Kerk en Schoolnieuw Tweede Kamer. KOLONIËN. Landbouwbelangen. Gemengde Berichten. Boekbeoordeeling. Ingezonden Stukken. M. Westdorp te Tholen opziener 1« klas se by het bestuur der visscherijen op de Schelde en de Zeeu wsche stroomen, is op verzoek, eervol ontslagen met toekenning van pensioen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Axel, H. J. P. v. d. Linden te Schoonrewoerd. (Z. H,) Aangenomen naar Sas v. Gent en Phi lippine, door J. H. C. Israel, te Maria Hoorebeeke. GRONDWETSHERZIENING. Door den heer Fabius is op Hoofdstuk VIII een amendement voorgesteld om een nieuw artikel op te nemen, luidende: «De dienst plichtigen kunnen tot eerste oefening hoog stens 18 maanden onder de wapenen ge houden worden. Gedurende hun volgenden diensttijd kunnen zij niet meer dan viermaal, telkens niet langer dan eene maand, te zamen geroepen worden.» BATAVIA, 12 April. Het rapport van den Gouverneur van Atjeh over het jongste binnendringen van den vijand op 3 dezer binnen onze gecon centreerde stelling, heeft weder een diep treurigen indruk gemaakt op de gemoederen, zegt de Java Bode. Om een bende van hoogstens 150 man te omsingelen, waren uoodig drie bataljons infanterie, gesteund door artillerie, cavallerie ien eenige gewapende marine-sloepen en toch mocht het den vijand, blijkens het gefiltreerd secrefariebericht, gelukken met al zijn ge wonden en nog enkele dooden door de ma zen van het net te ontglippen. Toch moesten wij daarbij 38 man aan dooden en gewonden verliezen, terwijl de vijand er, ondanks onze groote overmacht, slechts 17 achterlietwant de meerdere ver- iezen der Atjehers zal wel niemand hebben kunnen constateeren. De mazen van het net onzer stelling moeten al ontzettend groot zijn, wil een dergelijk aantal Atjehers ongemerkt tusschen posten en sectorpatrouilles heen naar binnen kun- ken siuipen. En men geloove nu niet, dat dit iets zeldzaams is nog geen twee weken geleden werden hier particuliere berichten ontvangen dat de vijandelijke kogels onzen officieren in Kota Radia's societiot om de ooren hadden gefloten. Doch is het wonder Wie moeten de wachten in dat wespennest betrekken In valide soldaten, die meest allen met den dood in de schoenen loopen en nog eenige gezonden die zoo zwaren dienst moeten presteeren, dat ook zij aldra tot de catagorie der invaliden zullen gaan behooren. De landbouw-commissie benoemd bij Kon. Besluit van 18 September 1886, heeft weder van zich doen hooren. Zij heeft een uit voerig adres aan den Minister van Water staat enz. doen toekomen betreffende het nemen van maatregelen tegen knoeieryen in den boterhandel. Het zeer uitvoerig advies is opgenomen in de St. Ct. No. 113. Op grond van de beschouwingen, in voor noemd stuk komt de Commissie tot het besluit, dat het belang van den Ned. boter handel dringend eischt dat zoo spoedig mogelijk een wet in het leven worde ge roepen, welke op de volgende grondslagen zou moeten berusten le. Onder het woord boter wordt ver staan dat vetartikel welks bestanddeelen uitsluitend uit melk verkregen zijn. 2e. Surrogaten van boter worden als boter, doch onder een gelijkluidendenjnaam b. v. butter of butterine noch onder een samengesteld woord waarin het woord boter voorkomt in den handel gebracht. 3e. De vaten of verpakkingen waarin voornoemde surrogaten, verkocht of verzon den worden, moeten zijn van den voor het surrogaat verkozen naam in duidelijke zicht bare letters, terwijl diezelfde naam ook ver meld moet zijn op de' facturen, vrachtbrie ven en cognissimenten, die de verzendingen der surrogaten moeten vergezellen. 4e. Verder zal moeten worden voorge schreven, dat alle handelaren in surrogaten van boter zorg moeten dragen dat de door hen voor hun artikel gekozen naam duide lijk leesbaar voor het publiek geplaatst is voor hunne verkoophuizen of winkels. 5e Op openbare marktplaatsen, voor den verknop van boter bestemd, zal het verboden moeten zijn surrogaten te verkoo- pen, aan te bieden of voorhanden te hebben. 