CHRIST ELIJK- NIEUWSBLAD HISTORISCH VOOR ZEELAND- 1887. No. 77. Donderdag 2 Juni. Eerste Jaargang. VERSCHIJNT G. M. Klemkerk, Ie Goes F. P. D'huy. te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES Buitenland. Een oorveeg ter rechter tijd. Binnenland. ZEEUW, eu en MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Trijs per drie maanden franco p. p. f0,95 1 rikele nommers-0,02'/2 UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Frankrijk is eindelijk weer een ministerie rijk geworden. De leden van het oude ka binet zijn vervangen. Tegen den wenscli der radicalen zijn de radicale lieeren Bou- langer en Clemenceaux niet in het nieuwe ministerie opgenomen. Voor Boulanger kwam niemand op. En dat was nu de twee laatste jaren de lieveling der Parijzenaars, de afgod der radicalen, wegens zijne grijn zende staatkunde tegen Duitschland Thans is afgewend het gevaar voor eene breuke met het groote Duitsche rijk, wijl het nieuwe fransche ministerie de inzichten van den vergoden, nu uitgeworpen generaal Bou langer niet deelt. Het treedt trouwens onder weinig moedgevende omstandigheden op. De radikalen maakten hun stormiam reeds klaar om het te bestormen. Clemen ceaux sprak van een verdelgingsoorlog. Er zal geestkiacht noodig zijn, om de slagen van aezen verbitterdea radikaal af te wenden. De eerste ontmoeting tusschen de Ka mer en de nieuwe regeering was niet har telijk. Onheilspellende wolken hangen der zwakke boven het hoofd. Een lang leven zal zij wel niet hebben. Een menigte volks stond bij de eerste kennismaking, voor het gebouw te schreeuwen om den generaal Boulanger. Een votum van wantrouwen tegen de nieuwe ministers is verworpen. De socialistische werkstakers in België worden rustig. Zij hielden zich ook gisteren goed, niettegenstaande het de laatste dag was van den door Defuisseaux aan de regeering gestelden termijn om de Kamer te ontbin den en het volk op te roepen tot verkiezing van eene nieuwe. Toch liep ook deze beweging gelukkig weer met een sisser af. Moordtooneelen als die van het vorige jaar verhoedde de FEUILLETON. In een der voornaamste handelssteden van Noord-Duitschland leefde een koopman Muller geheeten, die dikwerf een jong, welgekleed man op de straat tegenkwam, welke hem vriendelijk, ja vertrouwelijk groet te. De heer Muller groette altoos beleefdelijk weder, doch daar hij zich niet herinnerde den jongen man ooit te voren ontmoet te hebben, zoo hield hij het er voor, dat deze hem verwisselde met iemand, op wien hij wellicht zeer veel geleek. Op zekeren dag was de heer Muller uit- genoodigd bij een zijner vrienden. Toen hij op den bepaalden tyd zich op diens buiten goed liet vinden, zag hij den gastheer in druk gesprek met denzeltden jongen man, in een der schaduwachtige lanen op en neder wandelen. Ook zij bemerkten zijne aan komst en begaven zidi tot hem. Toen de gastheer nu zijne beide vrienden aan elkan der wilde vojrstellen, maakte de jongste een afwijzende beweging met de hand, zeg gende «Dat is niet noodig, mynheer wij zijn sedert verscheiden jaren met elkander bekend.» «Ik veronderstel, dat er in deze eene vergissing plaats heeft,» zoo nam de heer Müller het woord: «wat mij betreft, ik Jieb wel sedert eenigen tyd menigen vrien- Heere genadig. Hij zond een geest van tweedracht onder de brooddronkenen. Een ander leider der socialisten te Gent, Anseele, heeft zich tegen de werkstaking verklaard, wijl zij onuitvoerbaar is. De socialistische optochten liepen ordelijk af Reeds heeft de Belgische regeering bij Duitsche kolen mijnen belangrijke bestellingen gedaan, om dat, ten gevolge der werkstakingen, gebrek aan kolen voelbaar werd. In de verschillende kolenmijnen in de Borinage is het werk hervat. De werksta king in België kan voorloopig als geëindigd worden beschouwd. Heldt de gewilde man Dat de vrienden van Nieuwenhuis, den socialist, het met Heldt niet eens zijn, kun nen wij begrijpen. Maar dat in het Algem. Ned. Werkliedenverbond nog