Buitenland. Binnenland. Kerk- en Schoolnieuw Landbouw, enz Rechtszaken. Tweede kamer Gemengde Berichten. bestemd Werd. De Regeering kon mis schien niet wel anders handelen om niet onrechtvaardig te worden zij moest eene kerk maken waarin alles werd opgenomen wat niet in eene ot andere bijzondere kerk tehuis behoorde.» Hierop beantwoordt hij de vraag, hoe dat geschieden kou, de NederL Herr. Kerk pasklaar te maken voor allen, er een alge- meene kerk van te maken. «De bevoegdheid der Regeering om geene dan de door haar erkende kerken toe te laten werd lang volgehouden, nl. tot de wet van 1853 op de kerkgenootschappen. Doch hoe loste de Regeering de moeilijkheid op, om de Nedenluitsch Hervormde Kerk, die ongelukkiglijk gebonden aan eene zeer scherp omschreven leer en dus uit haren aard uitsluitend was, pasklaar te maken voor eene algemeene kerk, de vergadering van alle richtingen? Hoe moest het kunstwerk verricht worden, de Gereformeerde Kerk geschikt te maken voor alle hare tegenstanders, voor ieder die goedvond daarin te treden? Dat kunststuk is vertoond in het begin dezer eeuw. Om duidelijk te maken hoe zoo iets mogelijk was, verlieze men niet uit het oog, dat ook reeds tijdens de Republiek de Gereformeerde, kerk langzamerhand feitelqk zulk een verzamelplaats geworden was; dat hare beljjdenis wel juist omschre ven was en formeel altijd erkend werd; maar dat niettemin in die kerk ook zij waren opgenomen die er niet in behoorden. Immers om te geraken tot een burgerlijk ambt moest men belijder zijn van den Gereformeerden godsdienstwelnu «Parijs is wel een mis waard»; en ieder werd Gereformeerd die in het ambt wenschte te komen. Ook de predikanten die van de leer afweken moesten zorgen dat dit niet openbaar werd, ten einde hunne positie niet te verliezen. Dus over en weder omzag men elkander, en de goede gemeente, dat deel der gemeente dat ambteloos is en niet naar posten haakt, maar tevreden is als het maar een predikant heeft die het Woord recht snijdt, bemerkte er weinig van, hoewel zjj zelve veelal aan de belij denis gehecht bleef. Zij kon er ook niet veel tegen doen, want de kerkeraden werden grootendeels door de kerkeraden zeiven gekozen, en de gemeenteleden had den weinig invloed.» De heer Lohman neemt dit de toenmalige overheid echter niet kwalijk. Hij voegt er vergoelijkend tusschen twee haakjes bij: «Men mag dit weder niet te euvel duiden aan de overheid van dien tijd noch aan de kerk zelve: het was eenvoudig een nood zakelijk gevolg van het bestaan eener publieke kerk eenmaal dat stelsel hebben de moet men die kerk zóó ruim maken, dat alle staatsburgers er in kunnen wor den opgenomen. Eene publieke kerk kan niet bestemd blijven voor enkele burgers, want de overheid regeert over goeden en kwaden." De generaal Van der Schrieck en het Nederlandsche leger. Een der roomsche kamerleden, de heer Van Baar, heeft terecht gewezen op de on gelukkige toestanden i i onze kazernes, waar vloeken en onzedelijke gesprekken den mili cien demoraliseeren, en men in het onbe schaafd, godslasterlijk vloeken niet zelden in de hoogste rangen voorgaat. De heer v. d. Schrieck heeft daartegen geprotesteerd. Hem als officier is van deze dingen niets bekend. Maar al meent hij dat de heer Van Baar er niets van weet, de heer Van Baar weet het welniet de officieren maar de miliciens moeten de Kamerleden daaromtrent inlichten. Werd er eene enquête ingesteld over de tucht in onze kazernes, dat onderzoek zou vleiend kunnen zijn. Mair eene enquête met de vraag: «Wat doet men in de ka zernes tot verhooging van het godsdienstig bewustzijn?» zou minder gunstig afloepen. Noch de heer v. d. Schrieck, noch eenig ander officier kan in deze zaak onpartijdig oordeelen. Het kwaad schuilt op de cham- brées en onderofficierskamers, welker bewo ners op de maandelijksche inspecties voor beeldig galant en fatsoenlijk zijn. Het ka- zerneleveu mag deelhebben in de karakter vorming, in de zedenbederving niet minder. Vele oud-milicïens zullen ons dit toestemmen. Uit Afrika is bericht ontvangen, dat de expeditie