Rechtszaken. Kerk- en Schoolnieuw Tweede Kamer Gemengde Berichten. is 6ns gtreven te Scherpenisse, 2en prijs flO. De heer Baeiens directeui1 ran het Kruiningsche gezelschap ontving een bierglas met zilveren voet als blijk van waardeering voor zijne medewerking. Aan den waar- neinenden voorzitter den heer Joncquière werd eene serenade gebracht. Het festival eindigde met een misdaad. Het Thoolsche zanggezelschap was name lijk per schip aangekomen en zou op dezelfde wijze weder vertrekken. Een der Tholenaars was al den gansch.n dag herhaaldelijk door een Goesenaar, zekeren B. nageloopen. De twist schijnt aangekomen te zijn om het bezit eener Toolsche schoone, die vroeger met B. had verkeerd. Toen het gezelschap zich inscheepte, trok B. zijn mes. Het meisje, dat de twistenden wilden scheiden, kreeg een diepe snede in het voorhoofd en over den neus, zoadat veel bloedverlies ont stond, en de wonde moest worden dicht genaaid. De getroffene werd in de woning van den heer Lambrechtsen opgenomen. 't' Het kiesrecht in Burgerplicht. Zooals men weet hebben de heer v. d.- Fellz en 5 andere liberalen in de Tweede Kamer gemeend een wijziging in de additioneele artikelen te moeten voorstellen. De libera le kiesvereeniging Burgerplicht te Amster dam haastte zich samen te komen om te beraadslagen of men dien moedige heeren, die het kiesrecht willen gaan beperken een hart onder den riem zou steken ja dan neen. De voorzitter mr. Levy was er sterk voor. Maar de heer Heineken verklaarde al heel spoedig niet te weten, waarom de vergade ring daartoe moest bijeengeroepen worden. Onder toejuiching van vele aanwezigen, allen liberalen, verklaarde hij, wat dhr. Keuche- nius en de geheele antirevolutionaire partjj steeds beweerd hebben, dat deze Kamer niet behoorlijk het Neder'iandsche volk vertegen woordigt. Het amendement der liberale heeren breekt af wat opgebouwd was. De maatstaf van kiesbevoegdheid, die de heeren voorstellen is ook volgens mr. Levy onver trouwbaar, namelijk die voor het personeel. Bovendien willen deze heeren eene regeling maken tot de belastingen zijn herzien en wij weten allen wat dat voor een termijn is. De heer Heineken stelde toen een motie voor, waarin de vergadering zou uitspreken dat zij het met het voorstel der 5 heeren niet eens is. Ook de heer Kerdijk diende eene motie in. De heer Levy stelde daarente gen namens het Bestuur van Burgerplicht voor, dat men instemming zou betuigen met het amendement der vijf. Dit voorstel werd verworpen en daarna de motie van afkeuring van den heer Kerdijk aangenomen met 39 tegen "19 stemmen. Wel jammer voor Mr. Levy, den man des gewelds, hij was ook hier wederom niet gelukkig. De oestermaatschappij «Nederland» te Ierseke keert, hoewel het een zeer on gunstig jaar voor de teelt was, toch voor 1886 toch nog 6'/2 pet. dividend uit. Tot vice-president der arrond-rechtbank te Middelburg is benoemd mr. J. v. d. Lek de Clercq, thans rechtertot president der arr. rechtb. te Breda, Jhr. mr. B. M. de Jonge van Ellemeet, thans rechter. De minister van Oorlog heeft gelast dat een Beaumont-geweer, te Delft ver vaardigd, zal beproefd worden, waarop een bakje is aangebracht dat tien patronen kan bevatten. Dit dient ter verhooging van snelheid in het vuren en om de patronen beter onder bereik te stellen. In de gisteren te Amsterdam gehou den jaatiijkfche algemeene vergadering van aandeelhouders der Maatschappij tot Exploi tatie van Staatsspoorwegen is het dividend vastgesteld op f 12,18. De tegenwoordige hoofdredactrice van *.Lelie- en Rozeknoppen(uitgave van Nijgh van Ditmar, te Rotterdam), Mej. C. Alberdingk Thijm, zal na verschijning van No, 24 van den loopenden jaargang, worden vervangen door Mej. M. E. Pijnappel te Leiden, bij velen reeds bekend als de schrijfster van «Duifjes en Bokjes,» Zij stelt zieh voor, hierin doer vele bekwame mede werkers ondersteund van Lelie en Roze knoppen in de volle beteekenis van het woord een meisjesblad te maken (voor meisjes van 10—15 jaar), welks lectuur eenen gezonden, frisschen geest zal ademen. Voor de rechtbank te Amsterdam stond een man terecht beschuldigd