CHRISTELIJK- NIEUWSBLAD HISTORISCH VOOR ZEELAND- 1887. No. 82. Dinsdag 14 Juni. Eerste Jaargang. VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, te Goes F. P. D'huy. te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES Het artikel over het onderwijs in de nieuwe Grondwet. Binnenland. ZEEUW, liLi.EN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers-0,0272 UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Eindelijk heeft dan toch de jaren lange strijd over het ondeiwijs in onze Staten Generaal eenige tastbare vrucht afgeworpen. Terwijl vroeger de liberalen, wan neer zij geperst werden om ons recht te doen in zake onderwijs, zich ten slotte altijd verschuilden achter Art, 194 der Grondwet, dat de be voorrechting van en de zorg voor het openbaar onderwijs gebiedend voor schreef, is hun thans dit bolwerk ontn nnen en staan openbaar- en bijzonder lager onderwijs thans als «gelijke monniken met gelijke kap pen» in de nieuwe Grondwet te prijken. Dit verblijdt ons. Vooreerst ter wille van het recht. 'tls toch beneden critiek, zooals de liberalen nu lange jaren van hun overmacht hebben misbruik gemaakt om de natie een school op te dringen die voor het grootstejdeel des volks; en zelfs van de kiezers werd afge keurd afgekeurd niet alleen met woorden, maar ook door daden. Door het geheele land toch staan overal de christelijke scholen opge richt, die het aan overheid en volks vertegenwoordiging met luider stem me toeroepen: Wij verlangen van de opvoeding onzer kinderen niet de neutrale maar de christelijke school. Maar welke moeite men zich ook én in de pers én in de Kamers ge geven heeft om voor de rechten van dit groote deel des volks dat de openbare school niet wil, op te komen 'twas bij de liberalen altijd aan een doovemans deur geklopt. In het gunstigste geval zou men u wel recht hebben willen doen maai de Grond- w et, zij stond in den weg. Nu is dan dit struikelblok weg genomen, en kan de vrijheid van onderwijs een schoone werkelijk heid worden. Maar niet alleen om het recht, ook om der wille van ons volk en vaderland juichen wij de gevallen beslissing toe. De tijden toch, waarin wij leven, zijn zorgwekkend. De nieuwe be ginselen, die men in tegenoverstelling van de beginselen des Christendoms is gaan huldigen en naar wier toepassing op allerlei gebied men streeft, om alzoo te komen tot dien meer, zoo niet geheel, volmaakten toestand der maatschappij dien men zich droomt die beginselen beginnen nu al meer vloek dan zegen te verspreiden. Het fundament waarop het leven der volkeren alleen veilig rusten kan het geloof in God van Wien men afhankelijk en aan Wien men ver antwoordelijk is, wordt ondermijnd en weggenomen; en daarvoor stelt men ia de plaats het geloof, dat er voor ons geen andere wereld bestaat, dan die waarvan we door onze zintuigen kunnen kennis krijgen. Van deze allerdroevigste stelling blijven de gevolgen niet uit. Van die zichtbare en tastbare wereld te leven, ziedaar het hoofddoel van het menschelijk bestaan. Ieder moet zorgen dat hij het in die wereld zoo goed mogelijk heeft. En ziedaar van zelf reeds de grond ge legd om dien strijd van het socialisme tegen de bezittende klassen, die zich in alle landen van Europa openbaart, en nog onlangs in België zulke schrikwekkende toestanden in het leven riep. «Waarom wij arm en gij rijk?» «gij genietende en wij arbeidende zoo vraagt men zich af; en omdat men niet meer gelooft in God, uit eerbied voor Wien men van onge- rechtige daden wordt teruggehou den, deinst men ten laatste voor niets meer terug en rust men niet voor men het door eigen machtsontwik keling zoover heeft gebrachtdat men de toestanden in de maatschap pij kan omkeeren, en zelf op het kussen kan gaan zitten, waarvan men de anderen heeft afgejaagd. Tegen de voortplanting nu van die ontzettende begrippen die alle beschaafde staten met onder gang bedreigen moesl de school, de plaats waar het volk der toekomst wordt gevormd een dam op werpen. Regeering en volksverte genwoordiging en alle ernstige man nen moesten samenwerken om het volksleven zijn wortelen, diep te doen inslaan in het geloof in God den Almachtigen Schepper, den Wetge ver en Rechter der wereld. Daarin en daarin alleen ligt een waarborg voor een gezond volksleven. Maar onze liberalen hebben het anders begrepen. Zij zijn zoo be vreesd voor den godsdienst op school, dat hun een rilling door de leden gaat, als ze in een slapeloozen nacht het zich eens voorstellen dat alle openbare scholen door christelijke zullen zijn vervangen; of zelfs maar de meerderheid der scholen christe lijk is geworden. Het is nu lange jaren hun cau- chemar geweest Neerlands vclk opgevoed op christelijke scholen Dan was het toppunt van onver draagzaamheid bereiktdan zouden Roomsche en Jood en Protest., Luthe raan en Hervormde elkaar zelfs op straat niet meer met rust laten en een burgeroorlog met al zijn ellende stond voor de deur. Zulke dwaze taal heeft men laten hooren. Men had maar éen harts tocht, dat was de gemengde school. Zij het kruidje roer mij niet waar aan zelfs geen liberaal mocht raken, op straffe