CHRISTELIJK- HISTORISCH L"9 Irsü Goes. gsche ik laïlle Én rICAT. ES Lz, 1887. No. 93. Zaterdag 9 Juli. Eerste Jaargang, NÏEUWSBLAD VOOR ZEELAND. :n, i rekening van Goes. flolloway. en. [en. is. Jonge, VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, Ie Goes F. P. D'huy. te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES: Binnenland. het aangaan van Koloniën jlt, en te en tegen b meer alge- Imeer bedroe- li, welke van er af hangen. Isheid, slechte Jnd teekenen like men spoe- ring van dat Igen. De Pil len heilzamen Jigen, en over Ine koloniën, ]n worden zij fenezen nadat die jaren bn leverkwa- |or deze Pillen een goede ofschoon zij bnoten. he- en Rood- Drooge- |iale Waren. eerste hy- |n en Huizen in eens, in te bekomen 3H te Mid- prpen 1885. I's Heeren- lam 1883" In doosjes 25 cents. 60 cents. ES. JEID staat |r de hand- lel om het 1het ver liet voldoet Jidelburg. rke. DE lïï.i.KN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Piij j per drie maanden franco p. p. f0,95 J'r.kele nommers-0,027, UITGAVE VAN EN van 1 5 regels,; 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De Kamer onbevoegd. De zeven zoogenaamde afvalligen heb ben reeds hun standpunt verdedigd tegen over de clericale anticlericalendie geen afwijkende meening in huri gezelschapnoch in hun stelsel kunnen verdragen. Van Hou ten herinnerde er aan, dat hij in 1879 er reeds zoo over dacht en sprak. Enkele an deren gaven de reden op van hunne ver anderde meening. Een hunner, de heer Gildemeesterdeed het op meer gemoe delijken toon, maar zeide daarom niet min der de waarheid. Hij zei o. a. dat de Tweede Kamer, wijl zij de ware volksvertegenwoordiging niet is, niet moet willen heerschen na haar dood. De kamer niet de ware volksvertegen woordiging! Maai' mijne heereu dat heeft Keuchenius altijd gezegd, en gij zei ven hebt hem als een zanikert .afgescheept. Gij hebt er niet van willen hooren dat gij ze delijk onbevoegd waarten zie nu komt reeds een der meesters uit het gild van Amsterdam, het district der negen afge vaardigden, u zeggen dat Keuchenius ge lijk had. Och ja, Keuchenius had ook gelijk. Maar het partijverband, en het leven en de ge zondheid der meerderheid, en de grondwets herziening eischten dat men net deed of men het niet geloofde. De liberalen weten zeer goed dat in den schoolstrijd het gelijk aan onze zijde is. Dat de handhaving der chris telijke wetten o. a. de Zondagswet, ons ernst is. Dat de mannen der christelijke histo rische partij door Kamerleden en Pers schan delijk gelasterd zijn. Dat de Kamers on voltallig zijn. Dat hunne partijmeerderheid eene geroofde is, verkregen door districten- knipping, door handhaving der groote steden met haar 20 liberale afgevaardigden. Zij weten het en willen u dat «onder ons» ook wel toestemmen. Maar de conscientiekreet, die soms nog gehoord wordt, klinkt te dof, om nog indruk te maken. Men legt zich te slapen aan de gestolen wateren. Maar met dat alles krijgt de oud- afge vaardigde van Middelburg, mr. Keuchenius, weer zou ongemerkt gelijk met zijn stan daard van zedelijke bevoegdheid en treedt, ook bij wat de Eerste Kamer met art. 194 dreigt te zullen doen, het dwaze epel der liberale meerderheidsteeds helderder aan het licht. Ook een talent! Het Dagblad, een conservatief blad in Den Haag, zegt en vleit, naar aanleiding van de benoeming des Heeren Bastert tot minister van waterstaat »De heer Heemskerk, ook in deze nieu we kabinets-aan vulling zoo uitnemend slagen de, heeft bij vernieuwing getoond, dat hij bij zijn vele gaven, ook die voegt van als Premier te kunnen vinden wat vele anderen te vergeefs zouden zoeken nieuwe ambtge- nooten. Nog nimmer onderging een Kabi net zoovele transformatiën. Een nieuwe Minister van Koloniën, een nieuwe Minis ter van Financiën, een nieuwe Minister van Buitenlandsche Zaken, twee [leesdrie, zegge drie] nieuwe Ministers van Marine, een nieuwe Minister van Waterstaatons dunkt de heer Heemskerk heeft werkelijk meesterstukken geleverd. Ministers verdwe nen het Ministerie bleef.» Het Vaderland, een liberaal blad aldaar, merkt naar aanleiding daarvan zeer terecht op: »Ons dunkt de heer Heemskerk zal bij het lezen dier woorden maar half voldaan zijn geweest, en zoo iets gebromd hebben, als«nemen ze nu een loopje met me Het feit, dat nog nimmer een Kabinet zoo veel transformatiën onderging