NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND- CHRISTELIJK- HISTORISCH 1887. No. 85. Dinsdag 21 Juni Eerste Jaargang. VERSCHIJN! F. P. D'huy. te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES: Een bestendigd Onrecht. Buitenland. Binnenland. BI ZEEUW, KLKEN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 I nkele nommers-0,02y2 UITGAVE VAN G. M. Klemkerk, te Goes en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Die zich met 1 Juli op „de Zeeuw" abonneeren,ontvangen de nu nog verschijnende nummers GRAMS. Wat wij gevreesd had den, is geschied. De liberale partij in de Tweede Kamer heeft de grondwetsherziening ten einde gebracht met een daad van ongehoorde machtsmis- bruiking. Een blijk gegeven van haar wan kelmoedig geloof in de kracht harer begin selen. Op stuitende wijze de ongerechtigheid en onbillijkheid van haar standpunt in zake groote kiesdistricten, gehandhaafd. En het spreekwoord waar gemaakt, dat men bij het scheiden van de markt zijne kooplui kennen leert. Ieder weet dat deze oppermachtige partij nu dertig jaren lang de natie geregeerd heeft door de onzedelijke middelen van ver knipping der kiesdistricten en de exploiteering der groote steden. Niet minder dan elf liberalen hebben voor Amsterdam en Rotter dam in de Tweede Kamer zitting, gekozen door een deel van het kiezerskorps, waarvan het andere deel slechts éen lid mag afvaardigen. Minderheid in het land, heeft het haar door deze oneerlijke middelen kunnen ge beuren, dat zij niettemin nog altijd meerder heid in de beide Kimera is. Een klein kind kan begrijpen wat Groen van Prinsterer steeds beweerd had en door Godin de Beaufort en v. d. Borch tiu werd herhaald, dat het onbillijk is in Amsterdam door éen kiezer negen kamerleden te laten kiezen, waar in Zieriksee bij v. zulk een kiezer maar een lid mag helpen afvaardigen. Onder de nieuwe grondwet wordt nu dit onrecht niet alleen bestendigd, maar verergerd. Door Amsterdam en Rotterdam in wijken van 45000 zielen te verdeelen, zou het ook mogelijk hebben kunnen zijn de minderheden te doen vertegenwoordigen. Stel er zijn in zulk een stad 360000 inwo ners, dan mag zulk een stad 8 leden ter Tweede Kamer afvaardigen. Nu zijn er b. v. 8000 kiezers. Is nu Amsterdam in 8 wijken verdeeld, ieder van 1000 kiezers, en zijn er in een wijk 600 katholieke kiezers, dan vaardigen die een lid af met, 600 van de 1000 st mmen. Nu echter die verdee ling van Amsterdam niet doorging, en er dus door 8000 kiezers 8 leden tegelijk ge kozen werden, nu hebben die 600 roomsche stemmen niets geen invloed meer. De groote liberale meerderheid der overige wijken ver slindt haar. Waarlijk, de liberale partij, haar laatsten troef uitspelende, heeft heel wat gewaagd met het voorstel Schaepman af te stem men. Bijna veertig jaren heeft men de groote mastklimming der partijen aangezien, die worsteling om de meerderheid, maar die men altijd nog wist te keeren metdistricts- verknipping. Een meerderheid op die wijze verkregen, is een geroofde In de nieuwe grond wet nu wordt deze onzedelijkheid nogmaals gesanctionneerd. De liberale partij vuelt reeds sinds jaren, hoe onmachtig, hoe ongelukkig zij is. Hoe weinig levenskracht zij nog putten kan uit haar beginsel. En zie, teneindejjzich kunstmatig op de been te houden, begeeft zij zich tot kunstmiddelen, die den toets der zedelijkheid, en dies der voorzichtigheid niet kunnen doorstaan. Amsterdam en Rotterdam door en door geüberalizeerd als zij zijn' zuilen dan voortaan '14 leden afvaardigen' Wordt het liberalisme dan elders geslagen, die 14 liberale leden door Amstel- en Rottestad gekozen, zullen den burger weer moed geven. Met leze spitsing niet aan te durven, heeft de liberale partij de deur dicht ge houden, voor eiken eerlijken strijd, en den sleutel tot eigen mach'svergrooting in den zak gehouden. In hoever wraak of vrees hierbij hebben voorgezeten, laten wij in 't midden. Wraak over den val van artikel 194 naar Schaepmans wensch, of vrees bij het toenemend wan trouwen der Natie, van de gestolen meerder heid te zullen moeten teruggeven. Beiden waren aanwezig. Op de mogelijkheid van het eerste wees de heer v. Houten, aan het bestaan van het laatste herinnerde de heer Viruly, die