NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND- Tl. Lf." CHRIST ELI JK- HISTORISCH rnê verschijnt prijs der advertenties MARCARETHA. He la ra- liën (orden vlug re inkt. veer Inder- Ook fijne taakt •ende res jaar 1887. No. 72. >per. Donderdag 19 Mei. Eerste Jaargang. F. P. D'huy. te Middelburg. Omstandig besproken. 1 Buitenland. Binnenland. Alle baseline, I Eau de IOES. gratis.) lanlge- rtaan als mr beveelt |le gunst dragen en stipt iBoot of czee. Goes. izee [d 12,— or- 6,— 7,30 6- l- 7,30 7,30 en V»n otterd. naar [Middelb. en 'liisingen 9,45 9,45 9,45 9,45 9,45 oen r. 3,30 5,- 6,- ZEEUW, i£i.. EN MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Trijs per drie maanden franco p. p. f0,95 1 nkele nommers- 0,02'/s UITGAVE VAN G. M. Klemkerk, te Goes EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Als de liberalen de rede van den heer Lohman met waardeering gelezen hebben, mogen de antirevolutionairen wel niet min der aandachtig zijn als wij er nog iets uit overnemen. Bijvoorbeeld waar de spreker deed uitkomen, dat toezicht, heel iets anders is dan eigendom, 't Was goed dat de over heid toezicht had over de kerkegoederen maar er over beschikken mocht zij niet. »De overheid begreep echter evenzeer, dat zij niet eenvoudig zich onttrekken kon aan het toezicht op de goederen van de kerk. Dat toezicht had vroeger be hoord aan de bisschoppen en was het middel geweest om te voorkomen dat de enkele kerken de goederen aan haar bestemming onttrekken. Om dat ook thans te voorkomenheeft van den be ginne af aan de overheid het toezicht gehouden op de kerkelijke goederen. Maar toezicht en eigendom hebben niets met elkander uit te staan. Toezicht omvat volstrekt niet het recht van eigendom. De overheid heeft nooit door verbeurd verklaring of anderszins hei recht bezeten om over die goe .'eren te beschikken naar willekeur of naar billijkheid, ten behoeve van de verschillende kerkengeljjk o. a. door dr. Kleijn is beweerd». Maar met de kloostergoederen is het wat anders. Die beantwoorden niet meer aan hun doel, want de kloostervereenigingen zijn opgeheven. «Te dien ^opzichte was de verhouding van den Staat gansch anders, tegenover deze stond de overheid in dezelfde ver houding waarin zij nog staat tegenover goederen die niet meer aan hun doel kunnen beantwoorden. De kloostervereenigingen toch werden opgeheven. Ook waren er verschillende stichtingen bestemd voor een doel, dat de Christelijke overheid niet meer als Christelijk mocht erkennen. Derhalve verviel het doel van die stich tingen. De kloosters en al wat daartoe behoorde, alsmede de goederen van be- FEUILLETON. VI. Dikwerf rees de vraag bij Margaretha op: «Heb ik goed gedaan?» Maar de innige bewustheid, dat zij het er met haren God op gewaagd had en het. op Hem had laten aankomen, die de harten neigt tot al wat Hjj wil, deed haar weder vrede hebben met haar besluitja, vaak zeide zij bij zich zelve «als ik het nu nog doen moest, deed ik niet anders.» Welke zalige uren sleet Margaretha met haar dochtertje, als zij haar den God des Bijbels leerde kennen uit Zijne wegen met de menschenkinderen als zij haar Zijne liefde en genade mocht doen opmerken iu de leidingen, die Hij met de Zijnen hield; als zij haar den geloovigen Abraham, den lijdzamen Izaak, den Godge- trouwen Jakob, den edelen Jozef, den zacht- moedigen Mozes en zoovele andere heilige mannen deed kennen, en haar dan aan toonde, hoe de eenige Jezus die allen te boven gingen hoe al die heiligen in hun gansche leven ieder slechts een kleinen on- volmaakten trek vertoonden van het heerlijke doelde stichtingen vervielen aan den Staat. Indien men destijds de Pauselijke heer schappij had erkend, zou natuurlijk bij het vervallen van het doel de kerk hebben moeten beslissen, wat met die goederen gedaan moest wordenthans echter moest de overheid dit doen. Onjuist is dat aan de Roomsch-Katholieke Kerk, die voorheen in het bezit was van goe deren, uit welker inkomsten hare gees telijken bezoldigd en hare kerken onder houden werden, die