NIEUWSBL AD VOOR ZEELAND. CHRIST ELI JK- HISTORISCH 1887. No. 80, Donderdag 9 Juni. Eerste Jaargang. VERSCHIJNT F. P. D'huy. te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES Binnenland. De Unie-dag. ZEEUW, liLi-EN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Trijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Tnkele nommers-0,027, UITGAVE VAN G. M. Klemkerk, te Goes EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichxen van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Beter laat dan nóóit. Lezer, lees dit eens. «Den lof zal niemand onzer aan de over zijde kunnen onthouden, dat zij even sterk strijdt tegen onkunde en gemis aan bescha ving als de linkerzijde zulks doet. Zoo is het met onze anti-revolutionaire richting. Zij heeft wel altijd getoond waar zij mees ter is( in den gemeenteraad, dat zjj niet wil doen voor het openbaar onderwijs, wat de groote voorstanders daarvan willen, maar dat zij tegen onkunde en gemis aan be schaving strijdt evenzeer als wij, dat is een lof, die haar niet mag worden ont houden. Het mag niet worden gezegd, dat de schoolstrijd, zooals hij tegenwoordig in Nederland gevoerd wordt, een strijd is tusschen voorstanders van kennis en onkun de, dat zou een geheel onware voorstelling van de zaak zijn.» Deze woorden zijn uitgesproken door een vriend van ons Mis, lezer! het zijn de eerste woorden van waardeering die in deze geheele grond wetsherziening onzen vrienden uit onverdacht liberalen mond hebben tegengeklonken. Zjj zijn hun toegevloeid van de lippen des heeren Van Houten, wel niet namens alle, maar dan toch namens enkele leden der liberale partjj. Wjj voelen ons vereerd en gestreeld door deze woorlen. Reeds sinds lange meenden wij slechts suffers en j dompers te zijn, die voor het onderwijszoowat niets over hebben on danks onze j christelijke scholen en Unie- collecten. Wij zijn dankbaar voor Van Houten's woord. Wij zullen het in ons oor knoopen. Er komen wel eens gemeenteraads-verkiezingen waarbij de herinnering aan dit pluimpje van een helderziend man als Van Houten, ons geen kwaad zou doen. Nu het publiek de ongemotiveerde klaagtoon van de Goesche Courant heeft gelezen, mag het ook wel met het nuchtere onpartijdige woord van een ander liberaal blad kennis maken. Het is uit de Zutfen- sche Courant: «Aan den gewonen wetgever is de rege ling van het onderwijs overgelaten. Of de rechterzijde bij deze beslissing gewonnen heeft, zij zelve ontkent dit. Geen juichtoon ging er op uit haar midden, toen de be slissing gevallen was. Tijd en Standaard ontkennen het, en wij met haar. Alleen het terrein is geëffend en de grondwet ge plaatst boven den partijstrijd. Als agitatie middel blijft de schoolquaestie bestaanmaar dit bezwaar zou evenmin voorgekomen z\jn, als art. 194 ongewijzigd ware behouden. Trouwens, de kleine meerderheid, waarmede de beslissing genomen is, pleit voor onze meening, dat niemand tot juichen recht heeft, en eerst de toekomst zal leeren, wie op schoolgebied, dat middelpunt van den geutfehjfcen strijd onzer dagen, den triumf zal wegdragen. «Bij de bestaande verdeeldheid, ook der partijen onderling, verheugt het ons, dat toeh een kleine meerderheid de vrijheid aandurfde en aan de toekomst durfde toe vertrouwen, wat zij tol beslissing brengen zal en kan.» Nog zjj gemeld dat de groote liberale per* het bijna algemeen met de heeren v. Hou ten en Gleichman eens is. Het nieuwe artikel 194, liet veel bespro ken voorstel Schaepman is, zooals wij maan dag reeds mededeelden aangenomen met 43 tegen 40 stemmen, Vóór stemden de rechterzijde behalve de hh. Bahlman en Keu- cheniusen 7 leden der linkerzijde (Greeve, Hartogh, Gleichman, Van Houten, De Ranitz, Gildemeester en FarncombeSanders). Tegen stemden de overige leden der linkerzijde en de heer Keuehenius. Het artikel luidt nu: »Het onderwijs is een voorwerp van de aanhoudende zorg der regeering »Het geven van onderwijs is vrij. »Het toezicht van de overheid op het on derwijs in het algemeen, de inrichting van het openbaar onderwijs en voor zoover