van landlooperij. Het armbestuur van West-Souburg had hem naar Amsterdam gezonden om hem maar kwijt te zijn. Ter terechtzitting werd door een politiebeambte verklaard dat dergel ij e practijken meer door vreemde armbesturen worden geploegd. Zoo werden zelfs zieken verzonden. De veldwachter gaat dan een voudig met hen meè naar den Dam, waar hij hen aan hun lot overlaat. v -■ i HMTin ■■nu» i Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Uitwijk c. s. P. K. Dommisse te Lage Zwaluwe. Bedankt voor Wouterswoude, E. Loen te Grijpskerke. Ds. Loen te Grijpskerke staat op het zestal naar Nijeliaske (Fr.) Tkolen. Op den 2den Pinksterdag des namiddags te 2 uren nam ds. Schot af scheid van de gemeente van Tholen, de tekst der afscheidsleerrede was Gal. 1 69. - Morgen wordt te Goes de Zeeuwsche pasrorale konferentie gehouden. Referaten zullen worden gehouden door ds. Schock over de vraag: «Mag een Christen de hulp van het somnabulisme inroepen Ds. Veenstra Wat hebben wij te verstaan door zonde tegen den Heiligen Geest Ds. Littooij «Welke gedragslijn moeten wij volgen ter verkrijging van rechtsgelijk heid met betrekking tot liet onderwijs Ds. Ellfers: Eene uitlegging over Lucas 16:9. Ds. K. W. Vetnake te Arnhem is als predikant en lid der hervormde kerk door het prov. kerkbestuur van Arnhem uit zijn ambt ontzet. De 34e vergadering tan de Vereeniging van christelijke onderwijzers werd te Dor drecht gehouden, ondei voorzitterschap van den heer A. Mejjer. Er werd besloten de vacature in liet hoofdbestuur niet te ver vullen. Door t overlijden van br. Feringa was het aantal bestuursleden van 6 op 5 teruggebracht. De vergadering vereenigde zich met het voorstel Nijmegen om dit oude getal van 5 te herstellen. Motie Mackay. De heer Mackay laat zijn denkbeeld nog niet los: De Eerste Kamer dient gekozen te worden door nieuwe provinciale Staten. Daarom heeft hij deze motie voorgesteld. «De Kamer, van oordeel dat het wensche- lijk is dat in de additioneele artikelen der Grondwet bepaald worde, dat, na de af kondiging van de wetten houdende verande ring in de Grondwet, de leden der nieuwe Eerste Kamer gekozen worden door nieuwe Provinciale Staten, gaat over tot de orde van den dag.» Wij zijn zeer nieuwsgierig om te weten hoe deze motie zal ontvangen worden. De provinciale Staten toch zitten in de hoofdstad, om de belangen der provincie te bespreken, en is dus om zoo te zeggen een zaak apart, die met de politiek niets te maken heeft. O, ja! Zoo zou het moeten zijn. Doch te kwader uur is aan de provinciale staten het recht verleend de leden voor de Eerste Kamer te kiezen, en zoo is dit ad ministratief lichaam een politiek lichaam geworden. Nu dienen bij ontbinding der Kamers ook de provinciale Staten vernieuwd te worden. Geschiedt dit niet, dan kan men aan de leden der Eerste Kamer beter zeggen, dat zij kunnen blijven zitten. De ont binding der Eerste Kamer is dan een wassen neus.Ziet men tegen de ontbinding derStaten- collegies op, dan moet men ook de verkie zingen voor de Eerste Kamer door de Provinciale Staten afschaffen. Het debat over het voorstel-Schaepman tot wijziging van het onderwijs-artikel is aangevangen. De heer Vermeulen zou er voor stemmen al kwam het slechts aan éen eisch dezerzijds tegemoet, nl, ten opzichte der subsidieering van de bijzondere scholen voor onvermogenden. Daardoor zou althans aan duizende arme kinderen Godsdienstig onderwijs verzekerd zjju. De heer Ruijs vreesde dat de linkerzijde onwillig zou zijn om dit vooistel aan te nemen, ofschoon zij waarlijk wel iets mocht doen om dat deel der rechterzijde die tot deze eenzijdige grondwetsherziening mee werkte te bevredigen. Hij voor zich hand haafde den ininimunaeisch, verleden jaar gesteld, en zou overwegen of liet voorstel te amendeeren is. De heeren Buma, Rutgers, Lieftinck en Brouwers bestreden het voorstel. De eerste, wijl de regeering herziening van heofdstuk X onnoodig vinds. De tweede, wijl men aan de clericalen niets kan toegeven daar zij altijd meer tragen. De derde wijl liet niets anders is dan het weggeworpen, op geraapte, onoprechte voorstel de Beaufort, dat