t Kerk- en Schoolnieuws. Rechtszaken. (ieiuengüe Berichten. Hulst naar Walzoorden, nog geen voorstel aan de vergadering konden doen, omdat er nog zooveel duisters in die aanvragen lag. De heer van Waesberghe .lanssens uitte den wensch, dat gedeputeerde Staten als er nog eens eene aanvrage mocht inkomen, den aanvrager, evenals in 1881 was gedaan voorwaarden zouden stellen bij n .koming waarvan zjj het geven van subsididoor de provincie zouden bevorderen. In dat geval toch kon ile aanvrager gemakkelijker steun bij andere belanghebbenden vinden. Met dit denkbeeld ging ook de heer Waller mede. De heer Fransen van de Putte en de heeren Buteux en Heijse (leden van Gedeputeerde Staten) gingen niet met het denkbeeld van den heer Jan-sens mede. Zij beweerden toch dat allereerst van de zijde van de daarbij het naast, betrokkenen moest blijken van ondersteuning en van offervaardigheid voor de zaak. Dit was in deze niet gebleken. "Van daar moet de provincie alwachten en geeD subsidie aanbieden als van een en ander nog niet gebleken is. Nog werden eenige mededeelingen ge daan omtrent de plaats gehad hebbende onderhandsche aanbestedingen. Daaruit bleek o. a. dat bij de maatschappij de Schelde te Vlissingen is aanbesteed liet maken van een nieuwe provinciale stoomboot voor 189000, alsmede het maken van eene nieuwe machine in de prov. stoomboot de «Westerschelde» voor t 35000 Voorts werden verschillende voorstellen naar de atdeelingen verzonden, terwijl ten slotte op voorstel des voorzitters werd bepaald, dat de benoeming ven een buitengewoon lid van gedeputeerde staten ingevolge art 89 van de prov. wet zal plaats hebben in de eerstvolgende openbare zitting, die de voor zitter met goedkeuring der vergadering be paalde op donderdag a. s. des namiddags te eén uur. Hierna wordt de vorgadering gesloten^ De Middelburgsche Courant van Dins dag bevatte een zoogenaamd historisch be richt, sedert door de geheele ons bekende liberale pers overgenomen, van een vrouw uit een onzer Bevelandsche dorpen, die vol gens verklaring van den docter zou zijn overleden aan predikantenbezoek»Ge noemd blad blijkt zoo happig te zijn op der gelijke berichten, vooral wanneer de Gods dienst er bespottelijk door wordt gemaakt, dat het onnoodig schijnt zich vooraf van de deugdelijkheid dier berichten te overtuigen. Ten einde hare lezers over de «Waarde» van bovenbedoelde aardigheid te kunnen doen oordeelen, zal de Middelburger goed doen, haren correspondent uit te noodigen, nog eens mede te deelen Waai' en wanneer die geschiedenis is voorgevallen; wie bedoelde Predikant is geweest; en door welken dokter dat dood- attest is afgegeven. Als de correspondent daarbij dan nog meedeelt hoe hij aan dat bericht is ge komen, dan kunnen de lezers weten hoe veel vertrouwen de Middelhuiger bij soort gelijke berichten verdient. Goes. Onze stadgenoot dhr. E. van den Bosch behaalde dezer dage i op de algemeene Belgische Landbouwtentoonstelling te Nivel- les, eene zilveren medaille voor eene inzen ding; bestaande uit de beschrijving, teeke- ning en afstamming van diverse door hem geëxporteerde Fokdieren van het Hollandsche ras, ingeschreven in het Nederlandsche en Friesche Randveestamboek. De Middelburgsche Courant deelt mole dat met groot genoegen het bericht zal ge lezen worden, dat de hr. Buteux zich op nieuw verkiesbaar stelt voor het lidmaat schap der tweede kamer. Wij zijn het met de Middelburgsche op 't punt van dat groot genoegen eens. In een district waar zoovele orthodoxe kiezers voor Smit moeten gewonnen worden, is een Buteux geld waard. Of deze heer echter nu zal aanbevolen wor den, omdat hij zoo dikwijls de vergaderingen bijwoonde, of dat het cadeautje voor het kerkorgel weer zal moeten dienst doen, daaromtrent laat de Middelburgsche ons j n het onzekere. Kruiningen. Tot gemeente-geneesheer al hier is benoemd, dhr, J. O. Uhlenbroek, arts te Den Helder. In eene vergadering der kiesvereeni- ging «Ora et La borate Ierseke werden tot kandidaten voor