Buitenland. Binnenland. Landbouw, enz Kerk- en Schoolnieuws. Gemengde Berichten. en de regeling van wat het lager onder wijs noodig heeft, aan den gewonen wetgever over te laten, wordt door de Goesche Crt. een offerfeest van beginselen genoemd. Wij laten daar of de klacht juist is, maar achten het toch llink dat zij het haren vrienden, zoo durft zeggen. Wij vragen echter, zoo het mag Waarom niet even fier de lall'e houding uwer vrienden gelaakt, toen zij, om een zuur gezicht van den minister, een reeds door hen aangenomen voorstel herriepen, toen zij latere voorstellen introkken, toen zij het hoofdstuk over den Godsdienst zonder voorafgaande grondige bespreking oversloegen en in deze gebeele grondwetsherziening, zelfs de besten onder hare liberale vrienden, slag voor slag hunne beginselen over boord wierpen De Duitsehe kroonprins is in zoover her steld dat hij de reis naar Londen kon on dernemen om de koningin van Engeland op haar 50 jarig feest te feliciteeren. Hg heeft nog eene kleine operatie in de keel ondergaan. De Rijksdag in Duitschland heeft in de wet op de uitoefening van beroep of bedrijf de volgende wijzigingen gebracht Na 1 April 1880 mogen tot het verrichten van werk in fabrieken slechts worden toe gelaten kinderen van '13 jaar die aan hunne wettige schoolplichtigheid hebben voldaan. Tot op het bovengenoemde tijdstip inogen schoolplichtige kinderen slechts dan in fa brieken werken wanneer zij minstens 3 uien daags schoolgaan. kinderen beneden de 12 jaar mogen niet in fabrieken werken. De werktijd voor kin deren beneden de 14 jaar mag niet langer dan 6 uren daags duieri. Jongelieden tus- schen 14 en 1(5 jaar mogen niet langer dan 10 uren daags, kraamvrouwen mogen in de eerste 4 weken nu hare bevalling niet werken. Daar zijn goede bepalingen bij. Het arme özegedin in Hongarije is ander maal vreeselijk geteisterd door watervloeden. Er zijn 18000 hectaren bouwland onderge- loopen. Er is weer een dijk bezweken. Men kan het water niet tot staan krijgen. Het nabijgelegen Mako, een stad met 30.000 inwoners, wordt mede bedreigd. Een bedevaart. Ter gelegenheid van den verjaardag van Garibaldi's stefven trokken 5000 personen, ter bedevaart op zijn graf teCaprera. Drie 8toombooten deden daarbij dienst. Ter stond bij aankomst op liet eiland begaf zich de stoet naar het huis' van den held om zgn sterfkamer te zien. Daarop trok men naar het grafj waar ki arisen werden neergelegd, redevoeringen uitgesproken en vaderlandsche liederen gezongen. Vele Ganbaldianen, in rood gekleed, toonden hunne liefde voor den ouden generaal. Ook de godsdienstloozen hebben dus nog godsdienst, en doen nog aan bedevaarten. De gemeenteraad van Hoedekenskerke heeft besloten een dokterswoning te laten bouwen. Ge aanbesteding zal plaats hebben op Donderdag 30 Juni, bij inschrijving. De heer J. v. d. Dries te Heinkenszand slaagde voor 't examen van gemeente-secret Te liberale kiesvereeniging Brouwers havenZonnemaireDun endijke heeft tot voorloopigen candidaat voor de provinciale staten (vacature De Glopper) gesteld den heer D. Hocke Dz. Te Zieriksee denkt men aan de candidatuur van mr. J. P. N. Er- menns. Deze laatste is conservatief en zal dus wel niet iu aanmerking komen. Naar men verneemt is aan den heer A. Loois te Vlissingen de premie toegekend voor de indiening van een plan voor de te bouwen hulpkerk, die eerstdaags zal worden aanbesteed, ten behoeve der doleerende gem te Middelburg. Tot bovengenoemde inzending waren slechts enkelen uitgenoodigd die daaraan konden mededingener zal ver moedelijk naar dat plan nu worden gebouwd. De heer A. Loois was vroeger aannemer van liet le perceel der gevangenis te Middelburg, en beeft alle aanspraak op den lof van een bekwaam technicus te zijn. Naar een Fransch blad meldt, is de koning weer lijdende. Gelukkig is er niets van aan. Den 1 Juli wordt het koninklijk gezin op Soestdijk terugverwacht. Het voorstel van B. en W. van Rot terdam, omtrent de controle van de hoe danigheid van het gas is door den gemeen teraad met 16 tegen 15 stemmen verworpen. Het Vaderland deelt mee dat de portefeuille van Waterstaat ook is aangeboden aan een oud-lid der Tweede hamer, lid der Prov. Staten en industrieelDeze opsomming van betrekkingen doet ons aan den heer Begram, oud kamerlid vrn Gorinchem den ken 't ls maar een gissing. 