NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH 1887. No. 96. Zaterdag 16 Juli. Eerste Jaargang. VERSCHUW iïlken MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES: TER GEDACHTENIS. Der liberalen afgod in gevaar Binnenland. ZEEUW, Trijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers-0,0272 UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Jhr. J. L. de Jonge is overleden. Deze tieurige mare vernamen wjj gisteren uit de dagbladen en brengen haar met een bedroefd gemoed aan onze lezers over. Wie Jhr. J. L. de Jonge was, voor de christelijke gereformeerde kerk te Zierikzee, die hij als ouderling diende; voor de stad zijner inwoning, waar hij jarenlang lid van den raad en wethouder wasvoor het district Zierikzee dat hij vertegenwoordigde in de provinciale staten; voor de antirevo lutionaire partij, die hij zes jaren lang in de Tweede Kamer als afgevaardigde voor Middelburg steunde; voor het distiiet Goes, dat hij, ofschoon door afnemende krachten belemmerd, tot aan zijn dood, nogmaals als lid der provinciale staten van Zeeland, ver tegenwoordigdevoor de maatschappij, die hij een reeks van jaren als voorzitter der vereeniging tot afschaffing van sterken drank trachtte te verbeterenen voor de verschillende collegie's, waarvan hij de ziel, waarin liij -de vriend en de raadsman was; geen enkele Zeeuw die daarop niet een gunstig antwoord geven zal. Gedurende zijn leven toch reeds getuigden voor- en tegenstanders, van den indruk, dien het optreden van dezen ronden Zeeuw op hen maakte. Want De Jonge behoorde tot dat steeds meer uitstervend adellijk geslacht in Zeeland, dat het «goed rond goed Zeeuwsch» zonder te blozen in zjjn vaandel voeren kon. Meer dan den adellijken titel had de Heere hem geschonken. Bij vele gaven van verstand en hart die hem sierden, was deze kloeke belijder gezegend met een zielenadel, die zelfs de beste zijner vrienden hem benijden moest. Een dienstknecht als hij, die geen mensch vreesde, wijl hij God vree zend was, kon als een buitengewoon geschenk voor het, geestelijk en stoffelijk, zoo dorre gewest zijner inwoning beschouwd worden. Nog in zijn leven heeft hij als loon op zijn kloeken arbeid den bloei der christelijke school, en nog veel meer zegen, mogen aanschouwen. Niet nu (daartoe toch was de slag te groot), maar spoedig na zijn verscheiden, zal Zierikzee, zal Zeelandzal Kerk en School en Maatschappij gevoelen en beseffen gaan, hoeveel daar straks met Jhr. J. L. de Jonge ten grave daalde. Als oprecht antirevolutionair had hij met zijn vriend en leermeester Groen van Prin- sterer dit gemeen, dat hij in de hut der aimen bidden, maar ook in de Tweede Kamer voor dierbare volksbelangen pleiten kon. Want ook zijn zijn leuze was: «Een staatsman niet, een evangeliebelijderDat evangelie heeft hij zich nooit geschaamd. Hij heeft den smaad en de ergenis der tegenstanders er voor over gehad. Wij waren zelve eens getuige (m 1878) hoe hij in de Tweede Kamer door liberalen werd uitgelachen, toen hij den minister Kappeijne het onderzoek van den cate chismus aanbeval. Aan de zijde van zijn ouden vriend Saaymans Vader, die hem thans overleeft, getuigde hij steeds weer voor de eere Gods en worstelde hij tegen de ontkerstening der natie. Zijn heengaan heeft een diepe wonde geslagen in veler harten zijn opengevallen zetel in zoo menige vergadering laat een droevig ledig achter. Jhr. J. L. de Jonge heeft veel geleden. Een eenige zoon en twee lieve dochters daalden vóór hem ten grave. In de laatste jaren was hij dikwijls lijdende. Een eere- kruis van zijn aardschen Koning droeg hij, want hij was ridder van de orde van den Nederlandschen Leeuwmaar hij droeg ook het kruis, door zjjn hemelschen Ko ning hem opgelegd. Thans is hij verlost. En verre van den lof des afgestorvenen te verkondigen, hebbe een iegelijk geloovige een woord van dank aan Hem, die aan Koning en Kerk en Vaderland onzen ge liefden De Jonge gaf. Trooste de Heere de zwaar beproefde Vrouwe, de weduwe en de liefhebbende dochters, die in rouwe achterblijven, en zij Hij Christelijke School en