NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND- CHRISTELIJK- 'HISTORISCH 1887. No. 86. Donderdag 23 Juni Eerste Jaargang. VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy. te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES: Omstandig besproken. Buitenland. Binnenland. /'v ZEEUW, iSLivEN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers-0,02y2 UITGAVE VAN EN van 1 5 regels j25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Die zich met 1 Juli op „de Zeeuw" abonneeren,ontvangen de nu nog verschijnende nummers GRAMS. Plaatsgebrek noopt ons het slot van des heeren Lohmans belangrijke beschouwingen in zake art. 168 eerst heden en Vrijdag ten einde te brengen. Eene betere oplossing acht de heer Lohman mogelijk. «Er is zeer wel eene betere oplossing mogelijk. Gaat men uit van het denkbeeld, dat de goederen aan de locale kerken toebehooren, dan is er geen het minste bezwaar bij om aan die kerken, die bij de oorspronkelijke belijdenis wenschen te blijven, haar goederen te laten; maar dan is het evenzeer waar, dat in die ge meenten, waar de door de gemeente gekozen opzieners de belijde lis hebben ter zijde gesteld, dit feit moet worden aangenomen, en wel kan leiden tot ver breking der onderlinge gemeenschap met andere kerken, maar niet tot ontneming van goed. Op die wijze komt men tot een zuiveren toestand. Dan moeten de traktementen betaald worden aan de verschillende kerken, onverschillig welke richting zij volgenmits de Regeering maar de waarborgen hebbe, dat de tractementen, die aan de kerken worden uitgekeerd, besteed worden voor datgene, waarvoor zij bestemd zijn, namelijk voor net onderhoud van de predikanten.» Maar zal men dan niet onrechtvaardig worden tegenover die menschen, welke in het geheel tot geen kerk behooren? Zie hier bet antwoord. «Daar hebben wij niets mede te maken, hoor ik zeggen. Daar hebben wjj wel iets mede te maken, naar mijne voorstelling althans; want, gelijk ik straks zeide, de goederen waarover de overheid rechtens beschikt, daarover moet ook thans be schikt worden ten bate van allen, vermits de overheid aan geene richting of kerk eenige voorkeur mag geven. In 1798 had men eene oplossing gevonden door van die gelden te maken een fonds voor de nationale opvoeding. Dit zou misschien ook nu zoo kwaad niet zijn; men zou op die wijze twee quaestiën te gelijk kunnen oplossen. Men zou dat fonds voor alge- meene schoolopvoeding kunnen gebruiken tot ondersteuning /an de Christelijke scholen. Tegenwoordig toch beweert men, dat men uit de Staatskas nooit iets mag gebruiken ten behoeve van eene kerkelijke school of eenig kerkelijk doeleinde, terwijl men intusschen, krachtens art. 168 voort gaat, in strijd met dit beginsel te hc.ndelen Indien ook nu nog het in 1798 geopperde plan in toepassing kon gebracht worden, en de goederen, die oorspronkelijk bestemd waren voor de opvoeding van de jeugd, en dat waren de grootste, konden ge bracht worden, evenals in Engeland, tot een fonds, ten behoeve van het onderhoud van scnolen, waarvan de kinderen eene zekere leer belijden, dan ware én de kerkelijke en de schoolquaestie voor een goed deel opgelost!» Londen is in teestgewaad. Engeland's koningin, na keizer Wilhelm de oudste der regeerende vorsten van Europa, viert den dag, waarop zij vijftig jaren geleden als hertogin van Kent, de kroon van haren overleden oom Willem IV overnam. Een lang verslag over de feestelijkheden kunnen wij niet geven. Voorloopig het volgende: Maandagavond is de koningin bij hare aankomst in het Buckingham-paleis gecom plimenteerd door vele vorsten en hoogge plaatste personen, o. a. door de koningen van België en Griekenland, den Duitschen kroonprins in de Pruisische kurassiers-uni form, verscheidene prinsen uit Indië, Siam en Japan en vele gezanten. Vijftien folianten waren nog niet ruim genoeg voor het inschrijven der namen. Gisterenmorgen 8 uur wemelde reeds een dbhte menigte door geheel Piccadilly en omstreken. Velen brachten daar den gan- schen nacht door om een proef-illuminatie te zien, of om een goede plaats te verove ren. Voor