6e. Op de nakoming van al deze voor schriften zal eene behoorlijke preventie controle moeten worden uitgeoefend. Uit dit eerste officiëele toeken van leven van de commissie zien wij dus het eerste bewijs voor onze vroeger geopperde meening dat de commissie voorstellen zou doen,aan de Regeering, dat deze zou overwegen, maatregelen ontwerpen enz. waarmede de kostelijke tijd en het geld van den Staat zouden verloren gaan, terwijl de landbouw zou snakken naar hulp. Wij voorzien even wel vooreerst dusdanige door de Com missie voorgestelde wet, in Nederland niet in werking. De Prov. hoordbrabander heeft, in haar no. van 30 April; waar ze lure instemming betuigde met ons vroeger uit gesproken gevoelen, ons gevraagd of de Zeeuw niet wist, dat wij wonen in een land van boteren kaas en eindeloos gepraat. Wij antwoorden Ja, helaas wij weten zulk maar al te goed. Toch achten wij het raadzaam er bij herhaling op te wijzen dat ook deze commissie, van wie zelf in de troonrede zoo hoog werd opgegevei. :n waarvan velen helaas nog zulke hoogge spannen verwachtingen koesteren, als zou de landbouw door de werkzaamheid van die commissie weer geheel herleven, nimmer, zelfs niet aan de geringste verwachtingen, zal beantwoorden. Wie weet hoeveel tijd zal verloopen eer de Minister dit voorstel van de commissie in overweging zal nemen met die of die specialiteit, handelaar of fabrikant er over zal coriespondeeren,opnieuw de stukken naar de commissie zal verzenden, die dan weder, met hare gewone slakken- beweging zal handelen, om ten slotte dooi den Minister een wetsvoorstel aan den raad van State te worden gezonden, dat einde lijk op de agenda der Tweede Kamer ver schijnt, oin wie weet nimmer daar te worden behandeld. Intusschen gaat onze boterhandel achteruit op verschillende wijzen, wordt de boter verknoeid, en de landbouwer en vee houder ziet zijn laatste kapitaal verdwijnen en zich tot armoede gedoemd. Voorwaar, ook hier blijkt hoop op menschenhulp ver geefs Wanneer zal men in Nederland toch inzien dat men beter deed tot den God der Vaderen terug te kteren.dan op de werk zaamheden eener commissie te vertrouwen, die zelfs nog geen stukwerk in het ver schiet stelt. Goes. Omtrent het ongeva' met de spoor- wegwachteres De P. alhier, vernemen wij dat van Biezelinge geen sein gegeven was. VEERE De toestand van het meisje van den heer G. alhier is van dien aard, dat alle| gevaar van hersen aandoening bijna is geweken. Het stoomschip «Duitschland» de eerst geariveerde dagboot voor de Maatschappij «Zeeland», vertrok j. 1. Zaterdag naar Middelburg om tc dokken en keerde heden vandaar naar Vlissingen terug. Aanstaanden Zaterdag zullen de beide directeuren der Maatschappij «Zeeland, met dien der Staats spoorweg-maatschappij en eenige commis sarissen zich aan een dinér vereenigen, in het Grand hotel des Bains te Vlissingen: na alloop daarvan zal met het stoomschip «Duitsciiland» bij gunstig weder een proef- toochtje op de rivier worden gemaakt. Dat correspondenten wel eens een profeti-chen geest hebben, daarvan geeft de Middelb.Crt. eenige grappige staaltjes. Een er van nemen wij over. «Onlangs wist b. v. een Zeeuwsch blad, dat voor 7 uur ter perse gaat, te melden dat een vuurwerk, het welk 's avonds te ne gen uur nog moest worden afgestoken, uit nemend voldeed terwijl vooral het slotstuk overheerlijk mooi was.Ook wij vinden dit in ieder geval grappig. Een heer, die te Gastel een roeitochtje maakte op de Mark, is, dewijl do wind zijn bootje omsloeg, in het water gevallen en jammerlijk verdronken. Het dragende vee, dat op de grens te Venloo stond en in Pruisen niet mocht ingevoerd worden; is eindelijk daarheen geëxpedieerd. Na veel moeite, en formali teiten en na een aantal telegrammen met Berlijn gewisseld te hebben, kwam de rijks veearts uit Kempen, die het onderzocht en vrij van besmettelijke ziekte verklaarde daarop werd de invoer toegelateu. Bij NoordSchouwen is een Noorsche. Bark gestrand. De reddingsboot van Brou wershaven