van Stanley, tot vertrekken gereed, den 30 April jl. in 4 stoombooten de Congo is opgevaren. Alles was wel. Ook in België komen de dynamiet- aanslagen in zwang. Vrijdagnacht hebben te Trivières drie ontploffingen vandynamiet- patronen plaats gehad op den drempel van arbeiders, die geweigerd hadden het oor ie leenen aan de vooittellen der opruiers; te Chatelet, in het Kolenbekken Charleroi, ont plofte een kruitmijn, aangelegd met de bedoeling de luchtpomp van een schacht der groeve Boubier te vernielen. Zondagavond zaten verscheidene officieren te Louviêres in de koffiekamer van hun hotel, toen een ontploffing plaats had, die de vensters en kozijnen verbrijzelde en een luit kol., een majoor en een arts in den rug verwondde. In de Boririage (Bergen) zijn bij huiszoe kingen revolvers en patronen in beslag ge nomen. Omtrent Mariemont wordt gemeld, dat de goedgezinde arbeiders aldaar zou ener giek tusschenbeide zijn gekomen, dat het gepeupel én de opruiers er 't onderspit hebben gedolven. Te Charleroi trokken honderden werk stakers met de roode vlag door de stad. De keelontsteking van den Duilschen Kroonprins, gevolg van de mazelen, is niet gevaarlijk. In de Margarethakerk te Westminster had Zondag de dankzeggingsdieust plaats, ter viering van het leest der koningin van Engeland, die thans 5U jaar koningin is. Al de leden van hel Lagerhuis, al de par- tjjen waren tegenwoordig. Hier zweeg de partijstrijd. Eerst vergaderden zij in het Huis, waar de voorzitter in pontificaal en voorafgegaan door den stafdrager den op tocht opende naar de Westminster HalL Hier sloot zich de geestelijkheid bij den stoet aan, en verder ging het. onder geleide van de Queen's Westminster Volunteers, naar de kerk. In het bedehuis zelf waren reeds de aartsbisschoppen van Canterbury en York benevens verscheidene ministers en staatslieden aanwezig. De preek werd gehouden door den bisschop van Ripon. Te Marseille zijn drie Indische vorsten aangekomen, Maharadjah Holhar van Indore en prins Raho van Cuth, met zijn broeder. Zjj Oegaven zich naar Londen, om de kro ningsfeesten van koningin Victoria bjj te wonen en om haar een geschenk van kost bare edelgesteenten aan te bieden, waarvan de4 waarde op eenmillioen wordt geschat. De Staatscourant bevat de akte van oprichting der naamlooze vennootschap: Bet Wageningsch Weekblad, te Wageningen. Aandeelhouders zijn de heeren mr. O. J. 11. graaf van Limburg Stirum, zonder be roep, wonende te's Gravenhage; mr. C. J. E. graal' van Bylandt, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, wonende te 's GravenhageA. E. van der Dussen, pre dikant der Ned. Herv. gem. te Amsterdam en wonende aldaar; E. Cesar Segers, pre dikant, wonende te Leiden; J. J. Vevburgh Hz., zonder beroep, wonende te Utrecht; H. B. Breijer, boek- en kunsthandelaar, wonende te Arnhem. Het maatschappelijk kapitaal is bepaald op zes en twintig duizend gulden, verdeeld in aandeelen, groot duizend gulden, zullende elk aandeel in tien onderdeden kunnen gesplitst worden. Het geheele kapitaal is geplaatst, en wel aan genoemde heeren, mr. graaf Van Limburg Stirum een duizend gulden, mr. graaf Van Bylandt van Sliedrecht een duizend gulden. Van der Dussen een duizend gulden, Segers negen duizend gulden, Verbrugh negen duizend gulden en Breijer vijfduizend gulden. Het lijk van den heer lllussé s gisteren van Den Haag naar Dordrecht overgebracht. De president der Tweede Kamer en vele hooggeplaatste vrienden des overledenen woonden de treurige plechtigheid bij. De met vele kransen vei sierde lijkkist werd aan het station te l'ordrecht in den lijk wagen geplaatst. Doch nauwelijks was deze in beweging, of da r brak de as van de rouwkoets, zoodat deze ineenzakte. Da delijk werden de paarden afgespannen en werd de kist in een andere koets geplaatst. Op de bepraafplaats waren vele autoriteiten tegenwoordig. Toespraken werden niet gehouden. Goes Het Nutsdepartement alhier heeft in het bestuur herkozen de hh. V. d. Bilt la Motthe en Van Gorkum, en in plaats van tie hh. Joncquiere en Van Campen de hh. V. d. Mandere