een goede staanplaats wordt ontzaglijk veel geld geboden. Het meeste is acht a tien guinjes, op plaatsen waar men iets zal kunnen zien. Een huisheer ver huurde zijn balkon voor 200 Pond. Kamers met uitzicht huurt men voor 100 guinje's. Te 11 uur zette de stoet zich in beweging. De straat Piccadilly werd ontruimd en af gezet. De stoet bestond uit Indische prin sen en gezanten in prachtige, met. goud gestikte uniformen en gepluimde hooge mutsen. Achter hen volgde o. a. de ko ningin der Sandwichs-eilanden, die in een gesloten koets zat, omringd door koninklijke gardes te paard. In de vslgende stoet zag men de verschillende gezanten uit onder scheidene staten der wereld, alsmede den koning en de koningin van België, ue ko ningen van Saksen, Denemarken en Grie kenland, benevens verscheidene Euroreesche kroonprinsen, allen rijkelijk gedecoreerd. Daarop volgde de koninklijke hofstoet, in open rijtuigen, die met ongekende geest drift werd begroet. Eerst kwam liet hof personeel, daarna de prinsessen in licht zomertoilet, voorafgegaan door Indische en Engelsche stafofficieren in hunne fraaie uniformen. Een schitturende stoet ruiters, dit waren de zonen, schoonzonen en kleinzonen der koningin, reed voor het rijtuig, waarin de koningin, in donkerkleurig gewaad, met de Duitsche kroonprinses en de prinsen van Wales was gezeten. Het rijtuig werd getrokken door 8 fraai getuigde isabellen. Te kwart voor een kwam de koningin met hare gasten in de Westminster-j bdij aan, behalve de hertogin van Albany, zuster onzer koningin, die in den rouw is over haren echtvriend, waren alle dames in het licht. Slechts een beperkt getal hoorders werd toegelaten. Nadat de koningin op den kroningsstoel en hare kinderen om haar heen op vergulde fauteuils hadden plaats genomen, begon de aartsbisschop van Canterbury den dienst, en lieten 300 koorzangers het Gezegend zij de Heere God hooren. Toen de dienst geëindigd was, kuste de koningin al hare kinderen hartelijk, vooral de Duitsche kroon prinses. Hier kon men de Vorstin en de moeder tegelijk bewonderen. De voornaamste hoofdgebouwen, zegt de N. R. C. wedijverden in luisterrijke electri- sche- en gasilluminaties. Naar men verneemt is de portefeuille van Waterstaat aangeboden aan den heer Rastert, vroeger lid van de 2e Kamer voor Utrecht, die deze portefeuille waarschijnlijk zal aanvaarden. Ged. Staten van Zeeland stellen aan de Provinciale Staten voor afwijzend te beschikken op het verzoek om subsidie voor de Zuiderzee-vereeniging, enf 300 te verleenen 5 jaren lang aan de ambachtsschool te Zierikzee. De vermoedelijke ontvangsten en uitgaven van den provincialen stoomboot- dienst op de Westerschelde worden voor 1888 geraamd op f45000 en f52000, dus een tekort van f7000. Tot dekking der voor het dienstjaar 1888 geraamde uitgaven van huishoudelijke!) aard stellen zij voor de heffing van 30 opcenten op de hoofdsommen der belasting opgebouwde en ongebouwde eigendommen 1888 en van 22 opcenten op de personeele belasting. De begrooting der inkomsten en uitgaven is geraamd op f347,388,285. Het laatst afge sloten dienstjaar heeft een batig slot opge leverd van f 116,049,335. Thans is bepaaldDe Exprestrein die nu alleen voor de reizigers naar het buitenland te 5 uur 21 m. van Vlïssingen vertrekt, zal van af 1 Juli reeds te 5 uur 2 m. vertrekken en ook de reizigers naar binnenl. stations opnemen. Deze worden met extra-treinen terstond doorgevoerd van Tilburg naar 'sHertogenbosch en Gelder- malsen; eu van Roozendaal naar Lage Zwaluwe, waar zij aansluiting vinden op bestaande treinen. De St. Cr. bevat de statuten der naamlooze vennootschapBruinisser Oe stermaatschappij te Bruinisse. De ven nootschap stelt zich ten doel de teelt, zoo voor eigen rekening als voor die van derden, van oesters en andere schelpdieren, den handel in dezelve, het pachten en weder verpachten van gronden voor de teelt van schelpdieren bestemd en verder het ver richten van alle handelingen, welke met haar bedrijf in verband staan. Het kapitaal der vennootschap bedraagt f85,000 verdeeld in 10 aandeelen, ieder groot f 