15 Augustus a. f. zal te 's-Gravenhage aanvangen liet vergelijkend examen voor surnumerair der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen. Lid der commissie is o. a. de heer W. J. van Gorkuin, school opziener te Goes. Boor den heer Farncombe Sanders is een amendement voorgesteld op de add. ar tikelen, om de lijsten der hoogstaangesla genen te doen opmaken naar den aanslag der kohieren, niet van den loopenden dienst, maar van den laatst verloopen dienst. Op de kiestabel, behoorende tot het Voorloopig Kiesreglement, zijn door den heet Goekoop verschillende amendementen voorgesteld, o. a. om in de tabel bg liet hoofdkiesdistrict Zierikzcc, in de tweede kolom «gemeenten van het hoofdkiesdistrict» in te voegen na «Herkingen», de namen der gemeen.en «Den Bommel, Ooltgensplaat en Stad aan 't Haringvliet. Palingoproer. Iu de gisteren gehouden zitting der Tweede Kamer heeft de heer Hartogh eene interp Uatie aan het adres van den minister van justitie aangekondigd ovei de gevangenhouding der veroordeelden wegens het Ainsterdamsehe palingoproer. Wat is het geval (zegt het Vaderland.) Er zijn 22 personen voor de gepleegde feiten, ongeregeldheden en verzet tegen de politie, veroordeeld. Zeven hiervan zijn niet op de plaats en den tijd van het verzet, maar later gevat, hebben zicli toen niet verzet, droegen geen wapenen bij zich en hadden geen post in de bende bekleed. Van deze zeven gingen er 4 in cassatie. Drie hunner werden, na vernietiging van het gewezen arrest en na verwijzing der zaak naar het Haagsche hof, vrijgesproken. Ten aanzien van den vierde besliste de llooge raad, dat ten onrechte de artikelen 213 en 100 G. P. waren toepasselijk verklaard, en oordeelende dat het gepleegde feit noch misdaad noch wanbedrijf, noch overtreding opleverde, ont sloeg hij hem van alle rechtsvervolging. De zaak is nu deze, dat drie veroordeelden, die niet in cassatie zijn gegaan, in de ge vangenis blijven wegens juist dezelfde leiten, die de Hooge raad geoordeeld heeft niet strafbaar te zijn. Het Nederl. landbouwcomité vergaderde gisteren in den Haag onder voorzitterschap van dhr. Holl'man. De -vraag over de wen- schelijkheid eener landbouwcourant werd in handen gesteld van de heeren Dommer van Poldersveldt, De Bruine en Fontein de Jong. In verband met de klachten over de wer king der vogelenwet ten nadeele van den landbouw werd eene commissie benoemd tot het opmaken \an eene questionnaire voor de landbouwmaatschappijen over de nadee- len of gunstige gevolgeu van de toepassing der wet; meer gebruik van de dispensatie, tot het dooden van de zich vermenigvuldi gende kraaien en musscheu, werd noodig geoordeeld. Commissieleden zijn de heeren: Bultman, Hofman er. Kakebeeke. Algemeen verklaarde het laudbouw-comité zich voor inzending op de veetentoonstelling te Parijs in 1888 of op elke buitenlandsche tentoonstelling van belang, met het doe! ons vee zooveel mogelijk in het buitenland bekend te maken. Het bestuur mag in dezen han delend optreden. Secretaris is de heer Dom mer van Poldersveldt. Het denkbeeld van Zeeland om te trachten inde contracten \oor de levering der suikerpeen zoodani :e bepaling te maken dat de belangen van de verbouwers op prac- tische wijze worden behartigd, werd al leen voor verwezenlijking vatbaar geacht, wanneer gerekend kon worden op samen werking der fabrikanten, zonder welke liet in de practijk niet veel nut zou afwerpen. Niettemin werden de belangen, die de land bouw heeft bij contracten op suikergehal te, hoog aangeslagen en op dien grond de maatregelen door eene commissie uit eene vergadering van belangstellenden in suiker peeën teelt aanbevolen. Doch zoolang de fabrikanten niet willen medewerken, zou, meende men, een besluit van deze verga dering weinig of niets baten. Werd besloten aan de maatschappij te antwoorden, dat het comité het denkbeeld wenschelijk vindt, doch voor de uitvoerbaar heid geen maatregelen kan aangeven. Omtrent de alg. vergadering der Zeeuwsche landbouwinaatschappij