 19 Juli. Eerste Jaargang. Gij gaat immers ook zings-comité. Van de PUTTE. iN Az. ^OLFERTSDIJK vkiezing OP DINS- op de heeren aan, overtuigd ken der gemeente Itaan. f 2,50. f 3,00. ïr f 4,00. f0 en f 2,50. laffe Prijzen. It, GOES. 4 VERSCHIJNT en F. P. D'huy. te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES; r Der liberalen afgod in gevaar Binnenland. Kerk- en Schoolnieuws. Landbouw, enz Wij herinneren de Zeeuwsche kiezers, dat de stembus van 9 5 uur ge opend is. stelde in have ver- ER leden voor den anbevolen. het Bestuur, h., Secretaris. VIER LEDEN VAN perste worden aan- titgezonderd 's Zon- Idigd, terwijl voor 1ANDEN eevoederskooktoe- |gen, Vlechtwerk, es, Petroleum- enz. enz. taakt aan alle om- o s t d ij k onder \ke en Kruiningen in de werkplaats IAARDEKOOPER. Zich in de gunst koopt hij door een vertrouwen waar- 37. n i: 1£lken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden tranco p. p. f0,95 Enkele nommers- 0,02 y2 UITGAVE VAN G. M. Klemkerk, te Goes van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 40 cent. KiezersWeest wakker. Vergeet uw plicht nietmorgen, Dinsdag, van 9 tot 5 uur hebt gij gelegenheid uw stembriefje in gevuld in de bus te steken. Wekt ook de trage vrienden op. Ook de gemeenteraden vertegenwoordigen in den regel de geheele burgerij niet. Gij zult het zien Al meer zal het denk beeld veld winnen, dat de kleine burgerij ook hare vertegenwoordigers hebbe in den gemeenteraad. Rechtsgeleerden mogen knap zijn, de nooden van de kleine burgerij ken nen zij echter zelden of niet. De gezeten burgerstand heeft vertegen woordigers genoeg, evenzeer als de liberale partij. Dat te Middelburg en te Vlissingen alleen liberale kiezers hun plicht zullen doen, is te bejammeren. Toch noodigen wij al onze vrienden ook daar, uit, zich aan te sluiten bij canch laturen, die de strekking hebben om de standen-vertegenwoordiging te bevor deren. Bijv. den heer A. A. MES Gz. te Middelburg zouden wij zeker, den heer H. P. DEN BOUWMEESTER misschien onze stem geven. Wat Goes betreft, daar heeft de candidatuur van «Nederland en Oranje» onze volle sympathie, al betreuren wij het dat de Roomsche Kiesvereeniging nog geen candidaten van hare richting aanbieden kon. De heeren EN zijn mannen die den kleinen burgerstand waardig zullen vertegenwoordigen. Onder de liberale candidaten zijn er ook wel zul- ken. We kunnen u ze echter, helaas 1 niet aanbevelen, dewijl zij de zoo noodige be zuiniging door schoolgeldverhooging, op de scholen voor kinderen uit de hoogere stam den, niet aandurven. Kiezers! Uw kiesrecht is uw burgerrecht. Gij zijt verplicht er gebruik van te maken. Paulus beriep zich ook somwijlen, en met goed gevolg, op zijn burgerrecht. Ja, uw recht is ook uw plicht. Gij moet stemmen. Weet gij wat Ds. DE LIEFDE er van zegt? Laten wij het ten slotte uit de Handwijzer mogen overschrijven. „Niemand zegge hierbij„Och, wat gaan mij die politieke zaken aan I" Bedenk dat uwe KERK, nwe SCHOOL met de politieke zaken te maken lieeft. Bedenk dat God u tot burger van deze stad gesteld heeft en dat GOD wil, dat gij een GOED en IJVERIG burger zijt." De Christen Werkman zegt van sommige plattelands-gemeenten«Daar wordt wel \eens op de ellendigste wijze uit persoonlijke "overwegingen met geld en borrels geknoeid. «Waar bijkomt, dat de vastzittendheid van vele raadsleden zoo groot is, dat er geen smijten met -Je muts naar is, om verande ring en daardoor meestal verbetering te krijgen.» Van de Zeeuwsche plattelands-kiezers hebben wij een beteren dunk. Dat ieder zijn plicht doe. (Slot.) Er is evenwel in het gevoelen der libe ralen over het onderwijs een kentering gekomen. Niet dat zij allen Diet langer als een ee lig man van de deugdelijkheid van hun onderwijs zouden overtuigd zijnmaar hier over is men het onder de liberalen oneens geworden, of het liberale stelsel, waarvan zoo'n groote meerderheid des volks niet ge diend blijkt te zijn, nog langer door dwang moet blijven opgelegd en