Rechtszaken. Kerk- en ScJioolnieuvvs. Gemengde Belichten. - In den loop van deze of in het begin van de volgende maand zal de heer E. Bol- sius, districts-inspecteur der Nederlandsche Amerikaansche stoomvaart-maatschappij, te Ierseke eene lezing houden over de oester cultuur en den landbouw in Amerika. In 't kiesdistrict Zierikzee is 't aantal candidaten voor het lidmaatschap der pro vinciale staten weder met een vermeerderd, den heer M. Bolle burgemeester van Haam stede. Er zijn nu vijf candidaten. Vlissingen. Er wordt hier gewacht een flotille van koninklijke Engelsche stoomjach ten, tot het overbrengen van voorname passagiers bij de aanstaande feestviering dei koningin van Engeland. Er zijn bekende jachten bij de Usbome en de Victoria and Albert. Met laatstgenoemde jacht zal de Duitsche kroonprins naar Engeland ver trekken. Te Utrecht is overleden de heer E. A. del Campo genaamd Camp, oud-kolonel der Genie. Bij Koninklijk Besluit is goedgekeurd de benoeming van mr. E. A. Bybau, burg. van Cats, Colijnsplaat en Kortgene, tot se cretaris van beide eerstgenoemde gemeenten. Nu de directe ve: bindingen met En geland en Duitschland zijn tot stand geko men, zijn de directe verbindingen tusschen Rotterdam en Duitschland belangrijk verbe terd. Men kan nu o. a. uit Keulen naar Rotterdam gaan, daar 6 uren vertoeven en nog denzelfden dag naar Keulen terugkee- ren. Omgekeerd kan men van Rotterdam naar Keulen gaan, daar 3 uren vertoeven en nog denzelfden dag naar Rotterdam terugkeeren. Onder de 18 jongelieden die bij het jongste evamen voor machinist-leerling 2e klasse te Hellevoetsluis zijn geslaagd, komen voor J. J. van Male en J. J. Bootsgezel te te Breskens, K. M. Ingelse te Middelburg en J. C. M. Visser te Kapelle. De Christelijke Schoolbode deelt mede dat er leden van de vereeniging van Chris telijk Nationaal Schoolonderwijs zijn, die door de benoeming van den heer H. Byleveld in het Hoofdbestuur, de vereeniging zullen verlaten en een nieuwe oprichten. De nagemelde rijkstelegraaf-en rijkste lefoonkantoren zullen met ingang van 15 dezer, open zijnop werkdagen, Breskens en Groede, van 81/» tot 11 Vs uur voor- en van 42'/a tot 4Va en 6 tot 7 uren namiddags; Schoondijke, van 8V2 tot 11 Va uur voor-en van 427a tot 4'/a uur namid.Yzendijke, van 8'/a tot 12 uren voor, en van 1'/» tot 2Va en 3Va tot 6Va uur namiddagHoofd plaat, van 9 tot 12 uren voor- en van 4l/a tot 0 Va uur namiddagsop Zon- en feest dagen, Breskens, Groede en Schoondijke, van 8 tot 9 uren voor- en van 12V2 tot 2'/a uur namiddags. De Zondagsdienst te Y/.en- dijke en Hoofdplaat blijft onveranderd. De heer Ch. C. Coomans, student der polytechnische school, is tot zijne practische vorming, door den minister van waterstaat aangesteld als tijdelijk opzichter bjj de wer ken van het kanaal door Zuid-Beveland. Gisteren herdacht dr. Louis Mulder zijn 25-jarigen arbeid als hoofdredacteur van de «Landbouw-Cuurant. De advocaten mr. A. Haas Az., D. Simons, J. P. A. N. Caroü, Z. v. d. Bergh, P. E. Clausing, D. E. Linoi, T. 3. B. Hil- terman en L. W. Van Gich, die zich te zamen belast hadden met de verdediging van de personen beschuldigd van deelneming aan het palingoproer op 25 en 26 Juli jl. hebben zich thans in het belang van hun clienten tot de Tweede Kamer gewend, nadat op het request om gratie afwijzend was beschikt. Die afwijzing achtten zij in strijd met recht en billijkheid, in strijd met het rechtsbeginsel, thans ook neergelegd in onze positieve wet, en zij rekenden het zich tot plicht, het oordeel van de Kamer over de gegeven beslissing in te roepen. De 40 jarige pianist Jozef Hoffman is thans ook met grooten bijval te Londen in een concert opgetreden. Vrede met Atjeh. Volgens den heer v. Nunen, die met vele Atjeneezen gesproken heeft zie de Katholiekzal de vrede met Atjeh slechts mogelijk zijn op de volgende voor waarden 1) Toeankoe Mohammed Daoed wordt door ons erkend als sultan over het geheele rijk van Atjeh. 2) Als zoodanig geniet hij al de inkom sten, welke zijn voorvaderen genoten hebben. 