NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- 'HISTORISCH Zaterdag 21 Mei. Eerste Jaargang. rbintenis f300. 10. Rotterdam. Schelde. GOES. ;n ver- oorten rende ien |ng net en vlug klaar genikt. Nieuwe veer in een Cylinder- Horloge fl. O ok worden alle fijne eparatiën gemaakt en concurreerende jzen. Horloges imaken met 1 jaar garantie. 1887. No. 73. CREEP. i en Conducteur ;R, Beurtschipper. VERSCHIJNT F. P. D'huy. te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES In diepen slaap. Omstandig besproken. Binnenland Tweede Kamer. Alle £Cr j f e Cologne, Teer Vaseline, •zeep, Odeurs en Eau de prijzen bij GOES. 3en der Plaatselijke of Gar- 'dépöt. rs en, ongefrankeerd, aan de maakt stad- en lanlge- aekend, dat hij voortaan als Boot zal varen en beveelt ortdurend aan in de gunst zullende hij zorg dragen ssiën en bestellingen stipt erd per Goesche Boot of st tnssclien Middelburg en Vlissingen. vm. 6,30 8,00 9,10 10,00 12,00 nm. 1,35, 2,30 3,30 o. 8,00 9.00 10,00 11,00 1,00 2,30 3.30 4,30 6,00 Vlissingen-Middelburg. •n. 5,00 6,30 8.00 9,30 11,00 2,00 3,30 5,— 6,30 8,— m. 5,30 7,15 8,45 10,15 ,15 2,45 4,15 5,45 7,15 u. m. u. m. u. m. nm 1,— 3,45 6.— 0 1,30 4,15 6.30. isdag, ijd. Woensd. en Zat. 6.30 7,30 2,20 6.30 7.— 8,- 2,50 7,~ 10,30 4.30 6,— 12^30 4.30 5.— 6,30 1,— 5.— ZEEUW, eleen MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Trijs per drie maanden franco p. p. f0,95 1 nkele nommers - 0,02'/2 UITGAVE VAN G. M. Rlemkerk, te Goes EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 't Is waarlijk niet uit bedilzucht, dat wij zoo vaak ons beklag doen over de onhan dige, onvaderlandslievende staatkunde der liberalen, in zake grondwetsherziening en spoedeischende belangen. Liberale bladen zeggen het thans zelf. Leest hier maar eens wat de Amsterdammer, een der beste li berale bladen, schrijft «Onder de behandeling der Grondwets herziening is de liberale politiek, toch al vadsig van aard, in diepen slaap gevallen. Men hoort niets meermen spreekt niet langer over eenig beginsel, over eenig teit men laat het parlement treilen en zeilen, wel wetend, dat Heemskerk onzen afge vaardigden niet veroorlooft een eigen opinie te volgen, en dat deze laatsten zich te zeer hebben gecompromitteerd om daarmede geen genoegen te nemen. «Kenschetsend in dit opzicht is bovenal de wijs, waarop deze heeren, die jaren lang hebben gepleit voor een algemeene Grond wetsherziening, zonder blikken of blozen, een der belangrijkste hoofdstukken geheel buiten beschouwing hebben gelaten. De scheiding van Kerk en Staat, ziedaar een onderwerp, dat hij dit «groote en grootsche» werk maar liefst onaangeroerd moest blijven, daar men geen enkel punt tot klaarheid zou kunnen brengen, waarbij vanbeginselen sprake moest zijn. «Het heeft er al den schijn van alsof onze Kamerleden alles vergeten zijn, wat zij bij vroegere gelegenheden hebben gesproken. Het eenige, wat zjj zich herinneren, is dat zij gezworen hebben Heemskerk de Grond wet te laten herzien, en zichzelt van dat werk jjte spenen, al moest die Grondwets herziening zelve dan ook een parodie op Grondwetsherziening worden.» Dan toont dit liberale blad aan, hoe groot het verschil is tusschen het fiere optreden van vroeger en de lusteloosheid, dealgeheele beginselverzaking van thans. Het roept daarbij de geschriften van tegenwoordige liberale kamerleden te hulp. O. a. van Ren- gers en v. Houten. En dan eindigt het liberale blad, o. i. zeer terecht: «Maar waartoe zal men voorbeelden noemen Nooit heeft grooter matheid ge- heerscht, was de lusteloosheid, de krachte loosheid duidelijker, en de zoete slaap dieper. «Wanneer een liberaal kamerlid of een oud-minister heden ten dage een voorstel deed om Heemskerk uittenoodigen, ten einde het werk der grondwetsherziening te vergemakkelijken en te bespoedigen, met Schaepman en Van Houten dit «groot en grootsch» bedrijf verder onder zes oogen zijn beslag te doen erlangen, zou dit in de pers nauwelijks besproken worden, en bij de Kamer hoogstwaarschijnlijk op geen ver zet stuiten tenzij bij enkele leden, die als niet welwillend en weldenkend bekend staan. «Ook het publiek zou zich niet bewegen. De Liberale Unie noch de liberale kiesver- eenigingen zouden de zaak van genoeg be lang achten, om er zich warm over te maken. Alle gevoel is er uit» Minister Heemskerk heeft hen in slaap gemaakt, niemand dan hij kan en zal