de a. s. verkiezing voor leden van den gemeenteraad geproclameerd de heeren D. Schipper Jz, en Jacob Hieftje. Eerstgenoemde nam staande de vergadering de kandidatuur aan. De l eer Hieftje, die nitt tegenwoordig was, heeft later verklaard de kandidatu ir niet te aanvaarden, zoodat ■nog een tweede kandidaat zal gesteld moeten worden,daar de vergadering in begin sel aann un twee kandidaten te stellen. Tot hoofdingeland van het waterschap Schonwen is gekozen de lieer M. Hoogen- boom JJzn. te .Noonlwelle met 74 van de 122 uitgebrachte stemmen. Vlissingen. Ouder de passagiers die hier gisteren morgen per mailboot W illem Prins van Oranje aankwamen, behoort o. a. Prins Wilhelm van Saksen Weimar Eisenach, die terstond naar Keulen dooneisde. Te rekenen van 10 deze,- zullen de nigemelle rijkstelegraafk in toren open zijn als volgtte Sluis, op werkdagen, van 8 tot 12 uren voor- en van 2 tot 6 en 8 tot S'/iUur namiddags; op Zon- en feestdagen, van 8 tot 9'/a uur voormildags en van 11 uren voor- tot l2'/suur namiddags te Aar denburg op werkdagen, van 8 tot 11 uren voor- en van 2 tot 5 en 8 tot 8uur namiddags op Zou- en feestdagen, van 8'/a tot 9'/a uur voormiddag en van '11 uren voor tot 12'/a uur namiddags. --Gemeenteraadszitting te Ierseke op Dins dag 5 Juli des avonds ten 0 ure. Afwezig de Heer Hartog met kennisgeving. On der de ingekomen stukken behoorde er een van Gedep. Staten, waarbij goedkeuring ver leend werd om gedurende een verbouw >an het Po.-t-en telegraafkantoor het Ziekenhuis als zoodanig te gebruiken: levens werd de geldleening v. or liet Post- en Telegraafkan toor goedgekeurd. Met bijna algemeene stemmen werd beslo ten een regenbak te doen bouwen aan school No2 (lersekendam). De kosten zullen zijn f 40Ü. Hiermede vervalt nu het plan om een put tej doen graven op de paardemaikt; waar van de kosten begroot waren op f 703.04. Met de Wed. Van Hoorn zal onderhandeld worden over den aankoop van een put, in haar bezit, die der gemeente tot brandput zou kunnen dienen. Met algemeene stemmen werd beslo ten om zoo spoedig mogelijk een begin te maken met de ve grooting van school No. 1 Beraming daarvoor is 15845.21. Hierna kwant de vraag aan de orde, of de in aanbouw zijnde toren van een nieuw uur werk zou worden voorzien, dan of men het oude zou doen repareeren. Besloten werd om 1 dhr. Snoep van Wemeklinge te ontbieden, ten einde het oude uurwerk in oogenschouw te nemen en vervolgens naar bswind van zaken te handelen. Nog werd met alge meene stemmen besloten om een haven hoofd te doen maken aan den ingang dei- haven dat 20 M. ver in zee vooruit ge- bra lit zal worden. De behandeling van de instructie voor den gemeente- architect werd uitgesteld tot een volgende vergadering. De heer Van 't Hof te Heerja^sdnui, viert heden zijn zestigjari ambt als bur gemeester dier gemeente. Voorwaar een zeldzame feestdag Het Dagblad verneemt dat voor 1 Augustus a. s. 5 Hollandsche ingenieurs met de noodige gereedschappen naar Transvaal wenschen te vertrekken om de voorbereidende werkzaamheden te verrichten voor den spoor weg Pretoria-Portugeesche grens. Te Assen is overleden de heer mr. L. Oldenliuis Gratema oud-lid der tweede kamer, oud 72 jaren. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Oostburg, door P. Flieringa te Bubyloniënbroek. Men schrijft ons Jongstleden Zondag had te Sas van Gent de bevestigiug en de intrede plaats van ds. Is ael, van Maria llooreheeke derwaarts overgekomen. De beve■tiger ds. van Veen uit Terneuzen had tot tekst gekozen Jesaja 52 vs. 7. Den nieuwen leeraar werd Ps. 134: 3 toegezongen. Daarna beklom de nieuwe leeraar den kansel en sprak naar aanleiding van 2 Kor. 1 24. Hij wees er o. a. op hoe hij er toe gekomen was van België naar Holland te komen, en hoe ds. Terwinkel die daartoe had meegewerkt, zoo onverwacht opgeroepen werd. Des avonds sprak de bevestigde te Philippine. Men scl rijft ons: De hulponderwijzer aan de christelijke diaconie-school te Aag- tekerkc moest Maandagmiddag