3) Aan de voornaamste hoofden van Groot- Atjeh worden vaste jaarlijksche toelagen uit 's lands schatkist verstrekt 4) Den sultan wordt zijn aloude verblijf plaats de kraton, het tegenwoordige Kotta-Radja teruggegeven. 5) De sultan erkent de souvereiniteit van Nederland, staat Poeloe VVai Poeloe Bras aan ons af en belooft den zeeroof' en den slavenhandel op afdoende wijze, zoo noodig met behulp onzer marine, tegen te ga. n. 6) Buiten den kraton wordt ons door den sultan een stuk grond algeslaan voor den vertegenwoordiger van het Nederland sche gouvernement en voor het maken van een goed bevestigde en goed bezette ver sterking. Men herinnert zich de kwestie die te Leiden gerezen is over de vraag of een dame verplicht is, wanneer het engagement afraakt, de cadeaux aan haren verloofde ,terug te geven. De rechtbank zal Zaterdag daarover beslissen. De procureur van den vrijer eischte terugbetaling der waarde in geld. Het meisje hield echter vol, dat het een «schenking» was, en zij het horloge, enz. niet behoefde terug te geven. Ned. Herv. Kerk. Bero -pen te Dussen, ds K. Straatsma te Biervliet. Aangenomen naar Vlaai dingen door H. H. Barger te Leusden. Bedankt voor Uitwijk en Waardhuizen door P. K. Dommisse te Lange Zwaluwe. Ev. Luth. Kerk. Beroepen te Ylissingen D. Fregeres te Groede. Hoek, 12 Juni. Heden hield onze nieuw beroepen leeraar ds. van 't Hof van Gouds waard zijn intreerede, tot tekst hebbende 1 Cor. 2 2 na des voormiddags bevestigd te z'jn door ds. A. van Veen te Tern :uzen wélke tot tekst gekozen had Markus 4:3. Een groote schare was in ons kerkgebouw vergaderd zoo zelfs dat 't gebouw hen niet kon bevatten ofschoon heeren kerkvoogden nog wel een noodhulp galerij hadden doen op slaan. Men schat dan ook het getal men- schen in de middagpreek op p. m. 700. Als met zekerheid kan nu medegedeeld worden dat de gemeente van wijlen ds. D. Bakker gesticht te Borsele is overgegaan aan ds. Wijting uit Goes die dan ook af en toe haar zal bedienen. - Volgens de N. R C. werkt te Vlis- singen de «doleerende partij» in stilte voort, en wint voortdurend in krachten. Op de Bierkade komen zij 's Zondags en Donder dags te zamen, terwijl tusschen dien tijd in de zaal van den heer Kuypers ook nog een samenkomst is geweest. De predikan ten houden er zich buiten. Voor een te stichten kerk te Middelburg is volgens de N. R. O. f9800 bijeen, en is het aange kochte huis in de Bogardstraat ook reeds uit geschonken gelden betaald. Mejufvrouw P. Tamse is wegens voort durende ongesteldheid op haar verzoek eervol ontslagen als Hoofdonderwijzeres tier Christ. Geref. Bewaarschool te Goes en in hare plaats is als zoodanig benoemd Mejuf vrouw Cornelia van der Waijen Pieterse thans als onderwijzeres aan een dergelijke inrichting te Middelburg werkzaam. Goes. Zaterdagavond heeft aan den sta tionsweg alhier een vechtpartij plaats gehad Iemand had zijn kameraad beleedigende woorden toegevoegd, waarop deze hem in antwoord zulk een hevigen klap gaf, dat hij omver viel. De politie maakte aan den twist een einde. 's Heerenlioek. Zaterdag had een land bouwersknecht het ongeluk dat zijn paarden bespannen voor een wagen op hol sloegen daar zij schrokken van een paar duiven die opvlogen. De knecht kwam terecht onder de boomplank waardoor hij zich erg be zeerde. Een jaar geleden had dezelfde per soon met dezelfde paarden het ongeluk waarvan hij kort geleden eerst hersteld was. Een kind van een schipper te Wil- helminadorp dronk tijdens de ouders op het dek waren uit een ketel kokend water en brandde ziclt inwendig zoo ernstig, dat op name in het ziekenhuis te Tiel noodig was. Drie dagen later bezweek de kleine onder hevige pijnen. BORSSELE. Zaterdag middag had de knecht van den landbouwer P. bezig zijnde met den wagen om mest naar het and te voeren het ongeluk, dat de paarden op hol gingen en hij zelf van den wagen af viel, doch gelukkig is hij met den schrik en een weinig zich te bezearen er af gekomen. Door den heer A. J. Contant