en De Laat de Kanter. Ned. Herv. Kerk. Ds G. C. Boomer te Ritthem staat op het zestal voor predikant bij de ned. herv. gem. te 's Hertogenbosch, Ook de kerkeraad van Harmeien heeft de Kerkenorde van 161819 aangenomen. De predikant, ds. W. Ringualda, gaat hier in mede. De predikant-letterkundige dr. C. E, v. Koetsveld te 's Gravenhage heeft onder veel belangstelling zijn 80steu verjaardag gevierd. Een telegram van gelukwensching kwam ook o. a. van Bad-Wildungen namens H. M. M. M. den Koning en de Koningin. Als een bijzonderheid kan uit Velden gemeld worden dat een landbouwer aldaar in een merkwaardig korten tijd eigenaar werd van 42 jonge zwijnen, hem door een zijner zeugen geschonken. Eerst bracht dit vruchtbare varken 20 biggen ter wereld en 5 maan len later schonk zij aan nog een twee en twintigtal «het leven.» Onder de 42 zijn slechts 2 minder welvarend. Het eerste twintigtal is reeds verkocht voor de som van f 170. Ook te Roermond is het miltvuur uitgebroken. Te 's Gravenhage zal Dinsdag 7 Juni de vergadering van het Nederl. Landbouw- comité gehouden worden. Onder de punten ter behandeling komen voor: Voorstel Zee land: «Zal het jaarlijksch verslag over den landbouw in Nederland volkomen beant woorden aan de bedoeling waarmede het wordt uitgegeven, dan is het noodig dat daarin vereenvoudiging worde gebracht.» Voorstel Zeeland in zake contracten bij teelt van suikerbieten. Het bestuur betuigt in het verslag zyn ingenomenheid met de be noeming van de staats-landbouwcom missie. KOLOiMKN. In een particulier schrjjven in de N. Rott. Crt over het gevecht van 4 April in Atjeh, reeds door ons meegedeeld, lezen wij De cavalerie werd als vedette op den weg van Pakan Kroeng-Tjoet naar Kota-Pohama opgesteld. Van Oleh-leh uit volgde men het zeestrand. Om de Koeala over te steken lagen 2 sloepen gereed. Van Kota-Radja naderde men natuurlijk van de landzijde. Bij den overval waartoe men spoedig oyerging vond men de Atjehers, die zich achter het kreu pelhout en tusschen de talrijke lagunes veilig rekenden, bezig met koken, eten en bidden op de heilige graven, die daar in grooten getale w< rden aangetroffen en in hoogeeer gehouden. Wel een overtuigend be wijs van hunne onverschrokkenheid en doods verachting, daar alles binnen de linie plaats greep. Bij den aanval gingen deAmbonneezen voorop, maar kregen zulk een overstelpend vuur, dat zij eenigszins terugweken. Onmid dellijk kwam de 4e compagnie van het 3e bataljon hun te hulp en stormde zonder riaar tegenstand of gevaar te vragen door. Geweldig was het treffen. De luitenant Van Deventer werd dadelijk gevaarlijk aan het hoofd gewond. Van de 60 man, waar mede de luitenant Gelsing optrok, vielen er aanstonds 17 tegen den grond. De luite nant Cornelissen, vroeger reeds bij den tocht naar Rigas gewond, kreeg een mat ten kogel. Kapitein Buijs werden 2 vingers van de linkerhand geschoten. Toen men 's avond? als overwinnaar huiswaarts keerde, bleek het dat er 37 gewonden waren binnenge bracht dat 7 soldaten hun leven hadden gelaten, waarna er van de gewonden later nog 2 stierven. Groot was gelukkig het succes. De vijand liet 50 dooden ligger. Hoevelen zij medegenomen hebben en hoevelen er gewond zijn is niet bekend. Onder de gesneuvelden aan de zijde van den vijand is. naar men met zekerheid weet, een zoontje van den bekenden Toekoe di 'lieroe. Met rendjong en lans in de hand werd hij neergeschoten. Toen men de vol gende dagen uitrukte om het terrein schoon te kappen, vond men telkens nog doode Atjehers en armen en beenen, diezoo maar uit den grond waren te trekken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Wegens diefstal G. J. van D. 18j., timmerman te Biezelinge (Kapelle) tot een jaar gevangenisstraf. Wegens mishandeling P. L. S. 27 j-, steenhouwer te Middelburg tot 14 dagen gev. wegens het beschadigen vaneens a n d e r s g o e d D. R. 19 j., werkman te Vlissingen, tot f10 b. s. 10 d. h. Allen in de kosten. Ontslagen van alle rechts vervolging H. P. M. 51 j., molenaar te Westkapelle, beklaagd van vervalsching van