VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH ief >CK. 6 7 1887. No. 92, Donderdag 7 Juli Eerste Jaargang. ikingen, K 'KASSEN, paarden- Iassen. le- |NST 3t V- 6, 6,30 IAAF." 12,30 4.30 NIEUWSBLAD VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy. te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES: Hoe de Heus een „Kind" werd. n. Buitenland. Binnenland. rant gratis.) icteur van de aan allen die ÏENEN, (EN. door Prof rag geschiedt WOLFERS, tIEK lilve eeuw van enz. en nieuwe Ik en blanke En 12, stok- fn 40, rook- chte 26, 24, Iva koffie 673, 15 ons. Koud- lat. Middelburg. a elburg en ljuli. in lelb. Van Kotterd. naar Middelb. en Vlissingen 3,45 3,45 3,45 3,45» 3,45 3.45i» 9,45 9,45 9,45 9,45 9,45 9.45 Jierikzee. |orweg Goes. Jierikzee ,'smid 1, 12,- 'smog. 6, 6,30 ptwerpen ,'smor. 6,- 8,- t 9.- u. ra. u. m 3,45 6.20 4,15 6.50 hsd. en Zat, <2,20 6.30 2,50 7,- 1- &•- DE ZEEUW, lüLREN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 l'r.kele nommers-0,02v2 UITGAVE VAN en van 1 5 regelsjjj25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. DWINGENDE KINDEREN. Wat men ook van de libei ale kinderen onzes volks zeggen moge, men kan hen den lof niet onthouden, dat zij scheutig zijn in he naar zi'h toe rekenen en vasthoudend karig,t waar het het belang van anderen ge'dt. De grondwet, die thans herzien is, bewijst maar al te duidelijk, dat deze kin deren der fortuin nog leeren moeten goed- geefsch te worden. Gierigheid is de grootste kwaal, die dezen verwenden bedeelden aan kleeft. Want terwijl zij nu, sinds 1848, onder de hooge bescherming der grondwet en der overheid, door staatsgeld gesteund, en, 't klinkt ongeloofelijkop kosten van hen, die liefst niet met hen te doen hadden, het goedkoopste staatsonderwijs genoten en geregeld, vastgesteld en voor zich gehouden hebben, nu weigeren zij na een geroofd genot van veertig lange jaren, zelfs maar iets van dien roof prijs te geven. Eigenlijk is er niets prijs te geven. Het onderwijs toch blijft geregeld zooals 'twas. De ouders zijn er niets mee achter uit. Daar waar de stads- of dorpsregee- ring liberaal is, daar blijft alles bij het oude. Er is hoegenaamd niets geen gevaar. Al leen maar de bescherming en bevoorrechting der openbare school boven de bijzondere is nu door de grondwet ingetrokken. De Schoolwet van 78 blijft echter in alles van kracht. En zie, nu schreeuwt en schreit, nu kermt en kreunt al wat liberaal is over het gevaar dat hun boven het hoofd hangt. Reeds gingen vele adressen, vooral uit het Noorden des lands naar de Eerste kamer, met ver zoek om de liberale partij haar voorrecht boven de andere toch niet te ontnemen. En of nu de zeven liberale heeren, die den moed hadden in den appel te bijten, al roepen: Ja maar kinderen, er is geen ge vaar. Gij behoudt al nw speelgoed. Ver geefs De kinderen blijven dwingen om dat eene poppetje: den grond wettigen waar borg. Sommigen voorspellen reeds dat de Eerste Kamer, met mannen als Roöll en Fransen v. d. Putte incluis, het nieuwe artikel dat den strijd oplost en het strijd perk effent, en de wapens gelijk maakt, zal verwerpen. FEUILLETON. «Ik merk,» vervolgt Springer, «dat gij uwe verplichtingen tegenover uwe meerderen nog niet kentgij zoudt anders, terwijl ik tot u spreek, uwe armen natuurlijk laten afhangen en den voet bijtrekken.» De reus keek alsof hij van hangende armen en trekkende voeten niets begreep, en kruiste de armen nog wat vaster over de borst. «Ik maak deze opmerking niet, ver volgt het' korperaaltje, omdat ik zoo model wil zijn, maar omdat ik dat niet ben en je in je onkunde gaarne verschoonend be jegen. Maar om op ons onderwerp terug te komen, vertel mij eens scherpschutter Gros, wat heb jij, het vorige jaar verdiend aan de recruten, die je hebt opgepoetst, en die allen tot oppassers van officieren zijn bevorderd Gros keek eer.s naar de fijne lakensche jas van den reus en antwoordde: «vijf gulden korporaal!» «En wat kreeg de Het zou wel jammer zijn. Arme Eerste Kamerdie met uw Wacht, ik ben er ook nog, het laatste overblijf sel uwer waardigheid zoudt wegwerpen, en zelfs uwe vrienden tegen u innemen Arme «zeven heeren», die toch al zoo d >or groote en kleine schoolmannen zijt uitgekleed, en dan aan de bespotting uwer eigene vrienden overgegeven, door allen zoudt worden