NIEÜWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH 1887. No. 78. Zaterdag 4 Juni. Eerste Jaargang. J. F. HENNEQUIN. VERSCHIJNT F. P. D'huy. te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES: Het Onderwijsartikel. Binnenland. Kerk- en Schoolnieuw ZEEUW, iSLivEN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. f0,95 Enkele nommers- 0,02'A UITGAVE VAN G. M. Klemkerk, te Goes EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Bij dit nommer behoort een bijvoegsel. DE VERKIEZING TE SLUIS. De kiezers te Sluis zullen Dinsdag ter stembus gaan om de plaats te vervullen, opengevallen door het overlijden van den heer Mazare. Waar wij de nagedachtenis eeren van genoemden heer wegens zijn ijver en wakkerheid in het opkomen voor de belangen van zijn gewest, daar verblijdt het ons aan de kiezers een man in zijne plaats te kunnen voorstellen, die den overle- lene waardig zal kunnen vervangen. Die man is gij begrijpt het reefs de heer J. F. Hennequin, te Sluis. Wij steunen van harte deze kandidatuur, om üe volgende redenen. De heer Hennequin toch is een man die in zijn kiesdistrict door en door bekend is: die op de hoogte is van alle zaken, die op dit district betrekking hebben: die door een veeljarige ondervinding en veelzijdige kennis volkomen in staat is de belangen van het district te behartigen. Er zijn echter ook nog andere kandidaten. De liberalen hebben de heeren Gerritsen en V. Houte aanbevolen. Zoo stempelt men ook deze verkiezing tot een partij-verkiezing. En dit zal wel niet anders kunnen, zoolang aan de provinciale staten, die eigenlijk voor niets anders dan voor de huishouding der provincie behoorden te zorgen, door de Grondwet de taak is opgelegd om leden der Eerste Kamer te kiezen. Nu is het zaak dat iedere partij op zijne hoede zij. En zoo stelden de liberalen een liberaal tot eandi- daat. Hoe aanbevelenswaardig dus ook de kandidatuur van evengenoemde heeren, ons in elk ander geval zou voorkomen, voorde provinciale staten, die de leden der Eerste Kamer kiezen, mogen wij hen niet stemmen. De heer Hennequin, ofschoon tot geene bepaal de partij behoorende, is nochtans in hoofd zaak de antirevolulionare beginselen toege daan en voldoet aan alle eischen die wij aan onzen kandidaat voor de Provinciale Staten mogen stellen. Kieze rs, wij zullen Dinsdag onze stem uit- urengen op den heer CIVIEL INGENIEUR TE SLUIS. Bij de thans gevoerd wordende discussie de Tweede Kamer is het misschien niet g.iieel ondienstig onder de aandacht te tenten wat de minister Bosscha, ten jare 1348" tijdens de wijziging der bestaande Grondwet sprak; ten einde daaruit te doen kennen in hoe ver de Antirevolutionairen al dan niet recht hebben zich te beklagen, over de uitlegging welke men aan de woorden van art. 194 dier Grondwet heeft gegeven. «Vroeger,» sprak de minister, was in ons land de geheele regeling van het onderwijs een attribuut van het souverein gezag,en deze stelregel was een artikel geworden van het Ned. Staatsrecht, en is zulks gebleven, voor alle regeeringen, tot Willem II. Daartegen is de geest var. onzen tijd opgekomen. Mannen die spraken uit naam van de kerk, mannen die spraken uit naam van het huisgezin, hebben daartegen hunne stem men" verheven. Het is een ondragelijke dwang heeft men gezegd: dat ouders die hunne kinderen naar de school willen zenden die school moeten nemen, zooals van Staats wege goed wordt gevonden; vrijheid voor do kerk, vrijheid voor het huisgezin 1 Wel nu, aan dien dwang is een einde gemaakt en de vrijheid is gegeven bij art. 19i van de Grondwet. En wat heeft nu plaats gevonden bij de bepaling in gedacht art. opgenomen dat overal van Rijkswege voldoend onderwijs zal worden gegeven, welke bepaling, blijkens de discussiën alléén is opgenomen geworden, om te voorkomen aan de vrees van sommige leden, dat, dooi de kerk en particulieren niet voldoende op alle plaatsen zou worden voorzien in het onderwijs; welk artikel dus slechts ten doel had, dat de Staat daar zoude optreden, waar de kerk of particulieren