levensmiddelen. Dc grondwetsherziening. Hoofdstuk Oor log is voortgezet. De heer Schepel stelde een amendement voor, strekkende oni5000000 op de begr. te zetten, en daarvoor vrijwilligers te wei ven, en naa<t die krijgsmacht de volks wapening te doen staan. Dit amendement viel met 61 tegen 15 stemmen. De heer Viruly stelde voor een amendement om het beginsel ven de wettelijke organisatie der levende strijdkrachten in de Grondwet te erkennen. Dit is verworpen met 54 tegen 22 stemmen. De hr. Fabius wilde een oefe- ningstijd van niet langer dan 18 maanden en 4 malen helhalingsoefeningen. Ook dit werd verworpen. Door aanneming van een voorstel der coinmiseie ven rapporteuas en verwerping van het voorstelReuther is nu bepaald dat de miliciens jnietzonder hunne voorkennis naar de Oost kunnen gezonden worden. De zeemiüciens echter wel. Goes. Gisteren avond is een metselaar bezig bij V. een goot schoon te maken van het dak gevallen en inwendig gekneusd naar zijn woning gebracht. Dr. v. Renterghem bewees geneeskundige hulp. Goes. Vrijdagavond 20 Mei heeft de le huishoudelijke schietwedstrijd der Kader- vereen. «Oefening kweekt kennis» der d. d. schutterij alhier plaats gehad. De uitslag is dat werden behaald De le prijs inktstel, door Sergt. L. de Beste, na kamp met Fourier Fokkinga welke als nu den 2en prijs verkreeg zijnde een kistje sigaren met sigarenpijp. De 3e prijs,een portemonnaie verwierf Koip. J. Delnaij, de 4e een stel sigaren bekers met aschbak Korp. Compeer e:i de 5e prijs, een flesch poederchocolade Korpl. Reijeise. Met een woord van aanmoediging, ook voor die leden welke geen prijs mochten behalen, werden de prijzen door den Voorzitter Sergt. Majoor Temperman, aan de winners uitgereikt. (Abusievelijk maandag blijven liggen.) Van gooderhand wordt medegedeeld dat Ellewoutsdijk en Oudelande zich ver- eenigd hebben ter verkrijging van een ge- meenschappeiijken geneesheer en een ge meenschappelijke!) predikant. Reeds schijnen er stappen bij de autori teiten gedaan te zijn om een pre ikant voor beide gemeenten te beroepen, daar zij reeds jaren vacant zijn en er niet het minste uit zicht bestaat dat daarin voorzien zal worden. Wel kan dit slechts met opoffering van 1/3 van het rijks-traktement, maar de iaar- wedde zou dan toch op hooger bedrag kun nen bepaald worden dan zij nu voor elke gemeente afzonderlijk bedraagt. De pastorie te Oudelande is dan bestemd tot woning voor den toekomstigen genees heer. M. C. Borsele, 25 Mei 1887. Toen gisteren hier iemand bezig was in zijn tuin te wer ken had hij onder-die bezigheden het zeldzame geval een gouden ring te vinden. Kloetinge. In één weide van den land bouwer Burger alhier zijn 97 reigernesten uitgehaald, in ieder nest bevonden zich ge middeld 3 jongen. Zondag nacht is te Middelburg in een huis op de Beestenmarkt ingebroken, met ontvreemding van een zilveren horloge en ketting. De dader is op heeterdaad betrapt en gearresteerd. -- Men schrijft ons uit Heinkenszand: De dienstmeid van den landbouwer J. K. te 's Heer Abtskerke die eenige Zondagen ach tereen haar ouders te Heinkenszand bezocht, werd telkens lastig gevallen door een 3tal jongens, die zich achter een dijk schuil hielden. Zondag weer dien weg gaande zag zij op de terugreis dat zij werd opgewacht niet verder voortdurvende keerde zij naar 11. terug en gaf den veldwachter F. v. d. Linde alhier kennis van het gebeurde, die het meisje gelastte haar weg onbevreesd te ver volgen, hij zelf zou een oog in 't zeil houden. V. d. L. ging haar achterna waarop de jongens hem bemerkten en wegliepen. Zij werden echter met behulp van den majoor Verdouw opgezocht en verhoord. Een nader verhoor heeft tot bekentenis geleid van on eerbare aanranding van het meisje. Er is proces-verbaal van opgemaakt. Een der jongens J. B. is circa 8 maanden geleden uit het huis van verzekerde bewaring te 's Hertogenbosch waar hij 2 jaren heeft doorgebracht ontslagen en telt slechts 17 jaren. In Friesland is de boterprijs gedaald op 25 cent de 5 ons,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 2