te Hulst ontleenen wij o. a. aan de Midd. Lrt. be voorzitter herinnerde aan het door de Dorps\ereeniging te Wolfaartsdijk genomen initiatief om te trachten eene andere rege ling te brengen in het contracteeren voor de levering van suikerbieten aan de fabri kanten, deelde mee dat het hoofdbestuur een zijner leden heeft afgevaardigd om de vergaderingen, waarin die kwestie behan deld werd, bij te wonen. Het heeft verder geineend op deze zaak de aandacht te moe ten vestigen van bet Landbouw-comité, opdat dit in staat zij eene beweging in het leven te roepen, die een einde maakt aan do verschillende wijzen van contracteeren tusschen producent en afnemer. Bovendien is door het hoofdbestuur, ter veredeling van het paardenras, een adres aan ged. staten van Zeeland verzonden, waarin dat college verzocht wordtsubsidiën te verleenen, opdat in verschillende deelen der provincie met vrucht de vernieling van het paardenras kan worden ter hand ge nomen. In verband met de onder de vraagpun ten gestelde vraag: Zou eene wederinvoering van verplichte hengstenkeuring in het be lang van den landbouw kunnen worden geachtherinnerde de voorzitter er aan dat jaren geleden hier in Zeeland de verplichte hengstenkeuring was ingevoerd, doch die later is afgeschaft en dat in den laatsten tijd er weder ernstig over gedacht is die verplichte keuring op nieuw in te voeren. Z. i. zou het overweging verdienen dat 't zij de provincie, 't zij de maatschappij van land bouw, 't zij een ander lichaam daarbuiten, subsidiën beseil.ikbaar stelde voor paarden- veredeling me al of niet verplichte keuring van hengsten. Over het punt: de «wenschelijkheid van het heffen van inkomende reel:ten op granen» was verschil van ineening. De heei Hom- bach was er voor. De voorzitter was er tegen en geloofde niet dat het toestaan van beschermende rechten een eerste stap zou zijn om de bestaande malaise te doen ophouden. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Axel, door H. I. P. v. d. Linden te Schoonrewoerd voor Tholen, door G. J. Barger, te Driebergen; voor Har- lingen door S. Ulfers te Oldemark. Dr. J. Woltjer zal te Middelburg op de vergadering van de Vereeniging voor H. O. op Gereformeerden grondslag de vol gende stellingen verdedigen: 1. Het streven van onzen tijd op wetenschappelijk el. staat kundig terrein moet leiden tot de oprichting van vrije, d. i. noch van de overheid, noch van de kerk uitgaande universiteiten. 2. De gereformeerde beginselen leiden daar ook toe, wijl zjj afkeerig zijn van alle syncretisme. 3. De geref. beginselen zijn aan de be oefening en vermeerdering der wetenschap bevorderlijk. Te Gapinge is door de doleerende ge meente een kerkeraad gekozen. Te Se- rooskerke zal zondag over 8 dagen de nieuwe kerkeraad (in plaats van den doleerenden) bevestigd worden. Te Middelburg werd het bericht van reformatie, geteekend door ds. Klaarhamer en den heer C. H. de Wa- gemaker aan de gemeenteleden verzonden, met opwekking tot reformatie, enz. De lieer C. van Weele te Duiveodijke heeft de benoeming als Hootd der School te O. en W. Souburg aangenomen. Ternenzeii. Gisler n middag trad, daartoe uitgenoodigd door de doleerenden alhier, Ds. Klaarhamer van Middelburg op indeschuur van den landbouwer A. Dekker. Eene zeer groote menigte woonde die prediking bij. ZEei w. sprak over Marcus 5 25 -34. Er werden ook negen kinderen gedoopt van leden der gemeente van wijlen ds. Bakker. Goes. Terwijl op de Vest alhier gisteren avond eenige kinderen zich niet spelen ver maakten, viel het vijfjarig dochtertje van K. in het water. Een voorbijganger, Delnaai, trachtte eerst liet kind te redden door het een stok toe te reiken, doch toen hem dat onmog'd jk bleek nam hij een kloek besluit en sprong in het water. Hij had het geluk de kleine drenkelinge behouden op het droge te brengen. Goes. De bedrijvers der nachtelijke schan dalen van verloopen Zondag zijn door de politie gevonden. Zij hebben reeds bekend en zullen dus de ingeslagen ruiten duur kunnen betalen. De heer Van Strien te Kapeile heeft éen veulen, welks kop den vorm heett van dien van een kalf, maar er ontbreekt een oog. Het lid van het goede oog