Binnenland. Kerk- en Scliooliiieuw Rechtszaken. Landbouw, enz Gemengde Berichten. lid der protest-partij tot Februari jl. zijn land gediend. ld Frankrijk is men nog geen ministerie rijk geworden. De radicale partij heeft be sloten geen vrede te zullen nemen met een ministerie dat uit de onsamenhangende meerderheid van de vorige noodlottige stem ming is samengesteld. Zij wil dat met de radicale partij, 100 leden sterk, zal gerekend worden. Het Lagerhuis heeft met 263 tegen 180 stemmen Russel's amendement op het tweede artiktl der Iersehe coercion-bill ver worpen, hetwelk ten doel had, combinaties van pachters tegen het betalen van den pachtpenning uit te sluiten. Daarop is het debat verdaagd. In derde lezing zijn vervol gens aangenomen de bill, die den hertog van Connaught machtigt ter gelegenheid van het jubileum der Koningin met verlof over te komen en de bill tot conversie der Indische 4 pets staatsschuld. Goes. Het kohier van den hootdelijken omslag voor dit jaar is vastgesteld op f26516,74. De N. R. C. noemt dit een nogal belangrijk cijfer voor een gemeente van 6700 zielen. Zoo is het. Ter vervanging van wijlen den heer A. Timmerman is tot gezworene van den Goeschen dolder benoemd de heer D. Rouw. Wegens gewone aftreding werd als dijkgraaf van dien polder herkozen de heer J. Vermeule en als gezworene de heer M. de Boks. Verplaatst met 7 Juni a. s. de rijks veldwachter 3e kl. L. C. Straub, van Seroos- kerke naar Renesse en A. v. Vliet (jacht opziener) van Ellemeet naar Serooskerke. Door Ingelanden van den Nieuwe- Kraaiertpolder is tot lid van den Dijkraad van het calamiteuze waterschap Ellewouds- dijk Borsele herbenoemd de heer J. G. P. Timans te 's-Heerenhoek. De heer J. Goense, is op verzoek eervol ontslagen als dijkgraaf van den Calandpolder Onze Regeering is uitgenoodigd zich op het Internationaal Geneeskundig Congres dat in October dezes jaars te Washington zal gehouden worden, te laten vertegen woordigen. De heer T. M. Lucas, eerste officier in dienst der maatschappij «Zeeland:», is bevorderd tot gezagvoerder en als zoodanig geplaatst op de mailboot, Willem., Prins van Oranje. Het vervoer der pakketpost is in die mate vermeerderd, dat, behalve de f25000 waarmede de raming voor 1886 reeds werd verhoogd, nog f 45540 meer noodig is voor de kosten van transport, welk bedrag de Regeering nu heeft aangevraagd. Belast met ingang van 1 Juni met het beheer van het hulppostkantoor te Hansweerd, G. E. van Krieken, Directeur van het Telegraafkantoor aldaar. Verplaatst de commies 'der posterijen 4e klasse B. J. Bouricius van Middelburg naar het spoorwegpostk. No. 2. (Standplaats Rotterdam). Ierseke. De Raad van State te 's Graven- hage heeft het beroep van J. A. Eek hardt alhier, van een besluit van burgemeester en wethouders in zake de voorwaarden tot op richting eener smederij, ongegrond ver klaard. Met het leggen eener tweede spoorlijn van Biezelinge naar Middelburg wordt spoed gemaakt. Het werk moet vóór den w nter klaar zjjn. Benoemd met 1 Juni tot surnumerairs bij de posterijen de heeren D. Ramondt Jr., J. Bouman, H. Kanning, Jhr. G. van den Santgeuvel, M. A. Ramondt jr. met plaatsing te Goes, J. Ie Grand te Biervliet, A. Hoeth, K. A. Heyblom te Terneuzen, D. Lodder en J. G. De Fouw te Amsterdam. Als opvolger van wijlen den heer M. Mazure in de Staten vao Zeeland wordt genoemd de heer Gerritsen, burgemeester van Breskens, Groede en Nieuwvliet, die in Zeeuwsch-Vlaanderen populair werd door het tot stand brengen van de stoomtram BreskensMaldeghem Terneuzen. In de zitting van den ge meenteraad op Vrijdag jl. werd de oude kwestie, wenscheljjkheid van het maken van een tweeden toegangsweg naar het station, weder ter sprake gebracht. Een crediet werd toegestaan, om dr. v. Nes ge legenheid te geven de gewone driemaande- lijksche inenting rechtstreeks van het kalf te doen. Op voorstel van de heerMoens werd besleten een verordening in 't leven te roepen om de vervalsching van melk en boter tegen te gaan. Het hut en het Sociaal Weekblad. Het hoofdbestuur der