Landbouw, enz Gemengde Berichten. Veemarkt. Marktberichten Inirezonilen stukken. Chr. Ger. Kerk. Bedankt voor Bruinisse door ds. J. A. Goedbloed, te Zierikzee. Ev. Luth. Kerk. Bedankt, voor Vlissingen door. ds D. Fregeres te Groede. Het bericht door ons uit de Delvenaar overgenomen in zake vereeniging doleeren- den en oud-gereformeerden is voorbarig. Yan verschillende zijden werd ons dit ver zekerd. Na gehouden admissie-exainen zijn aan de rjjks hoogere burgerschool te Middelb. toe- felaten tot de eerste klasse D. Buijze, L W. A. Dhont, F. E. L. Meuffels, J. Broeder, A. J. B. Lambertz, C. H. Jeekel, G. J. Dockheer, Ch. J. Esink, C. Penny. A. Penny, J. C. Broeke, P. L. H. Roskes. W. Voorbeijtel, I. H. E. Boasson, K, F. Douw van der Krap, P. A. vVattez, A. A. Horneman en J.[J. van Oostveen. En ver der tot de 2e klasse W. H. Dikkenberg en tot de 3e klasse A. J. de Koning. M. C. De veldvruchten in Walcheren belo ven,. over het geheel genomen, eene goede opbrengst. Vooral de tarwe laat op vele plaatsen niets te wenschen over. Alleen de erwten, die hier en daar eene gele kleur vertoonen, en de aardappelen, die veel door de droogte geleden hebben, staan cm een matig beschot te geven. De hooibouw is in vollen gangdoch de hoeveelheid is door het droge weèr, enkele lage weiden uitgezonderd, veel minder dan op andere jaren. Met de tuiniers is het bijna heel het voorjaar door de langdurige koude en ook nu door de droogte zeer ongunstig gesteld. Een overvloedige regen zou hunevenals den landbouwers, zeer te stade komen. Wemeldlnge. Het gebrek aan drinkwater voor mensch en dier, doet zich ook hier zeer gevoelen. Vooral in sommige weiden heerscht volslagen gebrek aan drinkwater. Bij den landbouwer M. Ferdinandusse alhier is Zater dag een 2 jarig rund gestorven doordat het door het weinige en slechte water in de weide flauw was geworden en het te laat was naar huis gehaald. Op het terrein voor den schietwed strijd te Vlissingen merkte men o. a. op den weledel, gestrengen heer M. J. Soutendam, majoor der schutterij te Goes, en de hh. De Jonge van Lllemeet en Hobein, oudgasten uit den Belgschen veldtocht Een vijftig tal genoodigden, waaronder ook de ge noemde heeren, vereenigden zich te 6 uur in de Kurzaal aan het diné. Er werden vele toasten uitgebracht, o. a. door den heer Smit, door wien op de vereerende tegenwoordigheid der hh. Soutendam c. s. gewezen werd. Vrijdag is te Ylissingen na een smar telijk lqden de persoon H. v. d. B., die jl. Dinsdag onder de op de maatschappij «de Schelde» omgevallen stoomkraan geraakte, aan de bekomen verwondingen bezweken. Het langdurig wonen in éen huis blijkt ook al geen zeldzaamheid meer. In Ternenzeu zijn er drie ingezetenen, resp. 88, 87 en 84 jaar oud, die nog altijd in hun geboortehuis wonen. Af. C. Groede. Het personenvervoer met den stoom tram Breskens Maldeghem nam in de af- geloopen maand toe met ruim 2200 perso nen, terwijl ook de opbrengst van het goede renvervoer aanzienlijk meer bedroeg dan in de maand Mei. In het geheel werden reeds in minder dan 2 maanden tijds ongeveer 19000 personen vervoerd. Voorzeker, aller gunstigste resultaten Weer is door het spelen van kinderen met lucifers te Vaassen brand ontstaan in het perceel bewoond door een bakker en een koperslager. Hoewel hulp spoedig aan wezig was, brandde het huis tot den grond af. De bekende Kortekaas, die al zooveel winkeliers gefopt heeft, door telkens groote bestellingen te doen, en dan eenvoudig maat niet te betalen, kwam eergisteren bij een winkelier te Bennebroek, dien hij reeds meermalen had beetgehad, en deed weel een groote bestelling. Doch de winkelier was leep genoeg de bestelling te weigeren en den oplichter, dien men tot nog toe niet had kunnen vervolden, aan den rijksveld wachter aldaar over te leveren. Voor de vacante betrekking van boek houder der Geldersch- Overijselsche Stoom trammaatschappij - een betrekking van f 600 hebben zich meer dan honderd sollicitanten aangemeld. De weerzin tegen het Leger