goederen eigenmach tig door den Staat zijn ontnomen. «Neen, de overheid die eenmaal de pu blieke kerk erkende, kon ten opzichte van die goederen, niet anders handelen dan zij deed. Zjj moest uatuurlijk het haars inziens juiste doel aangeven, waar voor die goederen zouden worden bestemd. Het is niet vol te houden, dat ooit een kerk, in rechterlijken zin, recht op die kloostergoederen of op de straks bedoelde stichtingen heeft gehad.» Al sinds eenige weken heerscht er eene zekere spanning tusschen het fransche mi nisterie en de Kamer van afgevaardigden. Een commissie van 21 leden had den mi nister van financiën aangezegd dat hij wat zuiniger moest zijn. Nu heeft Frankrijk, evenals ons vaderland, een zeer kranke schatkist. Nieuwe belastingen zijn de beste medicijnen voor haar. Ja ook de eenige! En zie, nu heeft het ministerie, bij zijn jongste optreden, gezegd dat het geen nieuwe belastingen zou heffen, noch de bestaande zou verzwaren, en toch de inkomsten voor Frankrijk zou vermeerderen. Ra, ra, wat is dat? Het lichtgeloovige Fransche volk heeft deze twijfelachtige beloften voor echte munt opgenomen. Nu ziet het, helaas 1 te laat in, dat het beetgenomen is. Een motie van vertrouwen in dit ministerie werd verworpen en het ministerie genoodzaakt af te treden. Aan 5 hoofdschuldigen in het complot beeld des Middelaars. En als dan het lieve kind vromelijk hare knietjes boog, hare handjes vouwde en tot den lieven Heiland de kinderlijke woorden sprak «Ik wil Uw Schaapje wezen, Wees Gij mijn Herder. Heer! Dan heb ik niets te vreezen, Hoe jong ik ben en teer;» dan dacht Margaretha: «O, zij is al een schaapje van dien trouwen Herder; wie zal haar scheiden van de liefde van Christus. Niemand kan haar immers uit Zijne hand rukken.» En gerust zag zij de toekomst te gemoet. Hare verhouding omtrent David was steeds dezelfde. Zij bleef voor hem de liefdevolle gade, die zij altoos geweest was. Eén wensch koesterde .ij slechts voor hem, dat hij er nog eens toegebracht mocht worden, Jezus als zij n Zaligmaker te belijdenen daarvoor stegen hare gebeden dag en nacht ten hemel. Haar geloof werd, wat dit betreft, twaalf jaren lang op de zwaarste proef gesteld. Het was alsof Dnvid het besluit zijner dochter wilde afwachten, eer hij zich rekenschap van zijne eigene gevoelens wilde geven. Kort voor den verjaardag der jonge Edith, zjj had den naam der vrouw ontvangen tegen den Czaar van Rusland, is eergisteren de doodstraf voltrokken. Weer zijn 2 ambtenaren van het districtsbestuur te Straatsburg (Duitsche Rijksland) wegens landverraad in hechtenis genomen. De heer J. G. Gerritsen, burgemees ter van Groede en gedelegeerd commissaris van den tram Breskens-Maldeghem is benoemd tot ridder der Leopuldsorde. Benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te Hansweerd de heer G.. E. v. Krieken, telegraafdirecteur te Brielle. Brninisse. Eenige eigenaars van hoog aarzen alhier hebben in een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal de tus- schenkomst dier vergadering ingeroepen tot wijziging van het reglement voor de me ting der binnenvaartuigen, aan het recht van patent onderworpen, vastgesteld bij ko ninklijk besluit van 23 Apil 1852. Namens de vergadering van veehou ders en belanghebbenden bij den veehandel den 2en dezer te Rotterdam gehouden, heeft een deputatie uit haar midden Zater dag jl. den minister van binnenlandscbe zaken een adres overhandigd. Daarin wordt de minister verzocht, de uitgereikte vrijstel lingen van het kon. besluit van 8 Dec. 1870 tot in- en doorvoer van vee in te trekken en voortaan geen meer teverleenen, indien daardoor kan worden verkregen, dat de En- gelsche regeering spoedig weder den vrijen invoer van Nederlandsch vee toelate. M.C. De majoor-intendant bij de mil. adm. van het leger in N.