alles op den gewonen wetgever laat aankomen. De vierde, wijl hij tegen heel de grondwetsherziening is. De heer Schaep- man verdedigde het voorstel als een poging om aan den schoulstrij 1 een einde te mak :n. Goes. Met zekerheid kunnen wij mede- deelen dat onze stadgenoot, schipper De Vries, thans varende als beurtschipper op Amsterdam, met 1 Nov. een nieuwen stoom vaartdienst op genoemde plaats zal openen De boot is besteld op een der werven in Groningen en zal van een machine Com- pound-systeem van 16 pa irdekraclit wor den voorzien. Goes. Maaudagavond bij 't vertrek der spoortreinen van 8 u. 6 in. en 8.20 moesten onderscheidene passagiers zich met een staan plaats in een beesten- en Bagagewagen vergenoegen, wijl alle wagens bezet en geen andere aanwezig waren. Er waren dan ook voor de richting Vlissingen een 15 of 20 tal pers ine n die met zulk een plaats niet tevreden waren en op t perron staan bleven. Een jeugdig marinier M. genaamd, eenige dagen met verlof te Vlissingen zijnde had de onvoorzichtigheid gisteren van den stoomtram te Vlissingen aftespriugen, waar door zijn been werd overreden. Bij genees kundig onderzoek bleek het zoo vreeselijk gekneusd te zjjn. dat tot amputatie moest worden besloten. Ellewoudsilijk. De koopman J. van Boven had van een landbouwer uit Wolfaartsdijk een koe en een rund gekocht, welke hij Zaterdag ontving, en ,in de weide even bui ten het dorp bracht. Toen de koopman den anderen morgen ging zien waren de beesten door de wijde sloot heen gebaad, en zijn toen aan het wandelen gegaan, ze zouden zeker naar hun vroeger verblijf terug gegaan zijn, indien de zoon van den koopman hen te Heinkenszand niet ingehaald had, waar ze aan een doornenhaag liepen te eten. Als een bijzonderheid wordt aan de M. C. gemeld dat bij den heer Vis, veehou der te Noordgouwe, na een draagtijd van elf maanden oen koe twee levende kalvers ter wereld bracht, voorafgegaan van een zoogenaamd waterkalf. Moeder en kroost zijn welvarend. Men schrijft ons uit het 4e district Zeker ook tengevolge van het gunstige Piuksterweer, werd van den Tramweg Bres- kensMaldeghem en DraaibrugSluis, druk gebruik gemaakt. Uit vele oorden van Zee land waren reeds Zaterdag familieleden en bezoekers in ons district, die, zonder deze uitmuntende gelegenheid, wel verre zouden gebleven zijn. Het vervoer op Maandag alleen, wordt op 1000 personen geschat. Een ontzettend ongeluk heeft te Dord recht plaats gehad. Een achtjarige knaap was met een sleperswagen meegereden naar de goederenloods op het terrein van de staatsspoorwegen. Toen de sleper bezig was goederen te lossen, begaf de jongen zich op het rangeerterrein en schijnt zich daar geplaatst te hebben op de rails, tussc'ien goederenwagens. Toen nu kort daarop eene locomotief de wagens achteiuilduwde, kwain het hoofd van den jongen tusschen de buffers,waarop de doodonmiddellijk volgde. De hersenen waren gedeeltelijk tegen de buffers geplakt en op den grond verspreid. Door den garnalenvisscher A. Marteijn van Arnemuiden, is deze week in den mond van de Hont of Westerschelde eene kist op- gevischt, bevattende onderscheidene wollen stoffen en eenige geldswaardige papieren. Aan den korporaal P. Bauwen, van het 2e bat. 3e reg. inf.is op plechtige wijze de bronzen medaille met loffelijk ge tuigschrift uitgereikt voor liet met levens gevaar redden van een knaap uit de vest te Middelburg, op 11 Febr, j. 1. Een inzender in de Dordrechtsche Cl. verhaalt de volgende merkwaardigheid uit de vogelenwereld, door hem met eigen oogen waargenomen. Een paar meerls hadoen een nest gebouwd iu eenen eiken struik, ongeveer een voet boven den grond, en daar vier eieren ingelegd, toen de echtelieden tot het begrip kwamen dat dit gevaarlijk was; althans zij zijn begonnen met haast een ander nest te bouwen op afgelegene)' plaats en op ruim 2 meter boven den beganen grond. Toen dit werk, waaraan ruim een dag besteed is, gereed was, hebben zij de üer eieren in den bek overgedragen, en zij zitten daar nu op te broeien. Maandagmiddag is te 's Hage e n man de van tram gevallen. Hij kreeg het wiel over een der beenen. Ook