8500. Voor de eerste maal worden benoemd tot directeur boekhouder de heer J. van den Berg Mz. te Bruinissr en tot commissarissen de heeren H. W. Veth te Dordrecht en J. Korevaar PAz. te Rotterdam De Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen heeft aan de Maastchappij «Zeeland" voorgesteld, om gedurende de tentoonstelling van voedingsmiddelen te Amsterdam, dus gedurende de maanden Ju li, Augustus en September, bij wijze van proef, den dienst zoodanig te versnellen, dat bijvoorbeeld de reizigers zoowel via Utrecht als via Den Haag, reeds ongeveer te half tien des avonds Amsterdam zullen kunnen bereiken. Bij ongunstig weder zullen echter de reizigers en de post voor Duitschland alleen per extra- trein doorgevoerd kunnen wor den en de reizigers voor Holland, evenals nu te Rosendaal, op den Belgischen snel trein van 8 uren komen. De Maatschappij «Zeeland» en de Holland- sche IJzeren Spoorwegmaatschappij hebben haar medewerking toegezegd. (Zie boven.) Ierseke. De heer A. Hartog, concessio naris der stoomtramweglijn Ierseke—Vlake met zijtak WemeldingeHansweert, heeft zijne vergunning overgedragen aan een Hol- landsch-Belgische tramweg-maatschappij;deze maatschappij heeft de waarborgkapitalen reeds gestort Vergadering v. d, gemeenteraad van Ierseke. Maandag 20 Juni. Wegens absentie v. d. Voorzitter werd het presidium waargenomen door den oud sten Wethouder, den heer de Koeijer. Ook de heer Sauer was afwezig. Nadat de notulen der vorige vergadering waren gele zen en goedgekeurd kwamen eenige inge komen stukken aan de orde, o. a. een schre ven van den heer Joost Sandee, dat hjj de benoeming rot lid v. B. A. aanneemt en een verzoek van eenige belanghebbende landbouwers, om een gedeelte van den VI takschen weg van een voetpad te voorzien. Naar dit laatste zal door 't dagelijks bestuur een ondeizoek worden ingesteld. Voor de verbouwing van het Post- en telegraafkantoor waren 6 briefjes ingekomen. Laagste inschrijver was de heer Johs. Lin- denberg van Wemeldinge voor eene som van f 6106. Ofschoon hjj f 46 boven de raming die f 6060 bedroeg) is, werd met algemeene stemmen besloten hem 't werk te gunnen. Nu werd een stembureau benoemd voor de verkiezing van gemeenteraadsleden op 19 Juli a. s. Gekozen werden de heeren Hartog en Lemson. Niets meer te behan delen zijnde, sloot de Voorzitter de verga dering. Op het veertiende Zuider Zendings- feest D. V. den 13 Juli op de Hofstede Yalckeslot bij Goes te houden, zullen als Sprekers optredenDr. F. Van Gheel Gil- demeester te 's Gravenhage, «Openingsrede.» De Heer/ C. A. H. van Bart te Breda, «Johannel 14. De mededeeling en Inwoning des Geestes.» Ds. P. Biesierveld te Gorinchem, «De grootheid van den dag der kleine dingen.» De Heer C. Geel te Amsterdam, «De In wendige Zending in de achterbuurten.» De Heer W. L. Jens te Utrecht, «De Hollandsche Zending op Nieuw-Guinea.» Ds. H. G. de Jonge te Dordrecht, «Het werk der zending, de dure roeping der Christelijke Kerk.» Ds. C. B. Oorthuis te Katwjjk, «Het anker der hoop.» Ds. J. Ossewaarde te Sluis, «Om niet ontvangen, om niet geven.» Ds. H. Pierson te Zetten, «Het getuigenis, dat van de Heldringge stichten uitgaat.» Ds. H. J. L. Poort te Hendrik Ido Ambacht. «De inwendige zen ding en het Socialisme.» Ds. P. van Wijk Jr. te Rotterdam, «Overzicht over de Zending in onze Koloniën.» Ds. Is. Montagne te Vlissingen, «Slotrede.» VERBETERING. De vorige maal bjj de vermelding van de collecte voor den gewa- penden d'enst is een regel uitgelaten. Voer Krabbendijke leze men Ierseke en vuile dan aan die te Krabbendijke bracht f 11,25» op. De rijkscommissie te Rotterdam heeft het diploma van le stuurman groote zeil vaart A uitgereikt aan A. Ribbens. Wolfertsdljk, 20 Juni 1887. Heden middag, ten 3 ure waren alle raadsleden op hun post om met spanning vergadering te houden. Vele nieuwsgierigen waren uitgelokt dooi de vermelding aan het plakbord op de agende onder anderen van Benoeming van een Gemeente-SecretarisHet is juist vier maanden dat de betrekking van Secretaris

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1