het lager en middelbaar onderwijs betreft, de aan den onderwijzer te stellen eischen van bekwaamheid en zedelijkheid, worden door de wet geregeld. L'e Koning doet van den staat dor hooge-, middelbare, en lagere scholen jaarlijks een uitvoerig verslag aan de Staten-Generaal geven.» Ter vervanging van den heer M. Blok, die zijn ontslag had genomen wegens woon plaatsverandering, is tot vertegenwoordiger van het calamiteuse waterschap Ellewouts- djjk in den djjkraad voor de calamiteuse waterkeering Elïewoutsdijk-Borssele benoemd de heer J. Bruggeman, wonende te Drie wegen. Gister is te Utrecht de jaarvergade ring gehouden van de Vereeniging tegen de Prostitutie. Voorzitter de heer Pierson. De door den heer Mounier voorgestelde veranderingen der statuten werden met eenige wijzingen aangenomen. De door de Vereeniging in oud artikel 3 genoemde mid delen ter bestrijding worden nu niet meer speciaal genoemd, maar een nieuw artikel 3 luidt jnu, na zeer langdurige discussie, eenvoudig «Het doel der Vereeniging isde prosti tutie te bestrjjden, vooral als gewettigde of getolereerde instelling. Daartoe beweegt zich de Vereeniging op geen ander gebied dan dat van het recht en der moraal, en op dat der hygiëne.» Door de ingelanden van den vrijen Katschen polder is tot ontvanger-griffier benoemd de heer L. A. Vink, m plaats van wjjlen den heer J. Vink en tot lid van den calamiteusen Anna-polder de heer J. W. Markusse, eveneens in plaats van den heer J. Vink. Krabbendijke, 8 Juni 1887. In de op Maandag 6 dezer gehouden vergadering van den gemeenteraad, die door alle leden werd bijgewoond, werd medegedeeld: a. dat bericht van goedkeuring is ont vangen der raadsbesluiten van 13 Mei j.l. tot regeling der jaarwedde van den te benoemen onderwijzer, tot het aangaan eener geldleening van fllOO.' en tot wijzi ging der begrooting voor 1887. b. Dat behalve het verslag van de maatschappij tot exploitatie van Staats spoorwegen over 1886 nog zijn ingekomen 3 reclames tegen de aanslagen in den hoofdelijken omslag, benevens kennisgeving van de besturen van den Krabbendijke-, Monniken- en Maagspolders, dat ook over dit jaar weder de gewone subsidie in den onderhoud der wegen is verleend, echter voor zooveel eerstgemelde polders betreft onder voorwaarde, dat de geheele bijdrage zal moeten worden besteed tot verbetering van den Zuid- en het niet verharde gedeelte van den Noord weg. c. Dat de besteding van het maken eener beschoeiing aan de westzij van de haven, door Burgemeester en Wethouders is be paald op Maandag 27 Juni e. k. voormiddag 11 uur. Vervolgens werd besloten 1. De begrooting voor 1886 te wijzigen overeenkomstig een door Burgemeester en Wethouders gereed gemaakt ontwerp-be sluit, ten einde alle gedane uitgaven in de rekening van dat dienstjaar te kunnen verantwoorden en over den post voor on voorziene uitgaven te beschikken tot een bedrag van f48,70. 2. Vast te stellen de Staten van restanten en oninbare posten hoofdelijke omslag en hondenbelasting 1885 en 1886 en aan den ontvanger last te geven, om de nalatigen door middel van inlegering en executie tot betaling te dwingen. 3. Overeenkomstig een voorstel van het kerkbestuur, voor gemeenschappelijke reke ning, het eigendomsrecht van den toren met uurwerk en bel, door een rechtsgeleerde te doen onderzoeken. 4. Over te gaan tot benoeming van een onderwijzer. Er waren 12 sollicitanten. Uit de voordracht: O. van de Linde te Biezelinge, J. de Jager te Kapelle, G. M. van den Énde te Wolfertsdijk en J. Stroo- snijder te Kruiningen, werd met 6 stemmen benoemd dhr. van de Linde, terwijl 1 stem op dhr. de Jager was uitgebracht. De tjjd van in diensttreding werd vastgesteld [op den 16den dezer maand. Sluis |8 Juni. Mevrouw Douairière Klerck van Hogendorp zal a. s. Dinsdag alhier op treden. Na afltop der bijeenkomst zullen er extra-trams rijden. Door Ingelanden van den Jacobpolder is in hunne vergadering van gisteren be noemd tot ontvanger-griffier van dien polder de heer J. C. H. Hollmann te Goes, in de plaats van den heer Asselbergs te Bergen