Kerk- en School nieuws. Landbouw, enz Gemengde Berichten. Rechtszaken. Burgerlijke Stand. Oesterbeurs. begrooting wordt in uitgaaf nog vermeer derd met f500,ingevolge het zoo even aangenomen voorstel tot het verleenen van subsidie voor genees- en verloskundige httlp in de provincie, die nog dit jaar gedeelte lijk zal verleend worden. Algemeen rapporteur de heer de Smidt. Het voorstel wordt aangenomen met alge- meene stemmen. k. De begrooting der kosten van het provinciaal bestuur voor zooveel het rijks bestuur is, voor 1888 op f62217,50. Alge meen rapporteur is de heer Snijders. De begrooting wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Herbenoemd tot kan ton rech ter-plaats vervanger in het kanton Does de heer' J. M. Pilaar, notaris. Aan een particulier schrijven uit Indië ontleenen wij het volgende: «Weetge wat men met mr. Engelbrecht, raadsheer in het Hooggerechtshof, gedaan heeft? Toen hij van verlof terugkwamvroeg hij om bij eerste gelegenheid te worden herplaatst als raadsheer. Goed, zei men, maar als er nu in een jaar tijds geen vacature komt, wat dan? Dan wacht ik kalm, moet mr. Engelbreeht gezegd hebben en blijf op wacht geld. Het Regeerings-Reglemeat geeft hein liet recht aldus te spreken. Maar jawel, de Indische bepalingen zeg gen, dat men niet langer dan éen jaar wachtgeld kan genieten, en dus bleef mr. Engelbreeht slechts de keus over om president van den Raad van Justitie te Samarang te worden, waarmede hij zijn onafzetbaar heid opofferdeuf de kans te loopen van na éen jaar zonder inkomsten te zijn. Zóo weet men tegenwoordigwat de hoogste wetgever in Nederland verordend heeft, in Indië krachteloos te maken. Als ge er wat aan doen kunt, moet ge de Kamerleden die zich de Indische belangen aantrekken, eens aansporen, om zich nu niet langer aan den praat te laten houden met die quaestie van de voorlichting der Regeering bij benoeming en verplaatsing van rechterlijke ambtenaren! Het wordt tijd dat er eens spijkers met koppen worden geslagenVaderland. Gedurende de maand Juni j.l. werden per Stoomvaart-Maatschappij «Zeeland» 7347 passagiers vervoerd, namelijk: van Londen naar Vlissingen 3577, er. van Vlissingen naar Londen 3770. Het goederenvervoer over die maand bedroeg over beide richtingen slechts 1690 ton. In Juni 1886 werden 6710 passagiers vervoerd. Vlissingen. De erfprins Bernhard van Saksen-Meiningen en het prinsesje Feodora kwamen gister morgen met gevolg per mailboot Prinses Elisabeth te Vli singen en zetten hunne reis naar Berlijn met den aansluitenden mailtrein voort. Te Zierikzee is overleden mr. P. Paulus oud-officier van justitie. lerseke, 7 Juli 1887. 't Is thans hier een heele drukte! Met pannen leggen wordt dag en nacht gewerkt. Ofschoon het weer niet zeer gunstig schijnt te wezen, hebben sommigen toch reeds de helft van hunne pannen te water. Men meent op de eerst gelegde pannen aanslag oesterbroed te kunnen onderscheiden, Anderen, die den tijd nog niet zoo geschikt achten, hebben al hun pannen nog aan den wal staan. lerseke. Woensdag-avond ten 7 ure zou alhier in liet Hótel Oesterbeurs eene lezing gehouden worden over Amerika. De aan gekondigde lezing is echter niet doorgegaan. Toen de landverhuizersagent Boone ten acht ure zag, dat nog slechts een 12tal hoorders aanwezig waren, deelde hij namens den spre ker mede, dat de lezing werd uitgesteld tot later op een geschikter tijd. Het schijnt dus wel, al kan de toestand alhier lang niet rooskleurig genoemd worden, dat het denkbeeld om naar Amerika te verhuizen, de meesten nog volstrekt niet aantrekt. lerseke. De kiesvereeniging «Recht voor Allen» heeft tot kandidaten voor den Ge meenteraad geproclameerd de heeren O. A. E. Sauer en Jan Jacob van den Broeke en de kiesvereeniging «Eendracht maakt macht», de heeren: üingenis Schipper Jz. en Joos Sandee Jz. Wolfertsdijk 6 Juli 4887. In eene he den gehouden raadsvergadering werd de heer W. F. K. Lenshoekbenoemd Secreta ris, als zoodanig beëedigd. Tevens werd genoemde heer benoemd tot