onlangs wel voor splitsing der antirevolutionaire districten was, doch thans de eenheid van Amsterdam en Rotter dam krachtig vasthield, 't Is ook te mooi, zoo veertien leden te mogen behouden, zonderdat de kiesvereenigingen veel geld behoeven uit te geven, om de kiezers te bewerken! En zoo zal dan hoogst waarschijnlijk, dank zij deze onrechtvaardige toeëigening der groote districten, de liberale partij in Augustus met versterkte meerderheid uit den strijd komen. Met een op die wijze verkregen meerderheid zal echter niemand haar kunnen feliciteeren. Valt een partij bij een eerlijken strijd, zooals in Engeland, in een strijd van man tegen man, welnu, dan trekt zij zich terug, om na een twee- of meerjarige rust, inwendig versterkt, als regeeringspartij terug te keeren. Zulk een meerderheid dwingt eerbied af. De geschiedenis spreekt van een heer v. Arkel, die om de schulden van zijn huis en van zijn land te vereffenen, naar Frankrijk toog, waar hij door afzondering, zuinigheid en arbeiden het zoo ver braebt, dat hij die schulden kon vereffenen. Arkel keerde terug als een eerlijk man. Dit is een staaltje van middeleeuwsche liberaliteit. Die van den modernen tijd is echter anders. Ook bij de staatspartijen komt het faillissement in eere. Reeds sinds jaren is de liberale partij failliet en beheert een curator haar boedel. Die twintig leden die Rotterdam, Amsterdam, Den Haag en Utrecht haar gevenzullen,komen haar echter opknappen, en dan zal zij weer kunnen regeeren. Maar gelijk de koopman, die verrijkt en welgesteld uit een bankroet te voorschijn treedt, door zijn medeburgers schouderophalend wordt aangezien, zoo zal ook het liberalisme uit zijn falilissement herlevende, door al wat nog eerlijk man wil zijn met minachting bejegend worden. Hij leeft er groot van, zal men jzeggen, maar hoe is hij er ook aan gekomen Het nieuwe gezag, dat uit dezen handel zal /eboren worden, is door der liberalen eigen schuld, thans reeds, voorloopig gevoelig geknakt. Heel sterk zal de nieuwe wereld burger, die verwacht wordt, dus niet zijn. De tweede lezing. De antirevolutionaire club heeft herhaal delijk beweerd, dat deze Kamer bevoegd noch geschikt is, om het veelomvattend werk, grondwetsherziening, ter hand te nemen. Toch heeft zij 't gedaan en dank zij de karwats van den minister nu zoover ten einde gebracht, dat het werk door de Eerste Kamer kan nagezien worden. Dat zij het werk ter hand nam en uit voerde is haar zaak, daarover behoeft onze partij en met name de heer Keuchenius, zich geen harnas aan te trekken. De vraag is dus: wat zal onze club nu bij de tweede lezing doen? En dan wijzen wij op het volgende: In de grondwet werd heel veel niet herzien, en veel nog van wat gewijzigd werd was van zeer weinig beduidenis. Wat de heer Lohman verleden jaar reeds beweerde, werd nu door de geheele Kamer erkend, dat de wijzigingen in zake troon opvolging onbeduidend en overbodig waren. Bij de bef andeling van 's lands verdediging liep men over de fijne puntjes heenterwijl men artikel 168, ondanks Lohman's grondige studie, die door de liberalen bewonderd werd en dr. Bronsveld zeer te onpa: kwam, eenvoudig aan zijn lot overliet. Bovendien zal de grondwet om de 5 jaren worden herzien, zoodat zich daardoor de kans opent dat althans na elk doorgewor steld vijftal jaren, een minder vijandige regeering als die van Van Karnebeek en Heemskerk, naar onze grieven, althans zal willen luisteren. Ja, ook het snoode onrecht, in de nieuwe grondwet nog stuitender gemaakt, dank zij de liberalistische vrees voor het anti-liberale kiezersvolk, maakt ons nog niet zon bezorgd, wijl het geweten-sussend artikel, dat herziening der kiestabel over 2 jaar moge lijk maakt, ons nog doet hopen dat ook deze stroohalm, waaraan de liberale partij zich in kindsche angstvalligheid vastklemt (de Amsterdamsche en Rotterdamsche veer tien) in 'teind zijn dienst zal weigeren. Want en hier lette men wel op nu art. 194 ons wel niets gaf, wat wij trouwens ook niet begeerden of begeeren zouden, maar dan toch aan de tegen partij iets ontnam, namelijk het grondwettig voorrecht van op den arm des Staats te mogen leunen, waardoor de partij van Groen v. Prinsterer eindelijk rechtsgelijk heid in zake