voor den kerkeraad komen, die hem bij mende van den consulent, ds. KruijfT, van Domburg, mededeelde dat hij met 1 Oct. uit zijne betrekking is ontslagen 'lo. omdat hij reeds lang door woord en daad getoond heeft, niets meer met de N. H. Kerk te doen te hebbenen 2ö. wijl hij geweigerd had voor te lezen in het kerkgebouw der N. H. gemeente. De laatste reden is zeer ong<-_ grond, wijl hem dit nooit rechtstreeks ge vraagd was, en hij het dus niet kon weigeren. De eerste reden vindt aanleiding in t feit dat genoemde onderwijzer steeds de gods dienstoefeningen der doleerenden te Middel burg bijwoont. De ontslagen onderwijzer is man, en vader van 5 kinderen. Geslaagd bij het apothekers-bediende examen te Bieda o. a. de dames A. de Jonge Zijlstra van Zierikzee en 8. C. Mol van Goes. Benoemd tot onderwijzer te lieenvliet oofd de heer YV. A. Kuyper Boone) de j heer P. L. de Kcijzer van Cortgene. Dinsdag 19 Juli a. s. zal voor de arr. rechtbank te Middelburg terecht staan J. L. de T., 55 j., lando. te Ariieuiuiden, wegens het als voorzitter van het stembureau oor verkiezing van notabelen der hei vormde gemeente aldaar veranderen en verduisteren van de stembriefjes. Hij had namelijk ver meld dat waren uitgebracht opDavitl Davidse 8 stemmen in plaats van 12; J. L. de Troije 38 in plaats van 17Jan YV.s*e 51 in plaats van 48; D. Kousemaker 25 in plaats van 30L de Nooijer 2 in plaats van 5, C. Mulder 2 in plaats van 6 K. van de Ketterij 3 in plaats van 4 en N. Cornelisse 1 in plaats van 5 stemmen terwijl nog op 7 brief jes vermeld was «J. de Troije er niet in, maar er uit.» Daarna heeft beklaagde vernietigd de. stembriefjes, ingeleverd door de stemgerech tigden J. van de Ketterij Cz., G. Dane, L, Maar tense, P. J. Kousemaker, J. Dronkers, Joh. Schroevers, VY. VYilleboordse, A. Vader, A. Boogert, J. de Hamer, C, van de Kette rij, S. van l'.enenaam. Johannes Buys, L. van Eeneunaum, 1 Boone, 11. Eenennaam en 2 van de 3 stembriefjes, i igeleverd dooi de stemgerechtigden Jacob de Riduer, Jan Huisson en Joos Schroevers, op alle welke stembriefjes zijn naam niet voorkwam, met uitzondering van die, ingeleverd door C.Dane t-ii Jan Schroevers en van twee van de drie stembriefjes, ingeleverd door Jasob Ridder, Jan Huiszoon en Joos Schroevers, waarop stond »J. L. de Troije er niet in, maar er uit»; en daanoor andere briefjes uit. het archief genomen en met zyn naam inge vuld, zoodat gekozen zijn verklaard YVisse, Ie Troye en Van Belzen, terwijl in werke lijkheid niet hij maar D Kousemak r als notabele was gekozen, en recht had op een zitplaats in het kerkgebouw. Maandagavond bad in het calé Hart man te Goes de uitreiking der muziekinstru menten plaats aan de iedtn, die een werkzaam deel zullen nemen bij de Goesche harmonie. De vereemging kreeg den naam van Eugho- nia, die door den directeur, den heer J. Kooiman, was voorgesteld. Toen Maandag te Tholen een land bouwer twee ossen vervoerde, wist een der dieren, die zijn geleider reeds gewond had, te ontsnappen, liep den dijk op, viel er at i n brak een hoorn. Hevig bioedende rende het beest eenige straten der gemeente door, totdat bet op het kerkplein waar hij tusschen eene afschuttig verward raakte, gevat werd. De dagniailbooten dei stoomvaarlmij Zeeland vervoerden van 1 tol 30 Juni jl. 2053 passagiers, waarvan 1268 naar en 685 van Engeland. Dit getalby dat van de met de nacht booten vervoerde reizigars gerekendis eene aanwinst van 600 personeel, in vergelijking met Juni 1816. Maandag namiddag vertiokde stoom boot Mercurius van Vlissingeu naar Lon den met eeue vuile lading schapen. Het vervoer vei mindert meer en meer, en zal in ongeveer 3 weken ophouden. Sedert de opening van den dienst tot nu toe werden 151.153 schapen vervoerd. Te Teruuezen zijn van 1 Januari tot 30 Juni 1887 binnengekomen 564 zeesche pen,waarvan bestemd waren: voor Ter-neuzen 185, voor Gent 370 en voor Selzaete 9. la i etzelkle irjdvak in 1886 waren binnenge komen 462 zeeschepen, waarvan voor Ter- neuzen 