plaatsvervanger van den telefoonhouder. Ditmaal was een klein publiek tegenwoordig. Wolfertsdijk, 7 .Tnli 1887. Tegen het ■besluit van Ged. Staten Prov. blad No 65 is door de personen voorkomende op de vernietigde voordracht van een gezworene van het waterschap Oud Wolfertsdijk én door al de leden van het Burgerlijk of Algemeen Armbestuur aan Z. M. den Koning per request verzocht om het be sluit van Ged. Staten te vernietigen, op gronddat de voorzitter van het genoemd Ambtbestuur de heer M. Weststraete uit drukkelijk door de overige leden was aan gewezen om het Armbestuur op de polder vergadering van 23 Mei te vertegenwoor digen. Feere. Gister is alhier binnengekomen met averij de vischsloep no. 2 van Middel burg, schipper J. Schroevers. Zij was van morgen te half vijf aangevaren door een 1 Engelsch barkschip Wis hor dat van Vlissingen vertrok. De boeg was ingedrukt, de fok verscheurd en de steng gebroken De bemanning heeft, geen letsel bekomen. De sloep wordt door het kanaal naar Mid delburg gesleept. M. C. De Amsterdamsche gemeenteraad be sloot, bij wijze van proefneming, tot toe lating van meisjes op de hoogere burger school met vijfjarigen cursus voor jongens. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rozenburg, Ph. Peter, te Seiooskerkete Tholen, (vacature Schot; C. IJnsonides te Waspik. Bedankt voor Waterlandkerkje door A. F. v. d. Scheer te Wijdenes. De Delvenaar deelt mede dat de ver- eeniging tusschen de doleerende) Ned. Geref. kerken en die, door wijlen ds. Le-jj deboer gestichtverkregen is. Er behoorenl toe: Middelburg (met Aagtekerke, Bigge-? kerke en Oostkapelle 1 000 zielen)Krab- bendijke 500, lerseke 200. Rilland 400, Bruinisse 600Nieuwerkerke 400, St-Anna- land 400, Scherpenisse 300, St-Philipsland 800, 's Gravenpolder, Terneuzen, Poort vliet en St-Maartensdijk. Een kandidaat van de hoogeschool te. Groningen komt eerlang tot de de doleerende kerken over, De Kerkeraad van Lolluiu heeft de kerkorde van 4618/49 weder aangenomen. Ds. H. Piersor., directeur der Heldring* gestichten te Zetten en predikant van de Gestichtsgemeente (Vluchtheuvel-kerk i al daar, zal op Zondag, a. s. zijn 30-jarigen evangeliedien-t herdenken. Hij aanvaardde den 12 Juli 4857 zijn werkkring te Heinen- oord, vertrok 4869 van daar naar 's Her togenbosch en was sedert 8 Juni 4878 in zijn tegenwoordige betrekking werkzaam, Mej. M. C. Slothouwer te Middelburg slaat op de voordracht voor leerares in de Ned. taal en geschiedenis aan H. B. S. voor meisjes te Arnhem. Ds. A. J. Kan te Velp en ds. G. L. Krol te Groede herdachten eergisteren hun 25jarige ambtsbediening. Droogte. Ook in Engeland wordt zeer geklaagd over de droogte, die reeds gedurende drie weken heerscht, in zekere deelen des lands wordt zij een openbare ramp. In de mijn streken van Lancashire zijn de maatschap pijen die het volk water geeft, genoodzaakt, den lieden minder te leveren dan overeen gekomen is, daar vele regenbakken uitgeput zijn. In Westmoreland en Cumberland zijn de weiden zoodanig door de zon verschroeid, dat de pachters, niet bij machte zijn hun vee te voederen, gedwongen zijn de beesten zoo spoedig mogelijk tot lagen prijs te ver- koopen. De hooilanden hebben in het noor den van Walis veel geleden en het gebrek aan w iter is zoo algemeen, dat oude putten, die reeds lang niet meer werden gebruikt, heropend moesten worden, en men het water tegen den bierprijs begint te verkoopen. De inhoud van de groote bakken te Liver pool is in vee' tien dagen met 90.0000.000 liter verminderd, en ook in die groote havenstad krijgt de bevolking niet meer dan eene hoeveelheid daags. Eenige fabrieken staan stilmocht de droogte aanhouden, dan is het te vreezen. dat 6000 werklieden in Llanellyinhet Rhond- da-dal zonder arbeid zullen zijn. Gansclie scharen kinderen begeven zich na schooltijd naar de hoogliggende plekken, om water uit de bergbronnen te halen, en in vele oor den wordt de kan water voor 4 a 2 stuivers verkocht. Ook in Westmoreland en Cumberland zijn