-I. H. K. J. van den Bussche, is benoemd tot lid van de alge- meene rekenkamer aldaar. De M. C. meldt dat door de Maatschap pij tot exploitatie van Staatsspoorwegen de nieuwe (dienstregeling op de Zeeuwsche lijn is vastgesteld. die hun beiden zoo dierbaar geweest was, herinnerde David zijne vrouw aan hare be lofte, verzocht haar zelfs hun kind eens mede naar hare kerk te uemen, terwijl hij het ook wel eens naar de Synagoge zou brengen en zij dan in staat zou zijn, op haar verjaarfeest zelve te kiezen, wiens Godsdienst zij volgen wilde. Met een biddend hart bereidde Margaretha hare dochter tot die keuze voor. «Gij moet die volgens Gods wil en uw geweten doen, mijn kind!» sprak zij, «ik wil volstrekt niet, dat gij om mij christen zoudt worden. Ik heb u met den Heere bekend gemaakt, Dien ik dien, en uw vader heeft u omtrent den Joodschen Godsdienst ingelicht. Ons beider openbaren eeredienst zult gij binnen kort bijwonen en daarna vrijelijk mogen kiezen. Maar weet dit, dat zoo ge kiezen mocht een volgeling van Jezus te zijn, smaad en hoon, onterving en schande van uws vaders familie u alsdan te wachten staan, en in het tegenoverge stelde geval rijkom, eer en aanzien. Wie den Heere Jezus volgen wil, ge weet, Hij heeft het zelf gezegd, verloochene zich zeiven en neme dagelijks zijn kruis op.» Meer dan eens hield zij dit de jeugdige Edith in tegenwoordigheid van David voor; en als Volgens haar vertrekken achtereen volgens treinen uit Vlissingen te 6,347.16 en 9.35 voorm.; 2.03 en 5-21 nam.5.52 en 7.39 's avonds. De met zwarte cijfers geteekende treinen rijden van het havenstation, terwijl die van 5.21 's nam. slechts reizigers voor het bui tenland opneemt. Middelburg te 6.43; 7.25 en 9.45 voorm.; 2.14 nam.6.02 en 7.49'savonds. De a a n k o m s t der treinen is bepaald te M i d d e 1 b u rg op 9.20 en 11.51 voorm. 1.46 en 6 u. 's nam. en 8.51 en 9,52's avonds. Vlissingen op 9.28 en 12 u. voorm.; 1.55 en 6.11 u. 's nam. en 9 en 10 u. 's avonds. De treinen met zwarte cijfers aangegeven, komen aan het havenstation aan. Men schrijft uit Middelburg aan de Nieuwsbode «Onze gemeente staat een groot verlies te ondergaan, door de benoeming van den heer Jhr. Mr. J. J. Pompe van Meerdervoort tot kantonrechter te Goes. Hoe men ook over zijne politieke denkwijze moge oordeelen, zeker is het dat de heer Pompe zich aller achting heeft verworven en men hem noode ziet vertrekken. Moge het hem en de zijnen iu zijn oud-nieuwe woonplaats naar wensch gaan.» De officier van gezondheid le kl. dr. A. W. M. v. Deventer wordt den 26sten gedetacheerd te Vlissingen. Iu de Maandag gehouden vergadering van ingelanden van den polder Oud-Noord- Beveland werd de rekening over het dienst- jaar 1886,87 goedgekeurd in ontvang op f23002,3272 en in uitgaaf op f20190,24, alzoo met een batig saldo van f 2812,087» De begrooting voor het jaar 1887,88 be draagt in ontvang en uitgaai f24,755.49. De voordracht voor dijkgraaf, in de plaats van wijlen den heer J. de Regt, bestaat uit de heeren J. Zwemer, N. Tazelaar en J. Tazelaar. De heer N. Tazelaar, aftredend lid van den dijkraad van den Leendert Abrahampolder, werd als zoodanig herkozen. Edith dan wilde antwoorden, sloot zij haren mond met de geopende hand dicht, zeggende: «Neen, wij willen nu uwe keus nog niet weten, die een toren bouwen wil, zegt de Heere Jezus, berekene vooraf de kosten; daarom overleg alles bij u zelve en spreek op uw geboortefeest uwe keuze vrijmoedig uit.» Margaretha week dag noch nacht van het aangezicht des Heeren. «Gedenk aan uwe goedertierenheid, Heerel aan uwe getrouwheid,» sprak zij. Waren uwe beloften ook niet voor mijn kind! Hebt Gij u uit den mond der kinderen niet uwen lof toebereidl Zegent Gij niet, die tot u gebracht worden en bracht Ik mijn kind niet tot uZoudt Gij mij dit kind gegeven hebben, om het voor eeuwig weer van mij af te nemen 1 Neen, Heere 1 eigen haar u toe; zij is de uwe. Gij kocht haar met Uw bloedo geef haar Uwen Naam te be lijden voor de menschen, opdat Gij dien ook eenmaal belijden moogt voor Uwen Vader, DieJ in de hemelen is." Zoo bad Margaretha. En David Wjj weten het niet. Wij weten niet welken toevlucht hjj had in'dagen van nood en smart. Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1887 | | pagina 1