153. Aan de Sluizen te Terneuzen werden van '1 Januari tot 30 Juni 1887 opgeschut '1525 rivierschepen, tegen 1721 in het vorige jaar. Wordt allerwege dringend naar regen verlang I, een loods, die heden van liet lichtschip «de Wandelaar» te Y'lissingeu kwam, deelde ons mede, dat het daar gis teren inorgen (Dinsdag) van negen tot een uur aanhoudend zéér zwaar heeft geregend. Te Vlissingen heeft men daarvan niets bespeurd. Niet dan met groote moeite kan de duin-waterleiding aldaar, aan de telkens toenemende aanvragen om water voldoen Uit Vlissingen wordt gemeld Gedurende de maand Juni zijn aan de ge meente-badplaats alhier 863 zeebaden geno men, hetgeen eene aanzienlijke vermeer dering met het vortge jaar aantoont, ondanks het in die maand vrij ongunstige en gure weder. Met het oog op de reeds in het vo rige jaar gebleken behoefte, heeft het ge meentebestuur het badinaterieel aanzienlijk uitgebreid en verbeterd, en is het aantal badkoetsen voor heeren, dames en kinderen reeds tot 43 stuks geklommen. Vlissingen Op le fabriek De Schelde is gisteren avond bij het lossen van een schip met plaatijzer de stoouikraan op den wal omgeslagen. Een 40 jarig sjouwer man S. geheeteu werd levensgevaarlijk ge wond er onder uitgehaald, en naar het gasthuis overgebracht. Nadat door de doc toren Boekelman en Butner voorioopig ge neeskundige hulp was verleend, werd de ongelukkige door militairen per brancard naar het gasthuis vervoerd, Hij was gehuwd en vader van drie kinderen. Ook zijn hier zondagochtend twee locomotieven van het spoor tegen elkander gereden echter zonder ongelukken te veroorzaken. Een ing zeteue van Breda, is op on gelukkige wijs om het leven gekomen. Hij had namelijk twist met zijn vrouw, die hij nabij de trap zijner woning in het haar vloog. De man greep, in plaats van na tuurlijk hoofdhaar, een valsche vlecht en tuimelde, zijn evenwicht niet kunnende houden, van de trap, met het gevolg dat hij bijna terstond een lijk was. Maandagmiddag w inleiden twee dames langs het kanaal te Laag-Soeren, waarvan de eene het ongeluk had te water te geraken. Ouder het slaken van een kreet sprong de andere hare zuster na, teneinde ha; r te redden, wat haar echter niet gelukte. Een voorbijganger sprong eveneens te water, en slaagde met levensgevaar er in beiden aan wal te krijgen. De eene was echter reeds dood, de andere gaf nog teekene.i van leven, doch is eveneens bezweken. Naar men zegt waren beiden gehuwd, woonachtig te Utrecht en zouden zij te Laag-Soeren de baden gebruiken. Te 's-Hage viel een knaapje van 5 iaren, dat zonder toezicht in huis was ge laten voorover in een groote kuip met wa ter, waar lief een z. g. zuiger wilde nat in. ken. Toen het kind werd ontdekt, was het reeds overleden. Te Avezauth is een jongeling, die in een boomgaard bezig was aan liet zooge naamd «kersen keeren», dat is, het weren der vogels, die op de vlucht te jagen, liet ongeluk, zich met zijn geweer zoo in de borst te treffen, dat hij dien avond onder de hevigste pijnen bezweek. Een acht-arige knaap te Klundert, die in buitengewone mate scheel keek werd onlangs naar Prof. Snellen te Utrecht gebracht, daar de ouders den raad van dezen hoogleeraar wilden inwinnen. Deze oogheelkundige verklaarde, dat hij nog nooit zulk een sterk geval had ontmoet, doch dat er wel kans bestond om het gebrek te verhelpen. llij nam den kuaap geheel kosteloos on der zijne behandeling en slaagde er na eenige dagen in hem even goed te doen zien als een ander. Zoowel voor als na de kunstbewerking werd de de jongen gepho- tographeerd, teneinde het verschil goed in de herinnering te bewaren. De vrouw die te Venloo van den trein gezet en door de politie in bescherming genomen werd; is de vrouw van een kuns tenmaker uit Arnhem, die weggeloopen is. Zij werd naar een krankzinnigengesticht overgebracht. Zaterdagnacht is een onbezoldigd rijks veldwachter te Meersen door een strooper, die met twee anderen achter een hooimijt verborgen lag, door een schot verwond. De