kw m hij met liet hoofd op een der straatsteeuen terecht, zoodat hij een been brak en ernstig aan het hoofd gewond werd. Aldaar werd ook des nachts op de straat door de politie een man gevonden die een wonde in de borst had. Gisteren morgen is nabij liet station Half weg te Haarlem een öjarig kind door een trein uit Amsterdam aangereden en onmid dellijk gedood. Dat er zoo hier en d tar met pinkster nog al meoschen op de been en op reis zijn geweest, is te begrijpen. De stoombootree- derij Fop Smit vervoerde op Zondag 6199 en Maandag 10.023 reizigers. Samen 16222. Ook Den Haag werd druk bezocht. De tram van den Rijnspoor bracht Maandag 15000 passagiers aan. De train van het Hollandsche spoor 30000. Meer dan 100000 vreemdelingen waren dien dag in de residentie of op Scheveningen. Te Weesp is in 86 jarigen ouderdom overleden de heer C. J. van lloulen, uitvin der van V. Houtens Cacaopoeder. Al weer éen. Een koopman te En schedé die gisteren nog de rails wilde over steken, terwijl de trein in aantocht was, werd door de locomotief aangegrepen en onmiddellijk dood gereden. Voor bouwkundig opzichter bij de Gods huizen te 's Hertogenbosch hebben zich 115 sollicitanten aangemeld. Te Maastricht is bij het lossen van een lading cochenille-verfhout uit Brazilië een levende vogelspin van reusachtige afmeting gevonden. Het dier had, in het hout ver borgen, de reis van Zuid-Amerika naar hier meegemaakt. Ook is te Maastrich t een schip tegen een pijler in de rivier aangestooten en gezonken. De opvar nden zijn gered. Ook is daar een brand geweest in de koninklijke papierfabriek waardoor een schade van f 12000 werd veroorzaakt. Hartverscheurend zijn de berichten aangaande den brand in de opéra-Comique te Parijs, waarvan wij in ons vorig nummer spraken. Reeds zijn meer dan 90 doodan opgegeven. Nog wordan de puinhoopen doorzocht, eri zal men vermoedelijk nog verscheidene lijken vinden. Het publiek van de 3e en 4e galerij schijnt door den rook gestikt te zijn. De toeschouwers der min dere rangen zijn er het slechtst aan t>e ge weest. Voor hen was geen redding mogelijk. De rook had zich met de grootste snel heid verbreid en onmiddellijk het bovenge- ge leelte van de zaal gevuld. Eenjgen, ver blind door den rook, kouden geen uitweg vinden an vielen bewusteloos neer anderen, door schrik bevangen, spoedden zich naar de trap, door de haast en het dringen vielen zij neer werden vertreden en stonden nietmeerop. Een aantal toeschouwers heeft men ge vonden doodgedrukt tegen een deur, die zij hadden willen openmakenwat echter mis lukt was. Dertig hunner vluchtten in de kleine koffiekamer. Nadat zij er een maal in waren konden zij er niet meer uit en zijn toen door den rook gestikt. De mannen doorstaken hunne vrouwen om haar uit hun lijden te verlossen. Van het personeel der opera kwamen 17 personen om. Een der danseressen werd, ofschoon deerlijk aan borst en armen ge brand, gered. Zij ligt in ijlende koorts. In haar ijdel kostuum heeft men haar naar haar woning gevoerd en op bed gelegd, waar zij wel zal sterven. Zij ligt daar met gesloten oogen, af en toe uitroependeDe brand de brand Reeds werd 100,000 francs gecollecteerd voor de bloedverwanten der slachtoffers. Mijnramp. Een vreeselijk ongeluk heeft Zaterdagochtend te Vdston in Engeland bij Glasgow plaats gehad. Door een hevige mjjn- outplofQng moeten 220 mijnwerkers bedolven zijn. Zaterdagavond werden 45 mannen be vrijd waarvan '1 is overleden. Toen nog ble ven er 140 in de gangen. Men hoorde hen roepen, maar ofschoon met de meeste in spanning wordt gewerkt, is het niet waar schijnlijk dat men allen nog tijdig kan be reiken. Men gelooft dat minstens een 70 tal werkliedeD bij de ramp het leven zullen verliezen. De ontploffing geschiedde in het ondergedeelte der mijn. De mijn ligt naast die van Dixon, waar voor tien jaren 220 mijnwerkers door ééne ont ploffing het leven verloren. De ontploffing te Udston is het derde mijnongeluk dat in 48 uren tijds in Groot Britannië gebeurde. ommw inwra—i TWEEDE KAMER. (Per Tel). Het onderwijsdebat wordt

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 2