maatschappij Tot Aut van 't Algemeen heeft zijn voorstel betreffende de annexatie van het Sociaal Weekblad wijselijk ingetrokken. Trouwens het zou toch verworpen zijn. De meerder heid der aldeeliiigen had het voorstel er barmelijk gehavend en mishandeld. Aan het adres van de vooruitstrevende redactie van het Sociaal Weekblad was in meer dan eene vergadering menig hard woord ge sproken. Naar den zin van de hedendaag- sclie, toougevende, eerzame liberalen is het blad van mr. Kerdijk veel te radiaaal. De bezadigde mannen van het «Nut» houden niet van hardloopers. Vooral nu het va derland al sinds lange allerwegen behoorlijk werd geliberaliseerd, en de zoogenaamde grondwetsherziening de handhaving van dit renteniersstandpunt genoegzaam waarborgt, is het voor den corpulenteii zwakke niet weuschelijk dat hij meedoe aan de harddra verij zijner zonen. Het liberalisme wordt al meer conservatief. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Zwartsluis door L. M. van Noppen te Wijujeterp. Bedankt voor Kats door A. Veenhuizen te Nederliorst den Berg; voor i 'lemen door d*. Ph. Peter te berooskerke. Naar men verneemt zulleu eenige ker" kelijke gemeenten, uie vroeger bediend wer" den door wijlen ds. Bakker van 's-Graveir polder, zich vereeuigen met de volgelingen van wijlen ds. Van Dijke, welke meer pre dikanten bezitten dan eerstgemelde. Up uitnoodiging heeft ds. Wijting uil Goes zien bereid verklaard godsdiensto leningen der herderloozen te leiden om bij gebleheu over eenstemming tot het doopeu van de veie kinderen overtegaan. Te 's-Gravenpolder hield Donderdag de heer M. ttuben uit Ter- Neuzen zijn eerste predicatie voor eene tal rijke schare helangstellenden. G. G. Bij deurwaarders-exploot is aan de doleerende kei kvoogden van Serooskerke en Vrouwepolder bericht dat zij door het pro vinciaal college van toezicht op het belieer der kerkelijke goederen van de Hervormde gemeente in Zeeland voor ontzetting uit iiun ambt aan hel algemeeu coliegie zijn voorgedragen. De bekende oud-predikant an Was senaar, en zendingsvriend, ds. L. J. v. Rhijn, is te Bad Wildungen op 75jarigen leeftijd overleden. De laatste jaren zijns levens bracht hij te Doetinchein door, waar hij de trouwe medewerker van ds. van Dijk, en de steun der Doetincliemsche stichtingen was. Voor het afleggen van ;het eind-examen der hoogere burgerscholen in Zeelaud heb ben zich 10 leerlingen uit Middeluurg, 3 uit Goes en 6 uit Zierikzee aangemeld. Op 8 Juli a. s. algemeene vergadering der Zuid-Bevelandsche onder wijzers vereeni- ging, en wel te 's Gravenpolder. Spreker de heer Z. Bouwens, hoofd der Openbare School te Ierseke. Bij het dezer dagen te Utrecht ge houden examen voor christelijke bewaar schoolonderwijzeressen slaagde o. a. mej, W. P. v. Hou te te Westkapelle. Te Utrecht is voor het eerste natuur kundig examen geslaagd de heer G. A. de Lange. Mejuffr. A. Meijer te Goes is benoemd tot onderwijzeres in de handwerken aan de Marta-Sticl.ting te Alfen a. d. Rijn. Het vonnis der Zierikzeesche rechtbank waarbij K. S. te Biezelinge tot 2 maanden gevangenisstraf werd veroordeeld, wegens het uit aardigheid doodschieten van een hond, is bevestigd. Ill MIIIMIIWIH Hill I in 11> I I 11 UW I' I 1MB In 1851 waren in ons land 84.000 HA. land met aardappelen bepootin '1861 was dit tot 107.000 HA., in 1871 tot 126.000 en in 1884 tot 145 000 HA. ge stegen, zijnde een zesde deel van al het bouwland in Nederland of 45 pCt. van de oppervlakte van den Nederlandschen bodem. N. R. C. Men schrijft aan de L. C.Het eene jaar verschilt niet veel bij het andere. Als men meent dat de langgerekte winter voorbij is en de lente aanbreekt, ontstaat er bij zoelte van enkele uren onweer, en de koude, die men vergeten achtte, neemt Weer de overhand. Voor een paar weken had men daarbij eene bijmaan waargenomen. Het is bekend dat verschijnselen als bijzonnen en bijmanen ontstaan door de werking van het licht der zon en maan op tallooze ijskris tallen, die zich in het luchtruim bevinden en koude aankondigen. De raad werd daarbij