Vaderland, bij het heengaan van zulke mannen, genadig De afgod der liberalen is het onderwijs. Niet het onderwijs in het algemeen maar een bepaald soort onderwijsen wel on derwijs losgerukt van den wortel van den godsdienst. Voor dat onderwas ijveren zjj met een grooten ijver. Niet zoo dat zij er alles voor over hebben en hun beurzen leeg kloppenmaar zoo dat zij aan 's Rijks Schat kist gezeten, die laten vullen door de belas tingpenningen van alle burgers en dan de penningen met kwistige hand uitstrooien, om daarvan een liberaal onderwijs te bekos tigen, waarvan de groote meerderheid van het Nederlandsche volk zegtWij verlangen zulk onderwijs voor onze kinderen niet! Ziedaar de ijver der liberalen voor het onderwijs 1 Vooreerst liberaal onderwijsen dan dat onderwijs niet bekostigd uit eigen beurs, maar uit de schatkist des Rijks. Nu zouden we dat bekostigen uit cs Lands Schatkist nog laten gaan, als het Nederl. Volk als geheel genomen dat onderwjjs prees en er den liberalen dankbaar voor was dat zij zoo goed zorgden voor alle belangen on zer vaderlandsche jeugd. Maar dit is niet het geval. Ons volk heeft nu al lange jaren niet alleen door woorden, maar door sprekende daden getoond Wij kunnen met uw onderwijs, o liberalen, niet tevreden zijn; wij verlangen voor onze kin deren iets beters; wij willen eene opvoe ding die haar sappen trekt uit den christe- lijken godsdienst. En de echo van dien volkstoon werd ge hoord in de Volksvertegenwoordiging, waar een groot aantal afgevaardigden steeds met kracht en macht hun stem hebben verhe ven tegen het opdringen aan het Nederl. volk vaneen onderwijs, waartegen de grootste helft van dat volk met weerzin vervuld was. Maar het baatte niet, wat men ook tegen pleitte. De liberalen maakten van hun on rechtvaardig verkregen overmacht gebruik om hun onderwijs aan het volk op te leggen, en dit volk zoo mogelijk liberaal te maken. Nu erkennen wij dat een staatspartij die een beginsel dient, en van den zegen van dat beginsel overtuigd is, dat beginsel ook moet trachten te propageeren en zoo mogelijk alom ingang te verschaffen, maar en ziehier de groote en grove fout, zie hier het ge pleegde onrecht der liberalen zjj mag dit niet doen met geweld. Het liberaal onderwijs is aan de groote meerderheid van het Nederl. volk opgedrongen. Dit had niet behooren te geschieden. Waren de liberalen zoozeer over tuigd van de voortreffelijkheid van hun en de ondeugdelijkheid van ander onderwijs, dan hadden zij langs den weg van redelijke overtuiging hun onderwijs moeten bevorde ren, en hun positie zou veel sterker zijn gevonden. Maar neen, men heeft van zijn overmacht misbruik gemaakt, en overal staat in stad en dorp de liberale school niet als een getuigenis van den zin voor recht bij de liberalen, maar als een sprekend bewijs van liberale tyrannie. Te minder nog waren de liberalen t >t deze tyrannie gerechtigd daar zij zjjn opgetreden met de schoone leus«handhaving der volks vrij heden en volksrechten.» Uitnemen de zaakEen staatspartij die daar waar voor de hoogste belangen van het volk moet worden gepleit, optreedt met de hooge roe ping om de rechten en vrjjheden die dat voik heeft, ongeschonden te helpen bewaren, en zoo zij miskend of dreigen ontnomen te worden, daarvoor in de bres springt, heeft recht op onze hulde en dank. Maar de liberalen zijn hun roeping ontrouw geworden. O ja, als de volksvrijheden en rechten over eenkomen met der liberalen opvatting van vrijheid en recht; m. a. w. als men naar der liberalen pijpen danst, dan kan men re kenen op hun steun. Maar toen zij eenmaal de overmacht hadden, wee u zoo gij in gewich tige volksbelangen van hun gevoelen durf- det verschillen geen stuiver, geen penning zelfs voor uw onderwijs 1 Slot volgt.) Goes. De antirev. kiesvereeniging «Neder land en Oranje» alhier heeft met algemeene stemmen voor leden van den raad candi- daat gesteld de bh. B. Quist. (aftr. lid), J. Zoeter, J. P. Boshoff en J. P. Magielse. Dinsdag is de heer J. de Vos beëedigd als notaris in het arrondissement Middel burg ter standplaats