van den naam van liberaal te verbeuien. Wee den onverlaat die zijn schen- nige hand naar dat heiligdom durfde uitsteken Tot onze niet geringe vreugde hebben zeven liberalen den hoogen moed gegrepen met de rechterzijde mede te werken om aan de bevoor rechting van de godsdienstlooze Staatsschool in de nieuwe Grondwet een einde te maken. Wij betreuren het alleen dat niet meerdere liberalen daartoe hebben medegewerkt. Hoe gaarne hadden wij gezien dat ook de Heeren Buteux en Smit, af gevaardigden voor Middelburg, waren opgekomen voor de rechten van dat groote volksdeel dat nu al zoo langen tijd door woord en daad heeft getoondWij willen voor onze kinderen de christelijke volks school Maar neen met uitzon dering dier zeven Heeren was de liberale partij een gesloten phalanx gelijk die haar afgod te beschermen had tegen de pijlen der overzijde. Toch heeft zij ditmaal eens niet de overwinning behaald: hetgeen wel pijnlijk is voor haar gevoel, maar haar tevens een flauw denkbeeld kan geven, wat het voor de rechterzijde moet zijn geweest, zoo lange jaren den strijd voor het recht in zake onderwijs te hebben gevoerd, en altijd door de overmacht van het liberalisme te zijn overvleugeld. Wij hopen nu dat de Eerste Ka mer aan het dus geamendeerde Art. 194 haar goedkeuring niet zal ont houden, en gedachtig aan hetgeen de heer Pi arisen v. d. Putte onlangs over het onderwijs heeft gezegd, zal willen medewerken om nu reeds in de Grondwet en straks in de orga nieke wet, in zake onderwijs, bepa lingen te doen opnemen, waardoor gel ij k recht voor allen wordt verzekerd, en niet langer van overheidswege die school woidt be- moeielijkt, die alleen, door den grond slag waxrop haar onderwijs en op voeding rusten, ons een degelijkea waarborg biedt, voor het heil van ons dierbaar vaderland. Examens. Hoezeer examens tegen alle gegronde verwachting in kunnen afloopen, daarvan geeft iemand in het jongste nommer van De Schoolwereld, een voorbeeld. Van de 22 leerlingen der Rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem, slaagden bij de jongste examens voor de onderwijzersacte slechts 10. Onder de 12afgewezenen bevond zich een die 4 jaar lang no. 1 in zijn klasse geweest was, een die het laatste jaar steeds no. 2 zat en een ander die 't laatste jaar no. 5 was. Daarentegen slaagde degene, die no. 22 van de klasse en zeer zwak van gestel was, zoodat hij weinig kon studeeren. Een ander rijkskweekeling, die verleden jaar verwijderd werd omdat hij voor de tweede maal in de derde klasse moest blij ven zitten verkreeg thans de acte van de Commissie te Middelburg. V LODGERS. Wij hebben alvast een vrucht van de be raadslagingen over de grondwetsherziening; de taal verrijkt met een nieuw woord. De heeren beraadslaagden druk over de rechten van zekere vreemde wezens, die zij Lodgers noemen. Bij ons heetten die lieden tot dus ver personen, die op kamers wonen. Was dit te omslachtig, men had het samen kun nen trekken in gekamerden. Spectator. In de 1.1. Vrijdag gehouden gemeen- raadsvergadering te Ierseke waren alle leden aanwezig. Na lezing der notulen had de beëediging van het nieuw gekozen lid J. Lemson plaats. Na zijne beëediging vraagt en verkrijgt -de heer Lemson het woord en zegt ongeveer het volgende: «Ik ben mij zeiven bewust, dat ik niet in alles de sporen van mijn voorganger zal kunnen drukken, aangezien een jaren lange ervaring der gemeente-administratie niet te mijnen dienste staat. Daarom vraag ik met bescheiden vrijmoedigheid U, Voorz. dezer Verg, en U, medeleden van den Raad, steeds Uwe voorlichting met de verzekering mij nerzijds, dat bescheiden terechtwijzingen door mij steeds dankbaar zullen worden aanvaard. In het besef mijner onbekwaamheid kon ik zoo even niet dan met een kleine huivering den naam van een heilig en rechtvaardig God aanroepen, kon ik ook de gedachte niet onderdrukken, mijzelven althans de vraag stellende Wie is tot deze dingen bekwaam Geve Hij, die betuigt: «Indien gij in Mij blijft en Mijne woorden in u blijven, zoo wat gij wilt, zult gij begeeren en het zal u geschieden», het ons allen te ervaren, dat Zijne bekwaammakende genade tot alles genoeg is, zoodat wij gemeenschappelijk aan het stoffelijk en zedelijk welzijn der gemeente mogen werkzaam zijn. Zoo zij het.» Onder de ingekomen stukken behoor de een schrijven van dhr. G. Schip per, dat hij de benoeming tot lid van het B. A. jniet aanneemt. In zijne plaats werd gekozen dhr. Joost Sandee, Janz., aan wien van deze benoeming kennis zou ge geven werden. Er werd besloten bij de ad vertentie betreffende de verbouwing van het post- en telegraatkantoor te voegen, dat de raming f6060 bedraagt. Tot Wethouder werd gekozen dhr. Van Oeveren met 4 stemmen. Op J. Sinke waren 2, op Lemson was 1 stem uitgebracht. Na dikwijls herhaalde stemming werd tot Ambtenaar v. d. Burg; Stand gekozen dhr. Sauer. Na afloop eener geheime zitting werd nog, op voorstel van dhr. Sauer, besloten den gemeente-architect van een instructie te voorzien, die in een volgende vergadering zal behandeld worden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1