te kort schoten aan hunne roeping te voldoen. En wat heeft men nu gedaan De Staat heelt zich als regel gesteld overal scholen op te richten, ouuangezien, of ten gevalle van eene bestaande bijzondere school, daartoe behoefte bestond, en heeft deze scholen der mate begunstigd, dat de onmogelijkheid daardoor geboren wordt om tegen dezelve te concurreeren. De Staat heeft dus getracht feitelijk weder het terrein te hernemen, waarvan hg openlgk verklaarde bij het wijzigen dier Grondwet afstand te doen. En had men dan ten minsten toezicht op vrije scholen gehouden, op de godsdienstige opleiding der jeugd, zoo als de latere wet gever dit heeft voorgeschreven. Maar ook dit is niet geschiedonder den schijn vau neutraliteit te willen bewaren, betrekkelijk de verse!lillende godsdienstige gezindleden, is men die neutraliteit tegen het denkbeeld van Godsdienst zelve gaan toepassen, en heeft dus toegelaten dat de godsdienst van de school verbannen werdEn wat nu het gevolg hiervan zijn moet, doet ons de krachtige stem van den heer Pierson verstaan, waar hij zegt: «Zendt mij uwe kinderen, en eerbiedigende uwe begrippen, zal ik derzelver overtolligheid voelbaar maken, dooi1 ze dood te zwijgenen dweepende met een christenlom boven geloofsverdeeldheid, zullen nu de kinderen, mannen en vrouwen ge worden, langs uwe graven wandelende, het hoofd schudden over uwe dogmatische bekrompenheid. En heeft zich deze treurige voorspelling niet bewaarheid? Geeft het geen stof tot treuren, ja zelfs tot ernstige bekommernis, wanneer men het tegenwoordig geslacht, zonder godsdienstige kennis opgevoed, gadeslaat, en zijn socialisten en anarchisten niet de noodwendige producten van zoodanig onderwijswier heillooze leeringen die Staten met ondergang bedreigen 1 En zal men dan nog langer den moed hebben zich te verzetten tegen de bedoelingen van hen, die door christelijke beginselen in de harten der kinderen in te prenten, het waarachtig heil van het vaderland trachten te bevorderen? Woensdag a. s. Uniedag. Alle vrienden en vriendinnen van Chris telijk onderwijs worden dringend uitgenoodigd zich dien dag in de «Prins van Oranje» te Goes te laten vinden. Moge een trouwe opkomst van christelijke ouders en onderwij zers doen zien dat er in Zeeland meer belangstelling is in de chris telijke opvoeding der kinderen, dan men elders daarvan denkt. Mogen onze predikanten de pogingen van het Locaal Comité steunen, door zich zelven en hunne gemeenteleden aanstaanden Zondag tot bijwoning dezer belangrijke vergadering op te wekken. Candidaat der liberalen voor een lid der Tweede Kamer te Deventer (vacature Blussé) was de heer mr. J. Roell oud-lid voor Utrecht, thans lid der Eerste Kamer voor Zeeland. Genoemde heer heeft echter voor de kandidatuur bedankt. Candidaat der antirevolutionairen is mr. W. G. baron Brantsen v. d. Zijp, oud lid voorZutfen. Minister v. d. Bergh, (Waterstaat, Han del en N.) zal om gezondheidsreden aftreden zoodra een opvolger ,zal zijn gevonden. Reeds zijn enkelen daartoe aangezocht. Doch allen weigeren in de gegeven omstandigheden in dit ministerie te treden. Wolfertsilljk. De vereeniging Landbouw ev Veeteelt alhier wil een fonds stichten in het belang van zieke en bejaarde arbei ders. Op pinkstermaandag waren vele ar beiders en enkele aanzienlijken in het school gebouw bijeen, daartoe door het Bestuur uitgenoodigd. Velen traden toe tot het omlersteu nings- en pensioenfonds. De Land- bouw-vereeniging hpopt 13 Juni a. s. de verdere organisatie te doen. opdat het fonds met 1 Juli kunne in werking treden. De St. Ct. bevat de statuten der naam- looze vennootschapmaatschappij voor oes- telcultuur Bruinisse, te Yeaseke, ten doel hebbende de uitoefening der teelt van schelpdieren op de Schelde en Zeeuwsche stroomen. Zij is gevestigd te Yerseke. De vennootschap wordt aangegaan voor den tijd van dertig jaren, en haar kapitaal bedraagt f 40.000 verdeeld in tien aandeelen elk van f 4000. Als directeur is aangesteld de heer D. Nieuwenhuyze, en als commissarissen de