Middelburg. Krniningen. Door de kiesvereeniging «Gemeentebelang» alhier zijn in de gisteren gehouden vergadering voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad op a. s. Dinsdag 19 Juli, tot kandidaat gesteld, de heeren D. P. Dominicus en H. A. Mar- kusse (afredende leden.) He gemeenteraad te Yeere heeft in zijne laatst gehouden vergadering uit hunne be trekkingen ontslagen de regentes over het godshuis mevr. Wijnmalen en de regenten over dat gesticht de heeren M. J. van Be- veren. J. de Nood en J. de Bree, Eén re gentes, mevr. Eeltjes, is in hare betrekking gehandhaafd. Twee van de 3 ontslagen regenten zijn door enkele gemeentenaren candidaat gesteld voor den raad bij de aanstaande aftreding. Middelburg. De antirevolutionaire Kies vereeniging «Nederland en Oranje» heeft in hare vergadering van Woensdagavond besloten bij de aanstaande verkiezing van vijf leden voor den Gemeenteraad alhier zich te onthouden van het stellen van can- didaten. Van de rapporteurs over het wets. ontwerp tot wijziging van hoofdstuk X naar het Z. D. verneemt, behooren er twee tot de tegenstanders van 't voorstel (Tak env. Royen) en twee tot de voorstanders (Roëll en Pijnappel. Van wijlen jhr. J. L. de Jonge zegt de Nieuwe Rotterdamsche courant o. a. «De overledene had door den ijver waar mede hij zich van zijne maatschappelijke betrekkingen kweet, door den ernst zijner overtuiging, door zijn eerlijk karakter en door zjjn oprecht godsdienstige denkwijze de achting van zjjn vrienden zoowel als van zgne tegenstanders verworven.» Het Vaderland zegt van hem«Hij ken merkte zich door humaniteit en stond im mer pal voor de belangen der lagere stan den. Ook in andere betrekkingen werkte hij krachtig mede tot bevordering van ft heil des volks en van zjjn land en |kerk naar zjjn opvattingen. Zjjn nagedachtenis zal ook bjj zijn polititieke tegenstanders, in eere bljjven.» .De Middelburgsche Couranten op haar voetspoor zelfs groote liberale bladen, hebben zich geërgerd aan het slot der ad vertentie van het overljjden der weduwe Mulder. «Zacht en kalm was haar heen gaan naar die plaats waar geen inwoner meer zal zeggen: ik ben ziek.» Wat zjj naar aanleicuftg daarvan zegt is een aardig heid die geen te goeden dunk doet krjj- gen van de teederheid haars gemoeds bjj sterfgevallen. We houden niet van die harteloozen die zelfs in het klaaghuis nog critiek oefenen. Nu ons echter bljjkt ;dat aan het bu reau van de Middelburgsche Crt. «de Zeeuw» gelezen wordtwagen wij het aan onze wel wat nurksche zuster twee vragen te doen. lo Waarom ook niet op ons verzoek gelet in ons blad van 7 Juli? En 2o wil de Mid delburgsche Crt. eens aan haren Correspon dent op Zuid-Beveland vragenwaar dat «bericht» over eene aan predikantenbe- zoek overledene vrouw, geboren is? Wij laten natuurlijk gaarne iedereen vrjj, weerzin te hebben tegen predikanten en vrome advertentiënmits men maar waar en waardig zij, in het verspreiden van «his torische» berichten. Bljjkens den staat der rijksmiddelen heeft de schatkist injde maand Juni f9,141.330 ontvangen, tegen f 8,490,311 in dezelfde maandj van het vorige jaar. Er is dus een vooruitgang met ten volle zes en eene halve ton. De zes eerste maanden van het loopen- de jaar hebben f 50,543,466 opgeleverd, terwijl in hetzelfde tijdperk van 1886 de ontvangst f51,309,365 bedroeg. Dank zjj de gunstige uitkomsten der maand Juni is derhalve het nadeelige verschil, dat op 31 Mei jl. tot 1.4 millioen geklommen was, geslonken tot f766,000. Bij Kon. Besluit zijn jbenoemd tot gezworen van den Zonnemaire polder C. F. v. d. Bout. In 't bestuur van den West- kerkepoldertot dijkgraaf H. van Strien Jz, en tot gezw. A. Weyns Az. Tot gezworen van den Willem-driepolder P. Dieleman. Van den van Lijnden-polder W. Scheele Jansz. Van den Oostnieuwlandpolder C. v. Damme. Van den Westerlandpolder H. van Strien Jz. Tot dijkgraaf van het waterschap Ooster-Zwake: J. Woutergen. Tot gezworen van het waterschap Kruiningen S. Verlare. Van den Noord-Kraaiertpolder B. Remjjn Pz.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1