duim werd hem verbrijzeld. Er stonden 3 veldwachters tegenover 5 gewapende stroopers. De rijksveldwachter VY'eideman uit Maastricht zette een hunner die een geweer bij zich droeg, na en win hem, met geweer en al te arresteeren. De dader van den aanslag werd door den derden veld wachter ingerekend. In een kroeg te "s GravenUnge kregen drie werkliedendie een borrel gedronken hadden, tw st met dm kastelein over de betaling. Volgens zeggen van een der werk lieden, nam de tapper een revolver en schoot op hen, zoodat een hunner licht aan het hoofd gewond werd. Indien het waar is, levert deze geschiedenis het beste bewijs dat de kroeghouder, ondanks zijn vriendelijk gezicht, niet de beste vriend zyner klanten is. le ijzt Op het terrein der voed in stelling is men heden ochtend met het bakken van brood gebruik. De bakkers waren mineurs, mando van twee sergeanten-majot kerij, althans de localiteit waar - bewerkt werd, was eene officie de oven stond in de open lucht, op hoogst eenvoudige wijze sat In eenen hoop zand. waarvan c zoden zijn versterkt, is de van eenen kleinen schoorsteen plaatst: ter plaatse waarde «bak is de grond een paar voeten Het geheel reikt nauwelijks ter boven den beganen grond. Gelij eene hoogst eenvoudige construe voor ieder die niet weet op een soldaat aan den kost kom minder hoe hij dien klaar ma i bezienswaardig. Te Antwerpen heeft een ontplofing plaa.s gehad van nap magazijn van drogerijen. Het geheel verwoest. Er weiden onder de puinhoopen bedolve De schooljeugd te Rijsoord dag eens prettig feest gevierd. ^gelegenheid van het eerste eeu vrijmaking van Amerika's Veree ten. Hoe komt men nu te Rijsoi feestviering, die iu Amerika thu Dit raadsel is spoedig genoeg oj waren namelijk 3 jongeheeren van Rijsoord, en in Amerika tijdelijk te Rijsoord gelogeerd ei zorgden den 270 schoolkinderen genanten dag, waarop het aan en aardigheden niet ontbrak, zong de schooljeugd zeer terei zullen zij leven in Amerika! 1t LAATSTE BERICHTE Aan boord van het heden Vlissingen binnen gekomen stoom Hendrik» van de Mij. «Zeeland der matrozen, bezig met het den schoorsteen, het ongeluk te v door hij een ,-rij ernstige woni hoofd bekwam. In de vergadering van dengr te Middelburg, heden middag geho besloten tot verbouwing van lie lokaal der teek en-academie. Ra Werd aan E. Schout, koffieh concessie verleend, en aan ander den openbaren weg tegen f0 25 kanten meter, bij vooruitbetalii doen, gebi nik te maken tot he van stoelen. De onderhandsche verkoop va'i tiaren terrein aan F. J. Peters centiare op voorwaarde van aan teekening tot 1 Juni 1888, werd go In ekomen was een verzoek Hubrechtse om een gedeelte van I terrein aan de zwemschool te m ten tegen f 35 en de kosten. De dige pachter A. Cei.se verzocht d zich op genoemde voorwaarden verzoek werd voldaan, nadat de ders de onbillijkheid daarvan had wijl Hubrechtse de eerste aanvr Bij meerderheid van stemmen sloten, overeenkomstig het adv Commissie van toezicht, wijlde tweejarige is en pas in 1886 be voorstel van B. en W., om den opleiding van hoofdonderwijzers heffen. Den heer P. H. Martin vol ontslag tegen 1 September pensioen van f 325 'sjaars ver liet verzoek van W. Danielse, liet recht tot ophalen van bet schadevergoeding voor eenige gei anderingen, werd afwijzend be.se Wat betreft vrijstellingen van voor schepen die des avonds 1 kanaal komen voor proviand, B. en W. wel \erleenen, doch ve zij niet gaan. De raad vereenigi dit gevoelen. Het verzoek van W. v. Uije om een uitstel van 4 j. voor de van het terrein hoek Slationswt steenschen dijk werd toegestaa werping van het voorstel Van I terrein terug te nemen en er b, winkelhuis te doen verrijzen. I neming van het voorstel Snijder de bepaling dat adressanten, zoo d nog niet heeft plaats gehad, van f 100 zullen beloopen voor i en f400 voor het Rijk, verv Tot lid van de commissie vai en die voor de conversie der gern werd benoemd dhr. De Stoppbl; A

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 2