de gevolgen der droogte verschrikkelijk. Vele dorpen hebben geen waterde weilanden zijn verschroeid, en de koeien geven geen melk meer. Een zoo lang aanhoudende en felle droogte heeft inen in vele jaren daar ntet gehad. Woensdag voormiddag, terwijl de knecht van Jac. v. S. te Wolferstdijk achtersten polder) aan 't ploegen was, sloeg een der paarden, als geen der makste bekend, zich los en ging op hol, juisi toen daar een leur- ster van Heinkenszand M. d. S. voorbij kwam, wien de knecht verzocht het paard, datin- tusschen op den weg was, te keeren, waar' aan zij ook gevolg gaf. Nadat het paard zich gekeerd had kreeg echter het meisje een slag, (gelukkig tegen den korf die zij op den rug had) dat zij over 't land slin gerde. Eenige arbeiders die in de nabij heid werkten, en genoemde knecht kwamen spoedig toeschietenen de leurs ter kwam niet den scluik vrij. Wolfertsdijk. 6 Juli 4887. Heden avond zijn de brandspuiten No.4 en No.j3 van het dorp beproefd, daarbij bleek wederom dat Ne. I uitstekend goed was gebleven sedert den brand in den Willielininapolder. lerseke, 8 Juli. '87. Gisteren ontstond in een huis alhier een begin van brand die zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben. Terwij! n. 1. de bewoners afwezig waren, kwam eene vrouw, die hiervan onkundig was, hen bezoeken. Toen zij bij de keuken kwam die zich achter het huis bevindtzag zij het gordijn van het keukenraam in brand staan: ook het hout werk had reeds vlam gevat en de ruiten sprongen stuk. Onmiddellijk riep zij de hulp der buren indoor wier tusschen- komst de brand spoedig gebluscht werd die waarschijnlijk ontstaan was door een brandend petroleumtoestelletje, dat zich in de keuken bevond. Maar men verneemt, is de staatspre sident Paul Kruger uit de Transvaal, van plan, een zijner kinderen een Hollundsche opvoeding te doen geven. De 45 jarige knaap is reeds op weg naar Nederland waarheen hij door 2 Kaffers geleid wordt. De jeugdige Kruger zal zijn intrek nemen bij een der docenten aan de Theologische school te Kampen, prof. H. de Cock. Uit Bergen-op-Zooui wordt gemeld: aan de N. R. C. Het alhier in de binnenhaven liggende zeilvaartuig Schelde, van de visscherij-politie op de Schelde en Zeeuwsche stroomen, wordt ingericht tot het voeren van electrisch licht voor de bewaking bij nacht. Ditelec- trisch licht wordt niet op de gewone wij zc dadelijk van de electrische machinever kregen doch uit eene hoeveelheid accumu latoren, die in het achterschip geplaatst worden. De electrische machine en de machine tot het drijven ervan worden aan boord van het stoomschip geplaatsten deze moe ten dienen om de accumulatoren in het zeilschip te laden. Het schijnt dus, dat het moeielijke vraag stuk om ook zeilvaartuigen van electriseh licht te voorzien, de oplossing nabij is. Dr. Van Hamel Roos deelt in zijn Maandblad mede, dat hij brood heeft on derzocht, waarvan een monster op de Ams'.erdamsche voedingstentoonstelling te zien is. Hij trof er eene aanzienlijke hoe veelheid koper in aan. Bij nader onder zoek bleek, dat dit niet in het brood was geraakt door het gebruik van vervalscht meelmaar door verregaande en strafwaar dige onzindelijkheid der gereedschappen bij het bakken. Te Numansdorp brak Woensdag mid dag een jongetje beide armen, doordien hij op eenen wagen wilde klimmen, en daarbij in het wiel '.astgeraakte. Op de voedingstentoonstelling te Am sterdam werden Woensdagmiddag in het café van het Concertgebouw op het Markt plein 300 militairen van alle wapenen ont haald door de firma Van Houten te Weesp op brood met chocolade, waarbij het bleek dat binnen anderhalve minuut 84 personen konden voorzien worden en dat de kosten bedroegen nog geen 2 cent per kop. Te 3 uur ontvingen die militairen warm eten (vleesch met groenten) uit de fabriek van den heer Dennerlein teCharlottenburg, waar bij de heer Heineken het bier schafte. Alles werd met graagte genuttigd. -- Een familie te Groningen ontdekte Maandag dat de dienstmaagd beschonken was. Bij onderzoek