teCad- zand werden 2 duiven naar Orleans gezon den, een afstand van 420 K. M., en werden aldaar losgelaten Zondag ochtend te 5 uur. De 4e ariveerde 's namiddags te 4 uur 17 min. de 2e te 1 uur 45 min. De le vloog 845 en de 2e 800 Meter per minuut. De duiven werden verzonden met die der Maat schappij „de Noordsche Reisduif' te Heyst- aan-Zee. Te Groede bestaat er veel lust om naar Amerika te trekken. Terwijl in het voorjaar vele gezinnen daarheen trokken, begaf zich verleden week een huisgezin naar de nieuwe wereld en maken zich ook nu weer enkele personen gereed voor den aftocht. Men schrijft uit Ierseke aan de Nieuws bode De vruchten in dit gedeelte van Zuid- Beveland staan over het algemeen redelijk. Wel kan men zien, dat ze niet zoo groot zijn als in andere jaren, wat zeker wel toe te schrijven is aan de langdurige koude, die we gehad hebben. Bij de tarwe en gerst is nog geen aar te bespeuren, wat toch in andere jaren in Juni wel het geval is. De aardappelen moeten nog heel veel inhalen en van de erwten is geen flinke oogst te wach ten. Het vlas staat uitmuntend. Langzaam maar zeker vordert men aan het bouwen van den nieuwen toren te Ierseke. En geen wonder want het maken van nieuwe stellingen op die hoogte eischt veel arbeid. De hoogte van het metselwerk be draagt nu ongeveer 24 M., dus 4 M. boven de kerk, die 20 M. hoog is. Als eene bijzonderheid kan gemeld worden, dat een 82jarig persoon aldaar ver leden week nog met twee paarden geëgd heeft. Hij gaat nog rechtop en geniet eene flinke gezondheid. Een nieuwe manier van schoorsteen vegen werd dezer dagen nabij Heerle (Limburg) toegepast. Bij iemand moest de schoorsteen geveegd worden. Ter besparing van kosten besloten man en vrouw dat werk zelf te verrichten. Daartoe klom manlief op het dak 0111 het daarvoor be- noodigde werktuig stevig aan een touw vastgebonden, van boven in den schoorsteen te laten. De vrouw des huizes stond bin nenshuis onder den schoorsteen. Beiden hielden een touw in de hand dat aan het reinigingswerktuig van boven en van onderen bevestigd was, ten einde het op en neer te kunnen trekken. Eén, twee, drieklaar is Kees en daar begint üe operatie. Vrouwlief scheen echter nog al stevig gespierd te zij n, want zij trok met zooveel kracht aan het touw, dat zij niet alleen het reinigingswerk tuig naar beneden trok, maar ook haar man, die het boveneinde van ,het touw vasthield. Dat ons vrouwtje vreemd opkeek, loen zij haar ega, zwart als een „Pietje roet" onder uit den schoorsteen zag komen, iaat zich begrijpen. Men schrijft uit Breda aan het Hblad: In de boterhai alhier schijnt de verval- selling van boter door margarinevet nog al groote afmetingen te nemen. Uit de dorpen om en bij Breda trekken de boeren en boerinnen 's ochtends vroeg naar de stad. Hare korven zijn voorzien van eieren en echte natuurboter. Zoodra die echter verkocht is, gaat de boerin op eene haar bekende plaats margarinaboter halen en verkoopt die evenzeer' voor echte. An dere boerinnen komen zelfs met leege man den naar de stad envoorzien zich daar van margarine, en de goê gemeen te koopt het kunstproduct voor natuurboter. Men hoopt, dat hieraan spoedig een einde zal worden gemaakt. De eeuwigdurende beweging is weer eens ontdekt en heeft ditmaal haar baker mat gevonden in een boerenwoning op Zwijn- drecht waar de zoon des huizes haar najaren- lange studie heeft toegepast op een vier wielig rijtuigje van de grootte van een kin derwagentje. Huig Van Pelt heet de uit vinder, en deze heeft zooveel vertrouwen in de deugdelijkheid zijner inventie, dat zü, volgens zijn beweren, niet te koop is. De huisknecht van een heer te 's Ha- ge, moest dezer dagen een rekening beta len. Hij scheen het plezieriger te vinden met f 86 op zak elders een prettigen dag door te brengen, dan bijzijn meester terug te komen, maar heel lang mocht hij zich niet verheugen, want te Gouda is hij, op een telegram van de politie aangehouden. Te Scheveningen is het wel rustig geworden, maar de visscherlui werken