behoefde echter geen Hulp te verleenen. Te Amsterdam besloten twee knapen op avontuur de wereld in te gaan. Te Utrecht aangekomen bestelden zij een slaapplaats in een logement; doch de politie was goed ingelicht en rekende de veelbe lovende reizigers in, om hen 's anderendaags aan hunne ouders over te leveren, Een waarschuwing aan dierenmislian- delaars! Do rechtbank te Maastricht heeft tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld een man die zijn hond, voor een kar gespannen zoo geslagen had dat het dier niel meer voort kon. Vrijdagnacht hebben twee vreemde lingen in de Roomsch Katholieke kerk te Soerendonk ingebroken, de offerblokken ver brijzeld en den inhoud meegenomen. Een 12 jarige knaip is te Roggel uit een boom gevallen en op de plaats doodge bleven. Zijn hersenpan was verbrijze'd. Zondag hebben twee herbergbezoekers te Leeuwarden, die heel wat gebruikt had den, sainen de herberg verlaten en heeft de een onderweg zijn kameraad doodge slagen. De dader werd onder de vreese- lijkste verwe schingen van het publiek naar de gevangenis gebracht. Te Hoogkarspel is een kind overreden en gedood. De voerman, die het zag, was oomenschelijk genoeg door te rijden en het kind aan zijn lot over te laten. Zondagmorgen vonden de huisgenooten van een landbouwer te Neder weert dezen huisvader i et afgesneden hals dood in de schuur liggen. Een scheermes lag naast hem. De man leed fn de laatste dagen aan verstandsverbijstering. In een koffiehuis te Roermond waren Maandag boeren en burgers bijeen. De boeren zagen dat de burgei's eerder bediend werden dan zij en namen hierover wraak op den herbergier, wiens geheelen inboedel zy stuk sloegen. De eigenaar werd ook ernstig gewond. Wanneer zullen [toch de oogen voor den twijlelachtigen zegen van den sterken drank eens opengaan. Te Menaldum is een rijtuig met 7 personen die van een bruiloft kwamen, te water geraakt. Een van het zevental, «Boe der van 6 kinderen, va-loor daarbij het leven. De overigen werden met moeite gered. Maandagavond heeft te Bergum tus schen eenige jongelieden die uit een kroeg kwamen, een hevige vechtpartij piaats gehad. Een der vechtersbazen werd daarbij de linkerarm stuk geslagen. Een ander kreeg een diepe snede over de wang. Te Oudenbosch ontstond Maandag brand in een hofstede, hewoond door een 84 jarige weduwe met hare kinderen. De vlammen van de met riet bedekte woning verspreidden zich zoo snel dat de mestkal- veren niet gered konden worden. - Door het schrikken van een paard is te [[Rotterdam een koets van den Oostzee dijk afgevallen. De koetsier geraakte daarbij onder den wagen en bekwam zulke hevige kneuzingen, dat hij aan de gevolgen is bezweken. Eenen loteling te Giethoorn, te klein, gebrekkig en met broederdienst, die niet persoonlijk aan de loting deelnam, viel een dienstplichtig nummer ten deel. Hij ver zuimde echter de noódige bescheiden tot vrijstelling over te leggen en verscheen ook niet op ple keuring. Dientengevolge heeft hij aan de oproeping als milicien gevolg moeten geven en 's hij, naar men verneemt althans voorloopig opgezonden naar het gar nizoen te Nijmegen. De Regeering te Brussel heeft mee gedeeld dat het aantal werkstakers in het steenkolenbekken 2000 bedraagt. Vele in- dustrieelen in Henegouwen hebben om mi litaire hulp gevraagd. Volgens anderen be draagt het aantal werkstakers 12000. Te Chatelèt en Charleroi laten de dingen zich ernstig aanzien. In Frankrijk verflauwt de beweging tegen de overlading van leerstof op de scho len nog niet. De laatste aflevering der Revue des Deux Mondes bevat een artikel van den heer Jules (Rochard aan dit onderwerp gewijd. Thans wordt bevestigd dat van 1 Ju ni af een deel van het Duitsch-Engelsche postverkeer over Vlissingen zal geleid wor den. De mondelinge vertoogen, door de hier aanwezige Belgische onderhandelaars daartegen ingebracht, mochten te minder baten, omdat er juist gedurende hunne aan wezigheid bijna dagelijks, ten gevolge van het gebrekkige Belgische