desHeils wordt minder. Gister weren er in de vroegte 110 menschen in het lokaal vergaderd. Bijdragen van bekende Amsterdammers tot ondersteuning komen in. In no. 2 van de j Heils-Soldaat komen advertentiën voor, die getuigen van de volharding der officieren. O. i. de volgende: «Gevraagd 10000 Hol landers, die alle bedwelmende dranken, alle zonde willen opgeven, om strijdknechten te worden en te helpen de wereld tot God te brengen.» «VerlangdMannen en vrouwen die zich zelf aan God toegewijd hebben om liederen te vervaardigen voor de «Heils-Soldaat,» met zulke woorden die de zondaars van zonde zullen overtuigen; op wijzen waardoor het volk in staat zal zijn om ze lezingen. Zendt ze aan J. K. Tyler, D Stalpert- straat, 80. Een droevige ramp trol Dinsdag een schipper te Termunterzijl. Hij zat namelijk voor de haven om zijn schip schoon te maken toen hij bij het opkomen van storm weder zijn vaartuig vol water zag loopeu. Zijn gezin kon slechts met moeite gered worden, op twee kinderen na, een van 0 jaren en een zuigeling, die verdronken. Te Amersfoort heeft iemand zy n zoon met een ijzeren hamer zoo hard op het hoofd geslagen, dat deze in een bloedstorting viel, waarvan hij wel niet meer zal opstaan. Tijdens de Scheveningsche wei kstaking trokken 3 Scheveningers naar Engeland, en lieten zich daar voor de kustvaart aan- monsteren. Thans kan gemeld worden dat het werk in Engeland ook gedaan is en de drie matrozen eergister door een boot van een Engelsche kotter te Scheveningeu aan land gezet zijn. Een nader onderzoek aangaande de verhouding tusschen de keukenmeid en de kapitein van de Edam, heeft aan liet licht gebracht dat de arme beschuldigde, alles wat zij van den kapitein gezegd liad, ge logen had. Een straf van 0 maanden zal haar worden opgelegd. Te Amsterdam heeft een siioode moeder hare drie kinderen van 5 tot 9 jaren onverzorgd achtergelaten. Zij zeil is met de Noorderzon vertrokken. De politie heeft zich over de kinderen ontfermd. Te Zwolle heeft een ontzettend voor val plaats gehad. De geheele stad is er vol van. Donderdagavond kwam in den goud en zilverwinkel van den heer M. een goed gekleede vrouw, namens mevrouw L, bij wie ze, naar zij zeide, werkvrouw was, een paar stel gouden oorbellen op zicht vragen. Ze gat voor dat het kind de bellen van de meid had stuk gemaakt, en mevrouw haar nu een paar andere wou geven. Tweepaar van f13 en fll werden meegegeven. Ze kerheidshalve ging de knecht van den heer M. de vrouw achterop om te zieu of het wel «zuivere koffie» was. De knecht zag haar bij een manufacturer ingaan, waar zij fluweel voor haar dochtertje wilde koopen, maar dit werd haar geweigerd, wijl zij geen geld bij zich had. Daarop verloor de knecht haar uit het oog. 's Avonds om 10 uur, toen er nog geen bericht was van de bellen, ging hij bij mevr. I. eens hooren en kreeg de boodschap dat mevr. I. van geen werk vrouw, nog minder van bellen, iets afwist. Vrijdagmorgen, toen de bellen er nog niet waren, werd aangifte bij de politie gedaan, die er terstond werk van maakte, doch te vergeefs. Des avonds kwam het meisje van de bellenkoopster nogmaals in den manu factuurwinkel om het fluweel vragen. Het werd haar geweigerd, en M. werd gewaar schuwd, die met een paai- politieagenten het kind volgde en de woning der vrouw binnentrad. Daar had een hartroerend tooneel plaats. M. merkte al spoedig dat hij hier niet met doortrapte slechten te doen had. De vrouw, moeder van vijf kinderen, waarvan de oudste '15 jaren oud was, zat juist met de jongste aan de borst, en kreëg 't zoo ernstig benauwd, dat geen bedaren mogelijk was. De vader, een oppassend werkman, ontstelde ook hevig bij het zien van de politie, wijl hij van den diefstal zijner vrouw niets afwist. De bellen kwa men spoedig terecht. De vrouw bekende dat zij haar dochtertje, dat jarig was, een paar belletjes had willen geven, en geen geld hebbende om ze te koopen, dit op deze wijze had willen doen. Wat verder tusschen de twee echtelieden is voorgevallen, weet