daarom nog niet. De Kamer van Koophandel heeft getracht in een uitvoerig schrijven de reeders te bewegen een graaigeld van f75 toe te staan. Doch het Bestuur der Reederij- Vereeniging «Eendracht» besloot na lang durige beraadslagingen niet toe te geveu aan de eischen der visschers. Ter tafel kwam een adres van een 46 tal visschers, aan den Burgemeester toegezonden, waarin deze verklaren zich tevreden te zullen stellen met een graaigeld van f65, af te trekken van de besomming. Van die f65 zou dus na afloop der visscherij een derde gedeelte terugbetaald worden. De vergadering ver klaarde zich evenzeer tegen de schikking, dooi- de commissie uit de K. v. K. voorgesteld. Het kwam namelijk den leden in het algemeen voor, dat het den visschers in deze quaestie alleen te doen is, om hun zin te krijgenhet geheele verschil bedraagt toch, als de Vereeniging [den eisch van hen inwilligde, die zich tot den Burgemeester wendden, niet ineer dan f2 per man. Het bestuur voorzag, dat, wanneer ditmaal werd toegegeven, binnen korten tijd de visschers weder met nieuwe voorstellen zouden voor den dag komen. De f 100.000 plus f30.000 premie is te Amsterdam getrokken, waar o. a. een koffiehuishouder een half lot had. De bekende sportsman, luit. Meteier - kamp heeft Vrijdag te Amersfoort een ongeluk gehad. Toen hij zou opstijgen, ontving hij van het paard een slag die hem het been brak. Het paard liep van het terrein regelrecht naar den stal. Daar men een ongeluk vermoedde, begaf men zich naar het terein en vond daar den gekwetsten ruiter, die daar al 2 uren gelegen had. Zaterdag ochtend vertrok de heer Eul met zijn scheepje Lohengrin naar Vlissingen en van daar naar Engeland. De Rijn bij Renkum is vallende. De weilanden staan echter nog allen onder water en de steenfabrieken liggen stil. Ook de IJsel bij Doesburg is gevallen. Toch staan de koeien nog geheel door water omringd, als op een eiland. Weer vertrokken 400 Nederlanders, van Amsterdam naar N. Amerika. Diefstal van 250.000 frs. De Ban- que de Paris et des Pays- Bas verzond uit Parijs een pakket fondsenbij de aankomst van den trein te Antwerpen was het pak ket zoek. De Keizer van Oostenrijk zal aan Ko ningin Victorie als jubilé-geschenk een kist met 500 flesschen Tokayer zenden. De Keizer van Duitschland had een beteren nacht; de pijnen zijn veel minder. Prins Wilhelm bezocht den Keizer gisteren namiddag. De reis van den Kroonprins en de Kroonprinses is tot heden uitgesteld. De eerste bezending kersen uit Duitsch- lund met bestemming naar Engeland heeft gisteren plaats gehad. Wel wat laat, als men weet, dat in 4885 reeds den 27 Mei de kersen verzonden werden. De bekende goochelaar Hermann is den 8sten dezer op 71jarigen leeftijd te Karlsbad overleden, waar hij genezing was gaan zoeken van een hardnekkige leverkwaal Prof. Hermann is meermalen rijk en ook meermalen weer arm geweest, maar ten slotte toch als millionair gestorven, niette genstaande zijne groote milddadigheid, die hem er toe bracht dikwijls groote sommen weg te schenken. Een ergerlijk schandaal had plaats in de kerk van Clignancourt bjj het aanne men van eenige jongens. De pastoor Val- lette wees een hunner, Faudin, af, omdat hij niet voldoende godsdienstonderwijs had ontvangen. De famillie van Faudin wilde den pastoor te lijf en er ontstond een ge weldige opschudding, die nog erger werd toen het gerurht zich verspreidde dat de pastoor was gedood. Gelukkig was dit slechts een gerucht en had de pastoor alleen een dreigbrief van Faudins oom ontvangen. Dezelfde oom was ook in de buurt van de pastorie met een revolver gezien. Vrijdag avond zijn te Groningen de stroohuizenfabriek en de belendende stroo- schuren van de heeren Gaarlandt en Co. afgebrand. Zware aardbevinq. Donderdag is de stad Wernyi, in Tur kestan door een vreeselijke aardbeving ge teisterd. Geen huis is ongedeerd gebleven, en de meeste zijn geheel vernield. Volgens vooiioopige raming zjjn er omstreeks 420

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 2