gehandhaafd. Terwijl dit verschil van gevoelen zich reeds in de pers en in geschriften van libe ralen uitgaande, had geopenbaard, hebben bij de jongste Grondwetsherziening in de tweede kamer zeven leden van de liberale partij, medegewerkt om de bevoorrechting van het liberaal onderwijs in de komende Grondwet te doen vervallen. Natuurlijk is hierover een storm opge stoken in het liberale kamp. Hoe kon het ook anders 1 Leiden was in nood, en Holland in last 1 Men zag reeds aan den gezichtseinder de dreigende wolken die verwoesting over het goede vaderland zullen uitstorten. Kerke lijke overheersching met gevangenis en scha vot doemden in de verte al op 1 De liberalen hebben het in deze warme dagen hard te verantwoorden, nu zij nog door den angst gekweld worden dat thans w ii'dt de Grondwet aangenomen de mogelijkheid openstaat dat aan gelijke burgers eens met gelijke maat wordt ge meten, en deze naar gelijk recht worden behandeld. Geen wonder dat er klaagzangen worden aangeheven van Noord tot Zuid en dat nu aller oogen zich wenden naar, en aller hoop is gevestigd op de Eerste Kamer die alleen nog instaat is het komend euvel te bezweren. Wat zal zij doen Zal zij, het bol werk van het bezadigd en verzadigd libera lisme, immers niet van het jonge Holland met de meerderheid der liberale partij in de Tweede Komer meegaan, of wel den hoogen moed grijpen om eindelijk eens het lang gepleegde onrecht bij den wortel aan te tasten en te helpen uitroeien Wij ho pen het laatste, en verbeiden met vreugde het oogenblik waarin naast den grijzen Elout e. a. de heeren Fransen van de Putte en Pijnappel het gewicht van hun woord in de schaal zullen werpen om op te komen voor onze volksvrijheden tegen liberalistische tyrannie. Wij voorzien niet dat de groote liberale partij het met haar eenheid nog lang zal makende gedeeldheid in eigen boezem is te groot, dan dat niet weldra de klove in het staatsleven moet te voorschijn treden; en de conservatieve zich van de radicale ele menten zullen moeten afscheiden. Hoe lang ook tegengehouden, de scheiding komt en dan wijzigen zich de toestanden. Maar hoe dan ook het blazoen der voor maals eendrachtige liberale partij zou zeker met meer eer en fierheid kunnen worden weggeborgei, indien zij nog vóór haar heengran er toe had kunnen besluiten althans één dier stuitende ongerechtigheden van lange jaren te herstellennamelijk, dat aan de groote meerderheid van ons Nederl. volk tegen haar verklaarden wensch in blijft opgedrongen de neutrale, d. i. de niet christelijke Volksschool. Te Amsterdam zitten in den gemeen teraad 39 leden. Een er van is antirevolu tionair, de overigen zijn op een enkele na, liberaal. Nu treedt deze antirevolutionair af. En wat doen nu de liberale kiesvereenigin- gen Zij hebben den antirevolutionair uit geworpen en een liberaal in zijn plaats gesteld. En dat niettegenstaande deze anti revolutionair de eenigste in den Raad, een ervaren vertegenwoordiger, een humaan te genstander, de heer Hovy is i Lezer is dit nu niet echt liberaal O. a. te Goes deed de liberale kiesver- eeniging net eender. Daar wierp men den heer Quist uit. Gelukkig echter dat ten slotte niet de kiesvereenigingen maar de kiezers uitspraak doen. De heer J. B. H. Dommisse, hoofd commies bij de indirecte plaatselijke belas tingen is benoemd tot hooid-commies ter gemeente-griffie te Vlissingen. De heeren J. H. Koch en A. Koch van Potchefstroom (Transvaal) en Ph. Wa- termeijer van Hannover (Kaap de Goede Hoop) worden opgeleid bij ds. van Dijk te Deutichem en hebben met goed gevolg examen afgelegd voor het stedelijk gymna- nasium aldaar. Het bericht dat ds. v. Tuijnen voor Kats bedankt had, werd ons hier medege deeld. Wij vernamen dat dit bericht toen voorbarig was. Op de vergadering van 35 moderne predikanten te Leeuwarden, onder voorzit terschap van dr. Jungius, vroeger predikant te Zieriksee, werden de volgende punten behandeld: ade ethische richting der modernen b) de maatregelen