ze weer wakker maken. Minister Heemskerk is de grootste bioloog, waarbij Donato nog maar een leerjongen is! «Wat,» zoo gaat de heer Lohman voort, «heeft de overheid gedurende de Republiek met deze kloostergoederen gedaan?» «Zij heeft ze natuurlijk bestemd eerst voor verschillende, ze!fs zuiver wereldlijke doeleinden, doch al spoedig voor scholen, ook voor hoogescholenuit die goederen zijn de traktementen van hoogleeraren en andere zaken betaald. Over die goederen mocht de overheid gedurende de Republiek rechtens beschikken; zij kon ze bestem men voor dezelfde vrome doeleinden als waarvoor zij oorspronkelijk bestemd wa ren, maai' zij kon er ook mee handelen zooals zij meende dat het beste was. Diezelfde overheid nu administreerde ook veelal die bijzondere kerkgoederen die aan de plaatselij ke kerk in eigendom behoorden. Ze achtte zich destijds geroepen om de predi kanten te bezoldigen; het was dus na tuurlijk dat die goederen in dezelfde han den kwamen, en door dezelfde personen werden geadministreerd, ofsc'.ioon zij onder gansch verschillenden titel in die handen gekomen waren. Het was immers de bedoeling van de overheid om, naar ge lang van de behoefte van elke kerk, de traktementen uit te keeren; zij deed dit zoowel uit de; goederen die zij ten behoe ve van de kerk administreerde, als uit die waarover zjj de vrije beschiklung had. Eene scherpe onderscheiding tusschen die goederen was er wel niet, maar(men vindt toch de duidelijkste sparen eener onderscheiding. Lezenswaard is het historisch verloop der kwestie, zooals de spreker dit teekent. Als hy heett aangetoond hoe het mogelijk kon zijn dat kerkegoederen en kloostergoederen door de overheid konden worden vereen zelvigd; hoe in 1795, toen de gereformeerde kerk ophield publieke kerk te zijn, de gelde lijke verhouding tusschen overheid en kerk veranderd werd; en de wetgever van 1798 de aanspraken van elke plaatselijke kerk op kerkegoederen eerbiedigde, wijst hij op die kerken, die altijd aanspraak mogen maken op traktementen van den Staat. «In verschillende gemeenten toch van ons land heeft de kerk het verstandiger gevon den hare goederen vrijwillig aan de Regee ring te geven, onder verplichting dat deze bepaalde traktementen zoude uitbetalen. Het spreekt vanzelf dat de kerken die dit gedaan hebben ook ten eeuwigen dage het recht blijven behouden om van den Staat de traktementen te vorderen.» Volkomen in overeenstemming met wat onze Staten deden bij het begin der her vorming, deden ook de mannen van 1798. «Aan de andere geestelijke goederen, die nooit aan de kerk behoord hadden en eenvoudig bestemd waren voor vrome in richtingen, werd de bestemming gegeven van een tonds voor nationale opvoeding. Te dien aanzien kwam alweder de wet gever van 1798 vrij wel overeen met wat onze eigen Staten hebben gedaan bjj het begin der Reformatie, toen ook vele goe deren bestemd werden voor het onderwijs der jeugd.» Goes. Gisteren zijn enkele voorstanders van de homoeopathie samen geweest en is de nieuwe afdeeling Goes geconstitueerd, nadat de oude vereeniging ontbonden ver klaard was. De nieuwe afdeeling telt 25 leden, waaronder enkelen van buiten de stad. Zij dragen jaarlijks f5 by. De leden der ontbonden vereeniging zijn begunstigers geworden. Een nieuw bestuur werd gekozen. De heer Quist is voorzitter. Een huishou delijk reglement zal worden vastgesteld. Een der leden dankte den voorzitter der oude vereeniging der: heer Quist voor zijn veel- omvattenden arbeid in het belang der homoeopathie. -- De «St.-Ct.» bevat de statuten der naamlooze vennootschapMaatschappij voor oestercultuur «Concordia», te Goes. Middelburg, 18 Mei. De gemeenteraad besloot heden tot het aanleggen eener drinkwaterleiding in eigen beheer. Voorde 18e maal had gister de verga dering plaats van hut Zeeuwsch Jongelings verbond, te Middelburg, lokaal Spanjaard straat, Een 40 tal leden en eere-leden van 6 vereenigingen waren tegenwoordig waar. onder ook de oud-voorzitter, dhr. W. J. J. Koole, en de heeren Van Genderen en Rademaker, hoofden van Chr. Scholen te Middelburg. Dhr. A. Dominicus, aftredend bestuurslid werd herkozen. We kunnen natuurlijk de bespreking der punten niet weder-geven de belangstellenden verwijzen wij daartoe naar de Jongelingsbode waarin het verslag van deze samenkomst zal geplaatst worden. Alleen willen we mel den dat b. v. over punt 1«ligt het op