is in de lengte uitgereikt en staat niet overdwars. Het is meer dan 7 c. M. lang. Verder is de neus geheel krom, en de onderkaak even eens mismaakt. Het veulen was geheel voldragen. M. C. Woensdag avond waren te Vlissingren twee knaapjes van zeven jaren aan het spelen vóór de bierbrouwerij «de Meijboom» toen zij in de Pottenkade terecht kwamen. De heer De H. sprong oogenblikkelijk hen na en had liet geluk beiden met veel moeite te redden. Een der knapen verkeerde in een zorgwekkenden staat ven bewusteloosheid. De knaapjes zijn thans hersteld. De dagdienst tusschen Vlissingen en Queenborough (zegt het N. v. d. D.) heeft de gemeenschap tusschen Londen en St. Pe tersburg belangrijk verkort. Sir West Rid- geway, de Britsehe Commissaris voor de Afghaansche aangelegenheden, kwam j. 1. Zaterdag te Londen aan, na te halt twaalf op Donderdag morgen uit Sc. Petersburg te zijn vertrokken. Hij maakte de reis derhalve in 27d dag, terwijl die tot dusverre 3Ti dag vereisehte. De Engelsche bladen, die met lof van dit feit melding maken, geven aldns een prachtige reclame aan de Maatschappij Zeeland. Op de tram Breskens- Maldeghem werden van 9 tot 31 Mei vervoerd 7980 reizigers het totaal bedrag der ontvangsten was f 2609.79, gelijkstaande met f3.51 per dag-kilometer. Het goederen-vervoer was zeer luttel, en bracht slechts f 52,96 op. M. C. In den nacht van Dinsdag op Woensdag werd het tjalkschip van Arie Borsje, dat Dinsdag gelost werd, met den hevigen Westenwind op het strand tusschen Zou- telande en Westkapelle geslagen. Uit Neerbosch meldt men De direc teur der weesinrichting heeft thans de ko ninklijke goedkeuring ontvangen voor het houden van eene nationale tombola, waar van reeds 6000 loten a f 1 het lot zijn ge plaatst. Thans zal nog eene tweede serie van 4000 loten worden uitgegeven, en daar in zullen drie hoofdprijzen zgn n. 1. een prachtig schrijfbureau en twee linnenkasten, benevens nog een aantal meubelstukken, boekwerken en vele voorwerpen, die uit sluitend door weezen zeiven in de verschil lende werkplaatsen zgn vervaardigd. Wordt deze tweede serie geplaatst, waarop alle uit zicht bestaat, dan zijn bovendien alle voor werpen die in de magazijnen zijn opgesla gen, geheel opgeruimd. De geheele op brengst van 110,000 wordt besteed tot aankoop van meubelen voor het nieuwe weeshuis, waar eerlang 200 weezen ter verpleging zullen worden opgenomen. N.R.C. Door de maréchaussee uit Osch is gevankelijk naar 's Bosch overgebracht e»ne vrouw, die verdacht wordt, zich op eene bruiloft, waar zij als gast was, te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een gouden slot en eene portemonnaie uit den zak der gastvrouw. Deze laatste had tengevolge van de warmte eene flauwte gekregende ge arresteerde bood haar daarbij bereidwillig hulp, en schijnt van deze gelegenheid gebruik gemaakt te hebben om den diefstal te plegen. Het gouden slot, dat zij reeds verkocht had, is bij eenen goudsmid te 's Bosch terugge vonden, terwijl men de portemonnaie in eene kachel verborgen vond; het geld had zij reeds uitgegeven. Bij gelegenheid der kermis te Roermond is maandag avond twist ontstaan tusschen een paar jongelieden, die zóó hoog liep dat een hunner, den lnder een schoenmakersels in het hoofdstak, die ongelukkigerwijze aan het handvat afbrak. Een jongeling van 21 jaar te Scheve- ningen, is dinsdagmiddag ongelukkigerwij ze het slachtoffer zijner menschlievendheid geworden. Nabij de zwemschool aan het kanaal een jeugdig meisje willende nasprin- gen dat daar te water was geraakt, mocht hij slechts weinige oogenblikken de voldoe ning smaken het kind te hebben gered, want nauwepjks had men dit van hem overgeno men, of hij viel achterover en verdween in de diepte. Hoewel spoedig op het droge gebracht en nog pogingen werden aangewend om zijn levensgeesten op te wekken, mocht dit helaas niet gelukken. Het stoomschip Tern, van Rotterdam naar Liverpool, is bij de Smalls gezonken door aanvaring met het van Newyork ko mende barkschip Hamburg. De gezagvoerder, vier man der equipage en de hofmeesteres zijn verdronken. De overigen werden gered.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 2