verkeer, postbe- zendingen op zich lieten wachten. Felicitatiekaartjes. Een heer uit Brussel maakt in de N. R. C. de lezers daar attent op, wat wij bij deze nadoen. Gedrukte felicitatie kaartjes, waar de afzender p. f. of p. c. of iets der gelijks bijschrijft, behoeven voor verzendin g naar plaatsen in Nederland maar van 1 centspo.stzegel voorzien te zijn. Maar voor verzending naar het Buitenland, bijv. naar Bel :ië, worden gedrukte kaartjes met p. f. iets anders er ou Ier geschreven als brie ven behandeld, dus voor België moet er dan een postzegel van 10 cents op. Gedrukte naamkaartjes, waar green letters bij geschre_ ven zijn, kunnen volstaan met een 25cents_ postzegel, als zij voor België bestemd zijn Het bronzen standbeeld voor Garfield, wijlen den president der N. Ainerikaansclie republiek, is Donderdag in het Capitol Park te Washington onthuld. Onder de lezers van de Zeeuw zijn ei- verscheidene die bij ervaring liet nut der homoeopathlsche geneeswijze kennen. Die er echter nog meer van wil weten, die koope een der boekjes of beide,jdie zoopas bij don uitgever C. Blommendaal te 's Hage verschenen. Het eerste is getiteld Hahne mann en de Homoeopathie door H. Merc- kens. Het tweede Is de Homoeopathie kwak zalverij t door dr. N. A. J. Voorhoeve. Waarlijk, de homoeopathie heeft recht bestudeerd en gekend te worden. De op gaven in cijfers van het aantal overiedenen in de hospitalen van sommige groote we reldsteden bracht aan het licht, dat betrek kelijk heel wat minder patiënten stierven onder homoeopathische behandeling dan onder de allopathische. Nu bewystdit nog niet veel. Maar meer voorzeker bewijst het feit dat de allopathie reeds zonder het te weten voor sommige ziekten genees middelen heeft aanbevolen, die vóór vijftig jaren door den vader der Homoeopathie, Hahnemann, met goeden uitslag werden aangewend. De prijs van ieder der boekjes is 30 cent. ^Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) 1let Trojaansche Paard. Toen vele eeuwen geleden, de Grieken in eenen zeer langdurigen oorlog tegen de Trojanen er niet in konden slagen door geweld de hoofdstad Troje met hare hooge en breede muren, in te nemen, beproefden zij dezelve door een krijgslist machtig te worden. Onder beleid van een hunner vernuftigste krijgsoversten wer I een houten Paard gemaakt van verbazende grootte, zoodat in den hollen buik daarvan een aan tal krygslieden konden geborgen worden. Het Grieksche leger deed nu, op zekeren nacht, plotseling eenen loozen aftocht, met achterlating van het groote Paard in eene berooide legerplaats. De Trojanen, des morgens bespeurende dat het beleg plotseling was opgebroken, en hun vijand reeds uit het gezicht, stroom den naar het verlaten kamp, alwaar boven alles het reuzen-Paard hunne aandacht trok. Spoedig moest dit, met vereenigde krachten, worden voortbewogen naar de stad om daar als zegeteeken geplaatst te worden. De hoofdpoort zelfs was te klein om het gevaarte er door te krijgen. Zij werd, in den roes der blijdschap door dui- zende handen afgebroken, en door de ruime bres het zegeteeken ingehaald Het her stellen der bres in de muur was eene zaak van latere zorg Voorshands was er toch niets te vreezen. Men gaf zich ruim schoots over aan allerlei vreugdebedrijf enz. tot men eindelijk afgemat, in den laten nacht, in diepen slaap viel. Nu kwamen de Grieken met spoed van achter het gebergte terug, en rukten aan op Troje, 't welk zij nu door de opene bres binnenstormden, terwij. de mannen van uit het Paard zich intusschen ook van de andere poorten hadden meester gemaakt. Alzoo is Troje veroverd en verwoest ge worden Sic erantj Fata «Fuit Ilium Op den 7 Mei 1887, is de Spoorweg tus schen Breskens en Maldeghem geopend met groote feestelijkheden en veel gejuch 1 Een Oud-Gast. LAATSTE BERICHTEN. GOES. Morgen 2 uur Raadsvergadering. Behandeling van 't voorstel Moens-Lam- brechtsen, ondersteund door B. en W. in zake de Schietbaan.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 2