gegeven, de kachels niet weg te doen. Als op slag liep de wind naar het noorden, waarbij het hard begon te blazen eu de beruchte koude Meidagen bezorgde. Het is nu sedert 14 dagen over geheel Europa veel te koud en men vraagt eikander af, of de geleerden het nu ernstig meeuen dat de aardkorst, hoe langer hoe meer afkoelt. Gok heeft liet niet aan nachtvorsten ont broken. Dat hierbij de toch reeds achter lijke groei stilstaat en de snijdende wind aan het pas ontloken groen en de bloemen schade doet, behoeft geen betoog. Vlissingen. De stoomboot Minerva, gezagvoerder De Jong, vertrok Zaterdag ochtend, in plaats van V rijdag, wegens het ongunstige weder, weder van hier naar Londen i^Depttord), met circa 33ÜU stuks levende schapen. Vlissingen. Zaterdag middag liep van de werf der kon. inaalsch. «de Schelde» met goed gevolg ie water net stalen raderstoom- schip Fell x, uitsluitend bestemd ten dien ste der oestercultuur eu gebouwd voor reke ning van de heeren G. L. de Meulemeester Go. te Bergeii op Zoom. Hel schip is 73'/» Eng. voet lang, heeft eene hreedle van 13'/» vt. eu een diepgang van 3'/» vt. In dit vaartuig zal eene dubbele compound machine van het osoilleerend systeem woideu geplaatst en bovendien nog eene alzonderhjke machine voor de koriurichting worden aan gebracht. De stoomketel wordt geheel va a staal, terwijl deze, zoowel als de vorenge noemde machines, in de labnek der maatsch. «de tichelde» zullen worden vervaardigd -Zaterdagmorgen had met het voor deu op 1 Juni e. k. in werking tredenden dag dienst tusschen Vlissingen en Queensborough, der stoomvaartmaatschappij «Zeeland» be stemde jStoomschip «Duuschland», kapitein Brouwer, een proeftocht plaats, die door vele Nederiandsche eu Duitsche spoorwegautori teiten alsmede door de vertegenwoordigers vaii eenige der voornaamste Duitsche en Hollandsche dagbladen, werd medegemaakt. Reeds den vorigeu avond werden de gasteu van de «Zeeland» aan liet station door de directie ontvangenzij logeerden dien nacht aan boord van het stoomsc.iip «Prinses Elisabeth» en gingen Zaterdagmorgen te 10 uur over op het nieuwe schip, de «Duitsch- land.» Allen bewonderden de inrichting van dit prachtige schip, hetwelk inderdaad, met de overige voor deu heust der «Zeeland» bestemde nieuwe bodems de schoonste boot mag worden genoemd, die op eenige stoom vaartlijn in Europa tot uogtoe m dieu-t is. De inrichting van 't schip is boven allen lot verhevenhet munt uit door rijkdom en versienugeu, door comfort eu door tlinke afmetingen de salon is bijv. 13 bij 10 Meter groot en ruim genoeg om 100 per sonen tegeljjk te doen dineeren; de bo ven salon is een waar kunstkabinet. Men vindt er fraaie schilderijen in van eerste meesters. Met volle kracht stoomde 't schip uit de haven langs het vuurschip «de Wielingen» tot aan het Belgisch vuurschip «de Wande laar»; daar keerde het met groot gemak en met een '19 mijls-vaart stoomde het terug, langs Vlissingen en voorbij Terneuzen tot Hansweert. Van daar keerde T schip naar de haven terug, waar men te half 4 uur aan kwam. Des avonds te zes uur vereenigden de directeuren en commissarissen van de «Zeeland» hun gasten aan een diner in het Kurhaus te Vlissingen. In stede dat de zaaioesterperceelen in Zuid-Beveland hooge prijzen opbrengen wor den thans perceelen voor niet in gebruik aangeboden. Gok worden er eenige duizen den oesterpannen aan de lief hebbers om niet geprensenteerd. In weerwil dezer gunstige aanbiedingen heeft niemand lust ze te aan vaarden. Nu de hooge pacht moet betaald worden, blijkt bij sommigen gebrek aan voldoend bedrijfskapitaal te bestaan, en worden de een of tweejarige oesters te koop aangeboden aan gevestigde maatschappijen of partulieren, die evenwel hunne eigen pannen vol heb ben en de aanbiedingen afslaan. (Dbl.) Ook uit Ierseke vertrekt deze week een huisgezin naar Amerika. Bjj minder geldgebrek zouden er zeker uit deze ge meente wel meerderen volgen. Weiueldinge. Vrijdagmiddag waren een viertal jongens aan 't spelen in een boot, bij een der oesterputten. Ongelukkig