zoovelen zich tegen hun voorzitter zouden verklaren, heb ben wij nooit kunnen vermoeden. Op de vergadering van 3J Mei werden 50 stemmen uitgebracht voor een voorzitter. De heer Heldt was afgetreden, doch was terstond herkiesbaar. Nu zou men verwachten mogen dat een voorzitter, die zich zoo afslooft voor de werklieden, die voor de werklieden aan de Marine-werf in de Tweede Kamer zoo flink optrad, en in de commissie van enquête en in de Kamer zoo vaak blijken geeft dat hij de werklieden kentdat men zulk een voorzitter met algemeene stemmen zou hebben herkozen. Misgeraden lezer 1 De heer Heldt werd wel herkozen, ja, doch met een meerderheid slechts van 3 stemmen. Er verklaarden zich 21 van de 50 stem men tegen zijn herkiezing als voorzitt jr, door een ander te stemmen of blanco. delijken groet van u ontvangen, doch ove rigens zijt gij mij geheel vreemd.» «En toch blijft het er bij, dat ik u sinds lang heb gekend en dat het mij zeer ver heugt, u heden te mogen ontmoeten en daardoor de gelegenheid te hebben u mijn hartelijken dank te betuigen.» Gij spreekt in raadselen. Hoe kan ik u tot eenigen dank verplicht hebben terwijl ik u volstrekt niet ken «Dat is inderdaad eer.e oude geschiede nis maar als wij ons hier nederzetten en gij mij dan eenige oogenblikken wilt aan- hooren zoo twijfel ik niet; of ik zal wel weder opleven in uwe herinnering. Het is 17 jaren geleden |ik was pas 9 jaar) toen ik mij op zekeren morgen naar de school begaf. Onderweg begon ik er over te denken hoe aangenaam het zou zijn, als ik by mijn boterham, welke moeder mij had medegegeven, ook een appel had. Mijne makkers aten dikwijls zulke groote schoone appelen en ik kreeg zelden eenig ooft. Van zulke gedachten vervuld, kwam ik op de markq over welke mijn weg liep; daar stonden vele manden, voi uitgelezen vruch ten, die mij zoo vriendelijk toelachten. Ik bleef onwillekeurig staan om ze te bekijken. De koopvrouw had haar waren den rug toegekeerd en was in druk gesprek gewik keld met een nabuur. Daar welde de over legging bij mij opzij zal het volstrekt niet bemerken, als gij een appel wegneemt zy houdt nog eene menigte over. Stillekens Wij merken naar aanleiding daarvan op: in de eerste plaats dat men van het dank- baarheidsgevoel van Heldt's vrienden voor alsnog niet te hoog behoeft op te geven. En in de tweede plaats dat men door het Kamerlidmaatschap en het Voorzitterschap Van het Algemeen Werkliedenverbond, toch nog geen volksman wordt. Goes. In de civiele terechtzitting van het kantongerecht alhier werd gisteren de heer jhr. mr. J. J. Pompe van Meerdervoort als kantonrechter geinstalleerd. De kapitein der jagers Le Bron de Vexella is bevorderd tot majoor bij het 3e regiment infanterie. Candidaten voor de provinciale Staten hoofd kiesdistrict Sluis vacature Mazure, zijn de bh. J. F. Hennequin te Sluis, candidaat der antirevolutionaire kiesvereenigingen J. van Houte, burgemeester te Oostburg, cand. der Vereeniging Volksonderwijs en Gerritsen, burgemeester van Groede, even eens liberaal. De commissie voor de verzoekschrif ten heeft in de jongste zitting van de Tweede Kamer verslag uitgebracht over een adres van J. Dol en 19 andere inwoners van Andijk, inhoudende klachten tegen het hoofd der Westerschool te Andijk, wegens onzedelijke handelingen met een der schoolgaande kinderen. Adressanten geven te kennen, dat niettegenstaande eene rechterlijke v:rvolging, die wel is waar ge staakt is, het schooltoezicht zich deze zaak al zeer weinig schijnt aan te trekken. De commissie stelde voor, dit adres te verzenden naar de ministers van binnen- landsche zaken en justitie om inlichtingen, met welke conclusie de Kamer zich heeft vereenigd. strekte ik mijne hand uit en wilde juist hoogst voorzichtig mijn buit in den zak ste ken, toen mij plotseling een flinke oerveeg werd toegediend, zoodat ik, verschrikt, den appel vallen liet. «Jongen», zoo riep te gelijk een ernstige stem, «hoe luidt het achtste gebod?» Wel