richten van Zondagscholen op den weg der Chr. Jongelingsvereenigingen» een zeer leven dige gedachtenwisseling ontstond, en de vergadering van oordeel bleek dat dit wel zoo is, als er behoefte aan Zondagschool- onderwijs bestaat, en de andere leden der gemeente dit niet voor hun rekening nemen. Menige zeer nuttige wenk werd gegeven over onderwijs en onderwijzers. Hoe weinig de arbeid en de pogingen der Chr. Jongelingsvereeniging nog worden op prijs gesteld, bleek uit de indiening der punten«Wat kan er gedaan worden om het publiek meer belang te doen stellen in het houden der openbare lezingen» en «Is het houden van Volksvoorlezingen op Chr. gebied als een roeping voor Chr. Jongv. te beschouwen, en als zoodanig aan te bevelen En hoewel met blijdschap werd opgemerkt, dat veel meer aandacht geschonken wordt aan onze lezingen dan die der tegenpartij toch werd de klacht, vooral uit Middelburg, vernomenHet christ. publiek waardeert niet, wat we trachten te geven. Als er mannen met wijd en zijd bekende namen optreden, ja, dan wel, maar anders, over de uitnemendste onderwerpen, geen volk. Dit werd zeer betreurd, hoewel nochtans de wenschelijkheid bijna algemeen werd uitge sproken, om voort te gaan met het orga- niseeren van deze lezingen, om voor leden en begunstigers, en wie lust heelt zich te ontwikkelen, nuttig te zijn, en alzoo dank baarheid aan en sympathie voor de vereeni gingen op te wekken. Ook o.er oud leden,eereleden enz. werd nog al een woordje gewisseld. Overal werd de klacht vernomen, dat,op enkele uitzonderingen na, de oud-leden zich weinig meer met de zaken bemoeien, en krachtig werd aange drongen tot het versterken der bestaande banden. In de pauze was gelegenheid gegeven tot het bezichtigen der oudheidskamer op het stadhuis, waar van druk gebruik werd gemaakt. Aan den gemeenschappelijken maaltijd namen 20 personen deel. De volgende samenkomst zal D. V. te Groede gehouden worden. De Minister van Oorlog heeft f500 beschikbaar gesteld als premie bij een hengstenkeuring welke in de maand Septem ber a. s. te Ossendrecht zal plaats hebben, bij gelegenheid van de aldaar te houden landboaw-tentoons telling. Naar de A. R C. verneemt zal er binnenkort een postpakketdienst op Ned. Indië in werking treden. De pakketten, tot een maximum van 5 kilogram, zullen met de stoomschepen van de Maatschappij Nederland en de Rotter- damsche Lloyd worden verzonden en in Indië door die maatschappijen verder naar de plaatsen van bestemming worden geëx- pediëerd. De uit Indië verzonden pakketten worden hier te lande verder per post bezorgd. Vroedvrouwm. Met I October dezes jaars is er gelegen heid tot plaatsing van leerlingen aan de rijkskweekscholen voor vroedvrouwen te Amsterdam en te Rotterdam. Die leerlingen genieten van het] rjjk huis vesting, voeding, verpleging en onderwijs gedurende twee jaren, ten ware zij zich door wangedrag of door gebleken onge schiktheid voor de betrekking van vroed vrouw, een verder verblijf aan de school onwaardig toonen. Bovendien kunnen eenige uitwonende leerlingen aan de lessen deelnemen. Voor Zeeland moet men zich aanmelden bij den heer dr. B. Carsten te 's Gravenhage. (KIESRECHT.) Er is een wijziging voorgesteld door de heeren Gleichman, Goeman Borgesius, van Houten en de Vos van Steeriwjjk op artikel VII van de additioneele bepalingen. Het amendement heeft in hoofdzaak de strek king: a. om in verschillende groote ge meenten ook het kiesrecht te verleenen aan hen,die niet ten volle in de personeele belasting zijn aangeslagen, b. om tot de stembus toe te laten allen die kamers van zekere huur waarde (ongestoffeerd) in huur bewonen, c. om kiesrecht te verleenen aan hen die in de rijks directe belastingen zijn aangeslagen voor een gezamenlijk bedrag van minstens tien gulden, d. het kiesrecht te geven aan die voldaan hebben aan de eischen van bekwaamheid, bij wet of Koninklijk besluit gesteld voor de benoemb iarheid tot eenig openbaar ambt, voor de vervulling van eenige bediening of voor de uitoefening van eenig beroep of als bedienaren van den openbaren godsdienst bij eenig wettig be staand kerkgenootschap werkzaam zijn. Voor de drie laatst i categorieën zullen zij, die op de kiezerslijst geplaatst willen worden, zich zelf moeten aanmelden. De grondbelasting-categorie van de Regeering vervalt bij het amendement. 4

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1