is niet zoo vereerend, dat men het gaarne herinnerd wil zien. En 'tis waarlijk nog al verdrie tig, telkens verplicht te zijn nieuwe ambt- genooten op te scharrelen, omdat de oude niet kunnen of willen blijven, en dan vaak bij de mannen, die men het liefst zou willen hebben, slib te vangen. »Het groote talent om nieuwe ambtge- nooten te vinden, staat met een zekere lenig heid van beginsel in verband, die weinig staatslieden den premier zullen benijden. Ministers verdwijnenhet Ministerie blijft, ja maar hoe 1» Het liberale blad heeft gelijk. Lenigheid van beginsel. Juist, dat is het, wat uit de handelingen spreekt van een minister die bij de aanbieding der po riefeuilles niet naar beginselen, slechts naar handen uitziet. Die niet in de eerste plaats vraagt, ot de op volger geschiktheid heeft, maar of hij een hand heeft om de in de hoogte gestoken porte-feuille te grijpen en een ander lichaams deel waarop hij, naast hem, zich achter de groene tafel kan nederzetten. Denk aan den ongelukkigen Grobbee, den voorganger van den tegenwoordigen Min. van financien. Aan denclericalen, hoffelijken ambtgenootvoor buitenlandsche zaken v. d. Does, die voor den onhartelijken liberalist v. Karnebeek plaats maakte. Aan den minister van koloniën Waanders die de 18e eeuw herleven deed en ruimen moest voor den zeer vrijzinnigen vooruitstrever v. Eyk. Wij geven den liberalen groot gelijk dat zij aan deze «lenigheid in zake beginselenszich ergeren. Maar wat dan te zeggen van hun eigene partij, die deze ergerlijke lenigheid stil zwijgend aanziet, aanmoedigt, vergoelijkt, er in berust, ja wat meer 'zegt er op teert De koekoek laat hare eieren door anderen uitbroeden, doch dat is dan ook maar een vogel De liberale partij evenwel, met hare sinds 8 jaren gevoerde koekoekspolitiek, waarmede zij een ander, b. v. Heemskerk, haar werk laat doen, is wel degelijk te bestraffen. Zij die de groote lenigheid van minister Heems kerks beginsel kent en, ondanks hare meer derheid, de regeering aan zoo iemand over laat, toont aan veel erger kwaal te labo- reeren, dan aan lenigheidzij lijdt aan afwezigheid van beginselen. Zij is begin selloos. Die 't beter weet, mag het zeggen. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. Zomervergadering op Donderdag 7 Juli, 's namiddags te één uur. Voorzitter Jhr. Mr. W. M. de Brauw. Tegenwoordig zijn 35 leden en de griffier. De voorzitter opent de bijeenkomst. Na goedkeuring der notulen van de vorige zitting deelt de voorzitter mede, dat tot voorzitter enondervoorzitterzijn benoemd res pectievelijk in de eerste afdeeling de heeren Hoogenboom en Kakebeeke; in de tweede afdeeling de heeren Dronkers en A. Smit, en in de derde afdeeling de heeren Fransen van de Putte en van der Have. Daarna wordt overgegaan tot de benoeming van een buitengewoon lid der Staten be doeld in art. 89 der prov. wet. De voor zitter benoemt tot stemopnemers de heeren Pompe van MeerJervoort, Snijders, Bolier en van Deinse. Er is één briefje meer in geleverd dan liet aantal tegenwoordige leden bedraagt. De uitslag der stemming is, dat de lieer J. M. Kakebeeke 19 stemmen ver krijgt, en dus de meerderheid heeft. Op de vraag van den voorzitter of de heer Kake beeke die benoeming aanneemt, antwoordt deze daarop bevestigend onder dankbetuiging voor het bewijs van vertrouwen door de vergadering hem geschonken. Er waren bovendien nog uitgebracht 7 stemmen op den Heer Hennequin, 3 op den heer Fokker, 2 op de heeren Fransen van de Putte en van Lijnden ieder, en 1 op de heeren Van Uije Pieterse en Dronkers ieder, terwijl een briefje in blanco was. Achtereenvolgens komen nu in behande ling de navolgende voorstellen van gedepu teerde staten a. het voorstel tot wijziging van de gren zen van de werken tot zeewering of oever verdediging van den calamiteuzen Stad- Philippinepolder. De grenslijn gaat volgens voorstel door het midden |der kruinen van bedoelden polder en den in 1884 aangelegden zeedijk van den Vergaertpolder. Zij deelt den hoek, door beide middenkruinlijnen ge maakt, groot 87° 58', midden door. Algemeen rapporteur der afdeelingen om trent dit voorstel is de heer Walter. Met algemeene stemmen wordt dit voorstelaan- genomen. b. Het voorstel tot wijziging van de grenzen van de werken tot zeewering of oeververdediging van de calimateuze Mar- garetha-, Kleine Huissens en