nageroepen om uwe dwaze, ver metele, «lichtzinnige» verontrustende, naar Meerenberg riekende staatkunde Arme schare, die de beteekenis van het votum niet begrijpt, en genoodzaakt wordt te blijven genieten van zegeningen die aan ons naastens goed ontleend zijn 1 Maar vooral arme natie, die na een wapenstilstand van een blauwen Maandag, veroordeeld zult zijn, den ongelijken kamp te hervatten en den schoolstrijd voort te zetten waarin ministers en kamerleden, gewestelijke en plaatselijke regeeringen, schoolbesturen en kerkeraden, rechters en dominé 's, kortom, alles wat gezag en naam en wetenschap in de schaal kan leggenvoor de bevoorrechting van het liberalisme partij kiest. Arm Nederland! mogen wij ten slotte wel zeggen, dat de oogen sluit voor de ver krachting van recht en zedelijkheid, en niet gelooft, dat een land,waar met zulke wa penen gestreden wordt, al meer achteruit gaat, en aangezien er geen eeuwige ach- tei uitgang mogelijk is eindelijk ten ver- derve gaat, waartegen immers zoo velen uwer zonen zoo herhaaldelijk hebben gewaar schuwd! De minister van buitenl. zaken in Spanje te Madrid heeft in de Kamer van afge vaardigden medegedeeld dat m«t Nederland een handelstractaat is gesloten. Daarna werden de zittingen op last der koningen geschorst, wijl de regeeiiing en de ver tegen wooriigers het in den laatsten tijd over allerlei zaken maar niet kunnen eens worden. Dat Bulgarije nog altijd zonder Vorst geregeerd wordt en blijft, is grootendeeL korporaal, die je recommandeerde Gros krabde z'ch achter het oor, zag nog eens naar de lakensche jas, en antwoordde2 gulden korporaal!» «Billijk, zeer billijk!» roept het korporaaltje, terwijl hij het ge zicht van den reus inspecteert, om te zien ot deze er ook zoo over denkt; de reus vertrekt echter geen spier van zijn gelaat, maar brengt alleen de rechterhand in zijn broekzak alsof hij daar iets in bescherming neemt. Toen Springer zag, dat de reus nog niet genoeg van zijne goede bedoelin gen overtuigd scheen, ging hij voort met op zijne vingertjes aan den reus voor te tellen dat hem dus al die weldaden slechts zeven gulden kosten zou«en daarvoor ;'e- niet gij,» zeide hij, «ten eersten, de verzot - ging van uwe kleedingstukken, wapenen enz. tot uw naaizakje toe. Voorts een nauw keurig toezicht, dat ge door niemand be- don ik wil zeggen bedrogen wordt. Dan nog dat we je graag bij al de merk waardigheden in de stad vergezellen en in onzen vriendenkring opnemen, en eindelijk, dat ik je in alles de hand boven het hoof j de schuld van Rusland. Nu is weer uit gekomen dat de Russische regeering aan de Turksche had voorgesteld, een voor- loopigen regent voor Bulgarije te benoemen, die tiaar de Sobranje zou moeten bijeen roepen om een nieuwen Vorst te kiezen, die op Ruslands hand is en door de groote mogendheden zou kunnen gesteund worden. De Turksche regeering, die deze zaak ver klikte, heeft nu bij de Russische in den appel gebeten. Het Bulgaarsche plan mis lukte. De Sobranje werd bijeengeroepen en maakte de noodige maatregelen. De elericale regeering in België krijgt het kwaau. Struikelblokken worden haar in den weg gelegd door niemand minder dan door hare eigene vrienden. Eerst werd een wetsvoorstel tot het heffen van invoer rechten op het vee aangenomen, en dus deze klip ontzeild. Nu echter doemde het spook van den algemeenen dienstplicht, op, opgeroepen door een der Brusselsche «onaf- hankelijken.» De meerderheid der zeer elericale Kamer van afgevaardigden is tegen dit algemeerf-dienstplichtvoorstel. De re geering is er eveneens tegen, doch heeft een middelweg gekozen. Zij wil vrijstelling van geestelijken, behdve in tijd van oorlog; en overigens afschaffing der plaatsvervanging. Zegevieren hare denkbeelden niet, dan treedt zij af, of, wat waarschijnlijker is. dan wordt de Kamer ontbonden, en dan zal de ont zaglijke elericale meerderheid door de Brusselsche en andere kiezers gevoelig worden geplukhaard. Het is voor de regeering een zeer lastige geschiedenis. In België zijn liberale en elericale meerderheden kat en kat 'r. Of men van het eene dier dan wel van het andere gebeten wordt, is al om het even. Voor een zuinig beheer is het anders wenschelijk, dat de tegenwoordige elericale re geering nog lang aanblijft. Als uitvoerders der schoolwet toch hebben de liberalen