heeren C. ven Boven en G. J. Verheijen. De Raad van V 1 i s s i n g e n heeft een geldleening van f60.000 gesloten met de heeren C. R. B, Wibout aldaar en I. W. Loove te Roozendaal, tegen 4 pCt. en tot koers van 99 pCt. aflosbaar in 30 jaar. Oostburg- 2 Juni 1887. Gisteravond werd de heer J. P. Vergouwen, benoemd tot hoofdonderwijzer aan de chr. school alhier, in zijn werk ingeleid door Ds. Klaarhamer van Middelburg. Na het lezen van Ps. 119 116 wees ZEerw. op de beteekenis van het oogenblik: er is oorzaak van blijd schap, een School met den Bijbel en een chr. onderwijzer zijn bewijzen van Gods ver- zondigde genade. Naar aanleiding van het bevel des Heeren aan ouders, dat ze hun kinderen zullen on derwijzen in de vreeze des Heeren, wees spreker op de noodzakelijkheid om het kind te leeren het recht des Heeren lief te hebben. De schrikkelijke gevolgen van de verwaar- loozing van dat recht en de zegenrijke vruchten van het liefhebben daarvan werden achtereenvolgens genoemd, en gewezen werd op de mogelijkheid om dat recht liet te hebben, alleen in Christus Jezus. Het kind heeft voorts te leeren eerbied voor God, maar ook ontzag, voor GodsWoord te beven. Ten slotte wees spreker op de belofte van de ouders, bg den doop hunner kinderen afgelegd en «p de verantwoordelijkheid, die daardoor op hen rust, om hunne kinderen op te voeden in de leer der Kerk. Chris tenen mozen geen vrede hebben met een andere wereldbeschouwing dan een bgbelsche, die ons leert»Uit Hem, door Hem en tot Hem zgn alle dingen". De Staatsschool vol doet aan de behoeften van Christenouders niet. Na het zingen van Ps. 119 17 heette spreker den meester" welkom in zijn school. Mijn eerste wensch zeide Z.Eerw. is de laatste regel van het lied, dat we zongen »dat zich het hart bij uwe daden pare". Gee i zwaarder werk dan wanneer het hart bij de daad is. Spreker wijst den onder wijzer op de kostelijkste gave, die de ouders hem toevertrouwen, hunne kinderen, en wenseht hem toe kracht om school, huisgezin en kerk weer te herstellen; vrucht opzijn werk, waaronder de beste mogen zijn: de verheerlijking van God. De heer Vergouwen, wien nu het woord gegeven werd, had tot grondslag van 't geen hij zeggen ging, deze stellingDe levens beschouwing van een Christen is geheel an ders dan die van een ongeloovig mensch. Hij bewees de waarheid zgner stelling door het verschil aan te toonen, waarin zich het leven van een ongeloovige met dat van een geloovige openbaart. Groot is het verschil, dat daarbij va^ °P te merken verscil in gevoel, in beschouwing, verschil in weg, verschil tot zelfs in de kleinste dingen, een ver-schil al even groot als het verschil tusschen genade en toorn. Verschil ook in onderwijs: een Christen gevoelt zich verplicht zijn kind te doen onderwijzen. Eindelijk een Christen verschilt van een ongeloovige ook in de wijze van opvoeding het kind moet opgevoed in de leer van Gods Woord, in de leer van de geschiedenis der menschheid, niet die der menschen. Daarom heeft een Christen een christelij ke school, een christelijk onderwijzer noodig. Na nog in korte trekken de verheerlijking van God als het doel van het onderwijs te hebben geschetst, beveelt spreker zich aan in de liefde en voorbidding der ouders, van het bestuur en van belangstellenden. Ds. Klaarhamer sloot de bijeenkomst met dankzegging. Stelle de Heere onzen onderwijzer tot een zegen voor de gemeente I In het tijdschrift Schorers Familien- blatt no. 23, komt voor eene fraaie plaat, betrekking hebbende op den dagdienst VlissingenQueenboro. Daarop is afge beeld de Duitschland in het ruime sop, de eetsalon, een gereserveerde kajuit en het promenadedek dezer boot, een type van een Zeouwschen boer in eene straat te Vlis singen. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor RillandBath. door den kand. V. Roos, te Utrecht. Ev. Luth. Kerk. Ds. D. Fregeres te Groede staat no. 1 op het drietal naar Vlissingen. Chr. Geref. Kerk. Ds, C. C. A. L. John, vroeger evan-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1