raakte de ketting los en dreef de boot van den dijk. Drie jongens sprongen er uit, doch de vierde dreef weg tot aan de zandplaat, waarvan hij door de bemanning van een hoogaarts werd gered, na een levensgevaar lijke reis bij een onstuimigen westenwind. De boot was heden nog zoek. Te Nisse bljjft het miltvuur, wairdoor twee runderen voor eenige dagen aangetast werden zich gelukkig tot deze gevallen be palen. De twee dieren werden op last der bevoegde autoriteiten afgemaakt en in de weide werd de g ibruikelijke waarschuwende aankondiging geplaatst. Brouwershaven. Wegens het weinige gasverbruik in deze plaats, is de gasfabriek alhier opgeheven. Uit Arnemuiden meldt men aan de A. R. C. dat de vischvangst tamelijk is geweest. Schol en scharren waren prijshou dend, gemiddeld a f5 per mand afgeleverd. De garnalenvangst was minder voordeelig. De prijzen per mand bleven iaag. Enkele partijtjes werden per tram Breskens Maldeghem voor f3 a f3,50 per mand verzonden. Borsele. Men gaat hier bij deingezetenenrond om een verzoekschrift te doen teekenen, aan het adres van provinciale staten van Zeeland. Daarin wordt gewezen op de noodzakelijke behoefte die hier bestaat aan een steiger tot aanleg voor de booten en tot los- en la dingplaats. Deze aanleg enz. wordt nu nog wel eens door weersomstandigheden verhin derd, en is niet zonder gevaar, daar alles per sloep moet gebeuren. Ook omliggende gemeenten zullen uitgenoo ligd worden, dit verzoek te ondersteunen. Heinkenszand, 23 Mei 1887. Heden voor middag had hier een droevig ongeluk plaats. Een jongetje van den landbouwer W. v. Liere te Ovezand, oud 12 jaar, bracht met kar en paard een geit en varken aan de Wed. L. Braamse alhier. Voor de deur gekomen zou hij die openen, doch kon zulks niet zonder de teugels los te laten. Op dit oogenblik schrok het paard door een beweging die de geit maakte en sloeg op hol, liep een eindweegs en maakte bij Klarespad den draai zoo kort dat het met kar, geit en varken 't onderste boven sloeg, en den negen en zeventig jarigen J. Traas overreed die juist nog eenige kinderen daar spelende voor het naderend onheil wilde vrijwaren. Traas moest van onder de kar worden geholpen en weggedragen, zijn voet schijnt uit het lid te zijn, terwijl het paard boven de schoe zijn poot heeft ge broken. Tegen den landbouwer zal proces verbaal worden opgemaakt. Het is te hopen dat door de hem getroffen ramp wel geleerd zalzjjn, paard en kar in handen van een knaapje niet langer toe te vertrouwen. OntzettendTe Haarlem is een moord gepleegd, nog al uit haat, en wel op een 2'/» jarig knaapje. Een ongehuwde moeder had dit kind aan een buurvrouw toevertrouwd, daar zij uit schoonmaken was. Een goede kennis der moeder, die een hekel aan dit kind had, haalde het kind weg en begaf zich er mede op de kamer van de moeder. Eenig leven werd vernomen en de persoon ging weg. Toen men terstond daarop ging kijken, vond men het kind dood in de kamer liggen. Op het lijkje vond men 12 wonden. Twee tanden waren de tong ingedrongen. De dader erkent het kind wel eens geschopt te hebben, doch aan den moord is hij. naar hij zegt, onschuldig. Te Beilen zijn op defi weg de lijken van 9 schapen geVonden, van hun vel ont daan. Hier moet natuurlijk aan diefstal gedacht worden. Zaterdag had te Arnhem aan het station een treurig ongeluk plaats. De kruier P. wilde met een valies de rails oversteken, toen hij door een achteruitgaande machine, die hij niet bemerkte, aangereden werd. De machine verpletterde hem letterlijk, zoodat de dood onmiddellijk volgde. Een weinig belovende knaap van 40 jaar maakte er te Haarlem zijn werk van om van voorbijsnellende spoortreinen de ruiten der waggons met steenen stuk te gooien. Vrijdag werd hij door de politie op heeterdaad betrapt. Twee jongelingen te Rottevalle kregon twist, die zoo hoog liep dat de een den ander met een mes een paar steken in de borst toebracht. De twist kw.im aan door dat de een den ander kwam manen om zjjn schuld te betalen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 2