Eendrachtpol- ders. De grenslijn gaat diensvolgens door het snijpunt van het midden der Kruinen van den zeedijk van den Eendrachtpolder en van den in 1876 aangelegden zeedijk van den van Lijndenpolder. Zij deelt den hoek, door beide midden-Krnuilijnen gevormd groot 92o4'midden door. Algemeen rapporteur is de heer Hammacher. Ook dit voorstel wordt met algemeene stem men aangenomen. c. Het voorstel omtrent de oprichting van een waterschap Damespolder, in 1885 bedijkt en gelegen voor en ten westen van den van der Duijnspolder en ten zuiden van den spoorwegdam door de Oosterschelde, onder de gemeenten Woensdrecht en Rilland- Bath. Die opriihting moet plaats hebben gemeenschappelijk door de Staten van Zee land en die van Noord-Brabant, waartoe volgens art. 97 der prov. wet door die Sta ten machtiging des Konings moet gevraagd worden. Algemeen rapporteur is de heer Lants- heer. Zonder hoofdelijke stemming wordt dit voorstel aangenomen. d. het voorstel omtrent de aanvraag van den Gemeenteraad van Philippine om een renteloos voorschot voor wegsverbetering, houdende inwilliging van die aanvraag tot een bedrag van ten hoogste f30200, ten behoeve van bestrating met keien van den weg van de kom dier gemeente bij de haven tot den grindweg langs het kanaal van Ter Neuzen. Algemeen rapporteur is de heer Stevens. De heer Stevens het woord gevraagd hebbende liciit het voorstel nog nader toe hoewel er geene bezwaren in de afdeelingen tegen het voorstel waren gemaakt. Aan die to lichting knoopt hij echter de wensche- lijkheid vast, dat gedeputeerde staten ook zooveel doenlijk eigener beweging zullen bevorderen de wegsverbetering van Philip pine naar het vierde district, opdat alzoo langs Philippine over Nederlandsch grond gebied tusschen het vierde en vijfde district een zoo lang gewenscht en goed comminu- catie-middel moge tot stand komen. De lieer Buteux lid van gedeputeerde Staten beantwoordt den wensch van den heer Stevens en is van meening dat de po gingen tot wegsverbetering van Philippine naar het vierde district allereerst moeten uitgaan van de onmiddellijk belanghebben den. Eerst dan zouden gedeputeenie Sta ten daaromtrent een voorstel aan de Staten kunnen doen. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel van gedeputeerde Staten aangenomen. e. het voorstel omtrent het adres van het algemeen bestuur der Zuiderzee-veree- niging om subsidie. Ter bestrijding van de kosten van onderzoek tot afsluiting van de Zuiderzee vraagt dat bestuur subsidie ook aan de staten dezer provincie. Het voorstel van gedeputeerde staten is dat verzoek niet in te willigen, omdat daarbij het provinci aal belang niet genoegzaam betrokken is. Algemeen rapporteur is de heer A. Smit; zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel van gedeputeerde staten aangenomen. f. het voorstel tot toekenning van een subsidie voor de ambachtsschool te Zierikzee gedurende 5 jaren ad. f300 per jaar. Algemeen rapporteur is de heer B. V. van der Bilt. De heer de Smidt bestrijdt het voorstel, omdat bij het al of niet bestaan van am bachtsscholen het provinciale belang niet, betrokken is. De heer Bybau verdedigt het voorstel. Het voorstel wordt alsnu aangenomen met 3 stemmen tegen. g. het voorstel tot het verleenen van sub sidie ter voorziening in de behoefte aan ge nees- en verloskundige hulp in dit gewest, zulks ten behoeve van de gemeenten Hoede- kenskerke (met Baarland en 's Gravenpolder) ad f300,in het jaar Hontenisse ad f200, in het jaar; Graauw ad f150,in het jaar en Hoofdplaat mede ad f150,in het jaar, onder beding dat het rijk mede gelijke sub sidie verstrekke. Algemeen rapporteur is de heer van der Beke Calienfek De heeren Callenfels en de Smidt bestre den het voorstel als zijnde de voorziening in die behoefte niet een provinciaal belang. De heeren Berdenis van Berlekom en Heijse verdedigen het voorstel. Het voorsel wordt aangenomen met 30 tegen 7 stemmen. h. de verantwoording van gedep. Staten wegens de enkel provinciale en huishoude- delijke inkomsten en uitgaven over het dienstjaar 1885. Algemeen rapporteur is de heer de Smidt. Deze verantwoording wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. i. het voorstel tot wijziging der begroo ting van de enkel provinciale en huishoude lijke inkomsten en uitgaven voor 1887. Die

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1