erger nog dan in Nederland, er op stuitende wijze met de bree bijl ingehakt. Het libe rale beheer is ook in België niet zuinig. Nu krijgt in Duitschland de afgedane Schuaebele-quaestie nog een klein staartje. Er zijn enkele groote heeren in den Elzas gevangen genomen die met dezen commis saris in briefwisseling stondenen aan de zal houden.» De reus keek of Springer niet dadelijk op den rand van zijn krib zou gaan staan, als het eeni ;e middel om de laatste belofte ten uitvoer te bréngen. Toen hij zag, dat dit niet gebeurde haal de hij de zakdoek uit zijn linker broekzak en stopte die zeer diep in den rechter, wat ten gevolge had dat korporaal Springer en scherpschutter Gros van den reus op den neus begonnen te kijkenwaarop de reus zich omkeerde en zeide dat hij hem bedankte voor de ontvangen inlichting en eens in de kantine zou gaan om een broodje, en toen de reus in de kantine zat en zijr, beursje onder zijn zakdoek uithaalde om zijn broodje te betalen, werd hij door Springer en Gros naar de hel gewenscht en beproefden zij eenen nieuwen aanval op iemand, die wat minder lang en wat minder net gekleed was. Weinige dagen na de bovengemelde aan komst der miliciens was het exercitieveld te L. reeds bezet met talrijke groepjes leer lingen om op twintigjarigen leeftijd te leeren loopen. Bij een van deze groepjes tref- Fransehe regeeringen vele inlichtingen ver schaften omtrent leger- en vestingplannen. Bij huiszoeking vond men nog verscheidene brieven en teekeningen, die er hunne zaak niet fleuriger op maken. Van 1882 af deden deze heeren reeds spionnenwerk. Zij staan thans terecht wegens landverraad. De keizer is weer beter. Hij kwam gisteren morgen te Ems aan, waar hij in een open rijtuig naar het Kurhaus reed. Het Engelsche Lagerhuis heeft gisteren met 153 tegen 148 stemmen, een wonder lijk besluit genomen, namelijk om de zitting te schorsen, en eerst de zaak te behandelen van een dame te Londen, die door een po litieagent was aangehouden wegens aanspo ring tot onzedelijkheid. PROVINCIALE STA I EN VAN ZEELAND. Voorzitter Jhr. mr. W. M. de Brauw. Dinsdag av >nd half acht werd de verga dering der Provinciale Staten door den Voor zitter geopend. Het eerst aan de orde was het onderzoek der geloofsbrieven van de heeren I. van Houte en M. Bolle, nieuw gekozen leden in de districten Sluis en Zierikzee respectievelijk ter vervanging van de heeren M. Mazure en J. M. de Glopper, overleden. De voorzitter benoemde eene commissie van drie leden tot het onderzoek die geloofsbriev' n. Bij monde van den heer van Uije Pieterse adviseerde de commissie tot toelating dier heeren, met welk advies de vergadering zich vereenigde. Na door den griffier te zijn binnengeleid legden zjj in l anden van den voorzitter de voor geschreven eeden af. Deze wenschte de gekozen leden geluk met hunne benoeming, die daarop zitting namen. De voorzitter herdacht daarna in waar- deerende bewoordingen de door den dood aan de vergadering ontvallen leden, de heeren Mazure en de Glopper: Hierna werden door den voorzitter eenige gewone mededeelingen gedaan. Een daarvan ontlokte echter discussie. De mededeeling nl. dat Gedeputeerde Sta ten omtrent de aanvragen van C. van der Bent en A. Hartog Az., om subsidie van de provincie voor een stoomtramweg van fen we onzen ouden kennis den reus aan. In het magazijn voor kleeding had men op zulk een omvang en lengte niet gerekend, zoodat hij tot groote ergenis van korp. Sprin ger, van wiens lippen hij de eerste lessen in de recrutenschool moest ontvangen, nog altijd met den lakenschen jas en zijden pet mocht pronken. Wat echter nog minder door ons kooporaaltje kon verkropt worden, was, dat die jas om zulk een kolossaal li chaam hing en dat die jas wellicht een beurs bevatte waar hij nog geen kennis mede had gemaakt. Als een Generaal inspecteert hij de hem den korporaal) toevertrouwde manschappen, maakt tal van aanmerkingen met de noodige vloeken bezegeld, die steeds toenemen als hij van den linker- naar den rechter vleugel gaatwaar de reus aan het hoofd staat, en afnemen als hij zich in om gekeerde richting beweegttotdat hij ge heel bekoeld isals hij den linkervleugelman bereikt heeftdie nog een paar duim kor ter is dan zijn leermeester. (Bazuin.) Wordt vervolgd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1