ouderwijs veroverdenu de houding der Rechterzijde van 1886 volkomen gerechtvaardigd werd en de non-possumus- politlek daardoor van de baan ging, nu zou het ons zeer verwonderen, zoo de antirevolutionaire club, bij tweede lezing, deze herziening niet hielp aannemen. Indien echter de Eerste Kamer, de partij van de co nservatieve Nieuwe Rotterdammer, de zaak voor het liberalisme niet bederft I Nu de Duitsche Rijksdag hare zittingen geëindigd heett, is Europa weer in de ge legenheid zijne verwondering te betuigen over de zeer gelukkige staatkunde van Vorst Bismarck. Zijn overeenkomst met den Paus tegen den zin der roomsche partij, het Centrum, gevoegd bij de toenemende ver deeldheid tusschen de beide liberale partijen onder Richter en Von Bennigsen, hebben het gezag der roomsche en der radicale Staatspartij in den Rijksdag zeer verzwakt en dat van Vorst Bismarck hechter gemaakt dan ooit. De kanselier speelt met den Rijksdag als Jan Potage met zijn muts. Op een na alle wetsvoorstellen, door hem in gediend, werden door een makke meerderheid aangenomen. Voor den vrede van Europa is deze gelukkige positie van Europa's groot sten staatsman, menschelijkerwijs, een zegen. In Azië daarentegen blijft de staatkun dige hemel nog altijd bewolkt. De Russische beer en de Engelsche luipaard steken al sinds jaren den klauw uit naar Afghanistan, doch de een voor den ander durft niet prijpen. Grimmig grijnzend staan deze twee tegenover elkander. Of, zonder beeld spraak gesproken, Rusland en Engeland staan, bij het opslaan hunner tenten in dit bergland van den Emir, elkander gedu rig in den weg. Men vreest, men vreest, dat het te kwader uur nog eens tot een botsing komt. Reeds hebben de Afghanen de wapenen tegen Rusland opgevat, en de Russen enkele plaatsen bezet, terwijl de Engelsche grens- commissie meer met vriendelijk gelaat bezig is de grenzen van het Engelsch gebied uit te zetten. Het bezetten van Kark in Boek- hara door de Russen wordt door de En- gelschen een feit van ontzettende beteekenis genoemd. Van eenige vorsten van minderen rang zij vermeld, dat de ex-keizerin van Frankrijk, Eugenie, gisteren op reis naar Nederland toog, dat zij met een bezoek zal vereeren. En dat de koning van Servië. Milan, lijdende is, wijl men gepoogd heeft hem te vergiftigen. Van de koningin, met wie hij in onmin leeft, zal hij zich laten scheiden. Engelands koningin vertrok Vrijdag van hare lievelingsresidentie Osborne in Schotland naar het kasteel Windsor bjj Londen en begaf zich heden naar Buchinham- palace in Londen om echter Woensdag naar het veel schoonere Windsor terug te keeren. Central News verklaart uit officiëele bron te weten, dat door de regeering ingewon nen berichten alleszins bevestigen dat er een complot bestaat dat zich het plegen van een geheele reeks dynamiet-aans lagen op morgen, den dag van het jubilé der koningin, ten doel stelt. De autoriteiten zijn echter zoo nauwkeurig op de hoogte van de plannen der dynamitards, dat zij gelooven ze alle te kunnen verijdelen. Reeds sinds maanden hebben zij alle oud-fenians en verdachte personaadjes zoowel in het Vereenigd Koninkrijk als elders, vooral te Parijs, nauwkeurig doen gadeslaan. Voor namelijk was dit het geval met Patrick Carey, het hoofd van de Iersche uitgewe kenen te Parijs, terwijl ook nauwkeurig acht is geslagen op allen, die in den laatsten tijd New-York en Chicago met bestemming naar Europa hebben verlaten. Van af heden zullen de nagenoemde rijkstelegraafkantoren open zijn als vulgt Sluis, op werkdagen, van 87s tot 42 uren voor- en van 2 tot 6 en 8 tot 8l/a uur na: middagsop Zon- en feestdagen van 8y2 tot tot 97-2 uur voormiddags, van 11 uren voor tot 127a uur namiddags, en van 8 tot 87a uur namiddagsAardenburg, op werkdagen van 872 tot 11 uren voor- en van 2 tot 5 en 8 tot g'/2 uur namiddags; op Zon- en feestdagen, vun 87» tot 97a uur voormiddags, en van 11 uren voor- tot 127a uur na middags. De collecte voor Waterloo aan de huizen te Heinkenszand gehouden heett ruim f9 opgebracht, en te Krabbendijke f|22,61. Met 83 van de 101 geldige stemmen is tot commissaris in het polderbestuur van Walcheren, in plaats van mr. D. A. Berdenis

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1