ik hoop dat het de eerste maal is, dat gij uw hand uitstrekt naar het goed uws naasten laat het ook de laatste maal zijn.» Ik gevoelde, det ik tot over de ooren toe rood van schaamte was geworden en durf de nauwelijks de oogen opslaan; toch zijn mij evenwel de gelaatstrekken van dien man even onvergetelijk gebleven, als h t voorval zelf. Eerst was ik in de school zeer verstrooid; telkens weerklonken de woorden, op demurkj mij toegevoegd in mijn ooren. Mijn hart was zoo vol, dat ik wel had kunnen wee- nen; het meest echter bleven mijne ge lachten bepaald bij het slotlaat het ook de laatste maal zijn,» eti ik nam mij ernsliglyk voor: ja het zal o.ik gewisselijk de eerste en laatste maal zijn. Maar nog lang daarna als wij onzen Katechinnus opzeiden en de leeraar vroeg: «Hoe luidt het achtste ge bod?" herinnerde ik mij het hevig bonzen van mijn hart op den bedoelden morgen. Toen ik na eenige jaren de school verliet, kwam ik by een handelsvriend myns vaders te Bremen op het kantoorvan daar ging ik later naar Zuid-Arnerika. Het zal u niet vreemd voorkomen, als ik u zeg dat de ver- Men schrijft ons uit Goes. Maandag 2e Pin ksterdag was het hier festival, georga niseerd door de vereeniging van volksver maken, by gelegenheid van haar 20jarig bestaan. Zes muziekgezelschappen, die van Tolen, Coitgene, WTemeldinge, Kruiningen, Roosendaal, Hansweerd en Vlissingen waren aanwezig, die den ganschen dag bij beurte hun tonen lieten hooren, bij het trekken door de stad, of ook bij het uitvoeren van stukken in de daarvoor gemaakte muziek tent op de markt. Dat vele vreemdelingen onze stad bezoch ten, en de volksstroom aanzienlijk was, laat zich begrijpen. Doch bij het zien, hoe die groote menigte over het algemeen zich vermaakte, en in de aanwezigheid van de muziekgezelschappen alléén een brevet scheen te zien om aan de ongebreidelde hartstochten bot te vieren, durven wij de vraag stellen of het Comité van Volksver maken nu nog niet gezien heeft, dat elke gelegenheid van dien aard, slechts dient om het volk nog, en telkens dieper, te doen zinken We willen gaarne gelooven, dat de vereenigingen die het festival gloed en wijding moesten geven, met de beste be doelingen waren bezield, maar het toch reeds zoo feestzieke volk stoort zich niet daaraan. Waarlyk, deigelijke volksverma ken vermeerderen de volks zonden, en ver haasten het gericht dat over ons lar.d en volk komende is. Goes. Na afloop van het festival heeft maandagavond op het Slot Ostende de uit reiking plaats gehad der herinneringsme dailles, en de verloting der prijzen. Op de medailles staatVereeniging voor Volksver maken, en aan de keerzijdefestival Goes 30 Mei 1887. De prijzen vielen ten deel aan Oefening kweekt kunst van Wemel- dinge, len prijs t 25 en aan Vooruitgang zoekingen om zichzelven ten koste van an deren te bevoordeelen en aldus de hand naar 's naasten goed uit te strekken, voor een jong koopman niet zelden voorkomen. Ook voor mij bleven zoodanige verzoekingen niet uitmaar zoodra zy mij nabij kwamen, was het my altoos als gevoelde ik opnieuw de oorveeg, en de woorden«Laat het toch de laatste maal zijn" hielpen my jalle der gelijke gevaren af te wijzen. Sedert vijf maanden bevind ik mij weder in mijn va derstad en met innigen dank aan God mag ik zeggen, dat bij het niet onbeduidend vermogen, hetwelk ik medegebracht heb, bepaald geen oneerlijk of onrechtvaardig verworven geld is.» De jonge man hield hier een oogenblik opwant hij was door zijn verhaal zeer bewogen geworden. Daarna evenwel greep hy de hand van den lieer Müller en zeide: «Vergun mij nu, dat ik deze hand, welke mij zulk een weldaad bewees, recht hartelijk druk. «En vergun mij,» zeide de heer Müller, terwijl een traan in zijn oog blonk, dat ik den man recht hartelijk lief heb, die zulk een dankbaarheid toont, en die op lateren leeftijd zoo trouw gehouden heeft, wat hij als knaap beloofde.» Maranatha.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1