men niet. Maar het verschrikkelijke uit einde van deze treurige geschiedenis is, dat beiden door ophanging een eind aan hun leven hebben gemaakt. Men vond 's anderen daags hunne lyken. Heel Zwolle heeft medelijden met de vijf weezen, waarvan er 3 hulpbehoevend zijn. De beide oudsten zijn 15 en 13 jaar. Als een groote bijzonderheid kan wor den me legedeeld dat te Lelden een 67-jarige vrouw, IJsbaard geheeten, die vanJ hafr 47e levensjaar geen voet kon verzetten, maar van haar bed op een stoei en van stoel op bed moest worden gedragen, ver leden rijdag 1 Juli, onverwacht het bezit barer krachten heeft teruggekregenzoodat bet oudje gisteren reeds een kleine wande ling kon doen. ie Venloo zijn Zondagnacht vele stuk ken aardappelen, boonen en boekweit ge heel bevroren. Uit s I lertogenbosch ziju weder eenige vrouwelijke gevangenen naar Gorinchein oveigebiecht, onder gelei.Ie van twee ma- rechaussées, o. a. Jannigje Struik, de zooge naamde inillioenen-juffrouw. In de gevan genis te Gorinchein zullen zij het overige gedeelte \an haren straftijd doorbrengen. In het Kurhaus te Scheveningeu heeft men dezer dagen opgemerkt ex-Keizerin, tugeme, die ergezeld van den heer Piétri een hal ven dag uit Amsterdam naar de residentie was gekomen. Men zal zich herinneren, dat onlangs werd gemeld dat tusschen Venen.laal en ede een 8-jarig knaapje werd gevonden, dat door zijne moeder A. Mantel en haar gezel G. Bolander tusschen Veenendaal en r.ede verlaten was en vastgebonden aan een boom. De rechtbank te Arnhem heeft in deze zaak vonnis gewezen. De moeder is bij gebrek aan bewijs vrijgesproken, terwijl Bolander, werkman, woonachtig te Rotter dam, wegens mishandeling van het kind tut drie maanden celstraf is veroordeeld. De knaap wordt thans verzorgd in de weezen- inrichting te Neerbosch. 77 E,en v,ouw van verdachte zeden te aan een bezoekei' een bankbiljet van 1100 wist afhandig temaken, is door de politie te s Gravenliage aangehouden en naar het huis van bewaring overgebracht. '■1 ^"houding was zij nog in 't bezit van 102,75, benevens eenige kort geleden gekochte goederen. Als een merkwaardigheid dient ver meld, dat op liet biljet van éen enkel in veiling aangeslagen perceel te Amsterdam de namen van niet minder dan 73 makelaars voorkomen. De spoeling zal dus wél dun wezen, schrijft «de Tijd.» Met den kleinzoon van president Kru»er die de Chr. geref school te Kampen zal bezoeken, zijn 1 Juli uit de Transvaal aan gekomen een 14jarige neef van generaal bmit en twee zoons van Kafferhoofden, die te Delft hun opleiding zullen ontvangen, r 7~ Sjezen officier van liet Ned. Indisch leger dient thans als plaatsvervan ger bjj het 6e regiment infanterie. Bij het dej regiment dient ook als onderofficier een voormalig officier van het Frausche leger. Zuf/. Crt. fen bewijze dat er nog wel lust voor het beroep van schaapherder bestaat, diene dat op een oproeping in de Asser Courant, zich dertien personen hebben aangemeld. Uit deze aanbieding is een drietal gekozen, waaruit later een keuze zal worden gedaan. ten lastig concurrent. Te Purinerend is een groote houtkoopersfïrma Brantjes tx>. hen houtkooper uit Amsterdam, die ook zoo heet, maar zijn naam met een d. spelt, heeft tiians ook een houtkooperij te urmerend opgericht onder den naam van Brandjes en Co. Timmerlieden moeten dus wel weten, of zij van Brandjes dan wel van Brantjes gediend zijn. In een kroeg te Roermond, waar de herbergier twist kreeg met 3 artilleristen is de veldwachter die hem ontzetten wou door de artilleristen schandelijk mishandeld' en verwond. Hst verbod op den uitvoer van paar den uit Duitschland is buiten werking gesteld. Door onvoorzichtigneid bij het koken van harpuis is een bergplaats van petro leum, lijnolie enz. te Zwartsluis geheel af gebrand. Een schelm uit Delft had dezer da-ren een bakker uit Rotterdam te pakken, doch werd op zijn beurt ook weer door dezen beetgenomen. De schelm kwam namelijk den bakker vragen of hij hem dagelijks een kist met brood