op Zoom, die op verzoek eervol is ontslagen. Tot adjunct-commies bij de Provinciale Griffie in Zuid-Holland is benoemd de heer H. P. Berdenis van Berlekom te Middelburg. De Tweede Kamer is genaderd aan de Additioneele Artikelen. De heer Schim- melpenninck uit Goes heeft het en te recht gelaakt, dat de minister in die additioneele artikelen toch nog gewijzigd heeft, onder anderen dooreen amendement der liberalen over te nemen, waardoor het kiesrecht wordt afhankelijk gesteld van het advies van schatters. Nog werd verworpen het amendement v. d. Kaay, om de gemeenteraden te doen kiezen door dezelfde kiezers die het nu doen. De liberalen waren over deze vraag verdeeld. De heeren Lohman en van Asch van Wijck verdedigden het voorstel. De eerste Zeeuwsche Uniedag is heden in de «Prins v. Oranje» te Goes door een zeventigtal belangstellende vrienden en vrien dinnen van het christelijk onderwijs gevierd. Onder de aanwezigen in de morgen- of middagzitting merkten wjj o. a. op de heeren Dercksen uit Rotterdam, secretaris en Rub- saam uit Bergen op Zoom, afgevaardigd* der UnieEen School met den Bijbel. Te 10 uur opende de voorzitter ds. Ch. L. Laan, de morgensamenkomst met een hartelijk inleidend woord en gebed na het zingen van Ps. 84 3. Daarna las de voorzitter Ps. 78. In zjjne toespraak wees ds. Laan op het 3e vers van Ps. 78: «Wij zullen het niet verbergen voor onze kinderen.» Hij wees op de twee stroomingen die er onder Israel warenJuda, die vasthield aan den Ver bondsgod, en Efraïm die zich tot andere goden keerde. Deze twee stroomingen zien wij ook in onzen tijd, ook in ons land. Ter eener zijde een partij, die aan God en Zjjn Woord zich houdt, ter anderer zijde velen die geen hooger gezag erkennen dan dat der Rede en met het goddeljjk gezag hebben gebroken. Een volk dat den historischen voortgang op den van God geopenbaarden weg beoogt. Zoo ook de voorstanders van christelijk onderwijs. Van dien strijd is het petition nement het gevolg en de Unie. Ons christenvolk houde goeden moed, Wat Groen v. Prinsterer noemde «de infame zinsnede» dat 't openbaar onderwijs voorwerp is van de zorg der regeering, is geschrapt. Te meer kunnen wij ons daarover verheugen wjjl wij niet dooding van het Staatsonderwijs, maar volkomen vrijheid voor christelijk onderwijs begeeren. De heer Dercksen merkt op dat hij thans voor de tweede maal in Zeeland is om de belangen van Christelijk onderwjjs te be spreken. In 1880 was hjj te Kattendijke om met nu wijlen onzen broeder Domini- cus te onderzoeken of er ook mogelijkheid was daar een christelijke school te stichten. Na een nauwkeurig biddend onderzoek waren zij tot de slotsom gekomen dat de Heere vooralsnog geen weg geopend had, het aan Hem overlatende, te zjjner tijd daarin te voorzien. Thans staat spr. weer in Zeeland, onder ietwat gunstiger omstan digheden. Sinds 1880 toch is het aantal chr. scholen in Zeeland van 18 tot 23 ge stegen. Dat is vooruitgang, doch met zeer bescheiden afmetingen. Vermeerdering met éen chr. school per jaar is wel wat krap. Hij hoopt op beterschap. Daarna noemt de heer D. de negen plaatsen in Zeeland waar men een fonds gesticht heeft, om de oprichting van christelijke scholen voor te bereiden; en gewaagt met lof van Kortgene waar f500 bijeen is; Kruiningen met Hansweerd waar ds. Wielenga voor de zaak ijvert, en reeds f600 ingezameld is; en Kapelle met Biezelinge waar de predikanten v. Apeldoorn en v. d. Beke Callenfels het hunne doen en reeds f400 bijeengebracht werd. In de overige plaatsen is de ijver minder groot, of zijn de omstandigheden minder gunstig. Spr. noemt Aardenburg f 60. Ar. nemuidtn f90, Tholen f300, Wemeldinge f 100en Schoondijke f 185. Terwijl te Ierseke door den kerkeraad der herv. gemeente voor een Chr. School der Herv. gemeente inge zameld wordt. Spreker wijst voorts op de werkzaamheden der Unie. Het bieden van zedeljjken en geldelijken steun aan christe lijke schoolvereenigingen. Christelijk Natio naal keert aan 200 scholen f39,000 uit

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1