tegen de do- leerenden en de mogelijkheid van een broe derlijk uiteengaan. STAND DER GEWASSEN OP DUIVE- LAND. Is het niet tegen te spreken, dat het aardrijk naar een frisschen regen dorst, toch staan over het algemeen de gewassen vrij goed. Zie hier een kort overzichtwe beginnen met de tarwe, die uitmuntend staat en een zeer goed beschot oplevert. En moge ook al door de lange voorjaars droogte en koude de rogge slecht ontwikkeld zijn, zoodat een goed stuk rogge hier wer kelijk tot de zeldzaamheden behoort, toch meent men dat het beschot nog al niet zal tegenvallen. Ook de gerst zal, moge ook al het stroo te wenschen overlaten, aan de verwachting beantwoorden. Dit laatste is niet minder het geval met de haver, die zeer goed te velde staat, en een goeden oogst belooft. Paardenboonen zijn hier weinig uitgezaaid en zijn tengevolge der droogte kort van stengel, waardoor van de opbrengst nog weinig kan voorspeld worden. Met uitzondering van enkele stukken, die door de bleekzucht zijn aangetast, staan ook de erwten uitnemend; de peulzetting is niet tegenstaande het drooge en zonnige weder zeer goed te noemen. Ook de karwij staat vrij goed en belooft een middelmatig beschot. Minder goed is evenwel de stand der uien. Door de langdurige droogte ontwik kelden ze te weinig en beginnen ze ontijdig te; bollen. Alleen een spoedige regen zou nog veel kunnen verhelpen. Ook de suikerbieten verkeeren in dit laatste geval, d. w. z. vragen naar regen, hoewel ze over het algemeen goed te vel de staan. Vooral echter werkte gebrek aan regen zeer nadeelig op de vroege aardappels, die een zeer gering beschot opleveren; doch goed van smaak zijn. De latere soorten kunnen nog terecht komen, wanneer hetdenHeere God mocht behagen een spoedigen regen te schenken. Ook ten opzichte van bruine en witte boonen hoopt men op een middelmatig be schot, bij niet te lang uitblijvenden regen. De in dit voorjaar uitgeplante meekrap kon zich tengevolge der droogte niet ont wikkelen. De twee- en driejarige planten houden zich evenwel goed en doen op een goede uitkomst hopen. Met de vruchtboomen staat het hier als eldersze beloofden veel, doch zullen niet veel afwerpen. Men schrijft uit Westelijk Zaeuwsck- Vlaanderen aan de M. C. «Het vlasplnkken is bij sa afgeloopen en het vervoer ervan naar België begonnen. De partijen vlas, die in het begin van den handel geen koopers vonden, zijn onver kocht gebleven. De kleinere kooplieden, voornamelijk uit België in de volkstaal stoksmannen geheeten, want zij houden er geen gerij op na, bezochten dit jaar onze streken niet. Het vlas van geringe kwaliteit heeft ditmaal buitengewoon weinig waarde, waar partijen goed gewas èn te dun èn te kort bleef om schoon vlas te mogen heeten. Hier en daar ligt het koolzaad gesneden. Deze schoone plant heeft dit voorjaar won deren verricht. Dezen winter beloofde het niets en lag het voor den ploeg bestemd. Erwten, boonen, gerst en tarwe staan uit muntend de veldvruchten, die wij aan gene zijde der schelde, Walcheren en Zuid- Beveland, in het begin van deze maand zagen, moesten stellig voor de onze onder doen. De zomergewassen, zomergerst, haver enz. staan slecht. Suikerbieten houden zich goed. Telken jare zaait men die rijk be lovende plant in toenemende mate met afnemende opbrengst. Wij kennen boeren die dit jaar voor het eerst snikerpenen er op na houden. In onze kleine boerderijen, in onze hovenieringen, hebben wij het ge makkelijk. De langdurige droogte stelde ons op non-activiteit. Op vele stallen komen nog al zieke paarden voor. Er vertoonen zich gezwellen aan de keel, kropziekte; een der beste medicijnen daartegen is met de dieren niet te arbeiden. De hooibouw is te Leerdam bijna geëindigd, doch door de aanhoudende droogte is weinig hooi gewonnen. De qualiteit er van is evenwel uitmuntend, en de prijzen die er voor besteed worden zijn veel te laag. O. a. werd voor een voer hooi f100 gegeven.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1