wilde toezendenhij zou dan telkens 's anderen daags het brood van den voorgaanden dag betalen. De bakker deed zulks, maar de man uit Delft betaalde niet. De politie, van een en ander verwit tigd, raadde hem aan liet brood weer te zenden. Hij deed het, eri jawel, de oolijkerd stond te Delft weer aan 't station, teekende het ontvangbewijs en werd rret kist en al door de Deltsche politie in arrest be nomen. Ouder de tonen der muziek werd Woens dag de eerste concert-wandeling door de onderaardsche groeven en spelonken van den blokberg te Valkenburg door 600 personen gehouden. Allen voorzien van ballons, lan tarens en takkels, wat te midden der diep ste duisternis een betooverend aanzicht gat. De kapitein, eerste en tweede stuur man en matroos van de »Lady Douglas die op zee een Maleisch matroos, Hassim doodden zijn schuldig verklaard aan moord. Hassim was gek, zeiden zij en deed zijn plicht niet; men trachtte hem, door uithon geren en door 'hem in boeien te slaan, tot onderwerping te brengen, maar dit hielp niet. Men besloot ten slotte hein te dooden, omdat men voor eigen leven en voor de veiligheid van het schip bevreesd werd. Met revolvers werd op hein geschoten en toen hij nog niet dood was, joeg een der beman ning hein een kogel door het hoofd. Zij zullen hun gerechte straf niet ontgaan. In de academie van geneeskunde te Parijs is dezer dagen door den heer Oli vier het gevaar besproken verbonden aan het likken van honden. Hij wees op het veelvuldig voorkomen van den blaas worm te Parijs en schreef dat toe aan het groot aan tal honden aldaar (460.000), waardoor de menschen hesmet worden. De blaasworm komt op IJsland, waar bijna ieder bewoner zes honden heeft, meer dan ergens elders voor nl. bij 28 percent der bevolking. De heer O. beval als voorbehoedmiddel tegen de genoemde ziekte groote zindelijk heid op spijs en drank aan, en waarschuw de tegen overdreven gemeenzaamheid met honden, vooral vau kinderen. Hij was van oordeel, dat alle rondzwervende honden zon der eigenaar onmeedoogend afgemaakt moe ten worden. M. C. Rotterdam, II Juli. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 0 Paarden, 0 Veulen, 97 Runderen, 137 Kalveren, 1072 Schapen of Lammeren. 057 Varkens, 1 Biggen en 1 Bokken. De prijzen waren als volgt: Runderen (vette) lste qual. 68 cent. 2e qual. 62, 3e qual. 58 cent. Kalveren lste qual. 85 c., 2e qual. 75 a 70 cent.Schapen lste qual. 58 c.,2e qual 50 e., alles per kilo; Varkens lste qual. 19 a c.2e qual, 18 a c., 3e qual. 17 c. Licht soort 17 a 18 c. per l/a kilo. VLAS. Rotterdam, 11 Juli '87. Er was heden aangevoerd 55 steen., Geen handel. AARDAPPELEN. Nieuwe Westlandsche Za ndaardappelen f4,00 a f4.60 nieuwe Kleiaardappelen f2.90 a f3.30. Veel aanvoer, tamelijk vraag. Rotterdam, 11 Juli 1887. Aanvoer matig, prijzen van alle artikelen nagenoeg onveranderd. Buitenlandsche gra nen flauw. Meel onveranderd, stil. Nieuwe Tarwe (Beste) f 8,00 a i 8,45 Nieuwe Tarwe (Mindere) - 7,50 - 8,00 Rogge Nieuwe Win ter gars t - 3,70 - 4,70 Nieuwe Zomergerst - 3,50 - 4,60 Chevallier. - 4,25 f 5,00 Nieuwe Haver. .- 2, »- 3,40 Paardenboonen. - 5,00 - 5,60 Duivenboonen .- 6.50 - 7,/5 Platteboonen .- 3,75 - 4,40 Erwten - - 5,75 - 6,25 Kook Erwten .- 6,70 - 7,/5 Bruine Boonen .- 9,75 -11.50 Witte - 6,50 - 7,75 Kanariezaad. - 8,25 - 9,50 Hennepzaad .- 5,50 - 6,50 L ij n z a a d1 N. Koolzaad (Zeeuwsch)- 8,90 - Nieuwe Schokkers - 9,50 -11, Axel, 9 Juli '87. Oude Tarwe fa f—Nieuwe Tarwe f9,75 a f10,25. Rogge 17,— k f7,50. Wintergerst f7,50 a f8,-. Zomergerst f 0 a f 0,—. Haver f5,f 6,— Erwten f 7,— a f 7,50. Paardenboonen f 7,— a f7,50. Lijnzaad f—a fAlles per 100 Kilo Mijnheer de Redacteur (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) De hooggeachte Redacteur van «de He raut», prof. Dr. Kuijper, besprak in zijn laatste nummer, hetgeen door mij op den Universiteitsdag gesproken en in Uw Blad opgenomen is. «Het ging op die meeting,» zegt de lie-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 2