naar de oorzaak vond men in haar bed een ledige wijnflesch en nog een flesch, h.dfvol met cognac; blijk baar gestolen van een student die bij deze familie inwoonde. De politie werd hiervan verwittigd en de dienstmaagd, die een oude bekende van haar was, werd ingerekend< Men vond echter nog al meer voorwerpen van waarde onder haar bereik, namelijk prachtige boe deelen, waaronder Engelsche, die zij naar zij later voorgaf, wilde lezen, voorts ook een wekkerklokje van den stu dent. Weldra zal z(j voor een en ander moeten terechtstaan. De verhouding tusschen den Koning en de Koningin van Servië blijft zeergespannen. De Koning blijft steeds op echtscheiding aan dringen, de Koningin is daartegen, hoewel zij voor niets in de wereld, zegt ze, met den Koning wil samenwonen. Zij is besloten naar Belgrado ierug te keeren en een afzonder lijk paleis te betrekken. Prins Ferdinand van Sakseu-Coburg is verkozen tot Vorst van Bulgarije. Rusland verzet zich tegen deze keuze piet, zoo lat hoop bestaat dat het verlaten volk einde lijk weêt tot zich zelf zal komen. De nieuwe vorst zal Ferdinand I heeten. Ter openbare terechtzitting van heden zijn veroorrdeeld wegens diefstal: .1. S. E. 22 j., pakhuisknecht te Middelburg tot 4 jaar en A. de S. 47 j., arbeider te Koewacht, tot 6 m. gev. mishandeling: J. M. V. 24 j. mo lenaarsknecht, A. B. metselaar 24 j.en H. P. J. B. timmerman, allen te Hulst, ieder tot 7 d. gev. A. v. D. 48 en K. D. 49 j. boerenknechts te Zaamslag, ieder tot f3 b. s. 3 d. h. A. L. 19 j. boerenknecht te 's Gravenpolder tot 7 d. gev. J. A. v. 1). 25 j. varensgezel te Veere tot 4 m. gev. J. F. 18 j. landbouwerskuecht te Koudekerke tot f8 b. s. 8 d. h. en J. B. 19 j. arbeider te Goes tot 7 d. gev. b e 1 e e d i g i n g L. v. rl. 57 j. herber gier te Goes tot tl boete s. 4 d. h. Vrijgesproken werden ,T. L. 21 j te 's Gravenpolder en J. F. 22 j. te St. Laurens, beiden boerenknechts, beklaagd van mishandeling. LAATSTE BERICHTEN Middelburg. In de vergadering der Staten wees de heer Snijders weder op het onge rief, dat de passagiers te Vlissingen van de buitenhaven 12 minuten ver moeten loopen om trein, tram of barge te bereiken. De heer Buteux vond dien toestand echter zoo lastig niet. Nog vroeg en verkreeg de heer Henneqnin inlichtingen omtrent de aanbesteding van de nieuwe prov. stoomboot Walcheren enz. Uitvoeriger in ons volgend nummer. Ter griffie van de Arr. Rechtb. te Middelburg is heden tegen het op den 24en Juli 11. gewezen vonnis contra .lhr. K. uit Goes door zijn verdediger mr.M.Jacq.de Witt Hamer, advocaat te Middelburg appel ge- teekend. Zooals men weet was bedoelde heer wegens|onwillekeurige verwonding vaneen veldwachter tot 3 dagen;gev. veroordeeld. De Haagsche rechtbank behandelde eergisteren de zaak van den landbouwer te Zaamslag, die door de Middelburgsche recht bank tot 7 dagen gevangenisstraf was ver oordeeld, omdat hij aan de moeder van een zijner schuldeischers gezegd had dat «hij zich van zijn mes bedienen zou en er een einde aan maken, wanneer haar zoon hem weer op straat maande.» Beklaagde achtte zich inet deze straf wegens bedreiging bezwaard en zijn verdediger mr. Vaillant noemde het een bedreiging met voorwaarde. De Haagsche rechtbank was het daimee eens en sprak hem vrij. Het vonnis der arr. rechtbank te Zierikzee in zake den koopman wegens oplichting is bevestigd Van 4 8 Juli 4887. MIDDELBURG. OndertrouwdJ. M. Meerman, jm. 20 j. met F. M. Michielse jd. 20 j. K. C. Delvoije, jm. 27 j. met M. C. Frelier jd. 24 j. A. Pieters wedn. 45 j. met M. Vermeule jd. 36 j. Getrouwd Geene. BevallenN. Dorleijn geb. Dekker, d. J. C. Lievense geb. Lameijn z. M. Cop- poolse geb. Verhage z. J. de Keijzei geb. van Geusert d. A. E. de Bruijne geb. Mees z. Overleden J. F. Schouten 2 d. z. .1. J. Pieterse 70 j. man van L. van Ellemon J. P, Schout 40 m. z. W. G. Vpr- beek 1 m. d. IERSEKE, 8 Juli 4887. Er was weinig aanbod. Verkocht eerste soort afsteeksel a f4.90,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 2